روز رستاخیز و بخشش خدا

a_67

New member
بنطرتون چه کسی در روز رستاخیز و حساب وکتاب مورد بخشش خدا قرار نمیگیره؟
ببینید؛ گناه کردن یه بحثه؛ چه کاری باعث میشه که بخشیده شویم یه بحثه دیگه؛ چه کاری گناهه یه بحثه دیگه و الی آخر.
ولی این سوالی که اینجا مطرح شده و جوابش هم به نظر بنده خیلی بحث انگیزه.
در مورد خود سوال:
تا جایی که بنده اطلاع دارم چون آگاهی ما نسبت به افراد و اعمال و نیات آنها، کامل نیست پس به طور قطع و 100 درصد نمی تونیم قضاوت درستی داشته باشیم و چون نمی تونیم قضاوت کاملی بکنیم در نتیجه توان این رو نداریم که بگیم فلانی تو چون این کار رو کردی، به هیچ وجه مورد بخشش خداوند قرار نمی گیری! ولی از ظاهر امر و بر پایه تعلیمات دینی و قرآنی(چون دین ما اسلام هست برای همین به قرآن اشاره کردم...) میشه گفت که دزدی و اسراف و ... گناه هست. ولی در مورد بخشش خداوند ما نمی تونیم نظر بدیم چون هیچ یک از ما نمی تونه ادعا کنه که معیار و قضاوت خدا رو میدونه. اگه کسی برای نجات جان یه عده انسان مجبور بشه که در اون شرایط یه تصمیم فوری بگیره و دچار اسراف در بعضی منابع بشه؛ با این توصیف آیا مشمول بخشش خدا نمیشه؟
در مورد جواب سوال:
با اینکه در جواب گفتید: جواب کلی اینه ولی
مگر نه اینکه دین اسلام دین تعادله پس تفریط هم به همون اندازه افراط بد هست و گناه.

البته این نظر بنده بود... و آنچه به نظرم درست میامد رو گفتم.

sakar

New member
ببینید؛ گناه کردن یه بحثه؛ چه کاری باعث میشه که بخشیده شویم یه بحثه دیگه؛ چه کاری گناهه یه بحثه دیگه و الی آخر.
ولی این سوالی که اینجا مطرح شده و جوابش هم به نظر بنده خیلی بحث انگیزه.
در مورد خود سوال:
تا جایی که بنده اطلاع دارم چون آگاهی ما نسبت به افراد و اعمال و نیات آنها، کامل نیست پس به طور قطع و 100 درصد نمی تونیم قضاوت درستی داشته باشیم و چون نمی تونیم قضاوت کاملی بکنیم در نتیجه توان این رو نداریم که بگیم فلانی تو چون این کار رو کردی، به هیچ وجه مورد بخشش خداوند قرار نمی گیری! ولی از ظاهر امر و بر پایه تعلیمات دینی و قرآنی(چون دین ما اسلام هست برای همین به قرآن اشاره کردم...) میشه گفت که دزدی و اسراف و ... گناه هست. ولی در مورد بخشش خداوند ما نمی تونیم نظر بدیم چون هیچ یک از ما نمی تونه ادعا کنه که معیار و قضاوت خدا رو میدونه. اگه کسی برای نجات جان یه عده انسان مجبور بشه که در اون شرایط یه تصمیم فوری بگیره و دچار اسراف در بعضی منابع بشه؛ با این توصیف آیا مشمول بخشش خدا نمیشه؟
در مورد جواب سوال:
با اینکه در جواب گفتید: جواب کلی اینه ولی
مگر نه اینکه دین اسلام دین تعادله پس تفریط هم به همون اندازه افراط بد هست و گناه.

البته این نظر بنده بود... و آنچه به نظرم درست میامد رو گفتم.
اینکه کسی بدلیل نبود وقت و امکانات لازم در شرایطی قرار بگیره که نتونه از امکانات بخوبی استفاده کنه بقول شما اون دیگه اسرافکار نیست چون در همین حد از دستش بر اومده ینی با توجه به توانایی فکری و جسمی خودش و شرایط موجود تصمیمی گرفته که در اون شرایط بهتر از اون تصمیم نمیتونسته تصمیمی بگیره و درحد توانش عمل کرده پس اسراف نکرده چون راه دیگه ای نداشته که جان یه نفرو نجات بده پس اون کار درستی بوده
اسراف ینی یه کار اشتباه

Taraa

Well-known member
خدا عاقبت هممونو بخیر کنه، مگه اینکه خدا با فضلش باهامون برخورد کنه وگرنه اگه با عدالتش برخورد کنه که هممون قعر جهنمیم

varia

Well-known member
واللا گفتن اینکه کی ها بخشیده میشن سخته ولی من احساس میکنم خدا خیلی هارو میبخشه.

ZOT

New member
آمنه جان راهنمایی کردم دیگه
درجه
ینی جواب اصلی مربوط به درجه،حد و اندازه هر چیزی میشه
البته جوابی که دادی تو قران در مورد فرعون گفته شده و بخاطر اونکارش جز ....... قرار گرفته نزدیک شدی اما همون جواب اصلی و کلی نیست
خب جوابش چیه!؟
کسی که دروغ بگه !؟ آخه دروغ خیلی بده و ممکنه آغازگر گناهان دیگری هم باشه!

Taraa

Well-known member
شاید چون اسراف فقط به همین معنی که تو ذهن ماست محدود نمیشه
خود ساکار مصادیق کامل اسراف رو توضیح داد ..... خیلی گسترده تر از اون معنی روزمره ایه که ما به کار میبریم

البته آیات قرآن مثل پازل میمونه .. نمیشه یه آیه رو گرفت و گفت آره این خودشه.... باید همه رو کنار هم گذاشت و به نتیجه رسید

reza.n

New member
هر کسی که پشیمون باشه از کاراش بخشیده میشه بالاخره.گناه مهم نیست.

roj

New member
در آیه 116سوره مبارکه نساء خداوند میفرماید:خداوند شرک ورزیدن به خود را نمی آمرزد اما گناهان
پایینتر از شرک را برای هرکس که بخواهد میبخشد . پس گناه نابخشودنی شرک است

yasmina

New member
سلام
دوست عزیز جواب سوالتو با یک حدیث از امام علی جواب می دم
اميرالمؤمنين علي عليه السلام ؛ گناه سه نوع است :
1- گناهي که خداوند آن را در نظر نمي گيرد.
2- گناهي که با توبه مورد بخشش قرار مي گيرد.
3- گناهي که "لا يُغفَر" (بخشيده نمي شود) شرک است.
پس تنها گناهی که خدا روز رستاخیز نمی بخشه شرک است که البته خود شرک هم مراتبی داره.

bacillus.bs

New member
كسي كه دل ادمو ميشكنهههههههه و يه عمر اونو تو حسرت ميذارهههههههه

arshade90

New member
سلام. به نظر بنده. گناهی که توش حق الناس رعایت نشده باشه...بخشودنی نیست یعنی خدا نمیبخشه مگه اینکه خود اون ادما ببخشنش.

شرک خدا و بی احترامی به پدر و مادر هم غیر قابل بخششه!

parsa90

New member
به نظر من خدا خیلی مهربونه و همه یه جوری مورد بخشش خدا قرار میکیرن اما در بعضی گناها رو خدا نمیتونه[ مثل ظلمی که به اماما میشه یا به قول ارشد عزیز حق الناس رو بخشیده نمیشه/

fahime_mirzaei

New member
اميدوارم همين حرف شما درست باشه.چند روز پيش يه نفر طوري دلمون شكست كه تا امروز هر ثانيه يادم ميوفته فقط گريه ميكنم.ونمتونم حرفشو فراموش كنم با حرفش حس كردم دنيا واسه من تموم شده.

varia

Well-known member
بنطرتون چه کسی در روز رستاخیز و حساب وکتاب مورد بخشش خدا قرار نمیگیره؟

«امام‌ صادق‌(ع‌)سه‌ دسته‌ هستند كه‌ خدا در قيامت‌ با آنان‌ حرف‌نمي‌زند وآنان‌ را پاك‌ نمي‌كند وبراي‌ آنان‌ عذابي‌ دردناك‌ است‌ ازجمله‌ آنهازني‌ است‌ كه‌ در بستر شويش‌ زنا مي‌كند»

«امام‌ صادق‌(ع‌)سه‌ دسته‌ هستند كه‌ خدا در قيامت‌ با آنان‌ سخن‌ نگويدوآنان‌ را مورد رحمت‌ قرار نمي‌دهداز جمله‌ كسيكه‌ با دست‌ خود استمناءكند وكسيكه‌ در عمل‌ لواط‌،مفعول‌ واقع‌ شود.»

«امام‌ باقر(ع‌)سه‌ دسته‌ نمازشان‌ قبول‌ نمي‌شود از جمله‌ ديوث‌ كه‌ مردي‌است‌ كه‌ زنش‌ زناكار است‌.»

«امام‌ صادق‌(ع‌):سه‌ دسته‌ هستند كه‌ خدا در قيامت‌ با آنان‌ سخن‌ نگويدوآنان‌ را مورد رحمت‌ قرار نمي‌دهداز جمله‌ كسيكه‌ با دست‌ خود استمناءكند وكسيكه‌ در عمل‌ لواط‌،مفعول‌ واقع‌ شود.»

AWWA

New member
به نظر منم اسراف غیر قابل بخششه.
دور ریختن مواد قابل بازیافتم یه جور اسرافه. امیدوارم تو ایران فرهنگ جداسازی مواد قابل بازیافت جا بیفته. به جرات میتونم بگم تو سطل زباله خونه ما به هیچ عنوان کاغذ یا پلاستیک نمیشه پیدا کرد،چون از بچگی از والدینمون یاد گرفتیم که اینا زباله نیستن.
آموزش صرفه جویی و بازیافت رو باید از سنین کم شروع کرد.

بالا