کپی رایت، حلال یا حرام؟

mj1919

New member
قضیه دانلود کردن مثل خرید یه cd (اصل) که میخریم بعد میدیم دوستمونم اون cd رو ببینه...
ولی چیزی که میخوام بگم اینه:
از اولش اون لینکای دانلود مث توزیع غیرقانونیه(خود صاحب اثر راضی نیست)=>غیر شرعی...و نوعی دزدی!کار ما هم که دانلود میکنیم میشه نوعی دزدی از دزد!!!!!!!!!!!!!!غیر از اینه؟

خواهش می کنم!
دزد هستم!
توصیه ام به جوونا انیه که دزدی نکنن! الان پشیمونم!

در کل،
بحث خوبی بود، مجبور شدم برم یک چیزایی رو سرچ کنم بخونم

mohana

Well-known member
بحث دانلود
تالار گفتگوی بیداری اندیشه-احکام کپی رایت

پرسش 8
......

سلام
در حال حاضر، من برای خودم دانلود می کنم،
به شرطی که تکثیرش کنم، میشه غیر قانونی! شما که نمی تونید یکیو به جرم نکرده مجازات کنید!

من همچین جسارتی نکردم...یعنی منظورم شخص شما نبود...
اگر اینطور تصور کردین عذر میخوام..

ps2020

New member
منم منظورم همون بود،
دوباره جواب منو بخونید لطفا

سلام
در حال حاضر، من برای خودم دانلود می کنم،
به شرطی که تکثیرش کنم، میشه غیر قانونی! شما که نمی تونید یکیو به جرم نکرده مجازات کنید!

:j58r36j3gcr4suxymup من منظورم این cdهای کپی رایته!!!!!!!!!!!!!!!اینا قانونیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mj1919

New member
راستی الان لینک دانلود غیر قانونی/غیر شرعی حذف گردید!

mj1919

New member
بحث دانلود
تالار گفتگوی بیداری اندیشه-احکام کپی رایت

پرسش 8
......

من همچین جسارتی نکردم...یعنی منظورم شخص شما نبود...
اگر اینطور تصور کردین عذر میخوام..

نه
خواهش می کنم، ناراحت نشدم، من باب مثال گفتم
:j58r36j3gcr4suxymup من منظورم این cdهای کپی رایته!!!!!!!!!!!!!!!اینا قانونیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بله ظاهرا تکثیر مواردی که جز قانون مولفان و.. می شود، غیر قانونینه!
ولی مواردی که از خارج کشور کپی رایت گرفته اند، و مال کافر (حربی) است، مث آمریکا و... اشکالی نداره(خرید و فروش)

AWWA

New member
من تو اینجور موارد براخودم یه فرمول دارم:اگه مستقیما غیرقانونی و غیر شرعی بودنش اعلام نشه خودم رو میذارم جای تولیدکننده اثر تا ببینم خودم چه حسی پیدامیکنم. اگه ناراحت بشم که هیچی دانلود نمیکنم ولی اگه حس کنم برامنافع من و کسایی که به همراهم زحمت کشیدن ضرر نداره دانلود میکنم. فیلمای مستندی هستن که باعث بیداری مردم میشن و مطمئنا سازنده هاش از پخششون راضین ودانلود رایگانشون مجازه مثل همین مستند ظهور. ولی بعضیاشون مشخصا دنبال سودن و باید حقشون پرداخت بشه.
پ ن:لیلاجون گفتی حرفامون مستند باشه ولی گفتم شاید اینم یه راهی برا تشخیص باشه.

mohana

Well-known member
ولی مواردی که از خارج کشور کپی رایت گرفته اند، و مال کافر (حربی) است، مث آمریکا و... اشکالی نداره(خرید و فروش)
برای کشورهای دیگه هم نوشته تابع قرارداد بین دو کشوره....
حالا ما از کجا بدونیم قرارشون چیه؟!:33:

بعدا نوشت: کپی مال کافر حربی جایز هست اما نوشته تناسب با کرامت اسلامی نداره( دقیقا همون نظر آقا سینا)

آخرین ویرایش:

ps2020

New member
نه
خواهش می کنم، ناراحت نشدم، من باب مثال گفتم

بله ظاهرا تکثیر مواردی که جز قانون مولفان و.. می شود، غیر قانونینه!

پس=>غیر شرعی/لینک دانلود هم که صاحبش راضی نباشه نوعی قاچاق محسوب میشه دیگه و اونی که دانلود کنه کار غیر قانونی کرده و => غیر شرعی!!!(+کار شخصی هم که لینک دانلود رو بدون اجازه گذاشته حرامه)

am-ml

New member
اینجا بحث اخلاقی نیست که!

قانونی! حقوقی و شرعی! با استدلال!
من اینا رو از هم جدا نمی دونم

ولی با کمک شما مسئله اون دانلود برام برام حل شده است،(حد اقلش اینه که شبه داره ) ،ممنونم :rose:

پ.ن: یه چیزیم بگم انصاف رعایت شده باشه ،اونم اینکه ،اگه خود شما متذکر نشده بودین که شاید حروم باشه ،من متاسفانه توجه نمی کردم .
میخوام یه سوال دیگه بپرسم ولی چون به یه نتیجه واحد نرسیدیم ،شما فک نکنم جوابم رو بدین.
پس بازم تشکر می کنم.

mj1919

New member
پس=>غیر شرعی/لینک دانلود هم که صاحبش راضی نباشه نوعی قاچاق محسوب میشه دیگه و اونی که دانلود کنه کار غیر قانونی کرده و => غیر شرعی!!!(+کار شخصی هم که لینک دانلود رو بدون اجازه گذاشته حرامه)

قرمز رو چجوری نتیجه گرفتید شما؟
چه منطقی؟ چه استدلالی؟

طبق بحث ، فروش سی دی فیلم دارای حق مولف، غیر قانونی است، ولی خردیش نه! جایی نگته و یا من ندیدم. منبع قانونی؟ منبع شرعی؟

ps2020

New member
چه منطقی؟ چه استدلالی؟

طبق بحث ، فروش سی دی فیلم دارای حق مولف، غیر قانونی است، ولی خردیش نه! جایی نگته و یا من ندیدم. منبع قانونی؟ منبع شرعی؟

غیر قانونی اگه نباشه غیر شرعی هست....

AWWA

New member
من اینا رو از هم جدا نمی دونم

ولی با کمک شما مسئله اون دانلود برام برام حل شده است،(حد اقلش اینه که شبه داره ) ،ممنونم :rose:

پ.ن: یه چیزیم بگم انصاف رعایت شده باشه ،اونم اینکه ،اگه خود شما متذکر نشده بودین که شاید حروم باشه ،من متاسفانه توجه نمی کردم .
میخوام یه سوال دیگه بپرسم ولی چون به یه نتیجه واحد نرسیدیم ،شما فک نکنم جوابم رو بدین.
پس بازم تشکر می کنم.
درسته اگه نمیگفتن منم بدون توجه دانلود میکردم:)) این صداقت ایشونو میرسونه

am-ml

New member
چه منطقی؟ چه استدلالی؟

میشه کمک به متخلف ،پس غیر قانونیه (البته من گفتم غیرقانونی و غیر شرعی رو یکی نمی دونم.بلکه میشه یکی اون یکی رو پوشش بده)

mj1919

New member
الان ناراحت شدین؟:dadad4:من شوخی کردم !!! الان حذفش میکنم!

نه،
ناراحت نیستم از مطلب شما،

از این ناراحتم که داریم بحث می کنیم ما چند نفر، ولی هیچ کدوم به اون چیزی که می گیم ایمان داریم، و اگه ایمان داریم، اطلاع لازم نداریم، اگه هر دو رو داریم، جرات شو نداریم

mj1919

New member
بنده به، بحث این
"رعایت قوانین ج اسلامی ایران، واجب شرعی است"،
اعتقاد قلبی و عملی ندارم، و اعتقاد اخلاقی دارم

mohana

Well-known member
دقیقا...منم ممنونم:rose:
.........

پس این سایت ها ک لینک دانلود و قرار میدن و کسی جلوشون و نگرفته پس یعنی دانلود از اون ها مشکلی نداره دیگه؟خداروشکر...وگرنه:14::rolleyessmileyanim:
خو این ک میشه مثه همون قضیه کسی ک لینک دانلود و میذاره و کسی ک دانلود میکنه!

ps2020

New member
نه،
ناراحت نیستم از مطلب شما،

از این ناراحتم که داریم بحث می کنیم ما چند نفر، ولی هیچ کدوم به اون چیزی که می گیم ایمان داریم، و اگه ایمان داریم، اطلاع لازم نداریم، اگه هر دو رو داریم، جرات شو نداریم
بله...درسته!!!!!!!!!!!!!!!!!:14:
بنده به، بحث این
"رعایت قوانین ج اسلامی ایران، واجب شرعی است"،
اعتقاد قلبی و عملی ندارم، و اعتقاد اخلاقی دارم
بله................اینم درسته!!!!!!!!!!!!!!!!:smiliess (7):

بالا