مرور خط به خط امری

سلولی

New member
سلام لطفا یک کتاب تست ژنتیک پزشکی همراه با پاسخ تشریحی به من معرفی کنید

serin

New member
دوستان فصلهارو میخونید؟چرا کسی سوال نمیپرسه؟من یه سوال از فصل14دارم. شناسایی انکوزنها با مطالعات ترنسفکشن یعنی چی؟ کسی این روش شناسایی انکوزنها رو متوجه شد؟

سلام ساناز جون
سوالاتو امروز دیدم
دومین سوالتو که شیدا خانم زحمتشو کشید و جواب دادو منم نمیدونستم...خودمم تو این قسمت مشکل داشتم و حتی نمیدونستم چه طور سوال در ارم (وقتی چیزی نمیفهمم)...دست شیدا خانم درد نکنه
سوال اولت هم خوووووووووووووووو یه روش شناساییه دیگه!!!
ببین وقتی یه سلول سرطانی دستته (مثلا سلول سرطان مثانه)و نمیدونی جهش تو کدوم پروتو انکوژن باعث ایجاد سرطان شده یه روش.مطالعه تراالودگیه
دی-ان-ا این سلول سرطانی رو استخراج میکنن و بعد ترانسفرمش میکنن به یه رده سلولی خاص(اینجا رده nih3t3 ذکر شده)
حالا مزیت این رده سلولی چیه ؟... دودمان سلولی nih3t3 فقط زمانی که به سطح پلاستیکی پلیت متصل اند رشد میکنند و رشدشون هم به صورت سلول هاییکه منظم و مرتب کنار هم قرار میگیرند و یک لایه سلولی تشکیل میدن و تماس بین این سلول ها باعث میشه دیگه در امتداد هم رشد نکنن
ما که این دی-ان-ا رو به محیط کشت ترانسفر کردیم بر حسب تصادف یکی از سلولها این دی-ان-ا رو میگیره و ترانسفرم میشه.درهمین سلول یه تغییرفنوتیپی ایجاد شده و سلول مثلا گرد میشه و این گرد شدن مانع تماسش با سلول های دیگه یعنی ممانعت تماسی میشه...حالا این سلول خیلی راحت میتونه در هر جهتی تقسیم بشه و یه کلنی تشکیل بده...این کلنی که ایجاد شده حاوی دی-ان-ا ترانسفرم شده است...دوباره همین دی-ان-ا رو بر میدارن و ترانسفکت میکنن به یه ویروس(مثلا لندا) و این ویروسو وارد محیط کشت باکتری (مثلا ای کلای که ویروس لاندا میتونه الودش کنه) ... این باکتری شروع به تکثیر میکنه و دی-ان-ا مارو هم فزون سازی میکنه...نهایتا به این محیط یه پروب اضافه میکنن(مثلا همون ژن ras خودمون)...اگه این دی-ان-ا با پروب هیبرید شه انوقته که میفهمیم بعععععله مسبب سرطان مثانه همون ras
ساناز جون من در همین حد میدونستم...

serin

New member
دوستان عزیز...من هنوز جوابای فصل 4-5 و کل سوالوجواب فصل 16و23 رو دریافت نکردمااااا!!!!
چرا همتون غیب شدین؟!!!

Gene20

New member
درود به همگی
سال نوهمه دوستان همراه با تندرستی و شادی و پیروزی باشه.
عذرخواهی می کنم و تاجایی که من می دونستم باید 16 فروردین ارسال می کردم
در هرصورت ببخشید الان فایل pdf پرسشها همراه با پاسخ ها رو برای سانازخانم ارسال می کنم
ممنون

sanaz alizadeh

New member
دوستان عزیز...من هنوز جوابای فصل 4-5 و کل سوالوجواب فصل 16و23 رو دریافت نکردمااااا!!!!
چرا همتون غیب شدین؟!!!

جواب فصل 4 و 5 برا کاربری irani بود که گفتن تا وسط هفته به دستمون میرسونن....فصل 16 که به اشتباه خودشون فکر میکردن 16 فروردینه نه 5 ام امروز فرستادن من الان براتون میفرستم....فصل 23 هم که سوالاش اماده بود قرار بود برامون بفرستن چرا نمیفرستن خدا میدونه...من هم میل زدم براشون هم پیام..فقط اینکه ایشون سربازن وقتشون با ما فرق داره....

sanaz alizadeh

New member
درود به همگی
سال نوهمه دوستان همراه با تندرستی و شادی و پیروزی باشه.
عذرخواهی می کنم و تاجایی که من می دونستم باید 16 فروردین ارسال می کردم
در هرصورت ببخشید الان فایل pdf پرسشها همراه با پاسخ ها رو برای سانازخانم ارسال می کنم
ممنون
دوست عزیز تو صفحه 10 نوشته که 5 فروردین شما از کجا 16 ام رو متوجه شدید من در جریان نیستم ...شما حتی جواب ایمیل و پیاما رو نمیدادید من مجبور شدم شما را از گروه حذف کنم حالا که به سلامتی سوالا رو فرستادین اسمتونو دوباره به گروه خواهم داد...موفق باشید...

سلولی

New member
سلام لطفا یک کتاب تست ژنتیک پزشکی همراه با پاسخ تشریحی به من معرفی کنید

sheida93

New member
سلام بچه ها
با عرض معذرت میخواستم یه انتقادی بکنم من بعضی از فصل ها رو که دیدم واقعا احساس کردم طراح سئوال فقط قصد سمبل کردن داشته در حالی که بعضی از بچه ها به معنی واقعی از خط به خط سئوال در آوردن و خیلی زحمت کشیدن
اگه بخواد اینطوری سئوال در بیاد من ترجیح میدم انصراف بدم چون مطمئنا از فصل 18 هم به خوبی فصل 3 سئوال طرح میکنم که می تونید تعداد سئوالات رو ببینید که همه جزئیات رو شامل میشه

در واقع میتونم بگم سئوالای بعضی از فصل ها به درد من نخورد

sanaz alizadeh

New member
سلام من واقعا تا تونستم خط ب خط دراوردم، وقتمم خیلی گرفت خودتون ک دیدید چقد مجبور شدم تاریخمو عقب جلو بندازم

منظورشون شما نبودید یسری از فصلهای سوال خیز دیگه رو اگر نگاه کنید که از توش فقط 40 50 تا سوال بیشتر طرح نشده....من اینو از اول هم گفته بودم که اولین کسی که ضرر میکنه خود طرفه ...چون مسلما با نارضایتیه بقیه مواجه میشه...و نمیشه هم ایطوری موفق بود....منم پیشنهادم اینه برا اینکه بقیه فصلهارو پیش بریم دوستانی که از همه جای فصلاشون سوال طرح نکردن سوالشونو تکمیل کنن و بفرستن....چون اگه خودشم بخاد اونطوری نمیخونه ..حتما همه جای کتابو میخونه.....پس یکم منصف باشیم....وگه نه مجبور میشیم لیست فصلها رو همینجا بنویسیم......

یه جیز دیگه بلاخره جواب این فصلهای شما اماده شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

sanaz alizadeh

New member
دوستان گرامی من یه انتقاد دیگه هم دارم...
یه چیزی داریم تحت عنوان احساس مسئولیت....وقتی قراره یه کار گروهی رو پیش ببریم پس بااااااااااااااید یه سری از قوانینی هم گذاشته میشه رعایت کنیم....اگه الان نتونیم تو جامعه کوچیک این تاپیک گروهی کار کردن رو یاد بگیریم پس کلا به درد جامعه بزرگتر هم نمیخوریم....
وقتی اینجا گفته میشه فلان روز فلان فصلها فرستاده شه ....یعنی تاریخش خود سر تغییر نمیکنه....یکی میاد واسه خدش تاریخ تعیین میکنه بعد هر چی میل میزنی جواب نمیده بعد یه ماه میاد میگه تاریخ من این بود...یکی یه دفه ای انصراف میده ....و هزارتا بی مسئولیتیه دیگه.....

اگه نمیتونی نیا...اینجا داوطلبانه بود...اگه میتونی مطیع جمع باش....اون فرق داره اگه مشکل پیش اومد بگو تاریخمو تغییر بده همینکه دوستمون ایرانی گفتن....الان چنتا فصل فرستاده نشدن....متاسفانه فرق این کار گروهی اینه نمیشناسیم همو و یه گروه تشکیل میدیم مجبوریم تحمل کنیم همه چیزشو....ولی کاش همه حس مسئولیت پذیری رو یاد بگیرن

sanaz alizadeh

New member
سلام بچه ها
با عرض معذرت میخواستم یه انتقادی بکنم من بعضی از فصل ها رو که دیدم واقعا احساس کردم طراح سئوال فقط قصد سمبل کردن داشته در حالی که بعضی از بچه ها به معنی واقعی از خط به خط سئوال در آوردن و خیلی زحمت کشیدن
اگه بخواد اینطوری سئوال در بیاد من ترجیح میدم انصراف بدم چون مطمئنا از فصل 18 هم به خوبی فصل 3 سئوال طرح میکنم که می تونید تعداد سئوالات رو ببینید که همه جزئیات رو شامل میشه

در واقع میتونم بگم سئوالای بعضی از فصل ها به درد من نخورد

انصراف که نه...الان وسط راه نمیشه انصراف داد....ولی میشه یه کاری کرد ...یه سری از فصلها فقط کوتاهی شده بود اگه فصلهاشونو تکمیل کردن که هیچی اگه نه ازین به بعد سوالا برا اونایی که خوب سوال طرح کردن فرستاده شه نه همه....
موفق باشید

irani

New member
منظورشون شما نبودید یسری از فصلهای سوال خیز دیگه رو اگر نگاه کنید که از توش فقط 40 50 تا سوال بیشتر طرح نشده....من اینو از اول هم گفته بودم که اولین کسی که ضرر میکنه خود طرفه ...چون مسلما با نارضایتیه بقیه مواجه میشه...و نمیشه هم ایطوری موفق بود....منم پیشنهادم اینه برا اینکه بقیه فصلهارو پیش بریم دوستانی که از همه جای فصلاشون سوال طرح نکردن سوالشونو تکمیل کنن و بفرستن....چون اگه خودشم بخاد اونطوری نمیخونه ..حتما همه جای کتابو میخونه.....پس یکم منصف باشیم....وگه نه مجبور میشیم لیست فصلها رو همینجا بنویسیم......

یه جیز دیگه بلاخره جواب این فصلهای شما اماده شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
میلتونو چک کنین لطفا

sanaz alizadeh

New member
دوستان یه سوال فرق ناکافی بودن هاپلوییدی و جهش منفی غالب رو میشه برام توضیح بدید؟

melodi1991

New member
دوستان یه سوال فرق ناکافی بودن هاپلوییدی و جهش منفی غالب رو میشه برام توضیح بدید؟

سلام
غالب منفی در مورد پروتیین هایی که دارای چند زیر واحد یکسان هستند دیده شده .مثلا 4 تا زیر واحد با هم کار میکنند یکی در اثر جهش عملکردش از بین میره و همین باعث بیماری میشه مثل استیوژنز ایمپرفکتا که نقص در یکی از الل های کلاژن باعثش و حالا هرچی تعداد جهش ها بیشتر بشه شکنندکی شدید تره.
اما ناکافی بودن هاپپلوییدی با از بین رفتن یک نسخه از ژن اون یکی نسخه دیگه از پس اون کار بر نمیاد.
امیدوارم منظورمو رسونده باشم.
راستیی اگر فصل من مشکل داشته بهم بگید لطفا که درستش کنم ی وقت ناراضی نباشید از سوالام قبول نشم :65d6a5d6s::riz304:

irani

New member

نا کافی بودن هاپلوییدی حالتیه که حتما باید دو تا الل ژن بیان بشن تا کارکرد درست داشته باشیم مثلا واسه انزیمای محدود کننده سرعت که فقط بیان ی الل کافی نیس براشون
اما جهش غالب اونه که جهش تو ی ژن واسه کارکرد صحیح ژنای دیگه مشکل ب وجود بیاره، مثلا کلاژن که پروتیین چند زیر واحدیه جهش تو هرکدوم از زیرواحداش باعث میشه که باقی زیرواحدا درست عمل نکنن

sheida93

New member

فرقی ندارن (عملکرد دوتاشون تقریبا مشابه و هر دو باعث کم شدن کارکرد میشن)

توضیحش زیاد میشه ولی خب همه رو میگم

جهش غالب چیه؟ حالتی که یک آلل طبیعی و یک آلل جهش یافته میشه در واقع جهش های غالب بیشتر حالت هتروزیگوت دارند

جهش های غالب در بیشتر موارد باعث کسب عملکرد می شن و در دو مورد هست که باعث از دست رفتن عملکرد می شن 1- ناکافی بودن هاپلوئیدی 2- جهش منفی غالب

در جهش منفی غالب= آللی که دچار تغییر شده عملکرد آلل طبیعی رو مختل میکنه / معمولا این جهش در پروتئین های چند زیرواحدی رخ میده مثل p53 که یه تترامر 4 زیرواحدی هست (جهش در یک آلل تولید زیرواحد ناقص میکنه در نتیجه ساختار پروتئین تغییر میکنه و فعالیت اون کاهش پیدا میکنه و تومور ایجاد میشه)- ژن هایی که باعث سنتز کلاژن میشن که یک تریمر 3 زیرواحدی هست (جهش در یک زیرواحد باعث بیماری استئوژنز ایمپرفکتا میشه- ATM (جهش باعث آتاکسی تلانژکتازی میشه)

در ناکافی بودن هاپلوئیدی= در شرایطی که برای تولید یک پروتئین حضور دو آلل فعال لازم هست (حالت دیپلوئیدی) و در شرایط هاپلوئیدی (وقتی که فقط یک آلل فعالیت می کند و آلل دیگه جهش پیدا کرده یا حذف شده و غیر فعاله) مقدار کافی از محصول پروتئینی تولید نمیشه و در نتیجه بیماری ایجاد میشه که در بعضی از بیماری های غالب اتوزومی این شرایط دیده میشه
سندرم ویلیامز/ رتینیت پیگمنتوزا/ بعضی از سرطان ها

پس دیدیم که در هر دو یه آلل جهش یافته هست که کلا کارو خراب میکنه

آخرین ویرایش:

sanaz alizadeh

New member
سحر پور و اسیه علیخواه ....کی اینا رو میشناسه یه پیام بشون بده بگید بسه غیبت کبری تموم شد.....ای بابا فصلهاتونو بفرستین دیگه.....

ادرس صفحه این دو دوست خوش قول هر کی داره لطفا برام بفرسته.....

بالا