منابع ارشد تغذیه + تصاویر کتابها

bluerosy

New member
بیوشیمی:

جلد اول کتاب هارپر+ بخش غشا از جلد دوم

البته من تصویر جلد دوم رو گذاشتم.

گفتنی هست در برخی کتابها هر دو جلد روی یک کتابند. یعنی هارپر رو یک جلد کردند.

هارپر واقعا کتاب خوبیه ولی به نظرم لنینجر برای مطالعه خیلی درس وار تره. هارپر کمی برای کسی که وارد نیست سنگین تره و درس نمیده و بیشتر پیش فرض اینه که یک سری مطالب رو می دونید. و دکتر پردال (استاد داتنشگاه شهید بهشتی) هم لنینجر رو توصیه می کردن و استدلالشون هم این بود.
:riz304: (با عذر خواهی از نوتر عزیز بابت پاورقی هام. چون فرمودید سوال و جوابه در تاپیکتون شرکت کردم.)

نوتر

New member
:riz304: (با عذر خواهی از نوتر عزیز بابت پاورقی هام. چون فرمودید سوال و جوابه در تاپیکتون شرکت کردم.)

خواهش میکنم تو این تاپیک نظرات آزاده و نظرات همه برای من محترمه. هدف کمک به دوستان هست. پس نظر دو نفر بهتر از نظر یک نفره. و نظر چندیدن نفر بهتر از نظر دو نفره:riz304:

بله هارپر برای کسایی که اول شروع میکنند سنگین هست. اما از طرفی هم با توجه به اهمیت ضریب 2 بیوشیمی تو رشته تغذیه هارپر جمع و جورتره.

یعنی برداشت من اینه کسایی که هارپر میخونند هم بخش بالینی و هم متابولیسمشون بهتر میشه . ولی لنیجر میدونید که بخش ساختارش سرتره

nikta

New member
خیلی ممنون نوتر عزیز بابت راهنمایی های مفیدت
فقط اگر لطف کنی برای زبان آیا رضازاده خوبه ؟ به چه شکل هست مثل 504 هست؟ میشه یک توضیحی در مورد رضازاده بدی ممنون میشم

nikta

New member
در ضمن iqb تغذیه من کتاب تستش یک جلد هست و تشریحی نیست نمیشه به اون اکتفا کنم؟ و تستهای ط ر ی ق ت

نوتر

New member
خیلی ممنون نوتر عزیز بابت راهنمایی های مفیدت
فقط اگر لطف کنی برای زبان آیا رضازاده خوبه ؟ به چه شکل هست مثل 504 هست؟ میشه یک توضیحی در مورد رضازاده بدی ممنون میشم

خواهش میکنم کاری نکردم
به نظر من کتاب رضا زاده در حد و اندازه های کتاب لزگی نیست. یعنی لزگی خیلی مفیدتر و پربارتره.
از لزگی استفاده کنی بهتره.

رضا زاده به شکل درس درس اومده لغات رو توضیح داده. هر دوتاش میشه گفت قصدشون معرفی واژگان و متن های ارشد هست ولی سطح لزگی بالاتر از رضا زادس. متن های تالیفی خوبی داره لزگی. رضا زاده هم خوبه خیلی ها هم از رضا زاده استفاده میکنند.
خیر رضا زاده مثل 504 نیست.

- - - Updated - - -

در ضمن iqb تغذیه من کتاب تستش یک جلد هست و تشریحی نیست نمیشه به اون اکتفا کنم؟ و تستهای ط ر ی ق ت

خیر کافی نیست. منظورم از معرفی این کتاب خوندن متن های تشریحیشه. کتاب تک جلدی به دردتون نمیخوره

sadafi

New member
خیلی خیلی ممنون
اسم کامل مدن با نویسنده هاش رو میگید؟ انگار دو منوع مدرن دیدم
با تشکر فراوان، انشا.. که همیشه تندرست، شاد، موفق و پیروز باشید.

سلام دوستان تغذیه ای و غیر تغذیه ای که میخوان ارشد تغذیه شرکت کنند.
در طی درخواست های مکرر دوستان کوشای من تو پیام خصوصی مبنی بر معرفی منابع ارشد تغذیه، فکر کردم تاپیکی تحت این عنوان با معرفی کامل این کتابها بتونه برای این دوستان مفید واقع بشه.

هدف از ایجاد تاپیک:

1- جلوگیری از تکرار مکررات در هر پیام خصوصی
2- پاسخ عادلانه و یکسان به دوستان( منبع خاصی رو از قلم نندازم برای دوستان)
3- با نزدیک شدن به ماه مهر یقینا دوستایی که خواستار گرفتن منابع از این سایت هستند بیشتر خواهند شد. منم تاپیک رو ایجاد کردم تا بتونم کمکی به این عزیزان کرده باشم.

البته مجوز گذاشتن تصاویر رو قبلا از مدیریت محترم کل سایت گرفتم.

لطفا از گذاشتن اسپم خوداری کنید. دوستان خوبم تاپیک فقط معرفی و سوال و جواب در مورد منابع ارشد تغذیه هست.

ضمنا این تاپیک صرفا نظر من هست در مورد منابع ارشد تغذیه.

نوتر

New member
نوتر عزيز ممنون از لطفت . فصل هايي كه گفتيد از قاسمي نخونيم دليلش چيه؟ قاسمي مشكل داره؟ ناقصه؟ ممنون

مهرشاد جان فصل های خون و تولید مثل جمعا به طور میانگین 1ونیم سوال هر سال داره. یعنی یک سال دو سوال و سال بعد یک سوال.بنابراین اصلا لزومی نداره وقتتو صرف اونا از قاسمی بکنید. منابع گفته شده کفایت میکنه.
فصل تنفس تو قاسمی خیلی خیلی پیچیده تر از کتاب گفته شده. و با توجه به سوالات روتین از تنفس که هر سال مشاهده میشه از کتاب بخونید بهتر از قاسمیه.

در مورد فصل اعصاب هم میدونید حدود یک چهارم گایتون و قاسمی اعصاب رو شامل میشه. اعصاب باید از یه منبه جمع و جور تر خونده بشه مثل 2e. که با زدن تست های کتابهای نامبرده به آمادگی کافی در این زمینه قطعا میرسی.

نوتر

New member
خیلی خیلی ممنون
اسم کامل مدن با نویسنده هاش رو میگید؟ انگار دو منوع مدرن دیدم
با تشکر فراوان، انشا.. که همیشه تندرست، شاد، موفق و پیروز باشید.

خواهش میکنم.همچنین شما هم موفق باشید
کتاب جدید مدرن هنوز ترجمه نشده.

پریس

New member
سلام ، ممنون از راهنمایی های مفیدتون، من یه سوال داشتم.با توجه به حجم بالای این کتاب ها و فرار بودن مطالب حتما لازمه خلاصه برداری انجام بشه،چطوری میشه این کارو انجام داد؟ مثلا دکتر قاسمی اگه بخواد خلاصه بشه همه مطالب باید نوشته بشه!
ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

آخرین ویرایش:

نوتر

New member
سلام ، ممنون از راهنمایی های مفیدتون، من یه سوال داشتم.با توجه به حجم بالای این کتاب ها و فرار بودن مطالب حتما لازمه خلاصه برداری انجام بشه،چطوری میشه این کارو انجام داد؟ مثلا دکتر قاسمی اگه بخواد خلاصه بشه همه مطالب باید نوشته بشه!
ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

سلام

در مورد خلاصه برداری من متاسفانه متوجه نشدم منظورتون کدوم کتابه

اگه منظورتون قاسمی و طریقت هست به هیچ عنوان خلاصه برداری صلاح نسیت. فقط در اثر تمرین و تکرار میتونید احتمال به یاد سپاری رو افزایش بدید. در مورد طریقت میتونید فصل مواد معدنی و ویتامینها رو یکم خلاصه برداری کنید. اونم به شکل جمع و جور و صرفا کمک به یادگیری نه اینکه با خلاصه بخوایید همه ی تستا رو بزنید. متاسفانه خیلیا در مورد خلاصه برداری این تصور رو دارند که باید شامل همه ی موارد مهم باشه و با خوندن خلاصه ها به همه تستا جواب بدن که اصلا همچین موردی امکان نداره. هدف از خلاصه برداری کمک به یادگیری و تثبیت یکسری موارد مشکل در ذهن هست.

در کل میشه اشاره کرد که برای خلاصه برداری تو منابع ارشد تغذیه فقط خلاصه برداری چرخه های و مسیرهای بیوشیمی میتونه بهتون کمک کنه. یعنی خودتون بیاید چرخه کربس رو مثلا بکشید و عوامل مهار کننده و فعال کننده رو بش اضافه کنید و ... . در باقی موارد خلاصه برداری با شکست مواجهه میشه و تنها دستاوردی که براتون داره وقت تلف کردنه

نوتر

New member
ممنون بابت راهنماييت. ولي ما كه اين فصل هايي كه فرموديد رو از همين قاسمي خونديم بفرماييد چه گلی به سرمون بايد بگیريم؟ ￰‏ يني مغزم پوکید. اخرشم ازمون ھا رو گند زدم رفت پی کارش.فقط فصل قلب رو خوب زدم

اگه خوندی دیگه باید از اون بخونید. فقط تمرین و تکرار باعث میشه بتونی از پس مطالب از یاد رفته بر بیایی. پس اگه خوندی دیگه از همون قاسمی ادامه بده. توصیه من در صورتی بود که شما شروع نکرده باشی. با توجه به تایم باقی مونده خیلی راحت میتونی به درصد بالایی از آمادگی برسی.

profsor

New member
من فعلا کنکور ندارم ولی وقتی بهش فکر میکنم کهیر میزنم چجور میشه اینهمه کتاب که همش حفظی و عدده رو خوند آخه واقعا گیج شدم اصلا نمیدونم چجوری باید شروع کرد

bluerosy

New member
من فعلا کنکور ندارم ولی وقتی بهش فکر میکنم کهیر میزنم چجور میشه اینهمه کتاب که همش حفظی و عدده رو خوند آخه واقعا گیج شدم اصلا نمیدونم چجوری باید شروع کرد

می تونی. نگران نباش. ما هم وضعمون همین بود. کلیدش استقامت، هر روز خواندن، دقیق خواندن و برنامه ریزی درسته

پریس

New member
ممنون از راهنماییت، من فکر میکردم برای مرور بعد از عید خلاصه برداری لازمه،ولی خودمم متوجه شدم که واقعا وقت گیره

نوتر

New member
من آی کیو بی با پاسخ کلیدی رو دارم. الان اگه فقط جلد دوم رو بخرم کافیه؟ چون فقط پاسخ تشریحی ها رو میخوام داشته باشم

خیر.
آی کیو بی جدید دو جلده. جلد اول شامل بیس و جلد دوم شامل رژیم درمانی و فصول متفرقه است.
کتاب جدید به شکلی هست که بعد از هر فصل پاسخ های تشریحی اون فصل آورده شده.

فیندیخ

New member
سلام نوتر جان.خوبی؟؟من همیشه پستهای تو رو می خونم و بی تعارف بگم که همیشه استفاده میکنم و معلومه که کللی تجربه پشتشه...می خواستم ازت بپرسم که واسه امتحان دکترا چطور؟؟مخصوصا واسه بیو وفیزیو؟؟میشه از همون کتاب تست ها و رفرنس های آزمون ارشد استفاده کرد؟؟

نوتر

New member
سلام نوتر جان.خوبی؟؟من همیشه پستهای تو رو می خونم و بی تعارف بگم که همیشه استفاده میکنم و معلومه که کللی تجربه پشتشه...می خواستم ازت بپرسم که واسه امتحان دکترا چطور؟؟مخصوصا واسه بیو وفیزیو؟؟میشه از همون کتاب تست ها و رفرنس های آزمون ارشد استفاده کرد؟؟
سلام فیندیخ جان
ممنون شما لطف داری

در مورد رفرنس های دکترا بگم خدمتت اصولا برای دکترا رفرنس مشخصی اعلام نمیشه تا دست طراح باز باشه برای دادن سوالات پیچیده.
اما در مورد درس تغذیه صرفا یکم پیچیده تر میدند. یعنی نکات ریز رو در نظر میگیرند. و از رژیم سوالات اصولا بیشتر از بیس هستش.
در مورد درس بیوشیمی بخش بالینی بیشتر سوال میاد. بی اغراق بگم درس بیوشیمی سختر میشه تو امتحان دکترا.
در مورد درس فیزیو از کتاب گانونگ هم سوال میاد.

ghazal26

New member
داداش نوتر عزیزم سلام..یه دنیا ممنون بابت راهنمایی های مفیدت:bunnyearsmiley:
خیلی قشنگه که یه کسایی اینقد راحت زکات علمشونو میدن... خدای محمد پشت و پناه دلت داداشی...
منتظر شنیدن خبر قبولیت تو آزمون دکترا هستیم...
آها راستی یه سوالم من بپرسم. ج ز وه سنا رو چند نفر معرفی کردن بهم به نظر شما میشه جایگزین طریقت کرد؟ آخه خیلی گرونه طریقت!!!!

بالا