مطالعه گروهی ارشد بیوتکنولوژی - 94

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

love virology

New member
از میکروسکوپ / سانتریوفوژ / کروماتوگرافی / الکتروفورز / تست های بیوفیزیک یعنی تست nmr همیشه سوال بوده

elahe nobari

New member
با توجه به ضریب یکش فکر میکنم یک منبع کافی باشه
اگر من باشم برای سیستماتیک مورای و برای پایه جاوتز رو مطالعه میکنم

یعنی کل جاوتز رو بخونیم سوالا رو پوشش نمیده.منظورتون کدوم فصلای جاوتزه ؟فصلای اولش که کلی گفته؟واکر خوب نیس؟

milad_71

New member
ممنون از همه
ولی آخر تکنیک آزمایشگاهی چی شد؟ اونایی که من گفتم تکنیک آزمایشگاهی هست و میاد یا اونایی که من گفتم تکنیک آزمایشگاهی نیست؟ که در این صورت بگید که چیست؟
بعد یه چیز دیگه اینکه من وقت نمیکنم اول برم لنینجر، بعد زیست پیام نور و بعد لودیش(یا آلبرتس بعد لودیش یا شاید خلاصه لودیش بعد لودیش). آخه اینو در نظر بگیرین که من الان خوندنم کنده و اگه بخام اینا رو بخونم کلیییی وقت میگیره. به نظرتون میرسم؟ یه چیز دیگه هم اینه که من چون آشنایی ندارم میخام سریعتر زیست رو از یه منبع کم حجم بخونم که بتونم و وقت داشته باشم که سوالای ارشدو تحلیل کنم.
بعد اینکه آلبرتس رو میگن اینی که ترجمه شده ضروریات هست ولی اونجا هم خوندم اگه آلبرتس خونده بشه لودیش رو خیلی سریعتر میشه خوند. ولی من الان یه جز وه دارم از زیست و دستم برا کتاب خریدن و اینا باز نیس زیاد(البته اگه لازم باشه میگیرم) ولی میگم اگه آلبرتس ضروریات هستش خب جز وه رو میخونم دیگه؟!!ها؟ در ضمن جز وه برا کنکور هم طراحی شده. نظر؟
من نمیخام زیاد از این شاخه به اون شاخه بپرم و بیشتر میخام رو یه چیز تسلط پیدا کنم. برا بیوشیمی احسانی خوبه؟ چون همه تقریبن متفق القول گفته بودن که برای کسی که پایه نداره خیلی خوبه. من فقط همین احسانی رو بخونم به نظرتون کافی نیس؟ البته کافی که نیس. با توجه به شرایط گفتم. چون باید درسی رو که ضریب بالایی داره رو واسه ضریب یک جواب بدیم. برا همین میگم برا بیوشیمی فقط احسانی رو بخونم که با بیوشیمی آشنا باشم. از اون بیشتر خیلی فرقی شاید برام نداشته باشه. چون سوالا نسبت به سال پیش احتمالن سخت تر بشه و من اگه منبع دیگه ای هم بخونم معلوم نیس بتونم جواب بدم. تازه اون وقت رو میتونم بزارم برای زیست که یه سوال زیست بزنم برابر 4 سوال بیوشیمیه. نظر؟
اون سیستم جاوتز و مورای برای میکروب برا من که هیچ پایه ای از میکروب ندارم هم جواب میده؟
با تشکر

آخرین ویرایش:

love virology

New member
ممنون از همه
ولی آخر تکنیک آزمایشگاهی چی شد؟ اونایی که من گفتم تکنیک آزمایشگاهی هست و میاد یا اونایی که من گفتم تکنیک آزمایشگاهی نیست؟ که در این صورت بگید که چیست؟
بعد یه چیز دیگه اینکه من وقت نمیکنم اول برم لنینجر، بعد زیست پیام نور و بعد لودیش(یا آلبرتس بعد لودیش یا شاید خلاصه لودیش بعد لودیش). آخه اینو در نظر بگیرین که من الان خوندنم کنده و اگه بخام اینا رو بخونم کلیییی وقت میگیره. به نظرتون میرسم؟ یه چیز دیگه هم اینه که من چون آشنایی ندارم میخام سریعتر زیست رو از یه منبع کم حجم بخونم که بتونم و وقت داشته باشم که سوالای ارشدو تحلیل کنم.
بعد اینکه آلبرتس رو میگن اینی که ترجمه شده ضروریات هست ولی اونجا هم خوندم اگه آلبرتس خونده بشه لودیش رو خیلی سریعتر میشه خوند. ولی من الان یه جز وه دارم از زیست و دستم برا کتاب خریدن و اینا باز نیس زیاد(البته اگه لازم باشه میگیرم) ولی میگم اگه آلبرتس ضروریات هستش خب جز وه رو میخونم دیگه؟!!ها؟ در ضمن جز وه برا کنکور هم طراحی شده. نظر؟
من نمیخام زیاد از این شاخه به اون شاخه بپرم و بیشتر میخام رو یه چیز تسلط پیدا کنم. برا بیوشیمی احسانی خوبه؟ چون همه تقریبن متفق القول گفته بودن که برای کسی که پایه نداره خیلی خوبه. من فقط همین احسانی رو بخونم به نظرتون کافی نیس؟ البته کافی که نیس. با توجه به شرایط گفتم. چون باید درسی رو که ضریب بالایی داره رو واسه ضریب یک جواب بدیم. برا همین میگم برا بیوشیمی فقط احسانی رو بخونم که با بیوشیمی آشنا باشم. از اون بیشتر خیلی فرقی شاید برام نداشته باشه. چون سوالا نسبت به سال پیش احتمالن سخت تر بشه و من اگه منبع دیگه ای هم بخونم معلوم نیس بتونم جواب بدم. تازه اون وقت رو میتونم بزارم برای زیست که یه سوال زیست بزنم برابر 4 سوال بیوشیمیه. نظر؟
اون سیستم جاوتز و مورای برای میکروب برا من که هیچ پایه ای از میکروب ندارم هم جواب میده؟
با تشکر

درود دوست گرامی در مورد تکنیک بالا نوشتم دیگه / میکروسکوپ / کروماتوگرافی / سانتریوفوژ / الکتروفورز/ تسست های بیوفیزیک / سوال اومده / در مورد تکنیک های ازمایشگاهی کم سوال میدن دیگه میره روش های ژنتیک مولکولی مثلا استخراج dna و rna تعیین جهش / نظر من نیاز نیست شما موارد بالا بخونید کفایت میکنه / در مورد پایه منی که رشتم سلولی هست از ترم 4 سلولی داشتم نیمدن که بهم لودیش درس بدن پایه و ساده گفتن و در ترم 6 و 8 سلولی پیشرفته داشتم که لودیش اموزش دادن / شمایی که بیس ندارین یه مدت بخونی فراری میشی ازش این به نفع خودتونه از کتاب ساده شروع کنید / در مورد البرتس که گفتم این کتاب خیلی ساده و و بقول خودمون با زمان عامه سلولی گفته / شما 6 ماه اینو بخونید راه میفوتید و تابستان لودیش راحت تر و با کیفیت تر شروع میکنید / باز نظر خودتونه این اصولی که به خیلی ها گفتم / شاد باشید

Mohammad gh

New member
یعنی کل جاوتز رو بخونیم سوالا رو پوشش نمیده.منظورتون کدوم فصلای جاوتزه ؟فصلای اولش که کلی گفته؟واکر خوب نیس؟

کلش که حواستون باشه از ویروسش سوال نمیاد
فصلای اولش منظورم نصف جلد اولشه که راجب مباحث پایه ای حرف زده مثل فلور باکتری یا متابولیسم یا ژنتیک باکتری یا ....
نصف دیگش هم راجب گروه بندی و انواع باکتری ها با ذکر صفاتشون هست مثل باسیلوس و کلامیدیا و ....
به نظر من مباحث پایه ای رو بهتر توضیح داده

واکر هم من شنیدم که سنگینه و خوندنش بین بچه های بیوتک مرسوم نیست اونو بیشتر بچه های میکروب میخونن در ضمن کتاب جدیدی هم نیست و تا جایی که یادمه ویرایشش مال خیلی وقت پیشه

ممنون از همه
با تشکر

دوست عزیز شما گفتی که برای کنکور سال بعد میخواید شرکت کنید و الان تازه میخواید شروع کنید
و به نظر من اومد شاید منظورتون کنکور سال ۹۵ هست که اگر اینطور باشه یعنی ۱۵ ماه وقت که در اون لنینجر و لودیش و البرتس که هیچی میتونید امری و هزاره رو هم بخونید!حتی اگر پایه ای از قبل نداشته باشید مخصوصا که تمام این کتابا فصل مشترک باهم زیاد دارن و حداقل یک سوم همدیگرو کامل پوشش میدن
در غیر این صورت اگر منظور ۹۴ هست که خب معلومه نمیتونید لنیجرو لودیشو ... رو تو این ۳ ماه باقی بخونید و صادقانه هم بگم خیلی امیدی نیست برای کسی که هیچ پایه ای نداره بخواد تو این ۳ ماه معجزه کنه

The Guy

Well-known member
دوستان فایل انتی بیوتیک هست امیدوارم بدردتون بخوره

Download File

متشکر وایرولوژی جان. اینم لینک تغییرات هیستونیه، که خیلی مرتب جدولش کرده.
Histone Modification Table | CST Cell Signaling Technology
راستی حالا که تو کنکور دکترا سوالش اومده، احتمالا" ارشد امسال هم ازش سوال میدن درسته؟!

milad_71

New member
واقعن ممنون
منظورم همون کنکور 95 بود(15 ماه وقت)
بیوشیمی و زیست رو با هم بخونم یا اول بیو بعد زیست؟ زیست پیام نور اسمش چیه؟ اون بهتره یا آلبرتس؟ البته آلبرتس معروفه ولی خب... آلبرتس کاملش هم هست(الان پیدا کردم) که 1700 صفحه هست.ضروریاتش 860 ص.ضروریات منظورتون بود دیگه؟
راستی واقعن تنها رفرنس زیست لودیشه؟ با اینکه خودم دیدم ولی باورم نشد!؟!
در مورد بیوشیمی چی؟ در مورد چیزایی که گفتم نظری ندارین؟
میکروب؟
واقعن راه سختیه!!
اینکه آدم بخونه و بعد مرور هم بکنه و تست هم بزنه و در ضمن با در نظر گرفتن خصوصیت ذاتی خیلی آروم خوندن من، فک کنم تا کنکور تموم بشم و درسا تموم نشه!؟!!
یه سوال دیگه: Cv چیه؟ b.s همون کارشناسیه؟

آخرین ویرایش:

The Guy

Well-known member
واقعن ممنون
بیوشیمی و زیست رو با هم بخونم یا اول بیو بعد زیست؟ زیست پیام نور اسمش چیه؟ اون بهتره یا آلبرتس؟ البته آلبرتس معروفه ولی خب... آلبرتس کاملش هم هست(الان پیدا کردم) که 1700 صفحه هست.ضروریاتش 860 ص.ضروریات منظورتون بود دیگه؟
میکروب؟
واقعن راه سختیه!!
اینکه آدم بخونه و بعد مرور هم بکنه و تست هم بزنه و در ضمن با در نظر گرفتم خصوصیت ذاتی خیلی آروم خوندن من، فک کنم تا کنکور تموم بشم و درسا تموم نشه!؟!!

اینکه از الان تصمیم گرفتی به خوندن خودش یه امتیاز مثبته. همینجوری از تجربیات دوستان اینجا و جاهای دیگه استفاده کنی احتمال موفقیتت خیلی میره بالا. منتها به شرطی که تا آخرش همین فرمونو بری جلو
به نظرم کنکور بیوتک نسبت به بقیه رشته ها یه امتیاز مثبت داره و اونم اینکه تعداد درساش کمه به نسبت. دیگه استرس 7 8 تا درسو نداری. امتیاز دیگش اینکه ایمونو جزو دروس امتحانیش نیست :thanks:
از بین 4تا درس هم، به نظر من فقط میکروب بد قلقه (یا غلغ)! چون تعداد منابعش زیاده و هر کتاب یه سری نکته داره که تو اون یکی نیست. هرچند نکته کوچیکی باشه ولی ازش سوال بیاد. با این حال دوستان میگن جاوتز و مورای با هم کافیه، که 90درصد مواقع هم همینطوره، البته من ترجیح دادم واسه میکروب فکر دیگه ای بکنم.

milad_71

New member
جالب اینه که تو تاپیک دانشگاه ایران و انتقال خون که رشته های کارشناسی هم کلاسی هاشون رو اعلام کردن تو هر دو یه نفر از رشته رادیولوژی بوده
تو همین کنکور 93 هم از ترم بالایی های خودمون یه نفر قبول شد. فک کنم شیراز.

آخرین ویرایش:

love virology

New member
راستی حالا که تو کنکور دکترا سوالش اومده، احتمالا" ارشد امسال هم ازش سوال میدن درسته؟!

خیلی جالب بود سپاس/ سوالات دکترا امسال که مسخره بود یعنی از 75 سوالش 30 الی 40 با خوانده های قبلی خودم زدم / هیستون ها همیشه سوال بوده این تغییراتش سوال بوده / ولی سوالات دکترا امسال بد گیر داده بودن روی اپوپتوز و سرطان و سلول بنیادی / در کل ازمون سلولی راخت بود / امیدوارم حداقل چندتا سوال از دکترا بدن جیگر همه حال بیاد

love virology

New member
واقعن ممنون
میکروب؟
واقعن راه سختیه!!
اینکه آدم بخونه و بعد مرور هم بکنه و تست هم بزنه و در ضمن با در نظر گرفتن خصوصیت ذاتی خیلی آروم خوندن من، فک کنم تا کنکور تموم بشم و درسا تموم نشه!؟!!
یه سوال دیگه: Cv چیه؟ b.s همون کارشناسیه؟

منطور بیس همون کارشناسیه / مثلا من از ایمنی هیچی نمیدونم برم سراغ عباس خوب داغ میکنم / سلولی هم همینه پایه خرد خرد سپس لودیش/ بیو و سلولی مولکولی دستشون گردن هم هست باهم باید بخونی در مورد سلوی ناشر پیام نور حدود 400 صفحه اگر تجدید چاپ شده باشه خوبه اینه دیدم سال 90 بود/ البرتس خانه زیست بگیرید اگر میخاهید رنگی و عالی/ رفرنس ازمون ها جهانی لودیشه / ولی البرتس هست 2010 ولی 2015 اومده / مولکولی متنوع تره واتسون هست و ويور و لوین و ...

Taraa

Well-known member
جلد 1 لودیش من دقیقا" به 426 صفحه مجزا تبدیل شد! نمیدونم چجوری صحافیش کردن به هرجاش دست میزنی یه ورق ازش کنده میشه!!
جلد 2 همچنان سالمه! ولی ترسیده!! :))
مشاهده فایل‌پیوست 7478

طبق سابقه خرابی که خانه زیست تو صحافی کتاب از خودش نشون داده من بمحض خرید لودیش هر سه جلدشو فنری نموییدم

میگم حالا پرپر شدنش قبول که دست شما نبوده ولی دیگه چرا پاره پوره کردید برگه هاشووو ؟ :))))

Taraa

Well-known member
سلام دوستان عزیز
ی راهنمایی میخوام ازتون درس سلولی امسال به دروس امتحانیم اضافه شده ، شما کتاب سلولی واسه ضریب 2 پیشنهادتون چیه ؟ (البته به جز مهدوی چون خودم دارم اصلا خوب پوشش نمیده.)
من فقط غشا، انتقالات و اتصالاتو خوندم الان دارم تست میزنم مشکل دارم به نظرتون خلاصه لودیش بخونم نتیجه میده؟

با این وقت باقیمونده فقط میشه کتابای کنکوری خوند .. کتابای کنکوری هم قطعا هیچکدوم کاملا پوشش نمیده .. روشی که جواب میده بنظرم این هست که یه کتاب کنکوری رو بگیریم دست شرو کنیم بخوندن ، هر مبحثو که تموم کردیم تستای کنکورای سالای قبل رو بزنیم ، بعدم همه تستا رو کامل و دقیق بررسی کنیم ، نکته برداری کنیم ، هرکدومو که بخاطر کامل نبودن کتابمون درست متوجه نشدیم به کتاب مرجع مراجعه کنیم
پس سه تا کتاب احتیاج داریم :
1. یه کتاب کنکوری که فرقی هم نمیکنه مهدوی باشه ، خالصی باشه یا هر چیز دیگه
2. یه کتاب تست موضوعی که سوالای کنکورای سالای قبل رو با جواب تشریحی تو خودش داشته باشه مثل آی*کیو*بی یا خانه زیست
3. کتاب مرجع

Taraa

Well-known member
ببین دوست عزیز
دفترچه سوال 1 دفترچه هست که سوالای درسای بیوشیمی، زیست شناسی، ژنتیک ، شیمی، میکروب و زبان رو شامل میشه و این دفترچه رو به همه بچه هایی که مجموعه 1 رو انتخاب کردن میدن.
شما میتونی به سوالای هرکدوم از درسا که دلت میخواد جواب بدی ولی درسهایی که ضریبشون واسه هر رشته 0 هست تو رتبه اون رشته تاثیر ندارن.
آخر سر هم یه کارنامه بهت میدن که توش 3تا نمره و رتبه مجزا نوشته شده که هرکدومشون مربوط به یکی از 3تا رشته است
اینکه بین بچه های این 3تا رشته رقابت وجود داره یا نه، به چنتا فاکتور (که همچنان نا معلوم هستند) بستگی داره:
اول زمان امتحانه
اگه بفرض تعداد سوال هر درس 40تا باشه و زمان امتحان 160 دقیقه، اون موقع بیشتر بچه ها حداکثر میتونن سوالای 4تا درس جواب بدن. ولی اگه این زمان یه مقدار بیشتر باشه، هرکسی میتونه بره سراغ درس پنجم. منتها احتمالا" اون درس پنجم واسه بچه های بیوتک و بیوشیمی، ژنتیک نخواهد بود! پس بیشتر رقابت بین بچه های بیوتک و بیوشیمیه

دوم سختی سوالای درسهاست
مثلا اگه سوالای میکروب اونقدری سخت باشه ک اگه خیلی خوب نخونده باشی نتونی راحت جواب بدی پس عملا بچه های بیو و ژن نمیتونن از پسش بر بیان
البته چون ضریب بیوشیمی و میکروب واسه بیوتک برابر هست، پس بچه های بیوشیمی میتونن بیوشیمیشونو بالا بزنن و این کسری درصدو جبران کنن
مثلا" اگه شما میکروب 40 بزنی، بیوشیمی 40، کسی که بیوشیمی 85 زده و میکروب 0 زده از شما بالاتره!
البته همین اتفاق واسه رشته بیوشیمی هم میفته، یعنی چون ضریب زیست و شیمی برابر هست، پس کسی که شیمی 0 زده و زیست 85 زده از کسی که این 2تا رو 40 زده بالاتره
در کل نمیشه گفت از این نظر کفه ترازو با کدوم طرف هست!

سوم انگیزه بچه ها و علاقه به هر رشته هست
مثلا" یکی که مدتها به امید ژنتیک تلاش کرده حاظره بیوشیمی یا بیوتک بخونه یا نه!

به هر حال اگه قراره یه نفر واسه یه رشته ای غیر رشته خودش نمره بالا بیاره، احتمال خیلی زیاد واسه رشته خودش نمرش بهتر خواهد بود، چون واسه درسهایی تلاش کرده که تو رشته خودشون ضریب بالایی دارن، و همه این چیزایی ک گفتم همش احتمال و اگر و... ایناست. شما در هرصورت باید بیشترین تلاشتونو واسه بدست آوردن چیزی که میخواهیدش، انجام بدید!

این تو سوالات رایج بود .. گفتم شاید کسی ندیده باشه

سوال 5: اینجانب مجموعه علوم آزمایشگاهی 3 را انتخاب نموده ام و متقاضی رشته قارچ شناسی
میباشم. آیا میبایست تمام منابع رشته های میکروب شناسی، ویروس شناسی و انگل شناسی
این مجموعه را مطالعه نمایم؟
جواب: باتوجه به اینکه درس ویروس شناسی برای رشته قارچ شناسی دارای ضریب صفر میباشد، -
نیاز به مطالعه این درس نمیباشد. ولی درصورتیکه متعاقباً متقاضی در 3 رشته بعدی این مجموعه
باشید و سؤالات درسی که دارای ضریب (بجز صفر) میباشد پاسخ ندهید مجاز به انتخاب رشته محل
آن 3 رشته بعدی نخواهید شد.

بچه ها اگه کسی تهران ساکن هست همایش دکتـــــــر خلیــــلی رو بره ببینه چیا میگن بیاد اینجا برا بقیه هم بگه
20 بهمن هست .. اینم شماره تماس برا اطلاعات بیشتر و رزرو و اینا : 021-66568621 داخلی 4

آخرین ویرایش:

Taraa

Well-known member
اینم یکی از بچه ها تو خصوصی پرسیده بود یادم نیس کی بود .. خود وزارت گفته باید شهریه پرداخت کنن:thumbsdownsmileyani

سوال 3: اینجانب فارغ التحصیل روزانه بیوتکنولوژی در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم هستم، در
صورت قبولی در آزمون كارشناسي ارشد وزارت بهداشت وضعیت پرداخت هزينه به چه صورت مي
باشد؟
جواب درخصوص میزان هزينه و نحوه پرداخت آن از مركزخدمات آموزشي وزارت بهداشت پیگیرري لازم به
عمل آيد.

خیلی جالب بود سپاس/ سوالات دکترا امسال که مسخره بود یعنی از 75 سوالش 30 الی 40 با خوانده های قبلی خودم زدم / هیستون ها همیشه سوال بوده این تغییراتش سوال بوده / ولی سوالات دکترا امسال بد گیر داده بودن روی اپوپتوز و سرطان و سلول بنیادی / در کل ازمون سلولی راخت بود / امیدوارم حداقل چندتا سوال از دکترا بدن جیگر همه حال بیاد

سلام دوستان..سوالات دکترا با پاسخش از کدوم سایت گرفتین..لطفا لینکش بزارید..ممنون

این تغییرات هیستون انقده گسترده تو لودیش هم نیست..یعنی ما باید فراتر از لودیش بخونیم..خودت درستش کردی این جدولو یا..نمیشه ی کم خلاصه تر شه...خیلی زیاده

shentia

New member
یه جور دیگه هم میشه
البته بعید میدونم
اینکه مثل کنکورای سالهای گذشته یا رشته های فنی

دفترچه یکی باشه اما سوالات تفکیک بشه
مثلا توی دفترچه دو تا سری سوال باشه .... بیوشیمی برای رشته های ضریب یک و چند تا سوال دیگه برای بچه های بیوشیمی و بقیه درسا هم همینطور که هر درس مخصوص رشته بشه و مثلا برای زبان کلیه رشته ها

چون بی انصافیه که ما سوالات بیوشیمی رو جواب بدیم که برای ما یک برای بیوشیمی ها 6 هست با همون درجه سختی

اما از اونجا که این سازمان از این کارا نمیکنه اگه سوالات یکی باشه یا باید در حد ضریب یک باشه کلا یا ضریب 6 که در هر صورت به نفع بیوشیمی و در یک حالت به نفع بقیه میشه

love virology

New member
این تغییرات هیستون انقده گسترده تو لودیش هم نیست..یعنی ما باید فراتر از لودیش بخونیم..خودت درستش کردی این جدولو یا..نمیشه ی کم خلاصه تر شه...خیلی زیاده

درود مثلا دکترا پارسال هیستون از شکل داده بودند مثلا درمود مورد متیلاسیون لیزین 4 در متن نبود ولی شکل بود / ولی فکر نکنم مثل دکترا اذیت کنند شما همون اصول متنی یاد بگیرید شکل ها هم یه نگاه کلی بندازید

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا