رفع اشکال ، حل تمرین ، نکته سرای داوطلبین کارشناسی ارشد زیست شناسی ....

golabatun

New member
دقیقا مثلا اونایی که فشردگی زیاد دارن یا به عبارتی هتروکروماتین هستن اینا فشردگیشون به خاطر هستون هاست.مانع دسترسی آنزیمای همانندسازی یا آنزیمای تخریب کننده میشن.به خاطر همین وقت همانندسازی رشته ها از این پروتیین ها جدا میشن

بانو

New member
تنظیم توسط هیستونها

هیستونها یک نقش تنظیم کنندگی به صورت مهارکننده دارند. عمل مهارکنندگی هیستونها کارایی زیادی دارد زیرا با قرار گرفتن جعبه tata در یک نوکلئوزوم، آن را برای عوامل رونویسی و rna پلیمراز ii غیر قابل دسترس می سازد. این نوع مهارکنندگی با برقراری پیچیدگی های بیشتر رشته کروماتین با دخالت هیستونها برای رشته 30 نانومتری شدت بیشتری پیدا می کند. برعکس تثبیت عامل پروتئینی tfiid (1)(یکی از عوامل رونویسی است و شماره ii به دلیل لزوم آنها برای شروع و امکان عمل پلیمراز ii می باشد) ، بر روی یک جعبه tata از تجمع نوکلئوزومها جلوگیری می کند و از این نوع مهار، توسط هیستونها ممانعت می نماید.

همه ژنها توسط هیستونها مهار نمی شوند، ژنهایی که به طور مداوم رونویسی می شوند از این نوع هستند (ژنها یی که در سنتز آنزیمهای تنظیم سوخت و ساز قندها و اسیدهای آمینه دخالت دارند) . برعکس، ژنهای القاء پذیر ، که عمل آنها وابسته به یک تحرک ویژه درونی یا بیرونی است، به وسیله هیستونها مهار شده اند. این مهار می تواند توسط پروتئینهای تنظیم کننده یک ژن کنترل شود. این پروتئین ها به یک توالی ویژه dna متصل می شوند.
این پروتئین های تنظیم کننده به پایانه n در یکی از هیستونها می چسبند و شکل فضایی هیستون را تغییر می دهند، این تغییر شکل، توانایی اتصال هیستونها را با هیستونهای دیگر زایل می کند و به این ترتیب نوکلئوزوم سازمان خود را از دست می ده

پروانه

New member
خیلی از توضیحاتتون ممنونم.
حالا فک میکنم قضیه از این قراره: هیستونا نمیذارن همانند سازی و رونویسی انجام بشه(در این صورت گروهی از ژنها خاموش میمونن) و بعد زمانی همانند سازی از روی dna انجام میگیره که پروتئین های تنظیم کننده روی پایانه n یکی از هیستونا بچسبه و باعث تغییر شکل هیستون بشه وساختار نوکلئوزم رو از هم باز کنه، در این موقع هست که آنزیما میتونن همانند سازی رو انجام بدن...درست گفتم؟

بانو

New member
دوستان جواب سوال پیدا کردم .به نوعی کار تنظیم بیان ژن هیستون اینجوریه ک به طور کلی ژنهایی قراره خاموش بمونن به دور هیستون میپیچن و قسمت رابط هست ک ترجمه میشه و هیستون از روشن شدن اون ژنهایی که اطرافشونه جلوگیری میکنه به همین سادگی :thumbsupsmileyanim:

TUMS

Well-known member
یه اصطلاحی هست تحت عنوان اپی ژنتیک !!
ژن هایی که در منطقه هیستون هستند با متیلاسیون و استیلاسیون که معمولآ روی لیزین صورت میگیره بیان یک ژن را خاموش و روشن میکنن
بسته به اینکه این تغییرات در کدام ناحیه هستند و چه تعداد باشند بیان ژن تغییر میکنه
اگه در مورد نحوه ی اثر این نوع تغییرات را خواستین براتون توضیح خواهم داد
گود لاک..........

TUMS

Well-known member
خواستم براتون عکس بزارم حجمش زیاده نمیشه !!

پیوست‌ها

• Capture1.PNG
    Capture1.PNG
    5.3 کیلوبایت · بازدیدها: 47

Immunity

Well-known member
ژن هایی که در منطقه هیستون هستند با متیلاسیون و استیلاسیون که معمولآ روی لیزین صورت میگیره بیان یک ژن را خاموش و روشن میکنن
بسته به اینکه این تغییرات در کدام ناحیه هستند و چه تعداد باشند بیان ژن تغییر میکنه
گود لاک..........

دقیقا...یکمم من بگم..توی سرطان ها پدیده ای بوجود میاد بنام هایپرمتیلاسون که این پدیده میاد ژن هایی ک درمهار سرطان نقش داره رو خاموش میکنه

بانو

New member
گود لاک..........

تشکر :rose:.حالا ک زحمت این نظر کشیدین میشه لطفا در مورد نحوی اثرشم توضیح بدین لطفا :smilies:
کلا سیستم بیان ژن توضیح بدین لطفا کی شرو میشه کجاس رو کدوم منطقه و ... توضیح قابل تجسم لطفا کتابا همشون... تا آدم نتونه خوب تجسم کنه هزار صفحه کتابم بخونیم فایده نداره .... :j58r36j3gcr4suxymup

آخرین ویرایش:

پروانه

New member
دوستان جواب سوال پیدا کردم .به نوعی کار تنظیم بیان ژن هیستون اینجوریه ک به طور کلی ژنهایی قراره خاموش بمونن به دور هیستون میپیچن و قسمت رابط هست ک ترجمه میشه و هیستون از روشن شدن اون ژنهایی که اطرافشونه جلوگیری میکنه به همین سادگی :thumbsupsmileyanim:

خیلی ممنون از توضیحات مفید همه...
فقط بانو 4 تا سوال دارم!: طبق این موردی که گفتی پس میشه گفت همون طور که میگیم تمام سلولای بدن یه ژنوم یکسان دارن اما هر سلول برای بافت و اندام مورد نظر خودش اختصاصی شده( مثلا سلولای عصبی فعالیتای عصبی دارن، ماهیچه ای فعالیتای مربوط به ماهیچه و...)و سایر ژنها که برای اون قسمت مورد نیاز نیست و نباید کاری انجام بدن ، اون ژنها توسط هیستون ها قفل شدن و بیان نمیشن؟ یعنی پروتئین تنظیم کننده چه طوری تاثیرشو رو این ژنها نمیذاره؟!
حالا وقتی رونویسی انجام شد میتونیم بگیم که مناطقی که mRNA از اونا رونویسی کرده و هیستون از رشته DNA جدا شده اگزونا رو روی mRNA تشکیل میده و اون جایی که هیستون جدا نمیشه اینترون هست؟
ترجمه شدن قسمت رابط چه کاری انجام میده؟ منظورم اینه که ژن مورد نظر که نمیخواد ترجمه بشه، حالا ترجمه قسمت رابط چه سودی واسه فرآیند داره؟

پروانه

New member
گود لاک..........

لطفا اگه میشه این موضوع رو توضیح بدید . من خوندم که تغییرات اپی ژنتیک یه سری تغییرات برگشت پذیر روی ماده ژنتیکیه، مثل متیلاسیون dna ، که ممکنه نوع متیلاسیون طبق شرایط تغییر کنه.

بانو

New member
خیلی ممنون از توضیحات مفید همه...
فقط بانو 4 تا سوال دارم!: طبق این موردی که گفتی پس میشه گفت همون طور که میگیم تمام سلولای بدن یه ژنوم یکسان دارن اما هر سلول برای بافت و اندام مورد نظر خودش اختصاصی شده( مثلا سلولای عصبی فعالیتای عصبی دارن، ماهیچه ای فعالیتای مربوط به ماهیچه و...)و سایر ژنها که برای اون قسمت مورد نیاز نیست و نباید کاری انجام بدن ، اون ژنها توسط هیستون ها قفل شدن و بیان نمیشن؟ یعنی پروتئین تنظیم کننده چه طوری تاثیرشو رو این ژنها نمیذاره؟!
حالا وقتی رونویسی انجام شد میتونیم بگیم که مناطقی که mRNA از اونا رونویسی کرده و هیستون از رشته DNA جدا شده اگزونا رو روی mRNA تشکیل میده و اون جایی که هیستون جدا نمیشه اینترون هست؟
ترجمه شدن قسمت رابط چه کاری انجام میده؟ منظورم اینه که ژن مورد نظر که نمیخواد ترجمه بشه، حالا ترجمه قسمت رابط چه سودی واسه فرآیند داره؟

آره اینجور ک استاد میگفتن قسمتهایی ک قرار نیست بیان بشن به وسیله هیستون شناسایی میشن و از باز شدنشون برا رونویسی جلوگیری میکنه..حالا سیستم کاملشو آقای ایمونو قراره توضیح بدن.ولی میدونم قسمت رابط همون اگزونهاست یا قسمت روشن ژن اسم رابط بیشتر به دلیل شکلی ظاهری داره روش گذاشته شده و فقط این قسمتاس ک رونویسی میشه تو دی ان ا .البته اگه حرفم مشکل داره دوستان کمک کنن تکمیلش کنن :thumbsupsmileyanim:

آخرین ویرایش:

TUMS

Well-known member
به تغییر در بیان ژن بدون تغییر در توالی آن اپی‌ژنتیک گفته می‌شود با توجه به محدود بودن ژن‌ها(30000 ژن) یک سلول می‌تواند به سلول‌های مختلفی تبدیل شود، این پدیده می‌تواند توسط مکانسیم‌های اپی‌ژنتیکی توضیح داده شود، مکانسیم‌های اپی‌ژنتیکی با سن و شرایط محیطی تغییر می‌کنند

TUMS

Well-known member
اینم توضیح کامل
امیدوارم سوالاتون برطرف بشه با این توضیحاتی که میدم ........

متیلاسیون/دمتیلاسیون و استیلاسیون/داستیلاسیون هیستون، مهمترین نقش را در تنظیم بیان ژن دارند، استیلاسیون بر روی اسید آمینه لیزین صورت می‌گیرد که منجر به از بین رفتن بار مثبت آن می‌شود درنتیجه تعاملات بین dna و هیستون از بین می‌رود و ساختار تا خورده

کروماتین باز می‌شود و بیان ژن افزایش می‌یابد، در حالی که داستیلاسیون منجر به سرکوب بیان ژن می‌شود. فسفریلاسیون h1 منجر به تاخوردگی بیشتر هیستون می‌شود. مکانیسم متیلاسیون در هیستون بر روی اسیدآمینه لیزین و آرژنین بستگی به محل متیلاسیون و تعداد نواحی

متیلاسیون می‌تواند متفاوت باشد، یک اسیدآمینه در یک جایگاه هم می‌تواند متیله و هم استیله شود به طور مثال لیزین 9 هیستون h3 (h3k9) زمانی که استیله شود هیستون از لحاظ نسخه برداری فعال می‌شود در حالی که اگر همین لیزین متیله شود از لحاظ نسخه برداری غیرفعال می‌شود

shida

New member
دوستان من سمینار، اپی ژنتیک سرطان برداشتم ، مقاله انگلیسی پیدا کردم و باید ترجمه کنم ولی فارسی با همین موضوع دوستان سرواغ دارین چه سایتی هست؟؟مرسی.

TUMS

Well-known member
یادم رفت رفرنس بدم
برای مطالعه بیشتر به این مقاله رجوع کنید

Greer, J.M. and P.A. McCombe, The role of epigenetic mechanisms and processes in autoimmune disorders. Biologics, 2012. 6: p. 307-27.

golabatun

New member
سوال ژنتیکی دارم
در یک سلول انسانی در تقسیم میتوز چند کینه توکور هست؟چه جوری حساب کردنش؟؟
یه سوال دیگه این که مثن میگن مقدار ماده ژنتیکی توی آنافاز 2 میوز نصف میشه اما کرموزوم نه...این ینی چی؟؟من متوجه نمیشم فرقشونو

بانو

New member
من پارسال اصلا ژنتیک نخوندم یعنی از دوسال پیش ی چیزی یادم هست اما نمیدونم درسته پس نمیگم فعلا اما مطالعه میکنم یادم اومد به اینم جواب میدیم گلابتون جان

TUMS

Well-known member
سوال ژنتیکی دارم
در یک سلول انسانی در تقسیم میتوز چند کینه توکور هست؟چه جوری حساب کردنش؟؟
یه سوال دیگه این که مثن میگن مقدار ماده ژنتیکی توی آنافاز 2 میوز نصف میشه اما کرموزوم نه...این ینی چی؟؟من متوجه نمیشم فرقشونو

سوال دومتون را ج میدم
اینکه میگه میزان ماده ی ژنتیکی نصف میشه درسته چون در آنافاز میوز 2 کرومزوم ها نصف میشن ینی اینکه کروماتیدهای خواهری جدا میشن ولی از لحاظ تعداد کروموزومی تغییری نمیکنن چون از هر کروموزوم یک کروماتید خواهری وجود داره و همون 23 تا هستند از لحاظ تعداد کم نمیشن

بانو

New member
سوال دومتون را ج میدم
اینکه میگه میزان ماده ی ژنتیکی نصف میشه درسته چون در آنافاز میوز 2 کرومزوم ها نصف میشن ینی اینکه کروماتیدهای خواهری جدا میشن ولی از لحاظ تعداد کروموزومی تغییری نمیکنن چون از هر کروموزوم یک کروماتید خواهری وجود داره و همون 23 تا هستند از لحاظ تعداد کم نمیشن

همینه ...استاد جواب داد :pبه نوعی کروموزم فقط از دو کروماتیدی میشه یک کروماتیدی پس مقدار نصف شده اما هنوز تعداد کروموزم ک حالا فقط یک کروماتیدی تغییر نمیکنه :thumbsupsmileyanim:

بالا