رفع اشکال درس سلولی-مولکولی مخصوص رشته بیوتکنولوژی

eco.bio

New member
2 درسته بنا به تمامی شکل هایی که من از این پمپ دیدم بچه ها اگر از آی کیو بی سوال طرح میکنین..شماره سوال و فصلش رو بگید ممنون

فصل اول. سوال 198
شرمنده دیر شد. یه مشکلی داشتم که نتونستم به موقع بیام:wacsmiley:

biomar

New member
دوستان سلام و درود.

توی کتاب مجید مهدوی، خیلی جاها وقتی یه مطلبی رو توضیح میده، میگه قبلا تصور بر این بود الان یه نشونه از فلان مورد هم کشف شده، فلانی هم جدیدا این نظریه رو داده و ...
ولی آخرش معلوم نمیشه کدوم نظریه از بقیه معتبرتره، یا اصلا معلوم نمیشه نظریه های قدیمی کاملا غلط بودن یا نه؟!
من نقل قول نکردم دیگه کسایی که خوندن کتاب رو متوجه میشن من چی میگم.

حالا نظرتون چیه!؟ از این قسمتا چه طور سوال میاد ینی؟!

biotechnologist

New member
دوستان سلام و درود.

توی کتاب مجید مهدوی، خیلی جاها وقتی یه مطلبی رو توضیح میده، میگه قبلا تصور بر این بود الان یه نشونه از فلان مورد هم کشف شده، فلانی هم جدیدا این نظریه رو داده و ...
ولی آخرش معلوم نمیشه کدوم نظریه از بقیه معتبرتره، یا اصلا معلوم نمیشه نظریه های قدیمی کاملا غلط بودن یا نه؟!
من نقل قول نکردم دیگه کسایی که خوندن کتاب رو متوجه میشن من چی میگم.

حالا نظرتون چیه!؟ از این قسمتا چه طور سوال میاد ینی؟!

نظر مهدوی خیلی مهم نیست.شما هرجا دچار ابهام شدید با لودیش چک کنید.سوالای امسال خط به خط لودیش بود.پس طبیعتا حرف آخر رو لودیش میزنه.:smilies-azardl (181

biomar

New member
بچه ها بیشتر دوستان توصیه کردن مجید مهدوی رو.
من یک دور خوندمش.
ولی در کمال تعجب دیدم چندین جا غلط داره! که البته من به طور اتفاقی متوجه شدم، یعنی یه قسمتایی برام سوال شده چک کردم و متوجه شدم تو کتاب غلط گفته.

چون دوستان گفتن مبنا لودیشه من با لودیش چک کردم ( چون همه میدونیم که حتی کتابایی مثل لودیش و the cell هم توی جزئیات با هم اختلاف دارن)
برای نمونه صفحه ی 109، آخر صفحه،

" اگر مولکول gtp متصل به توبولوین بتا پس از الحاق دیمر توبولینی به ریزلوله هیدرولیز گردد
و به همین صورت توبولین های دیگر به انتهای ریزلوله اضافه گردد
این ریز لوله حالت ناپایداری داشته و به سرعت پلیمریزه میگردد اما اگر توبولین بعد ازهیدرولیز gtp به gdp به انتهای ریزلوله متصل شود در این صورت ریز لوله پایدار می باشد"

در صورتی که این کاملا قضیه بر عکسه! ینی هرجایی که gtp هیدرولیز بشه و یا به عبارت دقیق تر سرعت هیدرولیز از پلیمریزاسیون بیشتر باشه از هم پاشیدگی میکروتوبول اتفاق میفته، چه برسه به اینکه قبل از اتصال بخواد هیدرولیز بشه و متصل بشه. به نظرم یه چیزی گفته که خیلی نامربوطه!! نه!؟

با این اوصاف من یکی دیگه نمیتونم به این کتاب اطمینان کنم! شما چطور؟!
اگر جاهای دیگه هم همینطور غلط داشته باشه چی!؟ چی کار کنیم به نظرتون!؟!

Ebro

New member
بچه ها :auizz3ffy9vla57584xچه کتاب تستی واسه سلولی خوبه؟

biomar

New member
یک مقدار تاپیک های دیگه رو دنبال میکردید جواب به این سوال شما زیاد تکرار شده.
سوال تکراری تاپیک ها رو فرسایشی میکنه دوست عزیز.
تا اونجا که من میدونم iqb.

Ebro

New member
یک مقدار تاپیک های دیگه رو دنبال میکردید جواب به این سوال شما زیاد تکرار شده.
سوال تکراری تاپیک ها رو فرسایشی میکنه دوست عزیز.
تا اونجا که من میدونم iqb.
باشه ذیگه تکرار نمیشه مرسی:thanks:

sepidh gh

New member
من توی فصل اول iqb با این سوالا مشکل دارم ... ممنون می شم نظراتتون رو بدونم ...
سوال iqb 90 : در پمپ سدیم –پتاسیم امکان ویژه اتصال به بازدارنده های استروئیدی در کجا قرار دارد ؟؟
سطح سیتوزولی زیر واحد آلفا یا سطح بیرونی زیر واحد آلفا
165 iqb : یون سدیم همراه با کدام اسید آمینه وارد سلول می شود ؟؟؟؟ از گزینه ها بگذریم اصلا چنین اسید آمینه ای داریم؟؟
197 iqb : اتصال سیتوکاین به گیرنده باعث فعال شدن کدام یک می گردد ؟؟ jak tyrosin kinase یا g protein
201 تمام ترکیبات زیر آمفی پاتیک هستند به جز : لوسین ؟ ( مگه تری گلیسیرید آمفی پاتیکه ؟؟؟؟ )
170 iqb : عبور لیپید از غشای سلول انتقال فعاله ؟؟؟؟؟
36 iqb : کدام یک از جملات در مورد پروتئین های ترانس ممبرین صحیح است ؟؟ 2و3 !!! این پروتئین ها در داخل غشا به صورت بتا شیت آرایش می یابند آیا ؟؟؟
18 iqb : ارتباط اسکلت سلولی با غشای پلاسمایی چیست ؟؟ از راه پروتئین های خاص ! ( بعد اون پروتئین های خاص چیه ؟؟)
دفسفریلاسیون پمپ سدیم –پتاسیم تصویب شد که پس از اتصال یون پتاسیم صورت می گیره ؟؟ چون اگه دفسفریلاسیون پمپ صورت نگیره اصلن کنفورماسیونی انجام نمی شه که بخاد پتاسیم رو وارد سلول کنه دیگه .....

کلسترول سیالیت غشا رو بالا می برد یا کم می کنه ؟

آخرین ویرایش:

bardsiri

New member
نمیدونم چرا ما مامایی ها باید اینقدر سردرگم بشیم که بریم سراغ یه رشته مثل بیوتکنولوژی پزشکی و مجبور بشیم زیست که نخوندیم رو بخونیم

Taraa

Well-known member
کتابای خانه زیست رو من دارم

بنظر من هیچ کتاب تست استانداردی وجود نداره ، در واقع اصلا تستای کنکور هم استاندارد نیستن
دیگه از آی-کیو-بی و خانه زیست بالاتر که نداریم ، ولی هر دو اینا هم غلط دارن هم جواب تشریحیشون بیربطه و آدم رو قانع نمیکنه ، من که اعتمادمو به همه تستا از دست دادم

biotechnologist

New member
دوستان بهترین کار اینه که تستهای مشکل دار رو اینجا مطرح کنیم تا با هم بررسیشون کنیم.سوالات sepidh gh رو هم خوندم.ولی الان نمیتونم به همشون جواب بدم.ان شاا... یکی یکی چک میکنم.:smilies-azardl (113:smilies-azardl (181

Taraa

Well-known member
انشاالله بعد کنکور میایم سوالای مشکل دار رو جواب میدیم

والا اینجوری که معلومه تا کنکور هیچ کس کتابا رو کامل نخونده و نمیتونه سوالا رو جواب بده .... من ترجیح میدم هر سوالی پرسیده شه حتی اگه بهش نرسیده باشم پیداش کنم و جواب بدم

biotechnologist

New member
انشاالله بعد کنکور میایم سوالای مشکل دار رو جواب میدیم

والا اینجوری که معلومه تا کنکور هیچ کس کتابا رو کامل نخونده و نمیتونه سوالا رو جواب بده .... من ترجیح میدم هر سوالی پرسیده شه حتی اگه بهش نرسیده باشم پیداش کنم و جواب بدم
منم منظورم همین بود.الان وقت ندارم همشو جواب بدم.وگرنه پیدا کردن جواباش کار سختی نیست.الان یکیشو جواب میدم برای نشون دادن حسن نیت:28:

biotechnologist

New member
سوال iqb 90 : در پمپ سدیم –پتاسیم امکان ویژه اتصال به بازدارنده های استروئیدی در کجا قرار دارد ؟ سطح بیرونی زیر واحد آلفا

sepidh gh

New member
سوال iqb 90 : در پمپ سدیم –پتاسیم امکان ویژه اتصال به بازدارنده های استروئیدی در کجا قرار دارد ؟ سطح بیرونی زیر واحد آلفا

مرسی .... آره منم معتقدم همین می شه ولی آی کیو بی نوشته جواب هست سطح سیتوپلاسمی زیر واحد آلفا ... پس نتیجه می گیریم اشتباهه ؟!!!!

بالا