زایمان فیزیولوژیک(زایمان بدون درد)

waria

New member
بابا با اپی دورال که میشه

اتاق عمل کار نکردی مگه خواهر

ما با اپیدورال اینترلاک میذاشتیم تو عمل های ارتوپدی چیز جدید ی نیست که
چی شد بالاخره؟؟میشه یا نمیشه؟؟بحث مرگ و زندگیه ها:whistle:همفکری کنین نتیجه نهاییو به ماهم بگید.:ph34r-smiley:

mohana

Well-known member
زکات علممون رو میدیم با آقا رضا

شما که داری زکات علمتو میدی منظورم با یه نفر دیگه بود:rolleyessmileyanim:

یعنی مهنا دو تا جواب تووپ دارم ولی بنا به اقتضای زمان و مکان نمیگم.خیلی چون اذیتت کردم.همشهریمم که هستی.باشه شما خوب.:ph34r-smiley:

اقتضای زمان و مکان.....بله بله...توجیه شدم:whistle:
خو همیشه حق با منه....:tonguesmiley:

rainsavor

New member
دارو از طریق رگ تزریق میشه ؟

* کاتتر اپیدورال در فضای بین مهره ای L3-L4 یا L4-L5 قرار داده میشود

case90_fig1.jpg

sara77

New member
به جای این همه کار خب درد زایمانو از بین میبرن.چه کاریه خب.به جای این همه هزینه برو دو تا مریضی و خوب کن:p7977cujr38iyymsu8:بحث رو خیلی xy xx داری میکنی.:image170:همه میدونن دیگه ژن های Y چه مزیت هایی داره.فک میکنی چرا به طور general هوش مردها وتجسم سه بعدی و .....از زنها بهترن.دوتا x دارین یکیش هم خاموش.حالا 4 تا ژن به درد نخورش روشنه.ما هم x داریم و هم y.بعنی کمیت و کیفیت بهتر ژنی(آخ چه بحتی بشه الان):4d564ad6:
اااااااااااااااااااااااااااخ روتو برم تو چقد پرویی میگم اگه خاستی کم بیاری بگو کمکت کنیم

rainsavor

New member
دوستان من فقط یک توضیح بدم اعمال جراحی و ارتوپدی که مربوط به قسمت تحتانی میشه رو میشه با بی حسی اپیدورال و نخاعی انجام داد مثل آپاندکتومی جایگذاری اینترلاک و اعمال ترمیم شکستگی های باز و.... البته بستگی به وضعیت بیمار داره
بیمار حین عمل هوشیاری کامل داره و از درد شاکی نیست . بیشتر مشکل بعد عمل و سردرد شدید بعد عمل مربوط میشه که میشه با اقداماتی این رو هم تا حد زیادی کاهش داد

دوستان ماما خودشون استادن به هر حال کارشون اینه . این نظر من بود ولسلام

rainsavor

New member
زایمان برای اکثریت مادران بسیار دردناک است و شدت درد به قدری زیاد است که حدود 90% مادران اظهار داشتند که در زندگی خود چنین دردی را تجربه نکرده اند . یکی از روشهای بی دردی ، بیحسی اپیدورال است و قبلا درمورد این بیحسی بدین نتیجه رسیده بودند که بیحسی اپیدورال سیرزایمان ، فازفعال و فازدوم را افزایش می دهد واحتمال استفاده از وسایل وسزارین و عوارضی مانند تب و کوریوآمینونیت بیشتر است . ولی امروزه معتقدند که اگر دوز داروهای تزریقی کاهش یابد عوارض کاهش می‌یابد . همچنین نوع داروهای بیحسی در طول مدت زمان زایمان موثر است واگر این روش در فاز فعال انجام شود و در فاز ‏‎Latent‎‏ انجام نشود مدت زمان زایمان تغییری نکرده و به اعتقاد گروهی مدت زمان زایمان کوتاهتر شده وبیمار کاملا به محیط خود هوشیار است . با بررسی که دراین گروه انجام شد استفاده از بیحسی اپیدورال جهت زایمان واژینال بی دردی با شروع سریع و کیفیت عالی در مرحله فاز فعال و مرحله دوم زایمان ایجاد کرد . این نوع بی دردی مدت فاز فعال را تغییر نداده وکوتاهتر کرد. این نوع بی دردی موارد استفاده از وسیال کمکی مثل کاپ ‏‎Cap‎‏ را افزایش داده ولی آمار سزارین بیشتر نبود وعارضه سوء برجنین نداشت . از عوارض بعد از زایمان تنها درصد کمی احتباس ادراری داشتیم که با سوند برطرف شد. بنابراین می توان با اپیدورال بی دردی با کیفیت عالی جهت فاز فعال وفاز دوم ایجادکرد. بدون اینکه مدت زمان و مراحل زایمانی را طراحی کنیم

آخرین ویرایش:

Leyenda

Well-known member
یه سوال میپرسم، نخندید!من واقعا نمیدونم مزیت زایمان طبیعی نسبت به سزارین چیه؟؟

sara77

New member
دوستان من فقط یک توضیح بدم اعمال جراحی و ارتوپدی که مربوط به قسمت تحتانی میشه رو میشه با بی حسی اپیدورال و نخاعی انجام داد مثل آپاندکتومی جایگذاری اینترلاک و اعمال ترمیم شکستگی های باز و.... البته بستگی به وضعیت بیمار داره
بیمار حین عمل هوشیاری کامل داره و از درد شاکی نیست . بیشتر مشکل بعد عمل و سردرد شدید بعد عمل مربوط میشه که میشه با اقداماتی این رو هم تا حد زیادی کاهش داد

دوستان ماما خودشون استادن به هر حال کارشون اینه . این نظر من بود ولسلام

[جیگر شما خودتم یه پا مامایی انگار ایووووووووووا

آيشن

New member
حالا اين حرفا ول كنيد اين روشها تا چه حد تو ايران كاربرد داره؟

cheshmak

New member
حالا اين حرفا ول كنيد اين روشها تا چه حد تو ايران كاربرد داره؟

تا اونجایی که من اطلاع دارم الان تو اکثر بیمارستانا این روش ها بنا به درخواست مادر باردار و در صورت داشتن اندیکاسیون انجام میشه

cheshmak

New member
ادامه ی مبحث.......

روش انجام آنالژزی اپیدورال

1-پوزیشن بیمار باید خوابیده به پهلوی چپ باشد

2--قبل از تزریق از قرار داشتن کاتتر اپیدورال در محل صحیح اطمینان حاصل شود.

3- فشار خون و ضربان قلب مادر و جنین هر5-10 دقیقه کنترل شود.

پس از اتمام زایمان و انتهای کار، کاتتر را باید از پشت بیمار خارج کرده و کامل و سالم بودن کاتتر باید در پرونده یادداشت شود.

کاتتر مورد استفاده در بی حسی اپیدورال

18.jpg

mw.ashel

New member
ممنونم چشمک جون.مطالبت عالیه.
ادامه بده و اگه موردی باشه من اضافه میکنم.
من دوره های زایمان فیزیولوژیک و زایمان در آبم رفتم و در اسرع وقت زایمان در آب رو تایپ میکنم و واسه دوستان میذارم.
:rose::rose:

rainsavor

New member
یه سوال میپرسم، نخندید!من واقعا نمیدونم مزیت زایمان طبیعی نسبت به سزارین چیه؟؟

اول اینکه مدت زمان بستری خیلی کمتر هست و هزینه ی کمتری داره
دوم حجم خونی که مادر حین زایمان طبیعی از دست میده نصف سزارین هست
سوم درصد ابتلا به عفونت در زایمان طبیعی پایین تره هست
موفقیت در شیردهی هم تو زایمان طبیعی بالاتر هست بخصوص از نظر کلستروم
واینکه ریسک بی هوشی عمومی رو تجربه نمی کنن این امکان براشون فراهم هست که خودشون شاهد زایمانشون باشن و تماس اولیه نوزاد با مادر به تاخیر نمی افته

cheshmak

New member
داروهای مصرفی در آنالژزی اپیدورال:

Local Anesthetic : بوپیواکائین - لیدوکائین %1

Opioid : فنتانیل - سوفنتانیل

cheshmak

New member
بی دردی اسپاینال

از وارد کردن ماده بی حسی به فضای ساب آراکنوئید برای ایجاد آنالژزی در زایمان استفاده میشود.
مزایای این روش شامل:

کوتاه بودن مدت کار

سریع بودن شروع بلوک

وبالا بودن میزان موفقیت

تجهیزات:

پالس اکسی متر

الکتروکاردیوگرافی

ست مخصوص اسپاینال با سوزن های 25-26-27-28-29

20.jpg

cheshmak

New member
سایر تجهیزات لازم:

سونی کیت

دستگاه فشار سنج و گوشی پزشکی

کپسول اکسیژن

ست کامل احیا

ساکشن

مزیت اپیوئید اسپاینال:

این روش در خانم هایی که می خواهند در اوایل مراحل زایمان قدم بزنند و در بیماران قلبی که کوچکترین تغیرات svrو فشار خون

ناشی از بی حس کننده های مضعی اپیدورال را تحمل نمی کنند کاربرد دارد.

cheshmak

New member
عوارض اپیوئید اسپاینال:

-خارش

- هیپوتانسیون

- احتباس ادرار

- تهوع

- دپرسیون تنفسی

- تغییرات fhr به صورت خفیف و گذرا

- گیجی و منگی

مانیتورینگ تنفسی در این روش با توجه به نوع دارو، زمان اثر دارو تا حذف سیستمیک دارو باید ادامه یابد.

cheshmak

New member
مزیت اسپاینال نسبت به اپیدورال :

(1کیفیت بی دردی بهتر است.

(2دوز داروی استفاده شده کمتر است.

معایب اسپاینال :

(1سردرد

(2مشکل تکنیکی

(3احتمال بالا رفتن سطح بی حسی

cheshmak

New member
بی دردی پاراسرویکال:

این آنالژزی معمولا در مرحله اول لیبر سبب تسکین رضایت بخش درد میشود.

شامل تزریق زیر مخاطی بی حس کننده های موضعی در دیواره واژن در طرفین دهانه رحم است.

این کار باعث بلوک رحم،دهانه رحم و قسمت فوقانی واژن می شود.

این روش اعصاب پرینه را بلوک نمیکند بنابراین برای مرحله دوم لیبر موثر نیست

برای بلوک پاراسرویکال معمولا لیدوکائین یا کلرپروکائین به میزان 5-10 میلی لیتراز محلول 1 درصد در موقعیت جانبی سرویکس در

محل ساعت 3 و 9 تزریق میشود.

بالا