رفع اشکال درس میکروب شناسی مخصوص رشته بیوتکنولوژی

mojnia

New member
A large percentage of antibiotics and semisynthetic drugs are produced by members of the genus

A. Cephalosporium.
B. Penicillium.
C. Bacillus.
D. Mycobacterium.
E. Streptomyces.

E - streptomyces

mojnia

New member
The Etest determines which of the following?

A. susceptibility
B. MBC
C. MIC
D. both susceptibility and MIC
E. both MBC and MIC

م.صفری

New member
بعد یه چن تا کلمه و اصطلاح هست که من معنیشونو متوجه نمیشم اگه کسی بلده کمک کنه

عوامل چلاته کننده
درناژ ریه
لنفادنوپاتی اینگوینال
درمان حمایتی
گرانول شدن ضایعه

عوامل چلاته کننده: والله تا اونجایی که من خوندم عواملیه که باعث رسوب املاح و خروج از بدن بشه مثل رسوب اهن
درناژ ریه: به زبون ساده ریه اب میاره یعنی داخلش اب میره که حالا دلیلش مفصله حالا وقتی میام ابشو خالی میکنیم یعنی درناژ کردیم.
لنفادنوپاتی اینگوینال: گره های لنفی که در ناحیه کشاله ران هستن درچار مشکل میشن
درمان حمایتی: یعنی برای اصل علت بیماری درمان نداریم و فقط میخوایم علایمو تخفیف بدیم مثل تب بر برای سرما خوردگی
گرانول شدن ضایعه: یعنی ضایعه دانه دار بشه یه چیزایی مثل دانه روش ظاهر بشه

:smilies-azardl (113

آخرین ویرایش توسط مدیر:

storm

New member
بچه هاااا
عامل بوتولیسم نوزاد چیه؟ a.b.e ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام بوتولسیم نوزادان توسط کلستریدیوم بوتولینیوم تولید کننده توکسین تیپ b ایجاد میشه و تشخیص بوتولسیم شیرخواران به واسطه ردیابی ارگانیسم در مدفوع کودک امکان پذیر است.و معمولا در اثر مصرف عسل آلوده به اسپور های کلستریدیوم بوتولینوم به وجود میاد

م.صفری

New member
سلام بوتولسیم نوزادان توسط کلستریدیوم بوتولینیوم تولید کننده توکسین تیپ b ایجاد میشه و تشخیص بوتولسیم شیرخواران به واسطه ردیابی ارگانیسم در مدفوع کودک امکان پذیر است.و معمولا در اثر مصرف عسل آلوده به اسپور های کلستریدیوم بوتولینوم به وجود میاد

فقط b!!!! ولی من تو تستااااا a. f هم دیدمااااااا

storm

New member
آره حرف شما درسته رایجترین تیپ b هستش ولی تیپ های a و f هم در بوتولیسم نوزادان نقش دارندر واقع ازبین 4 تا تیپ a,b,e,f که در بوتولیسم مرتبط با انسان دخالت دارن تیپ e در بوتولیسم نوزادان نقش نداره.مشاهده فایل‌پیوست 3814

فاطمه92

New member
آره حرف شما درسته رایجترین تیپ b هستش ولی تیپ های a و f هم در بوتولیسم نوزادان نقش دارندر واقع ازبین 4 تا تیپ a,b,e,f که در بوتولیسم مرتبط با انسان دخالت دارن تیپ e در بوتولیسم نوزادان نقش نداره.مشاهده فایل‌پیوست 3814
سلام
این متنی رو که اینجا گذاشتین ازکدوم کتابه مورای؟
:sadsmiley:

mojnia

New member
Infant botulism is caused by a neurotoxin produced by the spore-forming, anaerobic, gram-positive bacilli Clostridium botulinum, which is found globally in soil. Ingestion of spores leads to toxin synthesis and absorption from the infant's intestinal tract. Infant botulism is caused by toxin types A and B.​

م.صفری

New member
سلام
2 تا سوال
1. DNAو RNA چگونه در باکتری قرار دارن کدوم مرکزیه کدوم دورشه ؟
2. اولین اسید امینه در پروتئین ارکئی باکتری چیه ؟؟؟ متیونین؟ :smilies:
3. برای جداسازی دیفتری از حلق از چه رنگ آمیزی استفاده میشه ؟ لوفلر ؟

sa@@ra

New member
سلام
2 تا سوال
1. DNAو RNA چگونه در باکتری قرار دارن کدوم مرکزیه کدوم دورشه ؟
2. اولین اسید امینه در پروتئین ارکئی باکتری چیه ؟؟؟ متیونین؟ :smilies:
3. برای جداسازی دیفتری از حلق از چه رنگ آمیزی استفاده میشه ؟ لوفلر ؟

1.dna مرکزی و rna دورلش هست البته چون فاقد هسته مشخص هستن گاهی هم تشخیص داده نمیشه و در تماس با هم اند
2.n-فرمیل متیونین هست فقط تو باکتری ها تو ارکی ها هم متیونین
3.روش کشت لوفبر هست نه رنگ امیزی محیط اولیه چداستازی دیفتری هست

Taraa

Well-known member
سوال به این سادگی چرا من با فرمولای کتاب نمیرسم به گزینه درست

زن 23 ساله ای حین تماس جنسی 10 عدد اشریشیا کلای وارد مثانه اش میشود. زمان تقسیم این باکتری ها 20 دقیقه است . پس از دوره Lag که 20 دقیقه بود، باکتری وارد فاز لگاریتمی میشود. پس از سه ساعت رشد لگاریتمی تعداد کل سلول ها برابر است با:
الف) 256
ب) 5012
ج) 90
د) 1028
ه) 1 میلیون

storm

New member
سوال به این سادگی چرا من با فرمولای کتاب نمیرسم به گزینه درست

زن 23 ساله ای حین تماس جنسی 10 عدد اشریشیا کلای وارد مثانه اش میشود. زمان تقسیم این باکتری ها 20 دقیقه است . پس از دوره Lag که 20 دقیقه بود، باکتری وارد فاز لگاریتمی میشود. پس از سه ساعت رشد لگاریتمی تعداد کل سلول ها برابر است با:
الف) 256
ب) 5012
ج) 90
د) 1028
ه) 1 میلیون

همینطور که میدونید تعداد باکتریها پس از یه زمان خاص از این رابطه محاسبه میشه : 2به توان n در تعداد اولیه باکتری = تعداد کل
nهم که معلومه میشه کل زمان بر مدت زمان یه تقسیم باکتری اما این سوالتون یه ایهام داره اگه کل زمان ورود باکتری به بدن رو سه ساعت در نظر بگیریم که میشه 180 دقیقه اونوقت 20 دقیقه زمان فاز تاخیری که باکتری ها هنوز تو اغما هستن رو ازش کم کنیم میشه 160 که n میشه 8 اونوقت جواب میشه 2560 که به گزینه 1 البته اگه یه صفر واسش بزارین میخوره
یه راه دیگم اینکه کل زمان ورود به بدن رو سه ساعت وبیست دقیقه در نظر بگیریم که سه ساعت کامل میمونه واسه فاز لگاریتمی و n میشه 9 اونوقت جواب میشه 5120 اونوقت باید عددای گزینه دو رو یه خورده جابه جا کنید . تازه جواب سوال آرایه تشخیص داره ...

Taraa

Well-known member
آفرین ... منم همینطور فک میکنم ... تو خود کتاب گزینه صحیح رو الف زده ... منتها الان تو این فصل از کتاب جاوتزم انقد دارم تناقض میبینم با بقیه منابع که دارم به صحت کل کتابم شک میکنم ... برا همین گفتم یه چک کنم با بقیه بچه ها
این از گزینه های غلط و غلوطش ... اینم از فرمولاش که تو عکس براتون نوشتم

اینا فرمولای جاوتز منه ... معلوم نیست اون Ln رو از کجا آورده ! 2.3 رو از کجا آورده !

Taraa

Well-known member
اینم همون فرمولا تو کتاب آموزگار، که با فرمولای جـــــــــــــزوه الیسا یکی هست ... که 2.3 و Ln رو نداره تو فرمولاش ... کتابای شما کدوم یکی فرمولا رو گفته ؟

آخرین ویرایش:

a_67

New member
سلام تار
اینم جوابش:
97239cf1d5dabd891.jpg

روز دانشجو هم پیشاپیش (یک سال زودتر برا خودمون) مبارک :)

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Taraa

م.صفری

New member
سلام 2تا سوال
1. برای القای ترانفورماسیون از mgcl استفاده میشه یا cacl???
2. علت عدم رشد باکتری در دمای پایین؟ عدم تشکیل ماکرو ملکول؟ یا عدم جذب غذا؟

مهلا1991

New member
سلام
1.برای ترانسفورماسیون از cacl و کلرید روبیدیوم و فسفات کلسیم و پلی اتیلن گلیکول استفاده میکنیم
2.اگه باکتری مزوفیل در دمای پایین رشد نمیکنه بخاطر عدم تشکیل ماکرومولکول توسط انزیم است و
همچنین مهم ترین اثر دمای بالا روی باکتری مزوفیل تخریب پروتیین و انزیم است

م.صفری

New member
1. level هود بیولوژیک برای سل چنده؟؟؟ 2 یا 3
2.کمپیلو باکتر H2S مثبته یا منفی؟؟؟؟؟؟

بالا