مطالعات تجربی یا مطالعات مداخله‌ای (Experimental Epidemiology=Interventional studies)

diseases

Well-known member

ارزشيابى خدمات بهداشتى

کارآزمايى‌هاى شاهددار اتفاقى براى سنجش کارآيى و کارآمدى خدمات بهداشتى هم‌دامنه دارند غالباً بايد بين سياست‌هاى متفاوت بهداشتى نوعى انتخاب به‌عمل آيد. ضرورت انتخاب از اين واقعيت ناشى مى‌شود که منابع محدود است و براى اجراى تعداد زيادى فعاليت‌هايى که در رفاه جامعه سهمى دارند بايد اولويت تعيين شود.

يک نمونه عالي از اينگونه ارزشيابى‌ها کارآزمايى‌هاى کنترل‌شده در پيشگيرى دارويى سل در هندوستان است، در اين کارآزمايى‌ها نشان داده شد که درمان سل ريوي در خانه هم به‌اندازه درمان در بيمارستان يا آسايشگاه مؤثر و بسيار باصرفه‌تر است. نتايج بررسى مورد پذيرش بين‌المللى قرار گرفت و سبب عصر جديد درمان سل به نام درمان سل در خانه شد.

اخيراً غربالگرى چندمرحله‌اى که در بعضى کشورها مقبوليت فراوان يافته در جنوب شرقى هندوستان توسط RCT مورد ارزشيابى قرار گرفت و نتيجه مطالعه منجر به چشم‌پوشى کردن از صرف منابع بسيار براى برقرارى يک برنامه غربالگرى چندمرحله‌اى در بريتانيا شد.

مثال ديگر در رابطه با مطالعاتى است که نشان دادند بسيارى از مراقبت‌هاى بهداشتى را که به‌طور سنتى توسط پزشکان انجام مى‌شود توسط پرستاران يا ديگر کارکنان پيراپزشکى هم مى‌توان انجام داد و با اين ترتيب از وقت پزشکان صرفه‌جويى نمود.

اينگونه مطالعات را پژوهش در خدمات بهداشتي هم مى‌نامند.

منبع :
اپیدمیولوژی گوردیس
www.aftabir.com

diseases

Well-known member
انواع مطالعات اپیدمیولوژیک (خلاصه مباحث فوق)

1. مطالعات مشاهده‌اى (Observational studies):

مطالعات توصیفی (Descriptive Epidemiology):
مطالعات بوم شناختی (ecologic)
مطالعات مقطعی (Cross sectional)

مطالعات تحلیلی (Analytic studies):
مطالعه مورد شاهدی (گذشته نگر) : Case control = Retrospective
مطالعه همگروهى (Cohort-Study = Prospective) :

مطالعات همگروهی آینده‌نگر
مطالعات همگروهی گذشته‌نگر
مطالعات مرکب از روش آینده‌نگر و گذشته‌نگر
مطالعات مقطعی (Cross sectional)

2. مطالعات تجربی یا مطالعات مداخله‌ای (Experimental Epidemiology=Interventional studies) :

• کارآزمايى در سطح جامعه
  • کارآزمايى ميدانى
  • کارآزمايى تصادفى شاهددار

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: maxin

Diana-Epid_92

New member

دستکارى (Manipulation)

پس از تشکيل گروه‌هاى مورد بررسى و شاهد - گام بعدى انجام مداخله يا دستکارى (آزمايش) در گروه مورد بررسى با کاربرد آزادانه يا قطع يا کاهش عامل مشکوک سببى (که ممکن است دارو و واکسن، اجزاى رژيم غذايي، عادت و... باشد) به شرح مندرج در طرح است.

مداخله متغيرهايى مستقل (يعنى دارو، واکسن، روش جديد) ايجاد مى‌کند که بعداً اثر آنها با اندازه‌گيرى پيامد نهايى - که شامل متغير وابسته (يعنى رويداد بيماري، مدت‌بقا، دوره بهبودي) است تعيين مى‌شود.

سلام. لطف می کنید برای مطالب آموزشی که می گذارید منبع را هم اعلام کنید. ممنون

Lemen

New member
سلام دوستان، خدا قوت
کسی اطلاع داره که جایی هست که بانک پرسشنامه تحقیقاتی باشه؟
که بشه ازش ایده گرفت واسه تهیه پرسشنامه یا اصلا پرسشنامه پژوهشی دانلود کرد؟

سحر1991

New member
با عرض سلام و احترام،
بنده دانشجوی کارشناسی ارشد هستم و یه مقاله مروری خیلی خیلی خوب و اصولی نوشتم و ادیت هم دادم. حس می کنم همه اصول رو رعایت کردم و بی نقصه، من نویسنده مسئول هستم و وظیفه سابمیت با منه، امکانش هست راهنمایی بفرمایید که کدوم ژورنال آی اس آی بهتره و ایمپکت فکتور بالاتری داره؟ (راستی موضوعش در مورد تاثیر یک جهش "ژنتیکی" روی عوارض "بارداری" هست، پس باید یه ژورنال در یکی از این دو زمینه باشد)
با سپاس فراوان

diseases

Well-known member
با عرض سلام و احترام،
بنده دانشجوی کارشناسی ارشد هستم و یه مقاله مروری خیلی خیلی خوب و اصولی نوشتم و ادیت هم دادم. حس می کنم همه اصول رو رعایت کردم و بی نقصه، من نویسنده مسئول هستم و وظیفه سابمیت با منه، امکانش هست راهنمایی بفرمایید که کدوم ژورنال آی اس آی بهتره و ایمپکت فکتور بالاتری داره؟ (راستی موضوعش در مورد تاثیر یک جهش "ژنتیکی" روی عوارض "بارداری" هست، پس باید یه ژورنال در یکی از این دو زمینه باشد)
با سپاس فراوان

با سلام و ادب

وارد لینک زیر بشید و از کشویی Subject Category گزینه Genetics رو انتخاب کنید . میتونید در قسمت Region ، ایران یا همه کشورها رو انتخاب کنید :

http://www.scimagojr.com/journalrank.php

همچنین تو این قسمت می تونید سایر جزئیات مربوط به ژورنال رو مشاهده کنید :

http://www.scimagojr.com/journalsearch.php

برقرار باشید و سبز ...

diseases

Well-known member
سلام دوستان، خدا قوت
کسی اطلاع داره که جایی هست که بانک پرسشنامه تحقیقاتی باشه؟
که بشه ازش ایده گرفت واسه تهیه پرسشنامه یا اصلا پرسشنامه پژوهشی دانلود کرد؟

سلام و ادب

والا تابحال چنین موردی که شما می فرمایید رو ندیدم دوست محترم ...
فقط اساتید محترم تهران ، با ایجاد پرسشنامه مخالفن . ما هم مجبوریم پرسشنامه های موجود رو بر اساس عنوان سرچ کنیم ...

Lemen

New member
سلام دوستان
کسی می دونه repeat episode چیه؟ یکی از واژه های اپیدیمیولوژیه.

diseases

Well-known member
سلام و ادب

repeat episodes در بیماری های واگیر نظیر زونا ( مثال زیر ) ، دلالت بر تکرار مجدد دوره بیماری ( تقریباً میشه گفت عود ) داره :

Repeat episodes:

Although 2nd and even 3rd episodes of herpes zoster can occur, the annual incidence of recurrence is not known.​

Lemen

New member
سلام و ادب

repeat episodes در بیماری های واگیر نظیر زونا ( مثال زیر ) ، دلالت بر تکرار مجدد دوره بیماری ( تقریباً میشه گفت عود ) داره :

Repeat episodes:

Although 2nd and even 3rd episodes of herpes zoster can occur, the annual incidence of recurrence is not known.​

ممنون جناب دیسیز، مثل همیشه حلال مشکلات هستید. خدا خیر بهتون بده
بی زحمت منبع این مفهوم رو معرفی می کنید.

diseases

Well-known member

ممنون جناب دیسیز، مثل همیشه حلال مشکلات هستید. خدا خیر بهتون بده
بی زحمت منبع این مفهوم رو معرفی می کنید.

خواهش می کنم ...

این اصطلاح رو تو سایت مرکز کنترل بیماریها دیدم ( CDC ) اینم لینکش :

http://www.cdc.gov/shingles/hcp/clinical-overview.html

اتفاقاً تحت عنوان " اپیدمیولوژی " و زیر شاخه " RATE " اومده ...

آخرین ویرایش:
بالا