تاپیک بحث نکات بیوشیمی ویژه کنکور

senior

New member
تفاوت کونفورماسیون وکونفیگوراسیون:
کونفیگوراسیون حتما پیوند کوالان باید شکسته بشه ولی در کونفورماسیون نیازی به شکستن پیوند کوالان نیست چون حول پیوند کربن یگانه چرخش آزاد وجود داره:a2d3:

عسل 69

New member
Zn____> تعادل اسید و باز

ADH___>تعادل اب

الدسترون__>تعادل الکترولیت. نقش دارند

عسل 69

New member
الدسترون با اثر بر توبول های دیستال کلیه در بازجذب سدیم و ترشح پتاسیم و پروتون در تنظیم الکترولیت بدن ایفای نقش میکند

عسل 69

New member
هر مولکول اب در حالت مایع به طور متوسط با ۳/۴ مولکول اب و در حالت یخ با ۴ مولکول پیوند هیدروژنی دارد

love virology

New member
درووووود من این بیماری تی ساکس رو متوجه نشدوووم و گانگلوزیدgm میشه یه توضیخ مختصری بدید سپااااااااس

bakhshi

New member
۱-
تنفس های عمیق وپشت سر هم (تند)=hyperventilation
افزایش تهویه=الکالوز تنفسی
کاهش خونco2

bakhshi

New member
۲-
اگر کسی دچار
hypoventilation
شود(کاهش تهویه )....کسانی که دچار عفونت در دستگاه تنفسی ..اسم و امفیزم شود=اسیدوز تنفسی
افزایش pco2 خون

آخرین ویرایش:

bakhshi

New member

۳-شکاف انیونی :تفاضل موجود بین مجموع غلظت کاتیون های خون با مجموع انیون های خون

bakhshi

New member

۴-در سرم افراد سالم همیشه غلظت کاتیون های سرم بیشتر از مجموع غلظت انیون های سرم است

bakhshi

New member

۶:عوامل کاهش دهنده شکاف انیونی
:کاهش البومین خون
مولتیپل میلوما -سرطان مغز استخوان=افزایش گروهی یا یک نوع انتی بادی

senior

New member
دوستان گل مرسی از همکاریتون من یه پیشنهاد دارم البته فقط پیشنهاده...........
میگم چطوره همه با هم یه مبحثی رو بخونیم و نکته ها رو بگیم و بحث کنیم اینطوری پربارتر میشه چون الان مثلا دوستمون درمورد تی ساکس پرسیده خوب من هنوز نرسیدم و نمیتونم جواب درستی بدم
من دارم مبحث اسید امینه رو میخونم ایشالا بتونم پاسخگوی سوالات باشم
نظرتون چیه؟

mahboobe90

New member
بچه ها چرا ایقد رفتین وارد شیمی شدین.ببخشیدا ولی بیوشیمی هستیم نه شیمیا

kiana

New member
دوستان نظرتون راجع به کتاب بیوشیمی پروین پاسالار و پانته آ ایزدی نشر دیباگران چیه ؟ من می خوام لنینجر و این کتابو بخونم با کتاب تست به نظرتون کافیه؟ کتاب احسانی رو نتونستم پیدا کنم :p7977cujr38iyymsu8:

arshadbio

New member
درووووود من این بیماری تی ساکس رو متوجه نشدوووم و گانگلوزیدgm میشه یه توضیخ مختصری بدید سپااااااااس

بیماری تی ساکس در اثر فقدان آنزیم هگزوزآمینیداز A که N-استیل گالاکتوز آمین (GalNAc) را از گانگلیوزید GM2 جدا می کند به وجود می آید که در نتیجه آن گانگلیوزید GM2 در مغز و طحال تجمع می یابد و باعث عقب ماندگی شدید ذهنی در طی رشد، فلج، کوری و مرگ در سن 3 یا 4 سالگی می شود.

dilak

New member
تفاوت کونفورماسیون وکونفیگوراسیون:
کونفیگوراسیون حتما پیوند کوالان باید شکسته بشه ولی در کونفورماسیون نیازی به شکستن پیوند کوالان نیست چون حول پیوند کربن یگانه چرخش آزاد وجود داره:a2d3:
کونفورماسیون آرایش فضایی استخلافهای یک مولکول را نشان می دهد که اطراف یک پیوند یگانه یا دوگانه قرار دارد بنابراین برای تبدیل کونفورماسیونها به یکدیگر نیاز به شکستن پیوند نیست

bioshimi93

New member
کم خونی ماکروسیتیک (مگالوبالستیک) و کم خونی میکروسیتیک در چه صورتی اتفاق می افتد؟ و علایم هر کدام از این کم خونی ها چیست؟

BBT

New member
کم خونی میکروستیک که علتش کم شدن هموگلوبین ها بود ( حالا یا میتونست تو مسیر های سنتزش مشکل پیش بیاد یا اختلال در انزیم هایی که کمبودشون باعث لیز شدن اون میشد مثل پیروات کیناز یا الدولازa ) که اینا چون تو مسیر گلیکولییز لازمن و rbc ها هم مهمترین مسیر تامین انرژی شون گلیکولیز وقتی کمبود این انزیم ها باشن atp rbc هاش هم تامین نمیشه لیز میشن

ماکروستیک بیشتر به خاطر کمبود ویتامین b12 یا اسید فولیک بود

آخرین ویرایش:
بالا