# پاتوق هماتولوژی #

mohana

Well-known member
سلام هماتولوژیست های عزیز ...
یکم پرسش و پاسخ داشته باشیم که تاپیک نخوابه:rose:

اسم این سلولها چیه؟؟

426f_wcd_mott_cell_asp.jpeg

6fb_503c6f3c2800979bff0c1db7a2bf09ba.jpg

d6vk_mmcell2.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: IL-2

twilight

New member
سلام مهنا جان
کار خوبیه ??????.
من فکر میکنم ماکروفاژ باشه تو cml (سی بلو ) البته شاید .
لطفا اخر سر بگین چی بوده ??????

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mohana

mohana

Well-known member
ممنون از نظرت دوست خوبم:rose:
بقیه هم نظر بدن تا جواب رو بگم
البته آخرین تصویر مطمئن نیستم چیه
169.gif

سلام عزیزان

تصویر اولی مربوط به یه پلاسماسلی هست که در سیتوپلاسمش حاوی اجسام راسل هست و به این پلاسماسل موت سل(Mott cell) می گن.

تصویر دومی: نکته ای که باید گفته بشه اینه که با 2 سلول در یک گستره خون محیطی نمیشه نوع سلول رو قضاوت کرد. باید کل لام رو نگاه کرد و بعد قضاوت کرد- ولی به نظره من این سلول به رده لنفوئیدی میخوره و هستکای درشتی داره که میتونه پرولنفوسیت باشه- ممکنه هم نباشه- واقعا افتراق اینا از هم سخته

تصویر سوم: یه سلولی هست که اندازش بزرگ هست و لوب های هستش از هم جدا شده- همونطور که می دونید مگاکاریوسیت طبیعی لوب های متصل به هم داره اما در دیس مگاکاریوپوئز؛ لوب های هسته مگاکاریوسیت ها از هم جدا میشه یا اصلا تک لوبه ای دیده میشند. حالا نظره من اینه

mohana

Well-known member
سلام
ممنونم از نظرتون...

1- Mott Cell (سلول کف آلود)

پلاسماسل حاوی تعدادی واکوئل ذخیره کننده ایمنوگلوبولین(راسل بادی) که اندازه واکوئل ها بستگی به میزان ایمنوگلوبولین ذخیره شده داره.و ممکنه واکوئل ها در سیتوپلاسم باشه یا روی هسته.

2-Hairy Cell (سلول مویی)
لنفوسیت هایی دارای سیتوپلاسم زائده دار(شبیه مو) همراه با هستک. هسته سلول با اشکال مختلف گرد،بیضی،شیاردار،لوبیایی...

3- myeloma cell ( پلاسماسل بدخیم)
اصلا نمیدونستم این سلول اخمو چه رده ایه:)
اطراف سیتوپلاسم پلاسماسل میشه زائده داشته باشه؟؟
شایدعلت غیرطبیعی بودن ظاهر این سلول سرطانی اینه که تو گستره خون محیطی نیس...

آخرین ویرایش:
تو نگاه اول در تصویر دوم زائده های مویی خیلی به چشم میومد و من همون Hairy cell رو انتخاب کردم- ولی Hairy cell هایی که من زیر میکروسکوپ دیدم تا حالا اندازش کوچکتر بوده- ولی زائده هاش تیپیک هست

سلول آخری هم والا نمیدونم- سیتوپلاسمش شدیدا بازوفیلیه- یه نکته ی دیگم که هست اینه که ناحیه ی گلژی در پلاسما سل ها در حاشیه هسته به صورت یه ناحیه روشن دیده میشه که در این تصویر مشهوده.

آره پلاسما سل های 2 هسته ای هم ممکن هست در میلوم دیده بشه-

زیر میکروسکوپ مرفولوژی هایی آدم از سلول ها میبینه که خیلی با کتابا فرق داره و فقط تجربس که میتونه به کمک آدم بیاد- خودم نمونه ای رو دیدم که اصلا نمیشد بین لنفوبلاست بودن یا لنفوسیت آتیپیک بودنش افتراق قائل شد- یه چیزایی عجیب و غریبی آدم میبینه که خود اساتید هم میمونن توش

مدیر گروه ما اینجا یه آدم قوی از نظر مورفولوژی لوسمی هست- یه بار یه لام رو براش آورده بودیم که بهمون بگه تشخیص چیه- فقط بر اساس مرفولوژی و بدون رنگ آمیزی سیتوشیمی- تو اون لام سلول هایی وجود داشتند که به هر چی شبیه بودن به جز پرومیلوسیت- اصلا فکر اینو نمیکردیم که M3V باشه- با 2 دقیقه دیدن باور کنید گفت که این یا M3V هست یا M4 ِویا M5 . بعد که رفتیم تو تو پرونده بیمار پرسیدیم دیدیم که تشخیص رو M3V زده بودند. یعنی ما واقعا به قدرتش پی برده بودیم- چون اصلا لامش تیپیک نبود و سلول های عجیب و غریب بودن-
اما با این حال حتی ایشون هم همیشه با اختمال درباره سلول ها نظر میدن- حالا ما که هیچی نمیدونیم

• Like

mohana

Well-known member
تو نگاه اول در تصویر دوم زائده های مویی خیلی به چشم میومد و من همون hairy cell رو انتخاب کردم- ولی hairy cell هایی که من زیر میکروسکوپ دیدم تا حالا اندازش کوچکتر بوده- ولی زائده هاش تیپیک هست
کوچیکتر یعنی به اندازه لنفوسیت نرمال؟چون rbc اطرافش مشخص نیستن نمیشه اندازه ش رو مقایسه کرد...

سلول آخری هم والا نمیدونم- سیتوپلاسمش شدیدا بازوفیلیه- یه نکته ی دیگم که هست اینه که ناحیه ی گلژی در پلاسما سل ها در حاشیه هسته به صورت یه ناحیه روشن دیده میشه که در این تصویر مشهوده.

آره پلاسما سل های 2 هسته ای هم ممکن هست در میلوم دیده بشه-
نه منظورم پلاسماسل دوهسته ای نبود..منظورم زائده های سیتوپلاسم هس..پلاسماسل همچین بیضی شکل نیس.. دژنره س...البته هسته خب طبیعیه ولی سیتوپلاسمش نه..

مدیر گروه ما اینجا یه آدم قوی از نظر مورفولوژی لوسمی هست- یه بار یه لام رو براش آورده بودیم که بهمون بگه تشخیص چیه- فقط بر اساس مرفولوژی و بدون رنگ آمیزی سیتوشیمی- تو اون لام سلول هایی وجود داشتند که به هر چی شبیه بودن به جز پرومیلوسیت- اصلا فکر اینو نمیکردیم که m3v باشه- با 2 دقیقه دیدن باور کنید گفت که این یا m3v هست یا m4 ِویا m5 . بعد که رفتیم تو تو پرونده بیمار پرسیدیم دیدیم که تشخیص رو m3v زده بودند. یعنی ما واقعا به قدرتش پی برده بودیم- چون اصلا لامش تیپیک نبود و سلول های عجیب و غریب بودن-
اما با این حال حتی ایشون هم همیشه با اختمال درباره سلول ها نظر میدن- حالا ما که هیچی نمیدونیم

چه عااااالی...اونقد تجربه دارن که اینقد راحت تشخیص میدن...

• Like
میگم دیگه از این به بعد میخواین اسلاید بزارین باید اسلایدی رو انتخاب کنید که سلول های اطرافش مشخص باشند و بهترین کار اینه که چند اسلاید از یه لام گذاشته بشه تا بشه نظر داد-

ببینید این پلاسماسل 2 هسته ای هست ولی اون چیزی که تابلو هست در باره ی این سلول، همون ناحیه گلژی اطراف هسته هست

آره پلاسماسل در خون محیطی که به ندرت مگه در لوسمی پلاسماسل دیده نمیشه- این یه گستره آسپیره مغز استخوان هست

• Like

IL-2

Well-known member
سلام.

از مهنای عزیز بابت ایده خوبش تشکر میکنم انشالله که این برنامه ادامه داشته باشه...

از آقای هماتولوژی هم تشکر میکنم واقعا توضیحاتشون عااالی بود
پ ن: راستش ااینا به سواد من نمیخوره وگرنه خ دوس داستم نظر بدم من در حد نوتروفیل و لنف میشناسم اونم با رنگ گیمسا! :)

• Like

twilight

New member
ممنونم از دوستان عزیز با نظراتشون ,استفاده کردیم .
اگر دوستان وقت و حوصلش رو داشته باشن و ادامه داشته باشه خیلی خوبه .
:smilies-azardl (113

mohana

Well-known member
سلام بر هماتولوژیست های عزیز:ad54ad:

دو تا نرم افزار اندروید خوب بهتون معرفی کنم

Interactive Hematology

screen568x568_programView1_294882.png

Cell Atlas

screen320x480.jpeg

هر دو نرم افزار هم بخش آموزش و هم کوئیز دارن...میتونه براتون مفید باشه.. به نظرم خیلی جالبن:a2d3:

IL-2

Well-known member
سلام:28:
با اجازه اساتید ...
نوع این سلول ها رو بگید لطفا ...

سلام عزیزان

سلول سمت راست که حاشیه اش توسط گلبول های قرمز اطراف احاطه شده و کروماتین اون شل هست: یک لنفوسیت آتیپیک از نوع منوسیتوئید هست

سلول سمت چپ هم یه سلول با سیتوپلاسم بازوفیلی هست که با توجه به زمینه لام یه لنفوسیت آتیپیک از نوع پلاسماسیتوئید هست

البته باید کل لام رو در نظر بگردین و با توجه به بقیه سلول ها رو این سلول سمت راست نظر بدین که چی هست-(شاید منوسیت باشه) ولی با توجه به سلول سمت چپ با احتمال زیاد در این یه فیلدی که دیدم؛ یه لنفوسیت آتیپیک منوسیتوئید هست.

mohana

Well-known member
جناب هماتولوژی در مورد پلاسماسیتوئید و مونوسیتوئید یکم بیشتر توضیح میدین؟
من فقط بر اساس اندازه و سیتوپلاسم بازوفیلی و اینکه سمت راستی نمای rbc اطرافش رو گرفته گفتم آتیپیک

همون طور که می دونید لنفوسیت های آتیپیک رو قدیما از نظر مرفولوژی به 3 دسته تقسیم می کردند(و گرنه از نظر تشخیصی همشون لنفوسیت آتیپیک هستند و با همین نام گزارش میشه و هر 3 نوعش میشه در یه لام فردی که مثلا مبتلا به منونوکلئوز عفونی هست دیده بشه)
تقسیم بندی قدیمی این بود:
1- Downy cell type I: که نوع منوسیتوئید هست(یعنی شبیه منوسیت ها هستند و اگه در یه لام به تعداد کم باشند ممکنه با منوسیت ها اشتباه گرفته بشن- پس زمینه لام خیلی در تشخیص مهمه) این دسته بیشتر دیده میشه

2- Downy cell II: از نوع پلاسماسیتوئیدهست(یعنی شبیه پلاسماسل ها هستند با سیتوپلاسم بازوفیلی و هسته حاشیه ای)

3- Downy cell III: از نوع بلاستوئید هست(یعنی شبیه بلاست ها هستند و هستک دارند با کروماتین شل و باز)

هر 3 نوع ممکنه در لام یک فرد مبتلا به به عامل ویروسی مثل EBV و یا HIV دیده بشه

• Like

zmh

New member
سلام بر هماتولوژیست های عزیز:ad54ad:

دو تا نرم افزار اندروید خوب بهتون معرفی کنم

Interactive Hematology

screen568x568_programView1_294882.png

Cell Atlas

screen320x480.jpeg

هر دو نرم افزار هم بخش آموزش و هم کوئیز دارن...میتونه براتون مفید باشه.. به نظرم خیلی جالبن:a2d3:
سلام.عزیز این نرم افزارو چجوری بگیریم

بالا