ღ تفسیر لام خون محیطی ღ

IL-2

Well-known member
من یه چیزی میگم نخندین ...

ممکنه به کم خونی بیماری های مزمن دچار شده باشه ...
اون سلولهای بزرگ هم ماکروفاژهایی هستن که که حاوی آهن هستن ... به من نخندین :)

خوبه آفرین ماکروفاژ رو درست تشخیص دادین- حالا دقت کنین که تو سیتوپلاسمش چی میبینین

mohana

Well-known member
هوراااااااااااااااااااااااا:thanks::thanks::thanks:

واکوئل؟؟؟
فاگوسیتوز انجام شده؟

mohana

Well-known member
خیلی عالی بود ممنون..
جناب هماتو..اون سلول هایی که تو مرکز هستن چین؟
درمورد مونوسیتوز و سلولاریته مغز استخوان هم لطفا یه توضیحی بدین..

خب دیگه جواب رو میگم

اون چیزی که من از شما میخواستم رو گفتید- در تصویر ما ماکروفاژهایی رو میبینیم که رده های اریتروئیدی رو فاژ کردن( دقت کنید در داخل سیتوپلاسم ماکروفاژ دیده میشه)-به این حالت میگن سندروم هموفاگوسیتیک که 3 تا ماکروفاژ دیده میشه در اینجا.

حالا علتش: این بیمار ایدزی به علت ضعیف شدن شدید سیستم ایمنیش؛ دچار عفونت سل ارزنی (miliary tuberculosis) شده- همونطور که می دونید در عفونت سل ما شاهد منوسیتوز هستیم(علایم آزمایشگاهی که گفتم در عفونت یا سل منتشره دیده میشه)

سلولهایی که مد نظرتون هست رو با فلش مشخص کنید تا بگم چی هستن

mohana

Well-known member
سلام
خیلی ممنون از توضیحاتتون

فلش قرمز اریتروبلاستن؟
فلش سبز..نوتروفیل با هسته حلقوی؟
ztnu_capture.jpg

فلش قرمز: رده های نارس اریتروئیدی که در داخل سیتوپلاسم ماکروفاژ هستند

فلش سبز: به نظر من یه باند دوناتی شکل نوتروفیلی هست

mohana

Well-known member
انگاری هسته سلول قطعه قطعه شده.... ریدرسل فقط تو خون محیطی دیده میشه؟

آره انگاری قطعه قطعه شده- نه اینا سلول های Rieder نیستند

یه اختلال اکتسابی و تحت اثر ماده ای رخ داده

آفرین توکسیسیتی درسته-همین قدرم خیلی خوب بود- جوابش همینه تقریبا ولی یه خورده توضیحم میدم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mohana
خب جواب:

این فیلد مربوط به لام آسپیره یه بیمار با لنفوم غیر هوچکینی هست-

بیمار تحت کموتراپی با داروی vincristine قرار گرفته- کموتراپی باعث شده که سلول ها در میتوزشون وقفه ایجاد بشه(وقفه میتوزی)

فیلدی که گذاشتم به نظر میاد که خون محیطی باشه اما آسپیره مغز استخوان هست

ببینید زمانی که میخواهیم از بیمار نمونه آسپیره مغز استخوان بگیریم؛ باید نیدل آسپیره قشنگ در بافت مغز استخوان فرو بره- یعنی استانداردش اینه که فقط محتویات مغز استخوان وارد نیدل بشه-

اما همیشه ناخواسته مقداری خون محیطی هم وارد نمونه میشه(چون با وارد کردن نیدل کمی خون هم واردش میشه و بعد وارد بافت مغز استخوان میشه)- اما بعضی وقتا به دلیل بد گرفتن نمونه توسط پزشک؛ کلا یا بخش عمده نمونه آسپیره با خون محیطی مخلوط میشه و اصطلاحا بهش همودایلوت(رقیق شده با خون) میگیم- این نمونه های آسپیره ارزش تشخیصی ندارند چون ما باید در آسپیره مغز استخوان پارتیکل های مغز استخوان داشته باشیم

آخرین ویرایش:
بالا