72 لایک برای ختم قرآن انجمنی به مناسبت 72 شهید کربلا

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

دکتر سارا

New member
سلام.آیات 1 تا 55 قرائت شد...خدایا شکرت:riz304:
منجح بن سهم

غلام 3 امام
منجح غلام امام حسن مجتبی و غلام محبوب امام حسین علیه السلام بود. پدرش، سهم، نیز غلام امام حسن علیه السلام و مادرش، حسینه، کنیز امام حسین علیه السلام بود که بعدا در خانه ی امام چهارم نیز خدمت میکرد. امام حسین علیه السلام، حسینه را از نوفل بن حارث بن عبدالمطلب خریده بود، سهم با او ازدواج کرد و ثمره آن "منجح" شد. منجح بن سهم همواره در خدمت این خاندان بوده و به هریک از این بزرگواران (امام حسن مجتبی و امام سجاد علیه السلام) جداگانه خدمت کرده است. به نقل شیخ سماوی، نویسنده ابصار العین، وی که از غلامان امام مجتبی (ع) بود در کنار فرزندان آن حضرت که عموی خود، امام حسین علیه السلام را در واقعه کربلا، همراهی می کردند، از مدینه تا کربلا هجرت کرد و در روز عاشورا، از امام اجازه ی جهاد گرفت و به میدان رفت. وی از کسانی بود که در اولین یورش همه جانبه ی لشگر عمر سعد، جوانمردانه با دشمن جنگید و در رکاب مولایش به شهادت رسید. به نقل برخی مورخین، مادرش در این سفر، همراه او بود که در عاشورا جزو اسیران شد. برخی منابع تاریخی چون حدیقة الوردیه گفته اند: قاتل او حسان بن بکر حنظلی بود که در همان آغاز جنگ به او حمله کرد و او را به شهادت رساند.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: AWWA

..eli

New member

سلام الی جان...قبول حق باشه ان شاءالله و حاجت روا باشی
لطفا اگه مطلبی مرتبط با شهیدی که اسمش کنار اسم شما اومده پیداکردی برامون بذار تا باهاشون بیشتر آشنا بشیم. حتی یه خط هم باشه کافیه....مرسی
وى مردى شجاع و نامدار بود. اصالت يمنى داشت و احتمالًا در كوفه مى زيسته. نقل كرده اند كه در روز عاشورا از امام حسين عليه السلام اجازه ميدان رفتن گرفت و در ضمن مبارزه به تجليل از آن حضرت پرداخت.

خوارزمى رجز او را اين گونه نقل كرده است:
من پسر جعفى هستم و پدرم مطاع است و در دستم شمشيرى برنده مى باشد و نيزه اى كه پيكان آن مى درخشد و پرتوافشانى آن ديده مى شود. امروز جنگيدن در راه حسين عليه السلام براى من گوارا است و از او بايد دفاع كرد.

برخى علاوه بر رجز فوق، ابيات زير را نيز در ادامه رجز او آورده اند: اميدوارم با اين كار رستگار شوم و گرمى آتش را در روزى كه بازدارنده اى نيست، از خود دور كنم؛ درود خداى اطاعت شده بر او (حسين عليه السلام) باد. او پيوسته جهاد كرد تا به فيض شهادت نايل آمد.
آوا جان همین مقدار تونستم پیدا کنم..امیدوارم مورد قبول دوستان واقع بشه :rose:

• Like

AWWA

New member
وى مردى شجاع و نامدار بود. اصالت يمنى داشت و احتمالًا در كوفه مى زيسته. نقل كرده اند كه در روز عاشورا از امام حسين عليه السلام اجازه ميدان رفتن گرفت و در ضمن مبارزه به تجليل از آن حضرت پرداخت.

خوارزمى رجز او را اين گونه نقل كرده است:
من پسر جعفى هستم و پدرم مطاع است و در دستم شمشيرى برنده مى باشد و نيزه اى كه پيكان آن مى درخشد و پرتوافشانى آن ديده مى شود. امروز جنگيدن در راه حسين عليه السلام براى من گوارا است و از او بايد دفاع كرد.

برخى علاوه بر رجز فوق، ابيات زير را نيز در ادامه رجز او آورده اند: اميدوارم با اين كار رستگار شوم و گرمى آتش را در روزى كه بازدارنده اى نيست، از خود دور كنم؛ درود خداى اطاعت شده بر او (حسين عليه السلام) باد. او پيوسته جهاد كرد تا به فيض شهادت نايل آمد.
آوا جان همین مقدار تونستم پیدا کنم..امیدوارم مورد قبول دوستان واقع بشه :rose:

ممنونم الی جان.....خیلیم خوب بود مرسی:28:

اینجا کسی از ترس نمره دنبال مطلب نمیره...بنابراین با یه تشکر نمیشه این زحمات رو جبران کرد. امیدوارم خدا خودش به حق شهدای کربلا پاداش محبتتون رو بده.:rose:

AWWA

New member
سوید بن عمرو بن ابی المطاع

سوید پیرمردی سالخورده بود. نسب شریفی داشت و از بزرگان بود.
پدرش عمروبن ابی المطاع الخثعمی انماریست، بنابراین ایشان به سویدبن مطاع هم معروفند. خثعمی منسوب به خثعم بن ارٰاش بود، قبیله ای از اعراب قحطانی که اصالتا یمنی بودند. سوید بسیار اهل نماز و طاعت بود. در ضمن شجاع و کارآزموده جنگ بود.

سويد بن عمرو خثعمى آخرين كشته ميدان كربلاست. وى پس از شهادت امام حسين علیه السلام شهيد شد. يكى از دو مردى بود كه همراه حسين علیه السلام بودند. او مجروحى افتاده در ميدان، ميان زخميان بود و رمقى در بدن داشت و در آن حال، چون شنيد كه كوفيان شادى‌كنان مى گويند «حسين كشته شد»، به هوش آمد و با چاقو و شمشيرى كه داشت، با همان حالت به جنگ پرداخت و شهيد شد.

انصارالحسين، ص 77.
منبع جواد محدثی, فرهنگ عاشورا

!SeCreT!

New member
سلام آوا جان ...من سوره یوسف آیه ی 1 تا 105 رو قرائت کردم...التماس دعا:riz304:

varia

Well-known member
دوست آقای گلچین!

بكر بن حى: بکر بن حي تميم الله بن ثعلبه از قبیله ابن ثعلب و از شهداي بني‏تميم مي‏باشد . او با عمر بن سعد و سپاه كوفه به جنگ حسین علیه‏السلام آمده بود، روز عاشورا كه آتش جنگ مشتعل گردید، متوجه امام شد و توبه كرد و یکی از 36 نفر د بود که از سپاه كوفه جدا گردید و با آنها مبارزه كرد و در رکاب امام حسین علیه‏السلام شهید شد.
سماوی می‏نویسد: «بکر از کسانی بود که همراه عمر سعد به جنگ امام حسین علیه السلام آمد و پس از آن که جنگ بر پا شد، به امام علیه السلام پیوست و با ابن‏سعد از در مخالفت برآمد. او پس از حمله‏ی نخست در رکاب حسین علیه السلام به شهادت رسید. صاحب حدائق و دیگران [1] زندگینامه‏اش را نقل کرده‏اند». [2] در منابع دیگر درباره جزئیات شهادت وی چیزی نیامده است.
[1] ابصار العین، ص 194.
[2] ر.ک: حدائق الوردیه، ص 122. در این کتاب آمده است: «و بکر بن حی تیمی از بنی تیم الله بن ثعلبه کشته شد.».

86593074294732991788.jpg

• Like

varia

Well-known member
اتمام سهم ما. انشاءالله خداوند از همه دوستان قبول کنه.

عبد الأعلی بن یزید الکلبی:

از شهداى نهضت حسينى در کوفه قبل واقعه عاشورا می باشند. وى از جوانان كوفه بود كه با مسلم ابن عقیل بيعت كرد و پس از دستگيرشدن «هانى » توسط ابن زياد، هنگامى كه مسلم اعلان قيام كرد، عبد الأعلی بن یزید الکلبی سلاح برگرفت و از خانه بيرون آمد تا در محله «بنى فتيان » به مسلم بپيوندد. او را دستگير كرده، نزد ابن زياد بردند. دستور داد تا به زندانش افكنند. پس از شهادت هانى و مسلم، به دستور ابن زياد احضارش كردند و گردن زدند.

در کوفه افرادی نظیر مسلم بن عقیل، هانی بن عروه، عبدالله بن بقطر، قیس بن مسهر، عبدالاعلی کلبی و عماره بن صلخب ، قبل از واقعه کربلا شهید شدند و نیز عبدالله بن عفیف ازدی که بعد از واقعه کربلا و در هنگام حضور اسرا در کوفه و پس از اعتراض به سخنان ناروای عبیدالله بن زیاد دستگیر و به شهادت رسید. تعداد ایشان جمعاً هفت نفر می شود.

46879842988602785104.jpg

sahar-a

New member
منم سهممو خوندم سوره های محمد(ص) و فتح. ببخشید دیر شد.یک هفته پیش خوندم اما اینترنتمون قطع بود و نمی‌تونستم اطلاع بدم. ثواب ختم رو قراره که به عبدالرحمن بن مسعود التیمی تقدیم کنم.
عبدالرحمن از قبيله بنى تيم اللَّه بن ثعلبه و از ياران امام حسين عليه السلام است كه در كربلا به شهادت رسيد.

وى و پدرش از سرشناسان شيعه و به شجاعت مشهور بودند. اين دو همراه سپاه عمر سعد از كوفه به كربلا آمدند و در يك فرصت مناسب در روز هفتم محرم خود را به كاروان حسينى رساندند و با آن حضرت عليه السلام بودند تا آن كه در حمله نخست سپاه عمر سعد در روز عاشورا با شمارى ديگر از ياران امام عليه السلام به شهادت رسيدند.

در زيارت ناحيه مقدسه آمده است: «السّلام عَلى مَسعُودِ بن الحَجّاج وابنه».

• Like

maryam1010

New member
سلام آوا جونم من سهمم رو از ختم انعام خوندم اما متاسفانه نتونستم در مورد کنانه بن عتیق التغلبی مطلبی پیدا کنم ممنون میشم منو راهنمایی کنید:rose:

AWWA

New member
سلام آوا جونم من سهمم رو از ختم انعام خوندم اما متاسفانه نتونستم در مورد کنانه بن عتیق التغلبی مطلبی پیدا کنم ممنون میشم منو راهنمایی کنید:rose:

سلام مریم جان....قبول باشه
من یه مطلب کوتاه در مورد ایشون پیدا کردم:

كنانة بن عتيق تغلبى

پيرمردى از شهداى كربلا كه در حمله نخست به شهادت رسيد. وى از قهرمانان كوفه و از عابدان و قاريان آن شهر بود و در ايامى كه سيدالشهدا علیه السلام به كربلا رسيد، خود را به آن حضرت رساند. نامش در زيارت ناحيه مقدسه هم آمده است

«ألسَّلامُ عَلى‌ كِنانَة بِنِ عَتيق».

آخرین ویرایش:

AWWA

New member
عمرو بن خالد ازدى
از شهداى كربلاست. از طايفه بنى اسد و از مخلصان ولاى اهل بيت بود و در كوفه موقعيتى داشت. از قيام كنندگان همراه مسلم بود و پس از شهادت مسلم، پنهان شد. پس از شهادت قيس بن مسهر از كوفه به استقبال كاروان حسينى بيرون رفت و در منزلگاه حاجز همراه غلامش سعد به امام پيوست. سپاه حر مى خواست از پيوستن آن دو به ياران امام جلوگيرى كند، اما با حمايت امام، به سيدالشهدا علیه السلام پيوستند و در عاشورا در حمله اول به شهادت رسيدند. نام او در زيارت ناحيه هم آمده است.

عنصر شجاعت، ج 1، ص 339.

karshenasgh

New member
53)عالبس بن ابی شبیب الشاکری....کارشناس غ.....آیات 151 تا انتهای سوره آل عمران

سهم مربوط به خودم رو خوندم... ممنون از همه شما و مخصوصاً آوا جون... التماس دعا :ad54ad::rose:

aaa.jpg

آخرین ویرایش:

karshenasgh

New member
مختصری درباره عابس بن ابی شبیب شاکری

عابس بن أبی شُبیب شاکری یکی از شهدای کربلا است.

تحقیق در نام عابس:

نام وی عائش و عباس بن حبیب نیز آمده است. پدرش را شبیب، حبیب، شِبْث و لیث نیز گفته‏ اند.
عابس فرزند أبی شبیب بن شاکر بن ربیعة بن مالک بن صعب بن معاویة بن کثیر بن مالک بن جشم بن حاشد و مولای- غلام یا هم‏ پیمان- بنی ‌شاکر است.

خصوصیات عابس:

او از یاران باوفای امام حسین علیه السلام . و به قولی از خاصّان امام علی علیه السلام بود.عابس از مهتران، دلاوران، سخنوران، عابدان و شب‌ زنده‌ داران شیعه بود.

وفاداری عابس به مسلم:

عابس، نخستین کسی بود که در منزل مختار، هنگام قرائت نامه امام حسین علیه السلام برای شیعیان کوفه به پاخاست و پس از حمد و ثنای خداوند متعال خطاب به حضرت مسلم علیه السلام گفت: من درباره مردم به شما خبر نمی‏دهم و نمی‏دانم نیّتشان چیست و از جانب آنها وعده فریبنده نمی‏دهم. به خدا قسم از چیزی که درباره آن تصمیم گرفته‏ ام سخن می‏ گویم هنگامی که دعوت کنید می‏ پذیرم و همراه شما با دشمنانتان می‏ جنگم و با شمشیر از شما دفاع می‏ کنم تا به پیشگاه خداوند روم و از این کار جز ثواب چیزی نمی‏ خواهم.
پس از بیعت کوفیان با حضرت مسلم علیه السلام، عابس با شوذب به عنوان پیک، نامه آنان را به امام حسین علیه السلام رساند.

حضور در کربلا:

چون روز عاشورا آتش جنگ شعله ‏ور گردید و برخی از یاران اباعبدالله علیه السلام به شهادت رسیدند. عابس به شوذب گفت: ای شوذب؛ می‏خواهی چه‏ کار بکنی؟ گفت:همراه تو در کنار پسر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم می‏ جنگم تا کشته شوم. عابس گفت: ... امروز باید با تمام توان برای سعادت خویش تلاش کنیم. زیرا فردا روز حساب است نه روز عمل.
آن‏گاه عابس به خدمت امام علیه السلام رسید و گفت: ای اباعبدالله! هیچ‏کس در روی زمین نزد من از شما عزیزتر و محبوب‏ تر نیست. اگر می‏ توانستم با چیزی بهتر از جانم از شما دفاع کنم دریغ نمی‏ کردم. درود بر تو ای اباعبدالله. خداوند را گواه می‏گیرم که بر راه تو و پدرت استوار هستم. سپس با پیشانی مجروح و با شمشیر برکشیده به سوی میدان شتافت.
ربیع بن تمیم هَمْدانی، از سران سپاه یزید می ‏گوید: «چون عابس را دیدم شناختم.زیرا او را در جنگ‏ها دیده بودم. فریاد زدم، ای مردم! این شخص، شیر شیران است او فرزند ابی‌ شبیب است. هیچ‏کس از شما سوی وی نرود. عابس مکرّر فریاد می‏زد، آیا مردی وجود ندارد که با مردی مبارزه کند؟ کسی به میدان نرفت تا ابن سعد فرمان داد سنگ بارانش کنید. عابس چون دید از هر طرف به سویش سنگ پرتاب می‏شود، زره از تن بیرون آورد و کلاه خود از سر بیفکند و بر آنها حمله کرد. به خدا قسم دیدم او بیش از دویست تن را طرد کرد. سرانجام در قلب میدان و محاصره دشمن به درجه شهادت نایل گشت. سر او را در دست چند نفر دیدم که هر کدام ادعا می‏کرد وی، او را کشته است.عمرسعد گفت: مشاجره نکنید. هیچ کس نمی‏توانست یک‏تنه عابس را بکشد. شما همگی توانستید با هم او را بکشید. با این سخن، نزاع و کشمکش آنها خاتمه یافت.»

فداکاری عابس در نمازظهرعاشورا:

به گفته برخی از معاصرین، هنگامی که امام حسین علیه السلام می‏خواست نماز ظهر عاشورا را اقامه کند وی مقابل آن حضرت ایستاد و بدن برهنه خویش را سپر تیرهای بلا ساخت.

زیارتنامه عابس:

در زیارت ناحیه مقدسه امام علیه السلام و رجبیه از وی چنین یاد شده است: «السلام علی عابس بن شبیب الشاکری.»
مرحوم شیخ عباس قمی نیز درباره او گفته است:السلام علیک یا عابس بْنِ ابی شبیب الشاکری اشْهَدُ انَّکَ مَضیت علی مامضی علیه البدریون والمجاهدون فی سبیل اللَّه. درود بر تو ای عابس بن ابی شبیب شاکری، گواهی می‏دهم آنچه -از مصائب‏- بر رزمندگان بدر و مجاهدین راه خدا گذشت بر تو نیز وارد شده است.

• Like

mw.ashel

New member
سلام به همه دوستانم .........سهم من (آشل)....آیات 56 تا 110 سوره انعام قرائت شد .

التماس دعا و تشکر ویژه از آوا جان و همه شما عزیزان در این تایپک

:rose::rose::rose::rose:

akhbar

New member
منم مشخصات شهید مربوطه رو پیدا نکردم:wacsmiley:
یعنی گشتما اما چیزی نیافتم:smiliess (12):

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا