مطالعه گروهی فیزیولوژی(همه رشته ها)فیزیولوژی-نانو-تغذیه و.....

infomdmir

New member
موفق باشید ، پس لطفا زودتر شروع کنیم و برنامه رو اعلام کنید که الان زمان برامون طلاست

emd

New member
برنامه اعلام شده دوست عزیز
توی صفحه اول همین تاپیک بخونش
از امروز شروع شده

emd

New member
0KCAXGHjXlUFmdPthipRzA.pngاولین نکته ای که میخوام بگم زیاد کنکوری نیس ولی به درک مطللب کمک میکنه(البته این مطلب رو بعد از اینکه بخش عضله رو خوندین بخونین)
میدونستین بوتاکس چجوری عمل میکنه
بوتاکس در واقع سم بوتولیسم هست که میاد و گیرنده استیل کولین رو در عضله پس سیناپسی بلوکه میکنه و از ایجاد پتانسیل عمل توی عضله پس سیناپسی جلوگیری میکنه .
این باعث میشه عضله قدرت انقباض نداشته باشه
خوب این یک مصداق بارز کنترل پتانسیل عمله
اما سوال من اینجاست که پس چرا همچنان دانشمندان بدنبال راههایی میگردن برای کنترل پتانسیل عمل
خوب مگه کورار ها و کولین استراز ها اینکارو برای ما انجاام نمیدن؟
(این نکته کنکوری نیس ، فقط یه سواله که خودم میخوام بدونم)

آخرین ویرایش:

saharandishe

New member
مشاهده فایل‌پیوست 2282اولین نکته ای که میخوام بگم زیاد کنکوری نیس ولی به درک مطللب کمک میکنه(البته این مطلب رو بعد از اینکه بخش عضله رو خوندین بخونین)
میدونستین بوتاکس چجوری عمل میکنه
بوتاکس در واقع سم بوتولیسم هست که میاد و گیرنده استیل کولین رو در عضله پس سیناپسی بلوکه میکنه و از ایجاد پتانسیل عمل توی عضله پس سیناپسی جلوگیری میکنه .
این باعث میشه عضله قدرت انقباض نداشته باشه
خوب این یک مصداق بارز کنترل پتانسیل عمله
اما سوال من اینجاست که پس چرا همچنان دانشمندان بدنبال راههایی میگردن برای کنترل پتانسیل عمل
خوب مگه کورار ها و کولین استراز ها اینکارو برای ما انجاام نمیدن؟
(این نکته کنکوری نیس ، فقط یه سواله که خودم میخوام بدونم)

البته من هنوزتسلطی برفیزیوندارم چون تازه شروع کردم ؛ولی باتوجه به توضیحاتی که دادین:تواین عمل که کلامنجربه عدم انجام پتانسیل عمل میشه,درحالی که توکنترلی که مدنظردانشمندان هست,اونهامیخوان زمان پتانسیل عمل رو(مثلاآغازوپایان)یافاصله هرپتانسیل باپتانسیل بعدی روتعین کنند,نه اینکه فقط ازش جلوگیری کنند,به نظرم اگه پتانسیل روقطع کنند, اینطوری فقط ایجاداختلال میکنندوبایدیک فعال کننده ایروهم داشته باشندتاخودشون کاملابتوننداین فرایندروبه دست بگیرند,وفکرکنم انجام این عمل درواقعیت وباسرعتی که بدن بهش احتیاج داشته باشه کمی سخت باشه,,ولی درصورتی که,زمانهای طبیعی رودست کاری کنندوزمان پتانسیل عمل روبه دست بگیرند,شایدبتونن,یه جاهایی ازش بهره ببرند.البته این فقط یک فرضیه هست که کاملانظرشخصی من هست

آخرین ویرایش:

koosha

New member
سلام.کسی میدونه کتاب گایتون چه قسمت هایی رو نباید اصلا بخونیم؟
فیزیولوژی ورزش دریا فضا باید بخونیم یا نه؟
آخه شنیده بودم متابولیسم و دما هم نباید بخونیم.تا چه حد صحت داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

elham2012

New member
سلام بجه ها.منم هستم.فقط یکم دیر دیدم این تاپیکو..یه روز ازتون عقبترم.ولی میرسونم ایشالا خودمو..
کار خیلی خوبی کردین..انگاری مجبور به خوندن میشیم.ممنون

emd

New member
سلام.کسی میدونه کتاب گایتون چه قسمت هایی رو نباید اصلا بخونیم؟
فیزیولوژی ورزش دریا فضا باید بخونیم یا نه؟
آخه شنیده بودم متابولیسم و دما هم نباید بخونیم.تا چه حد صحت داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من برای رشته فیزیولوژی نمیدونم ولی برای رشته خودم یعنی نانو فیزیولوژی ورزش معمولا سوال نمیاد ولی دریا وفضا میاد
ضمنا نمیشه بطور قاطع اینجور نظری داد چون وزارت بهداشت توی این زمینه هیچ چارچوب خاصی نداره
مثلا درس شیمی ما تا پارسال 80 درصد سوالا از شیمی عمومی بود و 20 درصد آلی
بخاطر همین معمولا کسی الی رو نمیخوند
امسال 80 در صد سوالارو از الی دادن
حالا بیا درصدارو ببین بالای 25 نداریم
در هر صورت درکل از گردش خون و غدد کمتر سوال میاد و غشا جزو پرسوال ترین فصلاس

infomdmir

New member
سلام من در یکی از تست ها به این سوال بر خوردم که جواب تست برام عجیب بود
سوال: روش جذب کدام یک از قندهای زیر در غشا ء شبیه گلوگز است:
1-ساکاروز 2-فروکتوز 3-گالاکتوز 4-مالتوز
لطفا جواب بدید و علت رو بگید

emd

New member

فکر میکنم فروکتوز بشه چون هم فروکتوز وهم گلوکز به روش انتشار تسهیل شده از غشا جذب میشن وبرای جذبشون نیاز به حامل دارن

sahel.aramesh

New member

سلام. جواب می شه گالاکتوز. در گایتون گفته شده مولکول حامل گلوکز می تواند چندین منوساکارید دیگر را نیز که ساختمان مشابه با گلوکز دارند حمل نماید از جمله آنها می توان به ویژه گالاکتوز را نام برد.

infomdmir

New member
جواب تست گالاکتوزه ولی توی گایتون هم گالاکتوزرو اشاره کرده و هم فروکتوز رو ولی من علت این رو که چرا فقط گالاکتوز هست نفهمیدم چون فروکتوز در حالت عادی نفوذپذیرتر است

sahel.aramesh

New member
جواب تست گالاکتوزه ولی توی گایتون هم گالاکتوزرو اشاره کرده و هم فروکتوز رو ولی من علت این رو که چرا فقط گالاکتوز هست نفهمیدم چون فروکتوز در حالت عادی نفوذپذیرتر است

عزیزم گلوکز و گالاکتوز از غشای راسی روده با انتقال فعال ثانویه توسط حامل sglt1 و از غشای قاعده ای - جانبی با انتشار تسهیل شده توسط حامل GLUT2 انتقال می یابند و جذب فعال دارند اما فروکتوز از هر دو غشایی که گفتم با انتشار تسهیل شده به ترتیب توسط GLUT5 و GLUT2 انتقال می یابد و جذب غیر فعال دارد در ضمن گلوکز و گالاکتوز هر دو قند آلدهیدی هستند و فروکتور قند کتونی است و گفته شده کربن شماره 2 که نشان دهنده آلدهیدی و کتونی بودن است برای انتقال توسط SGLT1 ضروری است پس گالاکتوز و گلوکز انتقالشون با فروکتوز فرق داره اینارو می تونی در فصل گوارش که خوندی بیشتر متوجه بشی امیدوارم که تونسته باشم کمکی بکنم.

emd

New member
یه سوال
کانال های انتخابی سدیمی و پتاسیمی برچه اساسی سوبسترای خودشون رو تشخیص میدن
از انجایی که اندازه سدیم و پتاسیم تفاوت زیادی باهم نداره پس چه فرقی میان پتاسیم وسدیم هست که باعث میشه کانال انتخابی پتاسیمی به پتاسیم اجازه عبور بده اما به سدیم اجازه عبور نده؟

saharandishe

New member
یه سوال
از انجایی که اندازه سدیم و پتاسیم تفاوت زیادی باهم نداره پس چه فرقی میان پتاسیم وسدیم هست که باعث میشه کانال انتخابی پتاسیمی به پتاسیم اجازه عبور بده اما به سدیم اجازه عبور نده؟

این امراز ویژگی های خودکانال مثل,قطر,شکل,بارالکتریکی,وپیوندهای شیمیایی موجوددرسطوح داخلی آنهامنتج می شود,برای مثال:کانال سدیم,دارای قطر0.3در0.5نانومتراست امامهم ترازآن سطح داخل کانال است که شدیدابارمنفی داردواین بارمنفی قادراست یون های کوچک ودهیدراته سدیم رابه داخل بکشد
واماکانال های پتاسیمی:کمی کوچکترازکانال های سدیمی هستند0.3در0.3امابارمنفی ندارند وپیوندهای شیمیایی آنهامتفاوت است ,یون های هیدراته پتاسیم به طورچشم گیری ازیونهای هیدراته سدیم کوچکترندزیرایونهای سدیم نسبت به یونهای پتاسیم آب بیشتری به خودجذب می کندبنابراین یونهای هیدراته پتاسیم ازکانالهای پتاسیمی که اندازه کوچکتری داشتند به راحتی عبور می کنندولی یونهای بزرگ وهیدراته سدیم پس زده می شوند,وبه این طریق کانالهاانتخابی عمل می کنند
گایتون:بخش دوم:فصل چهارم:انتشارازخلال کانالهای پروتءینی وعمل دریچه ای آنها...

آخرین ویرایش:

emd

New member
یه سوال

جوابشو تو گایتون پیدا کردم اما خودتون ترجمش کنین حتما بخونین جالبه البته 2 خط اخرش واسه خودم یکم گنگه
اگه کسی سه خط اخرو کامل متوجه شد لطفا توضیح بده
Potassium channels permit passage of potassium ions across the cell membrane about 1000 times more readily than they permit passage of sodium ions. This high degree of selectivity, however, cannot be explained entirely by molecular diameters of the ions since potassium ions are slightly larger than sodium ions. What is the mechanism for this remarkable ion selectivity? This question was partially answered when the structure of a bacterial potassium channel was determined by x-ray crystallography. Potassium channels were found to have a tetrameric structure consisting of four identical protein subunits surrounding a central pore (Figure 4-4). At the top of the channel pore are pore loops that form a narrow selectivity filter. Lining the selectivity filter are carbonyl oxygens. When hydrated potassium ions enter the selectivity filter, they interact with the carbonyl oxygens and shed most of their bound water molecules, permitting the dehydrated potassium ions to pass through the channel. The carbonyl oxygens are too far apart, however, to enable them to interact closely with the smaller sodium ions, which are therefore effectively excluded by the selectivity filter from passing through the pore.
i-b13aa400b13b605b72af887cfdc7103c-Potassium-Channel-2-2004.JPG

emd

New member
پس این همه گفتین هستیم همین بود
پس کو نکته هاتون
خوب اینجور باشه که نمیشه

بالا