اهمیت درس زبان در ارشد بیوشیمی

ریحانه-ش

New member
سلام به دوستان

یه سوال دارم ،ممنون میشم راهنماییم کنید:riz304:

درسته که کلا درس زبان در کنکور ارشد از اهمیت ویژه ای برخورداره، ولی

زبان تو کنکور ارشد بیوشیمی بالینی چقدر اهمیت داره؟
برای کسی مثل من که زبانش قوی نیست، بهترین کار چی هست؟
اینکه از همین الان شروع کنم به خوندن و تقویت کردن زبانم، یا اینکه این درس رو در کنکور ارشد کنار بذارم و وقتم رو بذارم روی دروس دیگه؟

foroozan

New member
مسلما از الان شروع کنید به خوندن وهرگز تصمیم نگیرید این درسو کنار بزارید

emad83

New member
ببین ریحانه جان قبولی براساس نمره کل هست بیشترین تاثیر رو بیوشیمی داره که ضریب 6 داره درس های دیگه یعنی زیست و شیمی و زبان هرکدوم ضریب 2دارن و داری ارزش یکسان به نظر میاد ولی درحقیقت اینطور نیست و زبان بسیار تعیین کننده هست ویک تستش بسیار تاثیر گذاره بدلیل اینکه سطح سوالات خصوصا وکب بالاست و درصد زیادی از رقیبان جدی نمیتونن جواب بدن بعضا هم به دلیل کمی وقت کنار میذارنش شما اگه شیمی رو بیای 20 درصد بزنی اتفاق خاصی نیفتاده چون بجز بچه های شیمی که بالا میزنن ,وبجز یه تعدادشون که واقعا درس خونن بقیه در بیوشیمی و زیست ضعیف عمل میکنن ودرصد بالای شیمی هم توفیقی به حالشون نمیکنه بقیه داوطلب ها در حد همین 30-40 درصد میزنن ولی اگر شما بتونی در کنار یه درصد بیوشیمی خوب مثلا 60 درصد زبان بزنی خیلی شمارو جلو میندازه و از کل داوطلبا میتونی جلو بیفتی و شانس قبولیتو بسیار بالا میبره برای اینکار کتاب ورد تافل که ترجمه فارسیشم هست به هر قیمتی شده تا اخر بخون

آخرین ویرایش:

konjkave

New member
ریحانه جان زبان تو ارشد بخصوص بهداشت یه رکن اصلی به حساب میاد اگه میخوای قبولی ارشدت تضمین شده باشه در کنار درسای دیگه حتما و هر روز زبان بخون فرض کن رفتی دکتر قرص داده گفته هر روز باید بخوری شک نکن زبان اهمیتش در ارشد تو همین سطحه برای تقویت زبانت هم در کنار کتابای کنکوری و درسی سعی کن روزنامه یا متون انگلیسی رو هم بخونی که هم دایره لغت بیشتر بشه و هم قدرت ترجمه ات بالا بره از تستای سالای قبل غافل نشو ،کتاب ورد تافل همون طور که عماد گفت حتما بخون. 504 برای ارشد بهداشت کاربردی نیست ،کتاب زبان ر ض ا ز ا د ه برای گروه علوم پزشکی هم خیلی مفید و جامعس برای کنکور انتشارات خسروی هم که تستای سالای قبل با جواب کامل داره مفید.تعریف کتاب لزگی رو هم زیاد شنیدم ولی چون خودم نخوندمش نظری در موردش نمیدم

bahar9368

New member
من امسال بنا به کمبود وقت نتونستم زبان بخونم .
گرچه تو کنکور وقتش رو هم نداشتم.
اما اگه بنا باشه سال دیگه کنکور بدم قبل بیوشیمی زبان میخونم .
نتایج بیاد بچه ها درصد و رتبه هاشونو بگن خودت اهمیتش و اینکه باید بخونی یا نه رو بهتر متوجه میشی ....

ریحانه-ش

New member
ممنونم از نظرات خوبتون
من کتاب واژگان ضروری تافل گرفتم. ولی اومدم بخونمش، دیدم علاوه بر کلمات خاص هر درس، باید خیلی از کلمات توی ریدینگ و اگسمپل ها رو هم در بیارم و بخونم.

از لایتنر استفاده میکنم. اینجوری اگه پیش برم، یعنی دو هفته هم دو درس رو نمیخونم!
چون هر روز ده کلمه جدید رو میذارم تو جعبه!

برا همین دیدم اینجوری کلی وقتم میره، آخرشم نتونستم اونجور که باید زبان رو بخونم...

ROJO

New member
ببخشید ربطی نداره به ارشد بیو ولی چون منم همچین سوالی دارم همینجا مطرح میکنم. با زبان زیر 10% ویروس دانشگاه تهرانو دیدم که اوردن،انگار خیلیا تو رشته من زبانو پایین میزنن? پس یعنی زبان بی ارزشه?! من رووش حساب باز کرده بودم:smiliess (12):

Hamidvet

New member
ببخشید ربطی نداره به ارشد بیو ولی چون منم همچین سوالی دارم همینجا مطرح میکنم. با زبان زیر 10% ویروس دانشگاه تهرانو دیدم که اوردن،انگار خیلیا تو رشته من زبانو پایین میزنن? پس یعنی زبان بی ارزشه?! من رووش حساب باز کرده بودم:smiliess (12):

روجو جان نظر من اینه:
اگر که واقعا درصد قابل توجهی که شما میشناسی یا دیدی نمراتشونو زبان پائین زدن و خوب قبول شدن که بشین درسای اصلی تو بخون بویژه ویروس ..
ولی اگر واقعا علاقه داری دوست داری زبانم درکنارشون ادامه بده، ضرر نمیکنی البته اگه وقت کم نمیاری!

ROJO

New member
آخه پارسال زیاد نخونده بودم67% شد امسال خیلی انگیزه داشتم که برسونم به 80,ضریب 2 هم هست، اینم شانس ما :13:تنفر دارم از درسای ضریب یکیمون

Hamidvet

New member
آخه پارسال زیاد نخونده بودم67% شد امسال خیلی انگیزه داشتم که برسونم به 80,ضریب 2 هم هست، اینم شانس ما :13:تنفر دارم از درسای ضریب یکیمون

منم تنفر دارم ازشون، باید بشینم درسائی مثل ایمنی، ویروس، باکتری، حشره، بیوشیمی با ضریب 1 رو بخونم در مقابل انگل با ضریب 5!!!

bahar9368

New member
روجو رشته ویروس درس زیاد داره و اگه یکیشونو پایین بزنی زیاد رو نمره کلت اثری نداره.
پارسال نفر اول ویروس شناسی از دانشگاه ما بود اون ویروس رو فک کنم حدودای 10تا15زده بود ولس سایر درسا رو بالا زد مثلا انگل رو 100زده بود .

Soroush Star

New member
به نظر من و تقریباً اکثر دانشجوهایی که رشته انگل شناسی میخونن به این پی بردن که سنگینترین بخش در مجموع انگلها ( بندپایان ) هست که برای مقطع ارشد حدود 5-6 ساله که از رشته انگل شناسی پزشکی جدا شده و مستقلاً در رشته حشره شناسی پزشکی مطرح هست البته واسه Ph.D رشته انگل شناسی 10 تست مربوط به حشره شناسی هست .

بعد از بندپایان ، سنگین ترین بخش کرم شناسی هست ( که نماتودا از سستودا و ترماتودا وقتگیرتره ) و در آخر هم بخش تک یاخته ...

در رشته میکروب شناسی فقط از بخش تک یاخته تست طرح میشه ولی ولی ولی در رشته ویروس شناسی این موضوع پیچیده هست .
درس انگل شناسی در رشته ویروس شناسی حدود 12 تست ( در کنکور سال 90 این تعداد بود ) از هر 2 بخش کرم شناسی و تک یاخته شناسی تست طرح میشه و این 12 تست ترکیبی از کرم شناسی و تک یاخته بود .

در سال 91 و امسال 92 نمیدونم چند تست طرح شده بود ولی مطمئناً ترکیبی از این 2 بخش هست

nocerino

New member
سلام دوستان من خوبید؟شما ضریب سختی زبانم در نظر میگیرید؟ تا سال 90 هر کی زبانو بالا میزد یعنی جای خوب قبول میشد اما از سال 91 با گذاشتن ضریب سختی برای درس زبان این درس از اهمیت کمی برخوردار شد تا اهمیت دروس اصلی بیشتر و بیشتر مشخص شود.بسیاری از عزیزان در سال های پیش بیشتر به درس زبان اهمیت می دادند و از دروس اصلی خودشون غافل شدند همین باعث شد در سال 91 ما با قبولی های جالب روبرو شویم:

برای مثال رتبه 65 کنکور فیزیولوژی پزشکی 91 زبانشو صفر زد ولی دانشگاه علوم پزشکی تبریز قبول شد چون درس اصلیشو خوب زده بود!
یا یکی از شرکت کنندگان رشته ی بیوتکنولوژی پزشکی در سال 91 زبانشو 70 زده بود ولی به دلیل اینکه دروس به دروس اصلی اهمیت کمی داده بود موفق نشد و قبول نشد.ایشون واقعا زبانشون عالی بود ولی خوب قبول نشدند
هر جا برید میگن زبان و کسی از درس اصلی و اهمیتش بهتون نمیگه اما یادتون باشه بیوشیمی 3 برابر زبان براتون اهمیت داره پس یادتون باشه تمام دروستون رو متعادل بخونید و روی بیوشیمی بیشتر وقت بزارید.
یادتون باشه زبانم مثل بقیه درساتون اهمیت بدید نه بیشتر و نه کم تر
موفق و پیروز باشید

bahar9368

New member
بلی درسته .
رتبه 12بیوشیمی سال 91هم زبان صفر زده بود و شیراز قبول شده بود.

Soroush Star

New member
راجب درس زبان انگلیسی ،
بیشترین اهمیت درس زبان انگلیسی زمانیه که داوطلب کنکور میخواد خودشو برای آزمون دکترا آماده کنه هست یعنی دارا بودن مدرک انگلیسی ضروری میشه .

در مورد مقطع کنکور کارشناسی ارشد ، اهمیت درس انگلیسی بستگی به 2 عامل مهم داره .

1. تعداد متقاضیان شرکت کننده و رقابت در رشته مشخصی از ارشد : مثلاً در رشته بیوشیمی بالینی ، خون ، ایمنی ، ژنتیک ، بیوتکنولوژی و اینجور رشته ها رقابت بیشتره و از طرفی چون چون چون تعداد دروس کمتری دارن ( در رشته بیوشیمی بالینی : 4 درس هست : بیوشیمی ، شیمی آلی و عمومی ، زیست و انگلیسی ) واسه همین داشتن درصد بالا در انگلیسی برای قبول شدن تقریباً ضروریه و یجورایی رقابت میلیمتری وجود داره .

2. ضریب درس انگلیسی در رشته های مقطع ارشد :
در رشته ویروس ، باکتری ، بیوشیمی بالینی ، قارچ و ... این ضریب 2 هست .
در رشته بیوتکنولوژی این ضریب 3 هست .

فقط در رشته انگل شناسی این ضریب 4 هست !!!!!!؟؟؟؟؟؟

پارسال در سال 91 ، رتبه 12 رشته بیوشیمی درس انگلیسی رو ( صفر ) زد یعنی اصلاً نزد ولی درسهای دیگش به حدی بالا بود که جبران کرد .

رتبه 12 بیوشیمی بالینی سال 91 :

بیوشیمی عمومی (81.02%)

شیمی آلی و عمومی (56.94%)

زیست شناسی (95.83%)

انگلیسی (صفر)

آخرین ویرایش:

ROJO

New member
خب این خیلی واضحه که کسایی که زبانشون پایینه درسای اصلیشونو بالا بزنن قبولن.ما تو کلاسمون کلی داشتیم ازین موارد، طرف apple رو بد تلفظ میکرد ههههههه درس اصلیشو خوند بهترین دانشگاه قبول شد.سوالم اینه: قدرت جبران درسای دیگه (مثلا یکی دو درس ضریب یکی) رو داره یا کلا از اعتباساقطه!!:j58r36j3gcr4suxymup

bahar9368

New member
شک نکن که داره ...
تو رشته ما اکثرا یا زبان بالا میزنن یا شیمی .
ینی با یکیش ضعف اون یکی درس رو میپوشونن .

ریحانه-ش

New member
اول تشکر از نظرات خوب دوستانم
دوم:
بچه ها ببخشیدا ، ولی این تاپیک ربطی به انگل و کرم و... نداره! یعنی صفحه دوم کلا ربطی به این تاپیک نداشت! و کسایی مثل من باید الکی وقتشون رو بذارن برای خوندن مطالبی که به دردشون نمیخوره...

ممنون میشم اگه اینجور بحث ها رو تو تاپیک های مربوطه داشته باشید:riz304:
البته از نظرات همتون خیلی ممنونم

shilan

New member
ممنونم از نظرات خوبتون
من کتاب واژگان ضروری تافل گرفتم. ولی اومدم بخونمش، دیدم علاوه بر کلمات خاص هر درس، باید خیلی از کلمات توی ریدینگ و اگسمپل ها رو هم در بیارم و بخونم.

از لایتنر استفاده میکنم. اینجوری اگه پیش برم، یعنی دو هفته هم دو درس رو نمیخونم!
چون هر روز ده کلمه جدید رو میذارم تو جعبه!

برا همین دیدم اینجوری کلی وقتم میره، آخرشم نتونستم اونجور که باید زبان رو بخونم...

نگران نباش...
چون تازه شروع كردي اين طبيعيه كه كند پيش بري وبرات سخت باشه.اما اگه هرروز لغات رو مرور كني كم كم هم سرعتت بالا ميره وهم اعتماد به نفست هم بيشتر ميشه.

همونطور كه بچه ها ميگن تافل كتاب خوبيه.بعدش لغات كنكوراي سالهاي گذشته رو هم كار كن كه بنظر من خيلي خيلي اهميت داره.

از همين حالا اهسته وپيوسته بخون ان شا اله موفق ميشي.

Hamidvet

New member
اول تشکر از نظرات خوب دوستانم
دوم:
بچه ها ببخشیدا ، ولی این تاپیک ربطی به انگل و کرم و... نداره! یعنی صفحه دوم کلا ربطی به این تاپیک نداشت! و کسایی مثل من باید الکی وقتشون رو بذارن برای خوندن مطالبی که به دردشون نمیخوره...

ممنون میشم اگه اینجور بحث ها رو تو تاپیک های مربوطه داشته باشید:riz304:
البته از نظرات همتون خیلی ممنونم

خب چه کاریه، بچه ها نظرشونو گفتن دیگه؛ اگر ما نظر ندیم پس کی میخواد نظر بده ... ای بابا :New (6):

بالا