توصیه به داوطلبان دکتری ژنتیک پزشکی

Nnrezann

New member
با سلام خدمت دوستان و بزرگواران. من پزشک عمومی هستم و میخوام امسال برای ژنتیک پزشکی بخونم چندتا سوال داشتم که اگر راهنمایی کنید سپاسگذار میشم
۱ با توجه به رشتم و عدم سابقه مطالعه دروس ژنتیک اگر از الان که ۱۱ ماه به امتحان مونده شروع به مطالعه منابع کنم امید به قبولی هست؟ و روزانه چند ساعت توصیه میکنید درس بخونم البته تو افراد مختلف فرق میکنه ولی میخوام یک برآورد کلی داشته باشم
۲ به فرض مرحله کتبی رو قبول بشم برای مصاحبه باید چکار کنم. هیچ مقاله و کار تحقیقاتی تو این زمینه ندارم تو این مدت میتونم مقاله ای چیزی عرضه کنم که موثر باشه؟ چه توصیه ای میکنید؟ پزشکان هنوز هم سهمیه جدا از ارشد تو مصاحبه دارن؟ مسلما از نظرمقاله و کار تحقیقاتی از ارشدها عقبتر هستم
خیلی ممنون

rozeabi

New member
با سلام خدمت دوستان و بزرگواران. من پزشک عمومی هستم و میخوام امسال برای ژنتیک پزشکی بخونم چندتا سوال داشتم که اگر راهنمایی کنید سپاسگذار میشم
۱ با توجه به رشتم و عدم سابقه مطالعه دروس ژنتیک اگر از الان که ۱۱ ماه به امتحان مونده شروع به مطالعه منابع کنم امید به قبولی هست؟ و روزانه چند ساعت توصیه میکنید درس بخونم البته تو افراد مختلف فرق میکنه ولی میخوام یک برآورد کلی داشته باشم
۲ به فرض مرحله کتبی رو قبول بشم برای مصاحبه باید چکار کنم. هیچ مقاله و کار تحقیقاتی تو این زمینه ندارم تو این مدت میتونم مقاله ای چیزی عرضه کنم که موثر باشه؟ چه توصیه ای میکنید؟ پزشکان هنوز هم سهمیه جدا از ارشد تو مصاحبه دارن؟ مسلما از نظرمقاله و کار تحقیقاتی از ارشدها عقبتر هستم
خیلی ممنون

سلام
1- بله می تونید. اما باید نسبت به بچه هایی که پایه شون ژنتیکه بیشتر بخونید. من از اردیبهشت شروع کردم با روزی پنج ساعت مفید اما آخر سر نتونستم یه سری از بخشها رو درست حسابی بخونم و طوطی وار ازشون رد شدم. دیگه شما که پایتون ژنتیک نیست باید بیشتر مطالعه کنید و این میزان بیشتر هم در درجه ی اول بستگی به ظرفیت خودتون داره.
2- برای مصاحبه بهتره حداقل یه مقاله داشته باشید. می تونید با یکی از اساتید ژنتیک صحبت کنید و یه طرح با یک تکنیک ساده رو کار کنید که بتونید ازش یه مقاله استخراج کنید. می تونید تا عید با روزی چهار پنج ساعت وقت گذاشتن توی آزمایشگاه همچین طرحی رو به سرانجام برسونید.
3- تا جایی که من اطلاع دارم این سهمیه رو برداشتن.

کارولین

New member
خیلی ممنون

khosh be haletoon kash manam MD budam

- - - Updated - - -

خیلی ممنون

khosh be haletoon kash manam MD budam

Nnrezann

New member
خانم کارولین اگر بخواییم صادقانه و دوستانه نظر بدیم باید بگم پزشکی هم دیگه مثل سابق آش دهنسوزی نیست برای قبول شدن رشته های دستیاری باید حداقل ۲ سال روزی ۱۰ ساعت درس خوند تا رشته تاپ قبول شد حالا سختی و کشیک دوران رزیدنتی به کنار بعد که تخصص رو گرفتین اول بدبختیه باید برین دارغوز آباد طرح بعدش هم نمیتونین شهرهای بزرگ کار کنین مثلا منکه مشهد هستم اینقدر متخصص تو مشهد زیاده که عملا شانسش برای کار و رقابت ندارم تمام همکلاسیهام که تخصص قبول شدن الان دارن تو شهرهای کوچیک و شهرستان با امکانات کم زندگی میکنن و مطب زدن چون اگر بیان شهر بزرگ مریض و درامد ندارن که خیلیها واسون آسون نیست من خودم ترجیح میدم با درامد کمتر تو شهر درست و حسابی باشم امکانات داشته باشم بچم رو مدرسه خوب بزارم تا برم جای پرت بدون امکانات زندگی کنم البته تخصص برای کسایی که هنوز جوونن و مجرد هستن خوبه میشه با سختیش کنار آمد یا یک خانم بره پزشکی بخونه بشه پزشک عمومی شوهرش خرج زندگیش رو بده خودش هم یک مطب جمع و جور واسه خودش بزنه

varia

Well-known member
خانم کارولین اگر بخواییم صادقانه و دوستانه نظر بدیم باید بگم پزشکی هم دیگه مثل سابق آش دهنسوزی نیست برای قبول شدن رشته های دستیاری باید حداقل ۲ سال روزی ۱۰ ساعت درس خوند تا رشته تاپ قبول شد حالا سختی و کشیک دوران رزیدنتی به کنار بعد که تخصص رو گرفتین اول بدبختیه باید برین دارغوز آباد طرح بعدش هم نمیتونین شهرهای بزرگ کار کنین مثلا منکه مشهد هستم اینقدر متخصص تو مشهد زیاده که عملا شانسش برای کار و رقابت ندارم تمام همکلاسیهام که تخصص قبول شدن الان دارن تو شهرهای کوچیک و شهرستان با امکانات کم زندگی میکنن و مطب زدن چون اگر بیان شهر بزرگ مریض و درامد ندارن که خیلیها واسون آسون نیست من خودم ترجیح میدم با درامد کمتر تو شهر درست و حسابی باشم امکانات داشته باشم بچم رو مدرسه خوب بزارم تا برم جای پرت بدون امکانات زندگی کنم البته تخصص برای کسایی که هنوز جوونن و مجرد هستن خوبه میشه با سختیش کنار آمد یا یک خانم بره پزشکی بخونه بشه پزشک عمومی شوهرش خرج زندگیش رو بده خودش هم یک مطب جمع و جور واسه خودش بزنه

خب دوست عزیز متاسفانه وضعیت بازار کار در کشورمون جوریه که خیلی ها حاضرن حتی همون دارغوز اباد هم برن! ولی متاسفانه کار نیست! خب پزشکی بازم وضعش خوبه و یه احترام و درآمد نسبی داره! مثه خیلی ها حتی با داشتن ارشد آویزون والدینشون نستن.

Nnrezann

New member
کلا هرکس حسرت چیزی رو که نداره میخوره من پزشک ، دوست دارم کاش بتونم phd ژنتیک قبول بشم یک فوق لیسانس ژنتیک ممکنه بگه کاش پزشک بودم و.....
تو این مملکت اگر پارتی و یکم پول داشتی و آدم زرنگ و باهوشی بودی کبریت سازی هم خونده باشی بارت رو بستی اگر نه با ۱۰ تا دکتری و ۱۰۰۰ تا مقاله و کار تحقیقاتی بازم به هیچی نمیرسی. این تجربه شخصی خودم هست. اگر تو کارت پول باشه و درآمدش خوب باشه رشتت میشه عالی و با اگر نه میشه بدرد نخور. من خودم ۲-۳ تا کلینیک درمان اعتیاد دارم ازدواج که کردم همه فامیلهای زنم مسخرم میکردن میگفتن دکتر معتادا و دکتر متادونی و اه اه همش با معتاد سروکارداری فلانی فلان چیز خونده و .... بعد یک مدت که دیدن نه درآمدم بد نیست و اوضاعم خوبه همشون نظرشون عوض شده حالا هرجا میرم میدون کنارم میگن جناب آقای دکتر میتونین یک مجوز کیلینک اعتیاد واسم جور کنی؟ وضع مملکت ما اینجوریه خلاصه

- - - Updated - - -[/

Nnrezann

New member
سلام
1- بله می تونید. اما باید نسبت به بچه هایی که پایه شون ژنتیکه بیشتر بخونید. من از اردیبهشت شروع کردم با روزی پنج ساعت مفید اما آخر سر نتونستم یه سری از بخشها رو درست حسابی بخونم و طوطی وار ازشون رد شدم. دیگه شما که پایتون ژنتیک نیست باید بیشتر مطالعه کنید و این میزان بیشتر هم در درجه ی اول بستگی به ظرفیت خودتون داره.
2- برای مصاحبه بهتره حداقل یه مقاله داشته باشید. می تونید با یکی از اساتید ژنتیک صحبت کنید و یه طرح با یک تکنیک ساده رو کار کنید که بتونید ازش یه مقاله استخراج کنید. می تونید تا عید با روزی چهار پنج ساعت وقت گذاشتن توی آزمایشگاه همچین طرحی رو به سرانجام برسونید.
3- تا جایی که من اطلاع دارم این سهمیه رو برداشتن.

ممنون از راهنماییتون شما قبول شدین؟
بالاخره بخونم یا نخونم چون امسال phd طب سنتی هم قبول شدم (از رو کلید سوالا تقریبا میدونم قبولم)ولی از رشتش خوشم نمیاد میخوام ریسک کنم مصاحبه حضوری رو نرم که رد بشم عملا سال دیگه بشینم واسه ژنتیک پزشکی بخونم البته من یکی از دوستام که دکتری ژنتیک پزشکی داره و خیلی هم اکتیوه گفته باهات مباحث رو کار میکنم و هفته ای دوبار واست درس میزارم و میگم چی بخونی چی نخونی. ایشون زمان خودش رتبه اول شد تو کشور

آخرین ویرایش:

کارولین

New member
بالاخره بخونم یا نخونم چون امسال phd طب سنتی هم قبول شدم (از رو کلید سوالا تقریبا میدونم قبولم)ولی از رشتش خوشم نمیاد میخوام ریسک کنم مصاحبه حضوری رو نرم که رد بشم عملا سال دیگه بشینم واسه ژنتیک پزشکی بخونم البته من یکی از دوستام که دکتری ژنتیک پزشکی داره و خیلی هم اکتیوه گفته باهات مباحث رو کار میکنم و هفته ای دوبار واست درس میزارم و میگم چی بخونی چی نخونی. ایشون زمان خودش رتبه اول شد تو کشور[/QUOT
قای دکتر منظورمن از ای کاش منم پزشک عمومی بودم این بود که واقعا مملکت ما پزشک سالاریه و ... که خودتون بهتر میدونید واما کاملا با نظر شما موافقم که اگه سرمایه داشته باشی میتونی یه کاری انجام بدی .من به شوخی به دوستام میگم در نهایت باید با کشور عزیزمون خداحافظی کنیم! و باور کنین که در نهایت مجبور میشسم گزینه خارج رفتن رو انتخاب کنیم

Nnrezann

New member
حالا با شرایطی که گفتم دارم بخونم یا نخونم. با این همه رقیب ارشد باسواد و قوی شانس قبولی دارم؟

rozeabi

New member
بالاخره بخونم یا نخونم چون امسال phd طب سنتی هم قبول شدم (از رو کلید سوالا تقریبا میدونم قبولم)ولی از رشتش خوشم نمیاد میخوام ریسک کنم مصاحبه حضوری رو نرم که رد بشم عملا سال دیگه بشینم واسه ژنتیک پزشکی بخونم البته من یکی از دوستام که دکتری ژنتیک پزشکی داره و خیلی هم اکتیوه گفته باهات مباحث رو کار میکنم و هفته ای دوبار واست درس میزارم و میگم چی بخونی چی نخونی. ایشون زمان خودش رتبه اول شد تو کشور
من امسال کنکور دادم. به احتمال زیاد میرم مصاحبه دیگه بعدش رو نمی دونم چی پیش میاد. دیروز اتفاقا یه بحثی در مورد مصاحبه داشتیم اونجا بچه ها می گفتن که کسانی که ام دی هستند رو تو مصاحبه حسابی تحویل می گیرند و این ام دی خودش یه سی وی حساب میشه. به نظر من که می تونید قبول بشید. حالا که دوست دکترا هم دارید می تونید یه طرح خیلی ساده ی پلی مورفیسم کار کنید و سه ماهه ازش یه مقاله در بیارید. ژنتیک یه سری مباحث تفهیمی داره که ممکنه داشتن پایه ی خوب درکشون رو راحت تر کنه اما توی کنکور می تونم به جرات بگم که بیش از نود درصد سوالات حفظی هستند و هرکسی از هر رشته ای که وقت گذاشته باشه می تونه به اونها جواب بده.

Nnrezann

New member
رز آبی عزیز ممنون از کمکت ایشالا شیرنی قبولیتون رو همینجا بصورت مجازی بخوریم!! بهرحال توصیه هاتون مفید بود تشکر

rozeabi

New member
رز آبی عزیز ممنون از کمکت ایشالا شیرنی قبولیتون رو همینجا بصورت مجازی بخوریم!! بهرحال توصیه هاتون مفید بود تشکر

ممنون. امیدوارم شما هم هر انتخابی که داشتید در اون موفق باشید.

Edna

New member
سلام دوستان...من ارشد ژنتیک هستم...واسه دکترا نمیدونم که ژنتیک بخونم یا نه...آخه یه گوشه چشمی به رشته بیولوژی تولید مثل دارم...میخواستم هر کسی اطلاعاتی در این مورد داره منو راهنمایی کنه...اگر میشه بازای کار و قبولی دکتراشونو واسم مقایسه کنید..ممنون

rozeabi

New member
سلام دوستان...من ارشد ژنتیک هستم...واسه دکترا نمیدونم که ژنتیک بخونم یا نه...آخه یه گوشه چشمی به رشته بیولوژی تولید مثل دارم...میخواستم هر کسی اطلاعاتی در این مورد داره منو راهنمایی کنه...اگر میشه بازای کار و قبولی دکتراشونو واسم مقایسه کنید..ممنون

بیولوژی تولید مثل ظرفیتش چقدره؟ اگه ظرفیتش بالاتر از ژنتیک باشه ممکنه راحت تر قبول بشید. جز این به نظر من ژنتیک بهتره. ژنتیک بازار کار بهتری داره و محدود به تدریس توی دانشگاه نیست.

Edna

New member
بیولوژی تولید مثل ظرفیتش چقدره؟ اگه ظرفیتش بالاتر از ژنتیک باشه ممکنه راحت تر قبول بشید. جز این به نظر من ژنتیک بهتره. ژنتیک بازار کار بهتری داره و محدود به تدریس توی دانشگاه نیست.

ممنون از پاسخت ....بیولوژی تولید مثل هم محدود به دانشگاه نیست..از وقتی بحث ivf اومده وسط خوب جای خودشو باز کرده...از طرفی فوق العاده علاقه به ژنتیک دارم..ولی خوب یکم سردرگمم...امیدوارم یه نتیجه درست بکیرم

کارولین

New member
ممنون از پاسخت ....بیولوژی تولید مثل هم محدود به دانشگاه نیست..از وقتی بحث ivf اومده وسط خوب جای خودشو باز کرده...از طرفی فوق العاده علاقه به ژنتیک دارم..ولی خوب یکم سردرگمم...امیدوارم یه نتیجه درست بکیرم[/QU
انتخاب خیلی خوبی کردی . من اگه نگران طرحم نبودم خیلی دوست داشتم بیولوژی تولید مثل امتحان بدم خیلی زیاد ...

- - - Updated - - -

ممنون از پاسخت ....بیولوژی تولید مثل هم محدود به دانشگاه نیست..از وقتی بحث ivf اومده وسط خوب جای خودشو باز کرده...از طرفی فوق العاده علاقه به ژنتیک دارم..ولی خوب یکم سردرگمم...امیدوارم یه نتیجه درست بکیرم[/QU
انتخاب خیلی خوبی کردی . من اگه نگران طرحم نبودم خیلی دوست داشتم بیولوژی تولید مثل امتحان بدم خیلی زیاد ...

Edna

New member

- - - Updated - - -

در موردش چقدر اطلاعات داری؟؟میشه توضیح بدی؟هر چی که باشه...در مورد آزمون...در مورد بازار کارو.....

کارولین

New member

- - - Updated - - -

در موردش چقدر اطلاعات داری؟؟میشه توضیح بدی؟هر چی که باشه...در مورد آزمون...در مورد بازار کارو.....
رساش که اکثر ا جنین شناسی و زنان و .. هست و میتونی تو مراکز درمان ناباروری کار کنی فکر کنم مهر نظام پزشکی هم داشته باشین اینو زیاد مطمئن نیستم ولی بهتره بری با دانشجویان دکتری این رشته مشورت کنی عزیزم

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

رساش که اکثر ا جنین شناسی و زنان و .. هست و میتونی تو مراکز درمان ناباروری کار کنی فکر کنم مهر نظام پزشکی هم داشته باشین اینو زیاد مطمئن نیستم ولی بهتره بری با دانشجویان دکتری این رشته مشورت کنی عزیزم

tayebe.

New member
سلام مرسی از راهنمایی تون من الان ترم چهارژنتیک هستم وقصد دارم شروع کنم برای خوندن ولی اصلا نمیدونم چی بخونم از طرفی همه منابع هم خیلی زیاده میشه کمک کنی وبگی چه کتاب هایی رو خوندی؟

بالا