احادیث ائمه

bahramian0935

New member
قال امیرالمومنین علی علیه السلام

مَن احبُک نَهاک
هر که تو را دوست داشته باشد ( ازبدیها ) نهیت می کند

غررالحکم

bahramian0935

New member
نه مرگ آنقدر ترسناک است و نه زندگی آنقدر شیرین که آدمی پای برشرافت خود گذارد.
((حضرت علی (ع) ))

bahramian0935

New member
چشمت به نامحرم می‌افتد، اگر خوشت نیاید که مریضی!!! اما ....

شیخ رجبعلــی خیاط:
چشمت به نامحرم می‌افتد، اگر خوشت نیاید که مریضی!!! اما اگر خوشت آمد، فوراً چشمت را ببند و سرت را پایین بینداز و بگو: یـــــا خیر حبیب و محبوب... یعنی: خدایا من تو را می‌خواهم، این‌ها چیه؟! ، این‌ها دوست داشتنی نیستند... هر چه که نپاید دلبستگی نشاید...

bahramian0935

New member
ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار
ببر اندوه دل و مژده دلدار بیار

نکته‌ای روح فزا از دهن دوست بگو
نامه‌ای خوش خبر از عالم اسرار بیار

- - - Updated - - -

قالَ الصادِقُ (علیه السلام) فى حَدیث : اِنَّ مَلَکَ الْمَوْتِ یَدْفَعُ الشَّیْطانَ عَنِ الْمُحافِظِ عَلَى الصَلوةِ وَ یُلَقِّنُهُ شَهادَةَ اَنْ لا اِلهَ اِلاَ اللهُ وَ اَنَّ مُحَمَداً رَسُولُ اللهِ فى تِلْکَ الْحالَةِ الْعَظیمَةِ(1) .

امام صادق (علیه السلام) در روایتى فرمودند :
ملک الموت به هنگام قبض روح ، شیطان را از آن که بر نمازش محافظت داشته دفع مى کند تا نتواند به مسافر باایمان جهان آخرت ضرر برساند و در آن حالت هولناک ، شهادت به توحید و رسالت را به او تلقین مى کند .

1_ من لایحضره الفقیه : ج 1 / ص 42 .

bahramian0935

New member
علی (علیه السلام) فرمودند:
«لَیسَ شَیئٌ أدعَی لِخَیرٍ وَ أنجَی مِن شَرٍّ مِن صُحبَهِ الأخیَارِ»
چیزی بهتر از دوستی با خوبان انسان را به عمل خیر دعوت نکرده
و او را از شر نجات نمی دهد.

اخیار، کسانی هستند که از نظر عملی آدم خیری است، یعنی آنهایی که عملشان این گونه است.

این تعبیر به « أدعی، أنجی » در روایت یعنی خیلی دعوتش بیشتر است. چرا؟

چون دعوت اینها عملی است و عمل بُردش روی انسان از نظر آموزشی؛
أقوی است تا قول و حرف. لذا حضرت می گوید: « أدعی »

این که می گوید: « أنجی » برای چیست؟
پیش آمده یک کار زشتی بخواهی مرتکب شوی و به یاد رفیقت بیافتی
و پاکی و خوبی او را به یاد بیاوری و خجالت بکشی و آن کار را ترک کنی؟
این دوستی تو را از گناه نجات داده است..

- - - Updated - - -

دلا عنایت دلدار، آرزوی من است
زیارت حرم یار، آرزوی من است

گذشت عمر و به دل ماند داغ وصل نگار
بگو به یار که دیدار، آرزوی من است

به زیر منت دونان نرفته ام هرگز
که لطف حیدر کرار، آرزوی من است

عزیز نیست کسی که ذلیل او نشود
ذلیلم، عزت سرشار، آرزوی من است

بر آستان علی سر نهاده ام ز ادب
شفاعت شه ابرار، آرزوی من است

به کارنامه ام امضای حیدری دارم
ثبات گام در این کار، آرزوی من است

ز باب فیض الهی مران (کلامی) را
که قرب عترت اطهار، آرزوی من است

bahramian0935

New member
امام علی النقی(ع):

از كسی كه نسبت به او كدورت و كینه داری، صمیّمیت و محبّت مجوی. و از كسی كه نسبت به او بدگمان هستی، نصیحت و موعظه طلب مكن؛ چرا كه دیدگاه و افكار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها می باشد.

بحار الأنوار،ج 75،ص 369،ح 4

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ZOT

bahramian0935

New member
قال رَسُولُ اللّهِ - صلي الله عليه وآله - : إنَّ اللّهَ عَزَّ وَجَلَّ لَيُبْغِضُ الْمُؤْمِنَ الضَّعيفِ الَّذي لادينَ لَهُ، فَقيلَ: وَ ما الْمُؤْمِنُ الضَّعيفُ الَّذي لا دينَ لَهُ؟ قالَ: اَلذّي لا يَنْهي عَنِ الْمُنْكَرِ.

«وسائل الشّيعة، ج 16، ص 122، ح 21139»

رسول خدا - صلي الله عليه و آله - فرمود: همانا خداوند دشمن دارد آن مؤمني را كه ضعيف و بي دين است، سؤال شد: مؤمن ضعيف و بي دين كيست؟ پاسخ داد: كسي كه نهي از منكر و جلوگيري از كارهاي زشت نمي كند.

- - - Updated - - -

رسول الله (صلّی ‌الله‌ علیه‌ وآله):
سائِلُوا العُلَماءَ وَخاطِبُوا الحُکَماءَ وَجالِسُوا الفُقَراءَ.
از عالمان پرسش کنید، با حکیمان هم‌صحبت شوید و با تهیدستان هم‌نشینی کنید.
prophet Mohammad peace be upon him said
Ask (questions from) the learned, speak with the wise, and associate with the poor

bahramian0935

New member
پیامبر صلى الله علیه و آله :
یونس علیه السلام زمانى دید قومش دعوت او را نمىپذیرند و به او ایمان نمىآورند،آزرده شد و احساس بىتابى كرد.از اینرو، به پروردگارش شِكوه نمود. در بخشى ازشِكوههاى او چنین بود: اى پروردگار من! تو مرا در سى سالگى به سوى قومم مبعوث فرمودى و من، سى و سه سال در میانشان ماندم و آنان را به ایمان آوردن به توو تصدیق رسالتم دعوت نمودم و از عذاب و محروم كردن تو بیمشان دادم؛ امّا آنان تكذیبم كردند و به من ایمان نیاوردند و نبوّتم را انكار نمودند و رسالت مرا سبك شمردند و مرا تهدید نمودند و ترسیدم كه مرا بكشند. پس، عذابت را بر آنان فرود آور، زیرا آنان قومى هستند كه ایمان نمىآورند. آن گاه خداوند به یونس علیه السلام وحى فرمود: «در میان آنان، زن باردار و جنین و كودك خردسال و پیر و زن ناتوان و مستضعف خوار وجود دارد، در حالى كه من، داور عادل هستم كه رحمتم بر خشمم پیشى گرفته است. من خردسالان قوم تو را به گناهان بزرگ سالانشان كیفر نمىدهم و ـ اى یونس ـ آنان بندگان و آفریدگان و مردمان من در سرزمینهاى من و درزیر پوشش مناند. دوست دارم درباره آنان حوصله كنم و با ایشان مدارا نمایم و توبهشان را انتظار مىكشم».
تفسیر عیّاشى ، ج ۲، ص ۱۲۹، ح ۴۴

bahramian0935

New member
لّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم

"فضيلت نوشتن صلوات"

پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله فرمودند:

كسي كه در نوشته‌ای صلوات بر من را بنویسد، تا زماني كه نام من در آن نوشته باشد فرشتگان براي او استغفار مي‌كنند.

قالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّي اللهُ عليهِ وَآلِه:

مَنْ صَلّي عَلَيَّ في كتابٍ، لَمْ تَزَل الملائِكَةُ تَستَغفِرُ لَه مادامَ اسمِي في ذلكَ الكتابِ

جامع الأخبار: 61، منیة المرید:347، بحار الأنوار91: 71، منازل آلاخرة:203، مستدرک سفینة البحار6: 369، میزان الحکمة2: 1662.

- - - Updated - - -

امام صادق ـ عليه السلام ـ به اسحاق مي فرمايند: اي اسحاق هر كسي 10 مرتبه بر محمد و آل محمد ـ صلي الله عليه و آله ـ صلوات بفرستد، خداوند متعال و ملائكه او، بر آن شخص، صد مرتبه درود و رحمت مي فرستند و هر كس بر محمد و آل محمد 100 مرتبه صلوات بفرستد، خداوند و ملائكه اش بر او هزار مرتبه صلوات مي فرستند (حضرت اشاره به آيه دارند كه) آيا قول خدا را نشنيده اي كه «او (خدا) آن كسي است كه او و ملائكه اش بر شما صلوات مي فرستند تا شما را از ظلمت ها به نور بكشانند و بر مؤمنين خدا رحيم مي باشد.»
منبع:اصول كافي، دارالكتب الاسلاميه، چاپ ششم، 1375، ج2، ص493 و 494، ح14

bahramian0935

New member
خلیفه ي دوم در دوران حکومتش همراه با تعدادي ازلشگریانش ازسرزمین یمن عبورمی کرد،به فکر افتاد اویس قرنی را که پیامبر اکرم تاآن حد از وي تعریف می کردند،ببیند.در مسیر،کنارنهر آبی چوپان پیري را دید که چهره اش دراثر آفتاب شدید سیاه رنگ شده بود.از وي سراغ اویس را گرفت.پیرمرد که همان اویس بود،پرسید با اویس چه کار دارید؟ گفتند:پیامبر اسلام در زمان حیاتش بسیار از اوسخن می گفت و ما که از صحابه ي اوییم، می خواهیم ببینیم اویس کیست. اویس گفت:
اگر شما از صحا به ي نزدیک پیامبرید و سال ها در کنار او بوده اید،به من بگویید کدام دندان پیامبردر جنگ احدشکست؟ عمر و همراهانش هر چه فکر کردند،به یادشان نیامد. آن گاه اویس دهانش را گشود و دندان شکسته اي را در دهان خودنشان داد و گفت:همین دندان بود و همان ساعت که دندان پیامبردر منطقه ي احدشکست، همان دندان من هم در یمن شکست و افتاد. محبت و یگانگی حقیقی یعنی این.
مصبح الهدی ص112

bahramian0935

New member
یـک ســـوال ریـاضــی از "امـــامـــ علـــی"(ع)

شخصـــی از "امــامــ علــی"(ع) پــرســـید:
عـــددی را بــه دســت مــن بــده کــه قــابــل قســمت بــر
"۲و ۳و ۴و ۵و ۶و ۷و ۸و ۹و ۱۰" بــاشـــد بــی آنــکه بـاقــی بــیاورد

"امــامــ علـــی" علــیه السَّــلامــ بــی درنــگ بــه او فــرمــود:

....."اِضرب ایــام اســـبوعـک فــی ایــام سنتـــک"....
یعنــــی:....."روزهــای هفـــته را بـر روزهــای یـک ســالِ خــودت ضــرب کــن"

ســـوال کنــنده "هفـــت" را در "۳۶۰" ضـــرب کــرد.
"حاصـــل" آن یعنـــی "۲۵۲۰" بـــر تـــمامــ آن اعـــداد "قــابــلِ قســـمت" بــود
بـــی آنــکه بــاقــی مــانــده بــیاورد.

bahramian0935

New member
مردى از انصار خدمت پيغمبر اسلام صلى الله عليه و آله آمد و عرض كرد:

يا رسول الله ! من طاقت فراق شما را ندارم .
هنگامى كه به خانه مى روم به ياد شما مى افتم ، از روى محبت و علاقه اى كه به شما دارم ، دست از كار و زندگى برداشته ، به ديدارتان مى آيم ، تا شما را از نزديك ببينم ، آن گاه به ياد روز قيامت مى افتم كه شما وارد بهشت مى شويد در والاترين جايگاه آن قرار مى گيريد و من آن روز از جدايى شما اى رسول خدا چه كنم ؟

بعد از صحبت هاى مرد انصارى ، اين آيه شريفه نازل شد:
آنان كه از خدا و رسولش اطاعت كنند، در زمره كسانى هستند كه خدا برايشان نعمتها عنايت كرده : از پيغمبران ، راستگويان ، صادقان ، شهيدان و صالحان و اينان خوب رفيقانى هستند.(1)

رسول خدا صلى الله عليه و آله آن مرد را خواست و اين آيه را برايش خواند و اين مژده را به او داد كه پيروان راستين پيامبر صلى الله عليه و آله در بهشت ، كنار آن حضرت خواهند بود.(2)

(1) سوره نساء: آيه 69.
(2) بحار: ج 17، ص 14

- - - Updated - - -

روزي پیامبر اکرم با اصحاب از کنار دیوار باغی عبور می کردند. داخل باغ
چند نفر مشغول قمار بودند.یکی از قماربازها پی در پی می باخت. آخرالامر گفت:من که دیگر چیزي ندارم، پس خودم را هم خواندم.به اینجا که رسید،حضرت با شگفتی فرمودند:عجب قماربازي؟!
درقمار عشق با خدا و خوبان خدا،خوب است انسان از این قمارباز یاد بگیرد. خداوندهم راه نجات را دل بستن به خدا و اولیا (ایمان) و فدا کردن مال و نفس معرفی فرموده است.
مصباح الهدی ص246

bahramian0935

New member
امیرالمومنین على علیه السّلام فرمودند:

ما بَرَأَ اللّه نَسَمَةً خَيرَا مِن مُحَمَّدٍ صلى الله عليه و آله؛

خداوند آفريده اى بهتر از محمّد (صلی الله علیه و آله) نيافريده است.

bahramian0935

New member
محبوب ترين اسمها

جابر انصارى مى گويد:
به پيغمبر خدا صلى الله عليه و آله وسلم عرض كردم :
در شاءن على بن ابى طالب عليه السلام چه مى فرماييد؟
فرمود:
او جان من است !

عرض كردم :
در شاءن حسن و حسين عليه السلام چه مى فرماييد؟
حضرت پاسخ داد: آن دو، روح منند و فاطمه ، مادر ايشان ، دختر من است . هر كه او را غمگين كند مرا غمگين كرده است و هر كه او را شاد كند، مرا شاد گردانيده است و خدا را گواه مى گيرم ، من در جنگم با هر كس كه با ايشان در جنگ است و در صلحم با هر كس كه با ايشان در صلح است .

اى جابر! هرگاه خواستى دعا كنى و مستجاب گردد، خدا را به اسمهاى ايشان بخوان ، زيرا كه اسمهاى آنان نزد خداوند محبوب ترين اسمها است .(1)

(1) بحار: ج 94، ص 21.

bahramian0935

New member
قالَ الإمامُ الصّادقُ - عليه السلام :

كَمالُ الْمُؤْمِنِ في ثَلاثِ خِصال: الْفِقْهُ في دينِهِ، وَ الصَّبْرُ عَلَي النّائِبَةِ، وَالتَّقْديرُ فِي الْمَعيشَةِ.

امام جعفر صادق - عليه السلام فرمود:
شخصيّت و كمال مؤمن در سه خصلت است: آشنا بودن به مسائل و احكام دين، صبر در مقابل شدايد و ناملايمات، زندگي او همراه با حساب و كتاب و برنامه ريزي دقيق باشد.

«أمالي طوسي، ج 2، ص 279»

bahramian0935

New member
پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله فرمودند:
صلوات ناقص و بدون دنباله بر من نفرستيد. اصحاب پرسيدند:
صلوات ناقص و بدون دنباله چيست؟ پيامبر صلّي الله عليه و اله فرمودند:
نگوييد" اَلَّلهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ" و سكوت كنيد؛
بلكه بگوييد: " الّلهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ ".

الصراط المستقیم1: 191، الأربعين: 482، مستدرك سفینۀ البحار6: 369؛ صلاه مبتوره ر.ک: وسائل الشیعۀ7: 207، ، بحار الأنوار5: 209، 90: 14، جامع أحادیث15: 488؛

bahramian0935

New member
اميرالمومنين امام علی (عليه السلام) فرمودند:

:Imam Ali (PBUH) says

هیچ کس با قرآن مجالست و همنشینی نکرد جز آنکه برخاست در حالتی که چیزی از او کاسته شد و به او افزوده گشت. یعنی بر هدایتش افزوده شد و از گمراهی و کوردلی اش کاسته شد .

No one keeps reading and exploring Koran unless finds the direction and loses the misdirection afterwards.

آثار الصادقین جلد 17 صفحۀ 245

bahramian0935

New member
پیامبر اکرم فرمودند:پنج خصلت کودکان را دوست دارم؛اول اینکه اهل
گریه اند.دوم اینکه بر زمین خاکی جمع می شوند و درپی تشریفات نیستند.سوم اینکه دعوا می کنند اما کینه به دل نمی گیرند و چند لحظه بعد مجددا آشتی و رفاقت می کنند.
چهارم اینکه چیزي را براي فردا ذخیره نمی کنند. پنجم اینکه می سازند و خراب میکنندو هر دو را بازي می دانند و لذت می برند. بچه ها نمی دانند غذا و مایحتاجشان چگونه فراهم می شود و در آن تابع هیچ منطق بشري نیستند و به اسباب توجه ندارند.
مصباح الهدی ص237

bahramian0935

New member
اميرالمومنين امام علی (عليه السلام) فرمودند:

:Imam Ali (PBUH) says

زبان خود را از سخنان زشت و رکیک باز دارید که این کار ، فرومایگان و افراد پست را به سوی شما جذب می کند و برزگواران را از شما دور و متفرق می کند .

Refrain using vulgar language, because it attracts lowly people to you as well as repels honorable people

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mahsa.
بالا