خطای ديد جالب

Nike313

New member
به تصویر زیر دقت کنید.مربع های A و B را با دقت در نظر بگیرید. حتما متوجه تفاوت رنگ این ۲ مربع شده اید.

در حالیکه کاملا در اشتباه هستید!

این ۲ مربع کاملاً همرنگ هستند و این اشتباه در تشخیص ناشی از خطای دید شماست!

برای اثبات این قضیه به تصویر متحرک زیر دقت کنید.

Leyenda

Well-known member
خیلی قشنگ بود!چ جالب
رو "بی" تمرکز کردم ببنم این وسطا رنگش عوض میشه یا؟؟؟!!!!
جالبناک بود. مرسی

thank-you.jpg

sepideeee

New member
در جالب بودنش شکی نیست ولی من توجیه نشدم .. بی زحمت یکی توجیهم کنه !!!! اگه b فقط مطابق خطای دید ما سفید به نظر بیاد (یعنی در اصل رنگ آ باشه) .. اونوقت تمام خونه های سفید که با B هم خط یا موازی هستن باید تیره باشن یعنی رنگ آ باشن و اگه این اتفاق بیافته یعنی صفحه فقط یک رنگه .. نه شطرنجی .. که در این صورت کل محاسبات به هم میریزه :21:
یه جای کار می لنگه ولی نفهمیدم کجا :14:
اگه بگین نقش انحرافی ستون سبزه هم اون وسط چیه هم به شدت سپاسگذار می شم :5:

Nike313

New member
در جالب بودنش شکی نیست ولی من توجیه نشدم .. بی زحمت یکی توجیهم کنه !!!! اگه b فقط مطابق خطای دید ما سفید به نظر بیاد (یعنی در اصل رنگ آ باشه) .. اونوقت تمام خونه های سفید که با B هم خط یا موازی هستن باید تیره باشن یعنی رنگ آ باشن و اگه این اتفاق بیافته یعنی صفحه فقط یک رنگه .. نه شطرنجی .. که در این صورت کل محاسبات به هم میریزه
یه جای کار می لنگه ولی نفهمیدم کجا
اگه بگین نقش انحرافی ستون سبزه هم اون وسط چیه هم به شدت سپاسگذار می شم

:smilies::tsimuzpzwoap1t9y3o7

ROJO

New member
اومدم تو این تاپیک فقط لایک کنم کامنت ندم حالا اگه سپید گذاش:25r30wi:
سپید خدا وکیلی خودت فهمیدی چی گفتی! من که نفهمیدم، ولی بهر حال اون استوانه یه سایه انداخته رو صفحه ی شطرنجی، باعث میشه تو اون خونرو تو یه رنج رنگی متناسب با اون سایه ببینی و فک کنی که اون خونه ینی b با a همرنگ نیس،
got it babe:tsimuzpzwoap1t9y3o7?

sepideeee

New member
اومدم تو این تاپیک فقط لایک کنم کامنت ندم حالا اگه سپید گذاش:25r30wi:
سپید خدا وکیلی خودت فهمیدی چی گفتی! من که نفهمیدم، ولی بهر حال اون استوانه یه سایه انداخته رو صفحه ی شطرنجی، باعث میشه تو اون خونرو تو یه رنج رنگی متناسب با اون سایه ببینی و فک کنی که اون خونه ینی b با a همرنگ نیس،
got it babe:tsimuzpzwoap1t9y3o7?

روجو به نظر من آواتار تو از همه بیشتر خطای دیده ها :riz481:
کار اون سایه نیس خودم دقت کردم :p7977cujr38iyymsu8:

nejla

New member
جالب بود محمد مرسی.:21::21:ولی یه جای کار اشکال داره.
قضیه مشکوکه.:wacsmiley:

maxin

Well-known member
نایک دست درد نکنه
ولی منم بش مشکوکم یه د وربین درس حسابی ندارم امتحان کنم.....

Maryam.A

Well-known member
هم a هم b دقیقأ تو لحظه پرشدن 4 تا خونه آخر رنگشون به ترتیب تیره تر و روشن ترمیشه( خیلی کم )

saharandishe

New member
این خطای دیدکاملادرسته,درابتداaوbهم رنگ هستنددرانتهاهم همینطوروچیزی که باعث خطای دیدمیشه استفاده ازیک ترفندساده هست,اگربه اطراف خانه bنگاه کنیدهرچهارطرف باخانه های پررنگ ترگرفته میشندواطراف خانه aهم مربع هایی قرارمی گیرندکه ازaروشن ترهستندوهمین باعث میشه bدرمقایسه باخانه های اطرافش روشن تربه نظربرسه,aهم درمقایسه باخانه های اطرافش تیره ترواین مساله امکان تجزیه وتحلیل آنی روبه مغزنمیده ودرظاهراینطوربه نظرمی رسه چون برای مغزبه صرفه تره که bروباخونه های اطرافش وa روباخونه های اطرافش مقایسه کنه,تااین کهaوbراباهم
امیدوارم تونسته باشم خوب توضیح بدم البته این نظرمن بودکه فکرنمی کنم زیادهم غیرمنطقی به نظربرسه.

sepideeee

New member
این خطای دیدکاملادرسته,درابتداaوbهم رنگ هستنددرانتهاهم همینطوروچیزی که باعث خطای دیدمیشه استفاده ازیک ترفندساده هست,اگربه اطراف خانه bنگاه کنیدهرچهارطرف باخانه های پررنگ ترگرفته میشندواطراف خانه aهم مربع هایی قرارمی گیرندکه ازaروشن ترهستندوهمین باعث میشه bدرمقایسه باخانه های اطرافش روشن تربه نظربرسه,aهم درمقایسه باخانه های اطرافش تیره ترواین مساله امکان تجزیه وتحلیل آنی روبه مغزنمیده ودرظاهراینطوربه نظرمی رسه چون برای مغزبه صرفه تره که bروباخونه های اطرافش وa روباخونه های اطرافش مقایسه کنه,تااین کهaوbراباهم
امیدوارم تونسته باشم خوب توضیح بدم البته این نظرمن بودکه فکرنمی کنم زیادهم غیرمنطقی به نظربرسه.
نه این توجیه خوبی نیست ... من قانع نشدم من میگم اگه آ و ب همرنگ هستن پس تمام خونه ای روشن و تیره باید هم رنگ باشن یعنی اصلا نباید صفحه ی شطرنجی وجود داشته باشه ..!!! اقا یکی منو درک کنه :(50)::(50):

sepideeee

New member
من همچنان اعتراض دارما فکر نکنین درجه ای از اعتراضم کم شده :25r30wi:

بالا