سرفصلهای مهم در ارشد ژنتیک انسانی

kian

New member
علاوه بر الگوهای توارث واختلالات تک ژنی/ دیسمورفیک و سیتوژنتیک که بیشترین تکرار رو دارن..
مهندسی ژنتیک وهمسانه سازی..
تکنیکهای تشخیص مولکولی جهشها..
ژن درمانی وسلولهای بنیادی..
pgdوتشخیص پیش از تولد ..
بیماریهای چند عاملی وخصوصا بیمارهای ذخیره ای جزء اون دسته از سرفصلهاست که حداقل یک سوال دارن...
موفق باشین ...

DNA.2013

New member
salam lotfan yek nafar komak koneeee, man agar az emeri 2 fasle genetic biochemy va imeni ro nakhunam kheili zarar mikonam? ??? chon aslan vaght nadarammm

kian

New member
سر فصلهای مهم بیوشیمی واسه کسایی که نرسیدن همه سرفصلها رو کامل مطالعه کنن!! حداقل 1سوال هر سال داشتن..
و اکه 10سوال بزنین 50%و فکر کنم از بد بهتره نه!!؟
هورمون ها-ویتامین-بیوانرژتیک-زنجیره انتقال الکترون- غشای زیستی و سیستمهای انتقال- یا ساختمان پیامبران غشایی!!
گلیکوپروتئین و پروتئوگلیکان!!!-سختمان پروتئینی هموگلوبین/میوگلوبین وپروتئینهای پلاسما.....
موفق باشین و پیروز..

kian

New member
در مورد مبحث سرطان که من تو کلوب ژنتیک گفتم !!! منظور کتاب ژنتیک در پزشکی تامپسون&تامپسون بوده!!!.. حتما یه نگاه بندازین در مورد انواع سرطانه..

kian

New member
این تاپیک رو من واسه آزمون سال پیش باز کردم واسه اطلاع رسانی !!! اما بدلیل نیاز مبرم بچه های گل زنتیک در سرفصلهای گرایش ژنتیک انسانی و..به خاطر گل روی جناب rbc و بچه های گل ژنتیک انسانی کل سرفصلها رو به طور کامل میزاریم که واسه مطالعه دروس دچار سردرگمی و حجم زیاد کتاب نشن!! این فصول از مهمترین و پر سوال ترین میباشد.. و صد البته که این کل سرفصلها نیست و در هر سال احتمال اینکه بعضی سرفصلها در طرح سوال حضور داشته یا اضافه گردد خواهشا نسبت به مطالعه نسبی کل منابع اعلامی بهداشت اقدام نمایید !!!....
..
A-ژنتیک انسانی:(شماره بندیها بر اساس ارتباط مفهومی میباشد و صرفا برای توضیح ارائه شده و پیشنهادی برای سبک مطالعه نمیباشد...)

1-قوانین ژنتیک مندلی-روابط بین ژنها و اللها-تعین جنسیت- الگوهای توارث بیماریهای ژنتیکی- ژنتیک جمعیت و تکامل-ژنتیک رشد و نمو-مشاوره ژنتیک ومحاسبه خطر...
...
2-تقسیم میتوز و میوز وگامتوژنز-ساختار ژنوم.ساختار ماده وراثتی وکروزومها-همانندسازی.رونویسی .تغییرات پس از رونویسی.ترجمه.پروتئین سازی-جهش و سیستمهای ترمیم-تنظیم بیان ژن.
..
3-سیتوژنتیک و ناهنجاری های کرومزومی-ناهنجاری های دیس مورفیک و بیماریهای ژنتیکی- هماگلوبینوپاتی -ژنتیک سرطان-ژنتیک ایمنی وژنتیک hiv-توارث کمی و بیماریهای چند عاملی -تشخیص پیش از تولد و pgd.ژنتیک رشد و نمو ..

4-مهندسی ژنتیک-تکنیکهای تشخیص مولکولی جهشها -ژن درمانی-سلولهای بنیادی و همسانه سازی ...
...
B-سلولی و ملکولی:
..1-ساختمان ژنوم-همانند سازی و ترمیم .رونویس.ترجمه .پروتئین سازی .تنظیمهای بیان ژن و تغییرات پس از رونویسی-جهش ها وسیستمهای بازسازی جهش ها...
..
2-روشهای مطالعه سلول -اندامکهای سلولی و روابط بین آنها - -و سیستمهای انتقال سیگنال-اسکلت سلولی-ماتریسک خارج سلولی-غشاء ونقل و انتقالات از غشاء اندوسیتوز-اگزوسیتوز. بیو انرژتیک و بیوشیمی سلول- آنزیمها و معادله های واکنشی-سیکل سلولی و میتوز و میوز...
...
C-بیوشیمی:
1-آب-تعادل اسید و باز-تنظیمph-بافرها .الکترولیتها.آنزیم.کوآنزیم...
..
2..ساختمان اسیدهای آمینه.پپتیدها پروتئینها(پروتئینهای ساختمانی نظیر کلاژن.میوزین و.. پروتئینهای پلاسما.هموگلوبین .میوگلوبین و..)
..
ساختمان کربوهیدراتها-گلیکوپروتئینها-پروتوگلیکانها-...ساختمان لیپیدها و لیپو پروتئینها -هورمونها(نوع.مکانیسم عمل.تنظیم و پاتوفیزیولوژی)-ویتامینها...
..
اسیدهای نوکلئیک(ساختمان.همانند سازی.رونویسی.تنظیم بیان ژن و..)
..
3-متابولیسم اسید های آمینه و پورفیرینها -متابولیسم کربو هیدراتها و لیپیدها. و اسید های نوکلئیک(تولید و کاتابولیسم)-بیو انرژتیک(اکسیداسیون بیولوژیک)..و زنجیره انتقال الکترون....
...
موفق و پیروز باشین....
من امروز 7 آبان سالروز تولد آبادانگر ایران و نماد تمدن و مهر و عطوفت!! سالروز تولد پادشاه قلبها و بنیانگزار حقوق بشر. کوروش کبیر رو به همه تبریک میگم و امیدوارم همه دنباله روی این انسان بزرگ و شریف در آبادانی ایران بزرگ باشیم...

DNA.2013

New member
:rose:کیان مرسی واقعا پستت فوق العاده بود جمله ی آخرتم خدا بوووود مرسی

kian

New member
یه توصیه به دوستانی که سرفصلهای ژنتیک انسانی رو از اصول امری میخونند این روزای باقی مونده اگه تستی رو دیدین که با سرفصل خونده شده همخوانی نداشت به سرفصل مشابه اون در کتاب ژنتیک پزشکی مولکولی در هزاره3 مراجعه کنید!!! بعصی از موارد اشاره شده در فصلهای این کتاب دارای کلیت بیشتر و توضیح مفصل تریست..!!!!!!!!!!!!!!!!!!:13:.

آخرین ویرایش:

_30min_

New member
ﺩﻣﺖ ﮔﺮﻡ ﯾﮏ ﺳﺎﻟﯽ ﻣﯿﺸﺪ ﮐﻪ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﺍﯾﻦ ﺳﺮﻓﺼﻼ ﺑﻮﺩﻡ ﮐﻤﮏ ﺧﯿﯿﯿﯿﯿﯿﯿﯿﯿﯿﯿﯿﻠﯽ ﺑﺰﺭﮔﯽ ﮐﺮﺩﯾﺪ

آخرین ویرایش:
بالا