اپیدمیولوژی یا علوم تغذیه؟؟؟

epi_info

New member
البته بد نیست تجربه خودم رو در این باره بگم شاید بدرد دوستان بخوره. اواخر ترم دوم کارشناسی بنده تصمیم گرفتم اصول تغذیه امتحان بدم. دلیل این انتخابم این بود که از طرف خانواده و دوستان تحریک می شدم که چون تغذیه رشته با کلاسیه و دهن پرکنه و کارش هم خوبه برم تغذیه بخونم. بعضی از کتب رفرنسش رو هم خوندم. حتی فیزیولوژی گایتون و تغذیه کراس رو تا وسط کتاب کامل خوندم. اما بعده مدت یک ماه متوجه شدم که به شدت راهمو بد انتخاب کردم. چون به قدری مباحثش برام کسل کننده بود که یک ساعت درس خوندن حکم ده ساعت رو داشت.همین تجربه شد که دیگه چیزی رو با احساس و از روی تحریک دیگران انتخاب نکنم. البته رشته تغذیه بسیار رشته خوب و در حال رشدیه خصوصا در حال حاضر که شاهد اپیدمی شدن بیماری های مزمن و چاقی در جامعه هستیم این رشته و دوستان متخصص تغذیه می تونن بسیار در این زمینه در جهت سلامت جامعه نقش مهمی ایفا کنند.

epi_info

New member
به نظر من تغذیه بهتر باشه چون اپید یه رشته ای که در سیستم بهداشتی تعریف مشخصی نداره ولی جایگاه تغذیه مشخص
همچنین به دوستانی که میگن اپیدمیولوژی پست تعریف شده نداره باید بگم که دقیقا 8 ماهه که خانم دستجردی دستور تعریف پست اپیدمیولوژیست در مراکز بهداشت استان به عنوان کارشناس بیماری ها رو ابلاغ کرده. بنده به عنوان یک دانشجو از سایر دانشجویان انتظار دارم که با مدرک حرف بزنن( Evidence base) خواهشا تا باعث گمراهی دیگران نشند.
لینک دیدن ابلاغیه وزیر بهداشت: http://irea.mysites.com/get_file/documents/minister-letter.pdf

آخرین ویرایش:

trycon

New member
سلام ساحل جان منم بهداشت عمومی هستم ومثل تو بین این دورشته تردید داشتم کهآخر تغذیه رو انتخاب کردم
به نظر من تغذیه عالیه به شرط اینکه زیاد درس بخونی

عليرضا

New member
يه چيزي که واضحه اينه که کارشناسي بهداشت عمومي بازار کارش خيلي بهتر از ارشد اپيد يا تغذيه است
مخصوصا که الان دارن واسه پزشک خانواده ميگيرن
الان تو شهر ما تعداد بهداشت عمومي از ظرفيت استخدامي کمتر بود و بدون آزمون همه قبول شدن و الان هم 3 نفر جاي خالي رو دستشون مونده
اگه ميخواين ارشد بگيرين با ارشد به فکر کار نباشيد و هدفتون فقط دکتري باشه
در مورد رشته تغذيه و اپيد هم من خودم کلي تحقيق کردم
متاسفانه اپيد ديگه بازار کار نداره حتي تو دکتري چون واسه هيئت علمي دکتري اپيد که پايه پزشکي باشه ميگيرن مگر تو مراکز تحقيقات کار گيرشون بياد
تغذيه هم اگه با ارشد بخواي مطب بزني 2 سال بايد سابقه کار داشته باشي البته براي کسايي که رشته کارشناسيشون تغذيه نيست اما دکتري بدون سابقه ميتوني مطب بزني
من خودم عاشق ژنتيک هستم ولي متاسفانه نميشه از رشته بهداشت عمومي رفت واسه همين ميخوام ارشد چيزي بخونم که دکتري بشه ژنتيک خوند
اگه کسي پايست با هم شروع کنيم
موفق باشيد

epi_info

New member
يه چيزي که واضحه اينه که کارشناسي بهداشت عمومي بازار کارش خيلي بهتر از ارشد اپيد يا تغذيه است
الان تو شهر ما تعداد بهداشت عمومي از ظرفيت استخدامي کمتر بود و بدون آزمون همه قبول شدن و الان هم 3 نفر جاي خالي رو دستشون مونده
متاسفانه اپيد ديگه بازار کار نداره حتي تو دکتري چون واسه هيئت علمي دکتري اپيد که پايه پزشکي باشه ميگيرن مگر تو مراکز تحقيقات کار گيرشون بياد
تغذيه هم اگه با ارشد بخواي مطب بزني 2 سال بايد سابقه کار داشته باشي البته براي کسايي که رشته کارشناسيشون تغذيه نيست اما دکتري بدون سابقه ميتوني مطب بزني
من خودم عاشق ژنتيک هستم ولي متاسفانه نميشه از رشته بهداشت عمومي رفت واسه همين ميخوام ارشد چيزي بخونم که دکتري بشه ژنتيک خوند
موفق باشيد
[
ولی من نگران این داستانم که تو این مملکت هر کی واسه خودش یه کارشناسه و در مورد مسئله ای که حتی یک ذره باهاش برخورد نداشته چنان با قطعیت حرف میزنه که چهارتا ادم بی تجربه باور می کنن. شما که هنوز نمی دونید فیلدهای به نام مولکولار اپیدمیولوژِی و ژنتیک اپیدمیولوژِی وجود داره خواهشا شایعه پراکنی نکنید

آخرین ویرایش:

ساحل

New member
موفق باشيد

میشه لطف کنید بگید از کدوم شهر حرف میزنید؟ ما که پیگیر پزشک خانواده میشیم مسئولین میگن که فعلا از وزارت خونه دستوری واسه استخدام بهداشت عمومی ندارن و قراره طی چند روز آینده فقط با پزشک و ماما(پرستار) طرح رو اجرایی کنن!!!

عليرضا

New member
سلام به همه
جواب اپي: فک نکنيد عقل کل هستيد من اين حرفو با تحقيق از استادا و دانشجوهاي ارشد و دکتري اپيد گفتم پس سند دارم
جواب مورتي: شهرم بجنورد استان خراسان شمالي
جواب ساحل: به ما هم اول همينو گفتن اما بعدش اسم رشته هاي مورد نيازشونو گفتن پس عجله نکن
با اميد موفقيت همه بهداشتياي عمومي
سوالي داشتيد در خدمتم

sara77

New member
هر رشته ی جایگاه خودشو داره اپید رشته جدید و باکلاسیه خدایی تغذیه هم پردرامد دیگه هرکدوم علاقه داری جیگرررررررررررررررررررررررررررررررررررررر:ph34r-smiley:

epi_info

New member
سلام به همه
جواب اپي: فک نکنيد عقل کل هستيد من اين حرفو با تحقيق از استادا و دانشجوهاي ارشد و دکتري اپيد گفتم پس سند دارم
جواب ساحل: به ما هم اول همينو گفتن اما بعدش اسم رشته هاي مورد نيازشونو گفتن پس عجله نکن
سوالي داشتيد در خدمتم
داداش اسنادتو ارائه بده بقیه استفاده کنن. تو اگه تحقیق کردی در مورد اپید من خودم دو سال و نیمه توشم. پس سند پند نکن لطفا. این روزا حرف مفت زیاد می شنوم در مورد رشته های مختلف.

epi_info

New member
سلام به همه
سوالي داشتيد در خدمتم
ضمنا علی جان بابا من فکر نمیکنم عقل کل ام بلکه مطمئنم که عقل کلم.

بالا