محرم و نامحرم؛ لطفا مرزها را رعایت کنید!!

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

مجید دیجی

مدیر بخش
گر به تو آموختند که بی حیایی زن برایش آزادیست و با چادر او را اسیر میکنیم؛
شهید مطهری در کتاب حقوق زن به من آموخت که حجاب امنیت است و بی حجابی اسیر دست مردان هوس باز شدن.

69de8de190204fbba949429607d3c708.jpg

varia

Well-known member

سلام بزرگوار؟چرافکرمی کنین حجاب چادردست وپاگیره؟؟؟بنده به عنوان یک خانم تازه چادری شده یعنی تاهمین چندوقت پیش مانتویی بودم ولی ازنوع باحجابش بااین حال که اونموقع هم حجابم کامل بودولی یک خلا های رواحساس می کردم!!!بایدعرض کنم خدمتتون ازوقتی چادرروانتخاب کردم هزاران باربیش ازپیش احساس آرامش وآسایش دارم!تازه حیطه ی فعالیتهام هم بیشترشده!!!درگروههای مختلفی فعالیت دارم ،تئاترو...البته باحفظ حریم وفقط باگروه خانم هاواجرابرای خانم ها...وخیلی فعالیت های دیگه!مثل کوه نوردی!من که والاتاحالااقسام فعالیتهاردرمحیط دانشگاه وخارج ازدانشگاه وانجام دادم ولی این دست وپاگیری روکه میفرماییدتاحالاتجربه نکردم،فکرنمی کنیداین به خودافرادبرمی گرده،وطرزفکری که دارندویاشایدبعضی مواقع توجیه محسوب میشه؟

گرچه مشخصه که شماازبانوان محترم ومقیدهستید،شایدچون تاحالاتجربه ی پوشش چادررونداشتیدیابراثرتلقین اطرافیان احساس می کنیدشایدبراتون مشکل سازباشه،گرچه بنده هم اوایل بسیارموردتمسخراطرافیان قرارگرفتم ولی اصلابرام مهم نبود،بعدازمدتی اونهابااین مسئله کناراومدن،وچیزی که بااین صبوری به دست آوردم آرامشوآسایش بینهایتی هست که الان دارم
البته منظورازچادری بودن اون چادری هست که باعلاقه سرمون کردیم نه مثل بعضی هاکه تکلیفشون باخودشون هم معلوم نیست وفقط دارندآبروی چادروچادری هارومیبرند،وگرنه اونجورچادرکردن نه ضامن آسایشه نه ضامن حفظ عفت،چادری بایدزهرایی هم باشه...
ان شاءالله آرامش بی حدوحصرقسمت تمام بانوان مسلمان درجای جای جهان باشه
حالامیفهمم خداچرااین حدازحجاب روبرامون تعین کرده،بایدلذتش روباپوست وگوشت واستخونتون حس کنیدوگرنه فکرمی کنیددارم شعارمیدم
آرزومیکنم همچین لذتی نصیبتون باشه بانو:riz304:

ببخشید از این جوابتون خوشم اومد ولی میخوام ازتون چندتا سوال بپرسم در مورد همین پستتون،

اول اینکه بنظرتون چرا حجابی که داشتید اون آرامشی که الان دارید رو نتونسته بود براتون ایجاد کنه؟؟ آیا این آرامشتون تلقینی از آرامش نیست که بخاطر فضای کنونی که رسانه ها و ... ایجاد کرده اند بوجود امده؟؟

دوم اینکه کوهنوردی میرید یا پیاده روی؟؟ چون رشته کوهنوردی ورزشی نیست که با بسته بودن دو دست بتونید انجامش بدید(مثل شغل های پرستاری،خیاطی،کار در کارخانجات و مهندسی و... برای این شغلها همیشه محیط کار مختلط هست عایا میشه با رعایت حجاب کارهاشونو بنحو احسن انجام بدند؟)

خب خودتون می گید حجاب داشتنی که خودتون انتخابش کردید، ولی آیا در فضای کنونی حجاب انتخاب انسانهاست؟؟

آرامشی که شما در زندگیتون دارید زاییده افکارتون و شرایط زندگیتونه، بسیارند با حجاب هایی که زوجین هر دو افراد مذهبی هستند ولی مشکلات اخلاقی زندگیشون...!! و هستند بی حجابهایی که مثله الان شما در زندگیشون و حتی این شرایط و فضای جامعه با آرامش دارند زندگیشونو میکنند. هرچند منم آرامش شما رو بیشتر می پسندم.

مجید دیجی

مدیر بخش
دختر:سلام حاج آقا
حاج آقا:سلام دخترم بفرمایید
دختر:حاج آقا من حجابمو نگه می دارم اما با چادر مخالفم.این ایرادی داره؟
حاج آقا:دخترم قیامت رو قبول داری؟
دختر:بله
حاج آقا:قبول داری حضرت زهرا شفاعت کننده در روز جزا هستند؟
دختر:بله
حاج آقا:دخترم ببین چطوری بیشتر به حضرت زهرا شبیه میشی
و خانم دوست دارن شما چطور حجاب داشته باشی.
دختر:؟!؟!؟!
از فرداش همه دختر خانومو با چادر دیدن...
0732f2242b604947b943c697eb483bb7.jpg

goo

New member
قشنگـــی از هــــزار فــــرسخــــی داد میـــــــزند

نه از هــــزار قلـــــــم آرایـــش ...

تو یک فرشته ای!

در روزگاری که :

زن را بـه "تن" می شناسند

غیرت را "بددلی" می نامند

و باحجاب را " اُمل" می دانند ،

تو همچنـان "فرشته" بمان

مجید دیجی

مدیر بخش
فقط فک کنیم.........

زلیخا هم که باشی
روزی پژمرده خواهی شد
تصمیم با خودت...
ببین کدام ماندنی تر است؟
زیبایی جسمت...
یا زیبایی روحت؟؟؟...

55b06d26b62e4172a2babc8b927e9c47.jpg

'Reza'

New member
این رو باید بگم ک نوشته شده در قران که گفتن لفظ فرشته برای خانم هم درست نیست چون که قران خودش گفته چ کسی گفته که فرشته ها جنس مونث دارند

مجید دیجی

مدیر بخش
اگه به کسی بر نمی خوره بخونیدش اگر هم بر می خوره نخوندش ... اما این داستان واقعیه و پیش اومده... من نگفتمش ...

جالبه بخونین
آقای کافی نقل می کردند:

داشتم میرفتم قم، ماشین نبود، ماشین های شیراز رو سوار شدیم.

یه خانمی هم جلوی ما نشسته بود،

اون موقع هم که روسری سرشون نمی کردن!

هی دقیقه ای یکبار موهاشو تکون می داد و سرشو تکون می داد

و موهاش می خورد تو صورت من.

هی بلند می شد می شست، هی سر و صدا می کرد.

می خواست یه جوری جلب توجه عمومی کنه.

برگشت، یه مرتبه نگاه کرد به منو خانمم که کنار دست من نشسته

(خب چادر سرش بود و پوشیه هم زده بود به صورتش)

گفت: آقا اون بقچه چیه گذاشتی کنارت؟

بردار یکی بشینه.

نگاه کردم دیدم به خانم ما میگه بقچه!

گفتم: این خانم ماست.

گفت: پس چرا اینطوری پیچیدیش؟

همه خندیدند.

گفتم: خدایا کمکمون کن نذار مضحکه اینا بشیم.

یهو یه چیزی به ذهنم رسید.

بلند گفتم: آقای راننده!

زد رو ترمز.

گفتم: این چیه بغل ماشینت؟

گفت: آقاجون، ماشینه!

ماشین هم ندیدی تو، آخوند؟!

گفتم: چرا؟! دیدم.

ولی این چیه روش کشیدن؟

گفت: چادره روش کشیدن دیگه!

گفتم: خب، چرا چادر روش کشیده؟

گفت: من باید تا شیراز گاز و ترمز کنم، چه می دونم!

چادر کشیدن کسی سیخونکش نکنن ،

انگولکش نکنن ،

خط نندازن روشو ...

گفتم: خب، چرا شما نمی کشی رو ماشینت؟

گفت: حاجی جون بشین تو رو قرآن.

این ماشین عمومیه!

کسی چادر روش نمی کشه!

اون خصوصیه روش چادر کشیدن!

"منم زدم رو شونه شوهر این زنه گفتم:

این خصوصیه، ما روش چادر کشیدیم".

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: رها45

goo

New member
من چادری نیستم , مانتویی هستم و حجابم کامله ولی تا همین سال قبل حجاب برام اهمیتی نداشت.
سیاستم این بود که
گناه کبیره نکن , خدا بخاطر چند تا تار مو تو رو راهی جهنم نمیکنه .
پارسال چه اتفاقی افتاد که نظرم در مورد حجاب تغییر کرد ؟!
ممکنه به نظر شما مهم یا جالب نباشه ولی برای من خیلی ارزش داره .
عید پارسال با شوهرم رفته بودیم ایتالیا .
تو یه سوئیت اقامت داشتیم که دوستانی که رفتن میدونن مثل سوئیتهای ایرانی اشپزخونه جدا نداره کلا یه اشپزخونه بزرگی هست که همه همونجا غذاهاشون رو اماده میکنن و همونجا سرو میکنن .
یه دو..ست د...ختر و پس...ر فرانسوی هم داشتن صبحانه ی مثل نودل اماده میکردن تا چشمشون افتاد به صبحونه ی کامل ما شروع کردن به تعریف و تمجید از سالم بودن و مفید بودن رژیم غذایمون .
ما هم جو گرفت دعوتشون کردیم با ما غذا بخورن ....
متاسفانه و متاسفانه من حجاب نداشتم ...
پسره پرسید اهل کجایین ؟ گفتیم ایران ...
دختره سریع گفت: واقعا ؟
پرسیدم چطور ؟
گفت : مگه ایرانیها مسلمان نیستن ؟
گفتم: چرا هستن باز پرسید شما چی ؟
گفتم : ما هم هستیم ...
باور نکرد میدونیین ؟
گفت : ولی تو که حجاب نداری .
همسرم گفت: همه ی مسلمونها که با حجاب نیستن مثل ترکیه و خیلی از کشورهای عربی ...
خیلیها حجاب رو اصل نمیدوونن برای مسلمون بودن .
پرسید : نمیدونن ؟ این یعنی هست ولی اونها باور ندارن ؟ حالا اصل هست یا نه ؟
جواب دادیم : نمیدونیم و چندان اطلاعاتی در این زمینه نداریم .
خندید ....
بلند و کش دار ...
گفت : پس شما هم مثل ما هستین ...عاشقتونم .
پرسیدم منظور؟
جواب داد

دست چین میکنید .
دینتون دست چین شده اس مثل ما .
فقط اون قسمتهای از دینتون رو باور دارید که دوست دارید ...
دینتون رو از صافی شخصی خودتون رد میکنید و میپذیرید .

برای اون مهم نبود ولی برای من خیلی مهم بود و سنگین ..
درک یه همچین حقیقتی که داریم مثل اونها میشیم ...
احساس خیلی بدی داشتم چون جوابی برای دادن نداشتیم...
احتمالا درک نمیکنید چه حس بدی داشتم اون روز ....
وقتی رفتن همسرم ازم پرسید :
الی فکر میکنی چند سال دیگه باورهامون اونقدر ضعیف میشه که دخترمون با دو...ست پس...رش میره مسافرت خارج از کشور مجردی ؟
یه چیزی ته دلم دینگ صدا داد .
الان که دارم این خاطره رو میگم خدا گواهه هنوزم همون حس بد رو دارم .
من از همون روز تصمیم گرفتم دینم رو مثل اونها از صافی باورهای شخصیم رد نکنم ...
گاهی نمیتونم قوانینش رو درک کنم
ولی با باور به اینکه حتما یه چیزی بوده و هست که خدا یه همچین چیزی ازم خواسته , بهش اعتماد میکنم و رعایت میکنم .

ببخشید اگه پر حرفی کردم ولی امیدوارم هیچکدومتون , هیچ وقت مثل من , ایمانتون زیر سوال نره و اگه رفت جوابی برای دادن داشته باشید !

منبغ:₪ حاشــیه ₪

مجید دیجی

مدیر بخش
وقتی شیطان زشتی ها زیبا جلوه می دهد...

‏ فَلَوْلا إِذْ جَاءهُمْ بَأْسُنَا تَضَرَّعُواْ وَلَكِن قَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَزَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطَانُ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ
منبع : چرا انسان مغلوب شیطان میشود؟ - مهدی عزیزیان
3e29a57418ca493f9604ffc842107a96.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: maxin

goo

New member
این رو باید بگم ک نوشته شده در قران که گفتن لفظ فرشته برای خانم هم درست نیست چون که قران خودش گفته چ کسی گفته که فرشته ها جنس مونث دارند

در مثل جای مناقشه نیست....
اصطلاحه که کسی رو که خیلی خوبه میگن مثله فرشتس،اینطور نیس؟؟
وگرنه مطمئنا اینها از فرشته ها هم بهترند....

مجید دیجی

مدیر بخش
يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنينَ يُدْنينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ ذلِکَ أَدْنى‏ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحيماً59
آیت الله مشکینی
ای پیامبر ، به همسران و دخترانت و زن های مؤمنان بگو روسری ها و چادرهای خود را بر خویش بیفکنند ( که گردن و سینه و بازوان و ساق ها پوشیده شود ) این ( کار ) نزدیکتر است به آنکه ( به حجاب و عفت ) شناخته شوند تا مورد تعرض و آزار ( فاجران ) قرار نگیرند و خداوند همواره آمرزنده و مهربان است.
آیت الله مکارم شیرازی
ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها [ روسری های بلند ] خود را بر خویش فروافکنند ، این کار برای اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است ( و اگر تا کنون خطا و کوتاهی از آنها سر زده توبه کنند ) خداوند همواره آمرزنده رحیم است.
آیت‌الله موسوی همدانی (ترجمه‌المیزان)
ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها [ روسری های بلند ] خود را بر خویش فروافکنند ، این کار برای اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است ( و اگر تا کنون خطا و کوتاهی از آنها سر زده توبه کنند ) خداوند همواره آمرزنده رحیم است.
استاد الهی قمشه‌ای
ای پیغمبر ( گرامی ) با زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که خویشتن را به چادر فرو پوشند ، که این کار برای اینکه آنها ( به عفّت و حرّیت ) شناخته شوند تا از تعرض و جسارت ( هوس رانان ) آزار نکشند بسیار نزدیکتر است و خدا ( در حق خلق ) بسیار آمرزنده و مهربان است.
ناب آقای صفوی (بر اساس المیزان)
ای پیامبر ، به همسران و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو بخشی از مقنعه های خویش را به خود نزدیک کنند تا گردن و سینه آنان آشکار نشود . این پوشش نزدیک ترین راه است برای این که آنان به عفت و حجاب شناخته شوند و در نتیجه مورد آزار فاسقان قرار نگیرند ، و خداوند بسیار آمرزنده و مهربان است .
حجت الاسلام انصاریان
ای پیامبر! به همسرانت و دخترانت و همسران کسانی که مؤمن هستند بگو: چادرهایشان را بر خود فرو پوشند [ تا بدن و آرایش و زیورهایشان در برابر دید نامحرمان قرار نگیرد. ] این [ پوشش ] به اینکه [ به عفت و پاکدامنی ] شناخته شوند نزدیک تر است ، و در نتیجه [ از سوی اهل فسق و فجور ] مورد آزار قرار نخواهند گرفت و خدا همواره بسیار آمرزنده و مهربان است.
فسیر نور استاد خرمدل
‏ای پیغمبر ! به همسران و دختران خود و به زنان مؤمنان بگو که رداهای خود را جمع‌وجور بر خویش فرو افکنند . تا این که ( از زنان بی‌بندوبار و آلوده ) دست کم باز شناخته شوند و در نتیجه مورد اذیّت و آزار ( اوباش ) قرار نگیرند . خداوند ( پیوسته ) آمرزنده و مهربان بوده و هست ( و اگر تا کنون در رعایت کامل حجاب سست بوده‌اید و کوتاهی کرده‌اید ، توبه کنید و از این کار دوری کنید ، تا خدا با مهر خود شما را ببخشد ) .‏
سوره احزاب آیه 59
03bbbbad4b1e4e44a71f64abf95f7eb8.jpg

مجید دیجی

مدیر بخش
حجاب از دیدگاه اسلام

تفسیرآیه 59 سوره احزاب ( تفسیر نمونه)
یَأَیهَا النَّبىُّ قُل لاَزْوَجِک وَ بَنَاتِک وَ نِساءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیهِنَّ مِن جَلَبِیبِهِنَّ ذَلِک أَدْنى أَن یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَّحِیماً(آیه ۵٩ احزاب)
اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤ منان بگو جلبابها (روسرى هاى بلند) خود را بر خویش فرو افکنند، این کار براى اینکه (از کنیزان و آلودگان ) شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است و (اگر تاکنون خطا و کوتاهى از آنها سر زده ) خداوند همواره غفور و رحیم است .
تفسیر:
در تفسیر على بن ابراهیم در شان نزول آیه نخست چنین آمده است : آن ایام زنان مسلمان به مسجد مى رفتند و پشت سر پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) نماز مى گذاردند، هنگام شب موقعى که براى نماز مغرب و عشا مى رفتند بعضى از جوانان هرزه و اوباش بر سر راه آنها مى نشستند و با مزاح و سخنان ناروا آنها را آزار مى دادند و مزاحم آنان مى شدند، آیه فوق نازل شد و به آنها دستور داد حجاب خود را بطور کامل رعایت کنند تا به خوبى شناخته شوند و کسى بهانه مزاحمت پیدا نکند.
در همان کتاب در شان نزول آیه دوم چنین مى خوانیم : گروهى از منافقین در مدینه بودند و انواع شایعات را پیرامون پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) به هنگامى که به بعضى از غزوات مى رفت در میان مردم منتشر مى ساختند، گاه مى گفتند: پیامبر کشته شده ، و گاه مى گفتند: اسیر شده ، مسلمانانى که توانائى جنگ را نداشتند و در مدینه مانده بودند سخت ناراحت مى شدند، شکایت نزد پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) آوردند، این آیه نازل شد و سخت این شایعه پراکنان را تهدید کرد.
اخطار شدید به مزاحمان و شایعه پراکنان !
به دنبال نهى از ایذاء رسولخدا (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) و مؤ منان در آیات گذشته ، در اینجا روى یکى از موارد ایذاء تکیه کرده و براى پیشگیرى از آن از دو طریق اقدام مى کند:
نخست به زنان با ایمان دستور مى دهد که هر گونه بهانه و مستمسکى را از دست مفسده جویان بگیرند، سپس با شدیدترین تهدیدى که در آیات قرآن کم نظیر است منافقان و مزاحمان و شایعه پراکنان را مورد حمله قرار مى دهد.
در قسمت اول مى گوید: ((اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤ منین بگو روسریهاى بلند خود را بر خویش فرو افکنند تا شناخته نشوند و مورد آزار قرار نگیرند)) (یا ایها النبى قل لازواجک و بناتک و نساء المؤ منین یدنین علیهن من جلابیبهن ذلک ادنى ان یعرفن فلا یؤ ذین ).
در اینکه منظور از شناخته شدن چیست ؟ دو نظر در میان مفسران وجود دارد که منافاتى با هم ندارند.
نخست اینکه در آن زمان معمول بوده است که کنیزان بدون پوشیدن سر و گردن از منزل بیرون مى آمدند، و از آنجا که از نظر اخلاقى وضع خوبى نداشتند گاهى بعضى از جوانان هرزه مزاحم آنها مى شدند، در اینجا به زنان آزاد مسلمان دستور داده شد که حجاب اسلامى را کاملا رعایت کنند تا از کنیزان شناخته شوند و بهانه اى براى مزاحمت به دست هرزگان ندهند.
بدیهى است مفهوم این سخن آن نیست که اوباش حق داشتند مزاحم کنیزان شوند، بلکه منظور این است که بهانه را از دست افراد فاسد بگیرند.
دیگر اینکه هدف این است که زنان مسلمان در پوشیدن حجاب سهل انگار
و بى اعتنا نباشند مثل بعضى از زنان بى بنhttp://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSCGp7nsAanGLS3d4zxiI9gzhWT7mUEHL6rZE-6N2ISR8jcZyy0DQد و بار که در عین داشتن حجاب آنچنان بى پروا و لاابالى هستند که غالبا قسمتهائى از بدنهاى آنان نمایان است و همین معنى توجه افراد هرزه را به آنها جلب مى کند.
در اینکه منظور از ((جلبات )) چیست مفسران و ارباب لغت چند معنى براى آن ذکر کرده اند:
1 - ملحفه (چادر) و پارچه بزرگى که از روسرى بلندتر است و سر و گردن و سینه ها را مى پوشاند.
2 - مقنعه و خمار (روسرى ).
3 - پیراهن گشاد.
گرچه این معانى با هم متفاوتند ولى قدر مشترک همه آنها این است که بدن را به وسیله آن بپوشاند (ضمنا باید توجه داشت ((جلباب )) به کسر و فتح جیم هر دو قرائت مى شود).
اما بیشتر به نظر مى رسد که منظور پوششى است که از روسرى بزرگتر و از چادر کوچکتر است چنانکه نویسنده ((لسان العرب )) روى آن تکیه کرده است .
و منظور از ((یدنین )) (نزدیک کنند) این است که زنان ((جلباب )) را به بدن خویش نزدیک سازند تا درست آنها را محفوظ دارد، نه اینکه آن را آزاد بگذارند به طورى که گاه و بیگاه کنار رود و بدن آشکار گردد، و به تعبیر ساده خودمان لباس خود را جمع و جور کنند.
اما اینکه بعضى خواسته اند از این جمله استفاده کنند که صورت را نیز باید پوشانید هیچ دلالتى بر این معنى ندارد و کمتر کسى از مفسران پوشاندن
صورت را در مفهوم آیه داخل دانسته است .
به هر حال از این آیه استفاده مى شود که حکم ((حجاب و پوشش )) براى آزاد زنان قبل از این زمان نازل شده بود، ولى بعضى روى ساده اندیشى درست مراقب آن نبودند آیه فوق تاکید مى کند که در رعایت آن دقیق باشند.
و از آنجا که نزول این حکم ، جمعى از زنان با ایمان را نسبت به گذشته پریشان مى ساخت ، در پایان آیه مى افزاید: ((خداوند همواره غفور و رحیم است )) (و کان الله غفورا رحیما).
هر گاه از شما تاکنون در این امر کوتاهى شده چون بر اثر جهل و نادانى بوده است خداوند شما را خواهد بخشید، توبه کنید و به سوى او باز گردید، و وظیفه عفت و پوشش را به خوبى انجام دهید.
منبع : آیه 59 احزاب - حجاب از دیدگاه اسلام

sondos

New member
اگه قراره من با رعایت نکردن حجاب برم جهنم، در آن صورت من قبول دارم برم جهنم

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا