شیستوزوما هماتوبیوم

طاها

New member
کسی میدونه که چرا:

در 5% موارد آلودگی به شیستوزوما هماتوبیوم تخم انگل رو میتونیم در مدفوع پیدا کنیم؟ در صورتیکه این ترماتود در عروق اطراف مثانه تخم ریزی میکنه؟:smiliess (11):

jo-boy

New member
چون در گونه ای مثل ژاپونیکوم مرحله بلوغ در روده طی میشود و سپس تخمها در مدفوع ظاهر میشوند ..
به نظرم اینطوریه

طاها

New member
چون در گونه ای مثل ژاپونیکوم مرحله بلوغ در روده طی میشود و سپس تخمها در مدفوع ظاهر میشوند ..
به نظرم اینطوریه

جواب سوالمو پیدا کردم.

1- شیستوزومیازیس روده ای: در گونه ژاپونیکوم و مانسونی شایع است.اما در برخی از موارد ممکن است در گونه هماتوبیوم نیز اتفاق بیوفتد.

2-پس از جفت گیری کرم نر و ماده در کبد تخم ها از طریق جریان خون به اندام نهایی مهاجرت می کنند.در مورد گونه هماتوبیوم این مهاجرت عمدتا از طریق عروق بواسیری اتفاق میافتد.

پس با توجه به این 2 تا دلیل(که البته شاید بیشترهم باشه و من پیدا نکردم) تخم این گونه هم می تونه در مدفوع دیده بشه.

farzad.lab

مدیر بخش
یکی لطفا واسه من توضیح بده چون سوال خود من هم هست :shocked:

s861276

New member
یکی لطفا واسه من توضیح بده چون سوال خود من هم هست :shocked:

شیستوزوما هماتوبیوم عامل شیستوزومیازیس ادراری است که پس از بلوغ در سینوزویید های کبدی از این عضو مهاجرت کرده و از طریق سیاهرگ های هموروییدی وارد شبکه عروقی مثانه میشود و در آنجا تخم ریزی میکند . در مرحله مزمن بیماری احتمال حمله کرم بالغ به سایر اعضا از جمله روده و دستگاه تناسلی وجود دارد . به همین دلیل گاهی تخم ها در مدفوع یا دیواره رحم و واژن ممکن است دیده شود .

بالا