هر روز یک سوال جدید از مباحث علمی انگل شناسی

Hamidvet

New member
سلاااااااااااام بچه ها!
من 1 هفته میشه استارت زدم واسه آزمون سال بعد Ph.D انگل شناسی و فعلا دارم ایمونولوژی 4 استاد رو میخونم ؛
نظرتون رو بگید ممنون میشم :thumbsupsmileyanim:

coffee

New member
سلاااااااااااام بچه ها!
من 1 هفته میشه استارت زدم واسه آزمون سال بعد Ph.D انگل شناسی و فعلا دارم ایمونولوژی 4 استاد رو میخونم ؛
نظرتون رو بگید ممنون میشم :thumbsupsmileyanim:
سلام دوست عزیز ....نظر خاصی ندارم خوش بحالت ...من که هنوز در برزخ ارشد به سر میبرم نمیدونم قبول میشم یا نه؟؟!!
اما لطفا شما بگو از انگل شناسی راضی هستی؟ایا اگه من ارشد انگل داشته باشم و بخوام phd ایمونو بگیرم کار معقولی هست یا نه؟

vet lab sciences

New member
سلام به انگل شناسای عزیز.

1-عامل انتقال بابزیوز به انسان کدام جنس از کنه ها می باشد؟
1)بوفیلوس 2)ایکسودس 3) درماسنتور 4)هیالوما

2-ساس های رادوویده در انتقال کدام یک از اجرام بیماریزای زیر نقش دارند؟
1.trypanosoma cruzi
2.trypanosoma equiperdum
3.trypanosoma evansi
4.trypanosoma theileri

Hamidvet

New member
سلام Vet Lab Sciences عزیز : (حدس میزنم)
سوال یک: هیالوما
سوال دو: تریپانوزوما شیزوتریپانوم کروزی

Hamidvet

New member
Coffee جان، من در حال حاضر دامپزشکی میخونم و قصد دارم برای تخصص برم انگل شناسی پزشکی (اگه خدا بخااااد)
ولی اگه نظر منو راجع این کارت بخای، خب چرا از همین الان واسه ارشد ایمونو نمیخونی؟ آخه اگه بخای اونجوری باز از ارشد تغییر رشته و مسیر بدی هم اینکه یخورده سخت میشه هم اینکه تو مصاحبه بعد آزمونم بیشتر دانشگاه ها تمایل دارن بچه های ارشد مرتبط با همون رشته رو بگیرن تا یک رشته دیگه رو ... الان یک سال وقت داری قشنگ بشین بخون! فقط زود تصمیمتو بگیر که "وقت غنیمت است" ...
بهر حال موفق باشی دوست خوبم :)

coffee

New member
Coffee جان، من در حال حاضر دامپزشکی میخونم و قصد دارم برای تخصص برم انگل شناسی پزشکی (اگه خدا بخااااد)
ولی اگه نظر منو راجع این کارت بخای، خب چرا از همین الان واسه ارشد ایمونو نمیخونی؟ آخه اگه بخای اونجوری باز از ارشد تغییر رشته و مسیر بدی هم اینکه یخورده سخت میشه هم اینکه تو مصاحبه بعد آزمونم بیشتر دانشگاه ها تمایل دارن بچه های ارشد مرتبط با همون رشته رو بگیرن تا یک رشته دیگه رو ... الان یک سال وقت داری قشنگ بشین بخون! فقط زود تصمیمتو بگیر که "وقت غنیمت است" ...
بهر حال موفق باشی دوست خوبم :)

dooset aziz man azmoon dadam va be ehtemale 90% emsal ye jaye khoob ghaboolam....ama khob kheiyliya kare mano kardan hata khode dr.kha li li,onam arshade gharch dare va phd imono

coffee

New member
سلام به انگل شناسای عزیز.

1-عامل انتقال بابزیوز به انسان کدام جنس از کنه ها می باشد؟
1)بوفیلوس 2)ایکسودس 3) درماسنتور 4)هیالوما

2-ساس های رادوویده در انتقال کدام یک از اجرام بیماریزای زیر نقش دارند؟
1.trypanosoma cruzi
2.trypanosoma equiperdum
3.trypanosoma evansi
4.trypanosoma theileri

1)2:65d6a5d6s:
2)1:65d6a5d6s:

vet lab sciences

New member
1)2:65d6a5d6s:
2)1:65d6a5d6s:

ممنون دوست عزیز.:a2d3:
خودمم سوال 1 رو بین 2 و 4 شک داشتم.
سوال 2 رو هم نظرم رو گزینه ی 1 بود ولی مطمئن نبودم.

1-آنتامبا هیستولیتیکا در چه مرحله ای قادر به تکثیر و بیماریزایی است و تکثیر آن به چه صورت است؟
1) در مرحله ی کیست - تقسیم دوتایی
2) در مرحله ی کیست - شیزوگونی
3) در مرحله ی تروفوزوئیت - تقسیم دوتایی
4) در مرحله ی تروفوزوئیت - شیزوگونی

2-کدام عبارت در مورد خصوصیات ساختاری کرم های پهن صحیح می باشد؟
1) بدنشان دارای حفره ی عمومی حاوی مایعات است.
2) بدنشان دارای تقارن دوجانبی است.
3) دارای دستگاه گوارش کامل هستند.
4) دارای دستگاه تنفس پیچیده هستند.

3-کدام محلول جهت مشاهده ی بهتر مایت ها در نمونه ی مشکوک استفاده می شود؟
1) KOH
2) NaCL
3) NaOH
4) KCL

Soroush Star

New member
سلام دوست عزیز .
تست شماره 2 میتونه اشتباهی طرح شده باشه ، دلایل من :

منظور از صورت سوال ، کرم های پهن یعنی ( سستودها ، ترماتودها )

گزینه 1 : حفره عمومی کاذب ، مربوط به نماتودها هست .

گزینه 3 : دستگاه گوارش کامل مربوط به نماتودها هست ، سستودها ( فاقد دستگاه گوارش ) و ترماتودها ( دستگاه گوارش ناقص ) .

گزینه 4 : تمامی کرم ها ( سستودها ، نماتودها ، ترماتودها ، آکانتوسفالا ) میتوکندری دارند ولی چون چرخه کربس ندارن بنابراین هیچ تنفسی ندارن .

با رد کردن این 3 گزینه جواب تست گزینه 2 میشه ولی گزینه 2 یجورایی مشکل داره .

گزینه 2 : گفته بدن کرمهای پهن ( سستودها ، ترماتودها ) دارای تقارن دوجانبی هست . این موضوع راجب ترماتودها (بجز ترماتودهای خونی ) کاملاً درست ولی در مورد سستودها غلط هست ، علت :
منظور از تقارن دو جانبی یعنی اگر در سستودها یک بند ( مثلاً بند بالغ ) رو در نظر بگیریم باید تمامی ارگان ها در دو طرف بند یکسان باشن ، خوب :
در مورد سستود دیپیلیدیوم کانینوم این تقارن 2 طرفی کامله ( تخمدان ، رحم ، بیضه ، غده ویتلین ، ... و منفذ تناسلی ) منفذ تناسلی در این سستود در هر دو طرف بند دیده میشه .

در مورد سستود هیمنولپیس نانا یا دیمینوتا با اینکه ارگانهای تخمدان ، رحم ، بیضه ، ... در هر دو طرف بند دیده میشن ولی منفذ تناسلی در این سستودها در تمامی بندها در یک طرف
قرار دارند و این یعنی تقارن دو طرفی ناقص یا تقارن ندارن .

ولی چون این تست باید جواب داشته باشه ، تنها گزینه 2 میتونه درست باشه ، اون 3 گزینه خیلی از جریان تست دور (پرت) هستن :smiliess (12):

آخرین ویرایش:

vet lab sciences

New member
سلام دوست عزیز .
تست شماره 2 میتونه اشتباهی طرح شده باشه ، دلایل من :

منظور از صورت سوال ، کرم های پهن یعنی ( سستودها ، ترماتودها )

گزینه 1 : حفره عمومی کاذب ، مربوط به نماتودها هست .

گزینه 3 : دستگاه گوارش کامل مربوط به نماتودها هست ، سستودها ( فاقد دستگاه گوارش ) و ترماتودها ( دستگاه گوارش ناقص ) .

گزینه 4 : تمامی کرم ها ( سستودها ، نماتودها ، ترماتودها ، آکانتوسفالا ) میتوکندری دارند ولی چون چرخه کربس ندارن بنابراین هیچ تنفسی ندارن .

با رد کردن این 3 گزینه جواب تست گزینه 2 میشه ولی گزینه 2 یجورایی مشکل داره .

گزینه 2 : گفته بدن کرمهای پهن ( سستودها ، ترماتودها ) دارای تقارن دوجانبی هست . این موضوع راجب ترماتودها (بجز ترماتودهای خونی ) کاملاً درست ولی در مورد سستودها غلط هست ، علت :
منظور از تقارن دو جانبی یعنی اگر در سستودها یک بند ( مثلاً بند بالغ ) رو در نظر بگیریم باید تمامی ارگان ها در دو طرف بند یکسان باشن ، خوب :
در مورد سستود دیپیلیدیوم کانینوم این تقارن 2 طرفی کامله ( تخمدان ، رحم ، بیضه ، غده ویتلین ، ... و منفذ تناسلی ) منفذ تناسلی در این سستود در هر دو طرف بند دیده میشه .

در مورد سستود هیمنولپیس نانا یا دیمینوتا با اینکه ارگانهای تخمدان ، رحم ، بیضه ، ... در هر دو طرف بند دیده میشن ولی منفذ تناسلی در این سستودها در تمامی بندها در یک طرف
قرار دارند و این یعنی تقارن دو طرفی ناقص یا تقارن ندارن .

ولی چون این تست باید جواب داشته باشه ، تنها گزینه 2 میتونه درست باشه ، اون 3 گزینه خیلی از جریان تست دور (پرت) هستن :smiliess (12):
به به از این جواب کامل حظ کردم.:applause:
و اما سوال 1 و :smiliess (11):3

Soroush Star

New member

1-آنتامبا هیستولیتیکا در چه مرحله ای قادر به تکثیر و بیماریزایی است و تکثیر آن به چه صورت است؟
1) در مرحله ی کیست - تقسیم دوتایی
2) در مرحله ی کیست - شیزوگونی
3) در مرحله ی تروفوزوئیت - تقسیم دوتایی
4) در مرحله ی تروفوزوئیت - شیزوگونی

جواب تست : گزینه 4 صحیح هست .

در آمیبیازیس ( انتامبا هیستولیتیکا ) :
1. عامل پاتوژن (بیماری زا) ، تروفوزوئیت تک هسته ای (ماگنا،مگنا) هست که باعث ایجاد آبسه های کبدی و ریوی و مغزی و پوستی میشه .
2. فرم انتقال آلودگی : کیست رسیده از نوع 4 هسته ای هست .
3. در این تک یاخته ، تروفوزوئیت متا کیست تبدیل به مرحله پری کیست یا (پیش کیست) میشه .
4. در زیر شاخه سارکودینا (آمیب ها) تکثیر از نوع غیرجنسی( شیزوگونی ) هست .

با توجه به این 4 نکته جواب درست تر گزینه 4 میشه .
چرا میگم جواب درست تر ؟
چون در مرحله
کیست نیز تکثیر صورت می گیره ... صورت تست گفته درچه مرحله ای تکثیر و بیماریزایی رخ میده که (تروفوزوئیت) هست .

vet lab sciences

New member
1.در کدام تک یاخته ها ، اووسیست در روده ی میزبان نهایی پاره می شود و آلودگی میزبان واسط از طریق بلع اسپوروسیست صورت می پذیرد؟
1) بسنوئیتیا 2) توکسوپلاسما 3) سارکوسیست 4) هرسه مورد

2.ساختمان رأسی در کدام گزینه وجود دارد؟
1) اسپوروسیست 2) اسپوروزوئیت 3)اووسیست 4) کینت

آخرین ویرایش:

Hamidvet

New member
تک یاخته "Sarcocyst" واجد اووسیست های آیزوسپورائی و دنبلی شکله که درون آنها 2 اسپوروسیست (هرکدام واجد 4 اسپوروزوآیت) وجود دارد که در خود روده میزبان نهائی این اووسیست ها پاره شده و اسپوروسیست از مدفوع دفع میشود ... گزینه 3

سوال دوم : گزینه دوم اسپوروزوآیته که شکل Invasive هست ...

vet lab sciences

New member
جرب ها در مقایسه با کنه ها فاقد کدام اندام اند؟
1) پالپ 2) کلیسر 3) هالر 4) هایپوستوم

من فکر می کنم هالر باشه شماچی؟

بالا