در ماه آخر کنکور، چگونه مطالعه کنیم؟

biosta

Well-known member
راز موفقیت از نظر سقراط...

مرد جوانی از سقراط رمز موفقیت را پرسید که چیست. سقراط به مرد جوان گفت که صبح روز بعد به نزدیکی رودخانه بیاید. هر دو حاضر شدند. سقراط از مرد جوان خواست که همراه او وارد رودخانه شود. وقتی وارد رودخانه شدند و آب به زیر گردنشان رسید سقراط با زیر آب بردن سر مرد جوان، او را شگفت زده کرد.
مرد تلاش می کرد تا خود را رها کند اما سقراط قوی تر بود و او را تا زمانی که رنگ صورتش کبود شد محکم نگاه داشت. سقراط سر مرد جوان را از آب خارج کرد و اولین کاری که مرد جوان انجام داد کشیدن یک نفس عمیق بود.
سقراط از او پرسید، ” در آن وضعیت تنها چیزی که می خواستی چه بود؟” پسر جواب داد: “هوا”
سقراط گفت:” این راز موفقیت است! اگر همانطور که هوا را می خواستی در جستجوی موفقیت هم باشی بدستش خواهی آورد” رمز دیگری وجود ندارد.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: pashmak

مجید دیجی

مدیر بخش
سلام کولاک کردین با نوشته هاتون
برای من مطالبتون اینقدر با اهمیت بود که به صورت pdf ذخیرشون کردم
موفق .... پیروز ..... سر بلند باشید..... و هیچ وقت لبخند از روی لبانتون محو نشه
منم کنکور امسال قبول شم.... ایشالا:smilies-azardl (113

آخرین ویرایش:

bioshimi93

New member
فکر می کنم مهم ترین چیز آرامش و توکل به خداست
بعدش هم دعای پدر و مادر
و در آخر پشتکار و تلاش خود آدم

BBT

New member
برای مرور ماه آخر من روش جمع بندی سه روز یک بار فلم چی رو پیشنهاد می کنم
با سرچ کردن میتونید بیشتر دربارش بخونید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: maxin

bioshimi93

New member
روش جمع بندی سه روز یکبار رونمیشه همینجا خلاصه بگین؟
من که دیگه فقط یه هفته وقت دارم

bioshimi93

New member
آرين احمدي: قبل از اين که تکنيک جمع بندي به روش سه روز يک بار را انجام دهيد چشمان خود را ببنديد و تصور کنيد سه روز ديگر کنکور داريد اگر سه روز ديگر کنکور داشتيد چگونه مطالعه مي کرديد؟ اين مي تواند ريتم شما را تنظيم کند.

در روش سه روز يک بار قرار بر اين شد که ما يک کنکور از خودمان بگيريم دقيقاً در شرايط کنکور، زمان و حتي لباس کنکور.

اين کنکور مي تواند شامل سوالات کنکور هاي سال هاي قبل باشد. بهترين منبع را ما اعلام کرديم کتاب زرد کانون فرهنگي آموزش قلم چي.

بعد از آن نيم روز در 5 نيم روز متوالي سوالات را به ترتيب دفترچه هر نيم روز يک عمومي و يک اختصاصي را رفع اشکال مي کنيد به ترتيت دفترچه يعني چه؟

يعني اين که من براساس دفترچه مثلاً اگر رشته رياضي هستم در نيم روز اول رياضي و ادبيات را دوره کنم در نيم روز سوم درس فيزيک و عربي را دوره کنم نيم روز چهارم که نيم روز دوم روز دوم است درس شيمي و درس دين و زندگي را رفع اشکال کنم و به اين شکل ادامه دهم تا آخر.

اما چطور مي شود با اين روش دوره هاي مناسبي داشته باشيم؟

براساس يک استاندارد سوالات کنکور از اولين کتاب ها تا آخرين کتاب ها تنظيم مي شود يعني ابتدا فيزيک 1 بعد فيزيک 2 و بعد فيزيک 3 و بعد فيزيک سال چهارم سوال داده مي شود و همچنين به ترتيب صفحات سوال ها پيش مي رود يعني اين طور نيست که سوالي ابتدا از صفحه 50 مطرح شود و بعد سوال بعدي از صفحه 10 کتاب.

با اين تکنيک شما به نوعي کتاب ها را از اول تا انتها ورق مي زنيد. زماني که ما داريم سوال ها را پاسخ مي دهيم اين قسمتي از يادگيري ما است.

زماني که داريد کنکور مي دهيد يک بار دوره مي کنيد حتماً نکاتي که از آزمون استخراج مي کنند و فکر مي کنند نکات مهمي است را در همان حين آزمون دادن کنار سوال ياداشت کنند اين نت برداري در هنگام آزمون دادن مي تواند در زمان رفع اشکال به دردشان بخورد.

دوره دوم هنگامي است که شما بعد از آزمون برگه خود را تصحيح مي کنيد که چه سوالاتي را درست جواب داديد چه سوالاتي را غلط جواب داديد و چه سوالاتي را جواب نداديد پيشنهاد ما اين است که در اين زمان از 4 تا علامت استفاده کنند سوالاتي را که 100% درست جواب داده اند را يک تيک مثبت کنارش بگذارند سوالاتي را که درست جواب داده اند اما احساس مي کنند با شک جواب داده اند يک تيک منفي کنارش بگذارند سوالاتي را که اشتباه جواب دادند را با علامت ضربدر مشخص کنند و سوالاتي را که احياناً نزدند را کنارش يک علامت منفي بگذارند.

در زمان تصحيح مي رويم ببينيم کدام ها را درست جواب داديم و کدام ها را غلط جواب داديم اين به نوعي يک دوره است متوجه نقاط ضعف مي شويم دوره سوم زماني است که ما داريم رفع اشکال مي کنيم قطعاً اين دوره سوم دوره طولاني تري است.

شما هر باري که اين تکنيک را انجام مي دهيد فرق آن با روش جمع بندي که بعضي از دانش آموزان فکر مي کنند که دوباره کتاب ها را از اول بخوانند چيست؟

شما فرض کنيد که من مي خواهم همه کتاب ها را از اول بخوانم و کنار بگذارم هر روز يک درس با اين روش اگر روز شنبه رياضي را بخوانم تا 5 شنبه از يادم مي رود اما با روش سه روز يک بار همه درس ها با هم دوره مي شود اما يک نکته که دانش آموزان مي گويند ما در کنار روش سه روز يک بار احساس مي کنيم که يکي دو تا از درس ها را بايد دوباره مطالعه کنيم؟ ما مي گوييم شما به انتخاب خودتان دو تا درس را از اول تا انتها دوباره بخوانيد پيشنهاد ما اين است يک اختصاصي و يک عمومي باشد پس در کنار جمع بندي مي توانيد دو تا درس را به دلخواه بخوانيد، توصيه من اين است که غلب اين برنامه را اجرا کنند حالا اگر يک ريزه کاري هايي هم در برنامه جمع بندي خود ايجاد کرديد ديگر ابتکار شخصي است.

BBT

New member
منظور قلم چی بود البته
بله
خب ماه اخر رو فقط باید به مرور اختصاص بدید
دیگه خوندن مطالب اضافه ------ ممنوع
این روش رو هم کارشناسی هم ارشد استفاده کردم واقعا عالی بود
و اساسش بر اساس سوالات کنکوره
با فرض این که طراحان سوالات کنکور همیشه سعی میکنن طوری سوال طرح کنن که تمام مباحث رو پوشش بدن ( اینو تو ذهنتون ذاشته باشید )
تو این روش شما باید هر دو روز یا سه روز ( بسته به توان خودتون )
یک کنکور برگذار کنید دقیقا مثل کنکور اصلی
یعنی از نظر مدت زمان و ساعت برگذاری و ... ( حتی شاید لباستون و صندلی تون )
شما تو نصف روز از خودتون کنکور میگیرد بعد از استراحت نصف روز دوم رو
باید به بررسی اون کنکور اختصاص بدید درصد میگیرید و سوالات رو بررسی میکنید
با یک دفترچه که کنارتون هست
و همینطور که دارید سوالات رو بررسی میکنید ماگر مبحثی رو می بینید ضعف دارید مثلا تو یه سوال متوجه شدید تو دفترچه بنویسید که این بحث نیاز به مرور داره و کل سوالات به این صورت
و کنارش مینویسید که این فصل از فلان منبع باید مرور بشه
در اخر که بررسی ازمون تموم شد شما توی دو روز آینده باید این مباحثی رو که یاداشت کردید رو بخونید و مرور کنید
اینطور شما چنیدن بار کل مباحث رو تا اخر خرداد مرور کردین

امیدوارم ساده گفته باشم
اگه سوالی باشه هستم خدمتتون
---
البته میتونید در کنار این برنامه مثلا یک کتاب رو هم انتخاب کنید که خیلی سریع مرورش کنید البته تو درس اصلیتون اونم نه همه ی کتاب رو بلکه اونا که مارک کردید و علامت زدید

N@RVIN

Well-known member
مدیریت زمان در پاسخگویی به سوالات دفترچه ی کنکور :

کلا ۳دسته سوال داریم :

1ـ سوالاتی رو که بلدید و فکر میکنید که حداکثر در ۱دقیقه می توانید پاسخ دهید را فورا جواب دهید

۲ ـ سوالاتی رو که بعد از حل اونها به جوابی میرسید که در گزینه ها نیست یا با دیدنش می فهمید که خیلی وقت گیره . این دسته رو با ۱تیک مشخص کنید

۳ ـ سوالاتی که مطمئنن بلد نیستید رو با ۲ تیک مشخص کنید

در هنگام پاسخگویی سوالات گروه اول را جواب دهید . سوالات گروههای ۲ و ۳ را با علامت زدن مشخص کنید. وقتی به انتهای سوالات درس رسیدید برگردید و در زمان باقی مانده برای آن درس به حل سوالاتی که با ۱تیک مشخص کردید (گروه ۲) بپردازید.

با این تکنیک شما قادر خواهید بود به حداکثر سوالاتی که برایتان ممکن است جواب دهید .

N@RVIN

Well-known member
ترتیب پاسخ دادن به سوالات :

عوض کردن ترتیب پاسخ دهی به تست های دروس مختلف چند ویژگی خوب و چند ویژگی بد دارد .

اصولا ترتیب سوالات در دفترچه کنکور به نوعی علمی چیده شده است و مدیریت بر این ترتیب ساده تر و کم استرس تر است . در حالی که اگر ترتیب پاسخ گویی را تغییر دهید مثلا ابتدا به سراغ یک درس سخت بروید خود مقوله ایست که از تمرکز ذهنی شما می کاهد . از طرفی احتمال اشتباه در وارد کردن به پاسخ نامه نیز وجود دارد که مشکلات بعدی بسیاری را به دنبال دارد .

مهمتر اینکه اگر به شما بگویند چه درسی را اول جواب میدهید ، درسی را انتخاب میکنید که بیشتر علاقه دارید . حال فرض کنید سوالات درس مورد علاقه شما سخت باشد! آنگاه شما کاملا گیج خواهید شد و اگر دوباره برگردید به ترتیب دفترچه همچنان حواستان به درس مورد علاقه خواهد بود .

شاید بخواهید به هر نحوی شده به سوالات درس مزبور جواب دهید که با توجه به سختی آن تعداد پاسخ های اشتباه شما زیاد میشود .

پس در کل تعویض ترتیب سوالات توصیه نمیشود مگر به کسانی که توانایی روحی و روانی بالایی دارند و یا اینکه در آزمون های مرحله ای این روش را بارها تمرین کرده اند . که البته باز هم توصیه نمی شود.

N@RVIN

Well-known member
گاهي همه چيز كمي تيره مي نمايد
باز روشن مي شود زود
تنها بدان
اين حقيقتي است

باراني بايد
تا كه رنگين كماني برآيد
و ليموهايي ترش
تا شربتي گوارا فراهم شود

و شايد
روزهايي در سختي
تا كه از ما
انسانهاي توانا بسازد

nbio

New member
با ارزوی موفقیت و سربلندی برای همه دوستای جدی و سخت کوش تاپیک موفقیت از ان ماست شک نکنید به امید خدا.

mahsast

New member
مرور کنید...بهترین کار هست............اعتماد به نفس بالا داشته باشید.....با ارزوی موفقیت.....:rose::rose:

varia

Well-known member
به نظرم دو هفته آخر مرور همه درسها(مشابه با امتحانات پایان ترم).

j8f1ctciv2bzcmwmuy53.jpg

اینم برنامه هفته های آخر خودم بود برا آزمون دکتری.

موفق باشید.

samanee

New member
N@RVIN شما یه دوووووووووووووووووووووووووووووووووووونه ایا، خبر داشتی عایا؟؟؟:28::thanks::riz304:

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: N@RVIN

varia

Well-known member
به امید موفقیت همه دوستان کنکوری :auizz3ffy9vla57584x

بالا