کلید اسرار!

AWWA

New member
pcr! شرمنده دیشب اصلا"حوصله نداشتم و یه خرده هم از دستت ناراحت بودم. اشکال دومو بی حوصله خوندمو اعتراضم درست نبود. معذرت می خوام.:sadsmiley:

این که گفتم عکس قضیه اشکال اول هم صادقه رو تو پست بعدی برات کاملا" توضیح میدم. عینا" ازجملات تو استفاده کردم باکمی توضیحات بیشتر. یه خورده طولانیه ولی سعی کن با حوصله بخونیش.

آخرین ویرایش:

AWWA

New member
در شرط وجود خدا،نتیجه شرط بندی در صورت عدم اعتقاد به خدارو صفر در نظر گرفته در صورتی که این فرض به هیچ وجه قابل قبول نیست. در صورت وجود خدا، افرادی که ایمان ندارن در واقع بخشی از زندگی خودشون رو صرف کارهای پوچ کردن. این وقت وانرژی که می تونست در جهت کارهای مؤثرتر انجام بشه رو صرف کارهای دیگه کردن.
چه بسا افرادی با ادعای روشنفکری وآزادی نامحدود حکومت کنن که شایسته این کار نباشن.
چه بسا بسیاری از کارهای عام المنفعه وخیر وآرامشهای روحی وجسمی که یک انسان میتونه در طول زندگی داشته باشه، به واسطه خودخواهی ها وآزادی های بی مورد از اونها محروم بشه(مثلا" کسی که حاضره از هر راهی حتی خوردن مال مردم وهتک حرمت افراد به شادی و موفقیتهای ظاهری برسه،مطمئنا"کس دیگری نیز با همین تفکر به مال وجان او تجاوز خواهد کرد بدون هیچ عذاب وجدان وترس از عقوبت)
چه بسا از کنار بی دینی(آزادیهای بی حدوحصر و روشنفکرانه)افکاری بوجود آید که جامعه را به سمت ظلم و بی انضباطی وهتک حرمت دیگران پیش ببرد. وهزاران مورد دیگر که از حوصله این تاپیک خارجه! پس این قسمت که در صورت وجود خدا افرادی که به اون اعتقاد ندارن هیچ ضرری نمی کنن، اشتباه هست.

واما آموزه اسلام درمورد دین ودنیا>>امام موسی کاظم(ع) فرمودن:از ما نیست کسی که دین را به خاطر دنیا و دنیارا به خاطر دین کنار بگذارد. اما استفاده از خوشیهای دنیا شرطهایی دارد.اول اینکه از مال حلال باشد ودوم اینکه نوع ومقدار آن مطابق با نیاز روح باشد نه افراطی.

آخرین ویرایش:

AWWA

New member
حدس میزدم این جواب رو بدی.به خاطر همین هم تو پرانتز گفتم که این پیش شرط برهان پاسگال هست .ما تو این برهان پیش شرط گذاشتیم که در صورتی که به وجود خدا نرسیم برهان پاسگال صادق هست.اگه به وجود خدا برسیم که کلا این برهان رد میشه و جایی برای بحث براش نمیمونه.برای همین با برای بحث روی این برهان در نظر میگیریم که فرد به وجود خدا نمیرسه...در اینصورت پاسگال مسئله امید ریاضی رو مطرح کرده.پس ما داریم بحث میکنیم در صورتی که یه نفر پی به وجود خدا نبره چیکار باید بکنه....آقای پاسکال مطرح کردن که باید طبق شرط پاسگال عمل کرد و ما داریم به این شرط پاسگال ایراد وارد میکنیم.پس ما اول قبول میکنیم که یه فرد شواهدی برای وجود خدا پیدا نمیکنه ،در مرحله دوم بر اساس این استدلال شرط پاسگال برقرار میشه...که اگر ما پیش شرط رو در نظر نگیریم اصلا بحث شرط پاسکال مطرح نمیشه...

کاملا" درسته. قانع شدم.

PCR

New member
در شرط وجود خدا،نتیجه شرط بندی در صورت عدم اعتقاد به خدارو صفر در نظر گرفته در صورتی که این فرض به هیچ وجه قابل قبول نیست. در صورت وجود خدا، افرادی که ایمان ندارن در واقع بخشی از زندگی خودشون رو صرف کارهای پوچ کردن. این وقت وانرژی که می تونست در جهت کارهای مؤثرتر انجام بشه رو صرف کارهای دیگه کردن. پس این قسمت که در صورت وجود خدا افرادی که به اون اعتقاد ندارن هیچ ضرری نمی کنن، اشتباه هست.

در شرط بندی روی عدم وجود خدا ،در صورتی که خدا وجود داشته باشه نتیجه صفر در نظر گرفته نشده.نه تنها صفر در نظر گرفته نشده که 1- در نظر گرفته شده.با حساب این 1- هست که به این جواب میرسیم.که اگه 0 در نظر گرفته میشد جواب خیلی بیشتر از اینها به نفع شرط بندی روی عدم خدا میشد.

AWWA

New member
در شرط وجود خدا ،نتیجه شرط بندی در صورت عدم اعتقاد به خدارو صفر در نظر گرفته در صورتی که این فرض به هیچ وجه قابل قبول نیست. در صورت وجود خدا، افرادی که ایمان ندارن در واقع بخشی از زندگی خودشون رو صرف کارهای پوچ کردن. این وقت وانرژی که می تونست در جهت کارهای مؤثرتر انجام بشه رو صرف کارهای دیگه کردن.
چه بسا افرادی با ادعای روشنفکری وآزادی نامحدود حکومت کنن که شایسته این کار نباشن.
چه بسا بسیاری از کارهای عام المنفعه وخیر وآرامشهای روحی وجسمی که یک انسان میتونه در طول زندگی داشته باشه، به واسطه خودخواهی ها وآزادی های بی مورد از اونها محروم بشه(مثلا" کسی که حاضره از هر راهی حتی خوردن مال مردم وهتک حرمت افراد به شادی و موفقیتهای ظاهری برسه،مطمئنا"کس دیگری نیز با همین تفکر به مال وجان او تجاوز خواهد کرد بدون هیچ عذاب وجدان وترس از عقوبت)
چه بسا از کنار بی دینی(آزادیهای بی حدوحصر و روشنفکرانه)افکاری بوجود آید که جامعه را به سمت ظلم و بی انضباطی وهتک حرمت دیگران پیش ببرد. وهزاران مورد دیگر که از حوصله این تاپیک خارجه! پس این قسمت که در صورت وجود خدا افرادی که به اون اعتقاد ندارن هیچ ضرری نمی کنن، اشتباه هست.

واما آموزه اسلام درمورد دین ودنیا>>امام موسی کاظم(ع) فرمودن:از ما نیست کسی که دین را به خاطر دنیا و دنیارا به خاطر دین کنار بگذارد. اما استفاده از خوشیهای دنیا شرطهایی دارد.اول اینکه از مال حلال باشد ودوم اینکه نوع ومقدار آن مطابق با نیاز روح باشد نه افراطی.

در شرط بندی روی عدم وجود خدا ،در صورتی که خدا وجود داشته باشه نتیجه صفر در نظر گرفته نشده.نه تنها صفر در نظر گرفته نشده که 1- در نظر گرفته شده.با حساب این 1- هست که به این جواب میرسیم.که اگه 0 در نظر گرفته میشد جواب خیلی بیشتر از اینها به نفع شرط بندی روی عدم خدا میشد.

منم شرط بندی بر روی عدم وجود خدارو نگفتم. منظورم این بود که اگه به معادله دوم میشه اشکال وارد کرد پس به معادله اولم همون اشکال وارده. درنتیجه اثرشون با هم خنثی میشه.

setayesh71

New member

یاسین:
ما در گردنهاى آنان تا چانه‏هايشان غلهايى نهاده‏ايم به طورى كه سرهايشان را بالا نگاه داشته و ديده فرو هشته‏اند (۸)
ما [حضور] شما را به شگون بد گرفته‏ايم اگر دست برنداريد سنگسارتان مى‏كنيم و قطعا عذاب دردناكى از ما به شما خواهد رسيد (۱۸)
مگر نديده‏اند كه چه بسيار نسلها را پيش از آنان هلاك گردانيديم كه ديگر آنها به سويشان بازنمى‏گردند (۳۱)
جز يك فرياد [مرگبار] را انتظار نخواهند كشيد كه هنگامى كه سرگرم جدالند غافلگيرشان كند (۴۹
.......

شما چرا فقط این آیه ها رو جمع آوری کردی ؟؟ قرآن تو یه سوره بیشتر آیه هاش از رحمت خدا می گه . خدا هر جایی که وعده عذاب داده قبلش وعده بهشت و رحمت داده . شما از اینایی که فقط نیمه ی خالی رو می بینی . یه سوال ازتون دارم اگه اینجا رو می خونین ، وقتی تو کشتی باشین و طوفان بیاد و بدونین هر ان ممکنه غرق بشین ، دست به دامن کی میشین ؟؟ آیا خود شما اون موقع با همون دعا از خدا نمی خواین نجاتتون بده؟

آخرین ویرایش:

PCR

New member

منم شرط بندی بر روی عدم وجود خدارو نگفتم. منظورم این بود که اگه به معادله دوم میشه اشکال وارد کرد پس به معادله اولم همون اشکال وارده. درنتیجه اثرشون با هم خنثی میشه.
پس منظورت این بوده در صورت شرط بندی بر روی عدم و جود خدا ،نتیجه شرط بندی در صورت عدم وجود خدا نباید نتیجه رو صفر در نظر گرفت.بله نباید صفر در نظر گرفت.اگه دقت کرده باشی من تو اشکال دومی که به این مورد گرفتم همین مورد رو گفتم.و اونجا نشون دادم که باید نتیجه رو 1+ در نظر گرفت.جون در شرط بندی روی عدم وجود خدا چون انسان از عقل خودش و نه گفته های تحمیلی دین ،استفاده میکنه میتونه مقرراتی رو وصف کنه که به سمت سعادت پیش بره.دقیقا مثل کشورهای سکولار که الان عقل رو حکمران بر مقررات زندگی کردن. و نتیجه خوبی گرفتن.

AWWA

New member

یاسین:
ما در گردنهاى آنان تا چانه‏هايشان غلهايى نهاده‏ايم به طورى كه سرهايشان را بالا نگاه داشته و ديده فرو هشته‏اند (۸)
ما [حضور] شما را به شگون بد گرفته‏ايم اگر دست برنداريد سنگسارتان مى‏كنيم و قطعا عذاب دردناكى از ما به شما خواهد رسيد (۱۸)
مگر نديده‏اند كه چه بسيار نسلها را پيش از آنان هلاك گردانيديم كه ديگر آنها به سويشان بازنمى‏گردند (۳۱)
جز يك فرياد [مرگبار] را انتظار نخواهند كشيد كه هنگامى كه سرگرم جدالند غافلگيرشان كند (۴۹
.......

دیشب یکی از دوستام یه اس ام اس برام فرستاده بود که یاد این جمله pcrافتادم:

مناجات اصفهانی باخدا: خدایا شدس یه بار بوگوی:یا ایهاالذین آمنو،پولی چیزی نمیخین؟؟همش تهدید،همش استرس!!!!(من اصفهانیارو خیلی دوست دارما ، سوء تفاهم نشه!)

setayesh71

New member

دیشب یکی از دوستام یه اس ام اس برام فرستاده بود که یاد این جمله pcrافتادم:

مناجات اصفهانی باخدا: خدایا شدس یه بار بوگوی:یا ایهاالذین آمنو،پولی چیزی نمیخین؟؟همش تهدید،همش استرس!!!!(من اصفهانیارو خیلی دوست دارما ، سوء تفاهم نشه!)

آوا جون تو الان تو کدوم دسته ای؟؟

mohana

Well-known member
شمام همچین تجربه ای داشتین؟اینکه با یه سوره یا دعا ارتباط خاصی برقرار کنین و احساس کنین تو حل مشکلات و آروم شدن بهتون کمک می کنه.

من با آيه الكرسي ك سعدالغامدي تلاوت ميكنه خيلي آروم ميشم...همون ك از راديو صبح ها پخش ميشه

PCR

New member
شما چرا فقط این آیه ها رو جمع آوری کردی ؟؟ قرآن تو یه سوره بیشتر آیه هاش از رحمت خدا می گه . خدا هر جایی که وعده عذاب داده قبلش وعده بهشت و رحمت داده . شما از اینایی که فقط نیمه ی خالی رو می بینی . یه سوال ازتون دارم اگه اینجا رو می خونین ، وقتی تو کشتی باشین و طوفان بیاد و بدونین هر ان ممکنه غرق بشین ، دست به دامن کی میشین ؟؟ آیا خود شما اون موقع با همون دعا از خدا نمی خواین نجاتتون بده؟
بحث این بود که گفته شده بود من با خوندن سوره یاسین آروم میشم.من معنای سوره ی یاسین رو نوشتم و گفتم چطور شما با خوندن متن هایی که نحوه شکنجه و عذاب انسانها رو شرح میده آروم میشین؟

setayesh71

New member

بحث این بود که گفته شده بود من با خوندن سوره یاسین آروم میشم.من معنای سوره ی یاسین رو نوشتم و گفتم چطور شما با خوندن متن هایی که نحوه شکنجه و عذاب انسانها رو شرح میده آروم میشین؟

شما معنی کل سوره یاسین رو بنویس

AWWA

New member
پس منظورت این بوده در صورت شرط بندی بر روی عدم و جود خدا ،نتیجه شرط بندی در صورت عدم وجود خدا نباید نتیجه رو صفر در نظر گرفت.بله نباید صفر در نظر گرفت.اگه دقت کرده باشی من تو اشکال دومی که به این مورد گرفتم همین مورد رو گفتم.و اونجا نشون دادم که باید نتیجه رو 1+ در نظر گرفت.جون در شرط بندی روی عدم وجود خدا چون انسان از عقل خودش و نه گفته های تحمیلی دین ،استفاده میکنه میتونه مقرراتی رو وصف کنه که به سمت سعادت پیش بره.دقیقا مثل کشورهای سکولار که الان عقل رو حکمران بر مقررات زندگی کردن. و نتیجه خوبی گرفتن.

نه. تو معادله اول"شرط بندی بر روی وجود" "در صورت عدم اعتقاد به وجود " نوشتی "هیچ اتفاقی نمیفته"(در حقیقت نوشته پاسگال منظورمه) اما منم دلیل آوردم که اینطور نیست. درمورد پیشرفت جوامع سکولارم همون دلایلی که برای بیل گیتس گفتم درمورد اینام میگم. ضمنا" کارکرد عقل بستگی به علم وتجربه داره. علم که هنوز کامل نشده و از طرفی احتمال نقض شدن یک علم هم وجود داره. تجربه هم همیشه به صورت دقیق قابل استناد نیست.
کسی که بخواد متکی بر عقل تصمیم بگیره مطمئنا" دین رو رد نمیکنه.

آخرین ویرایش:

PCR

New member

نه. تو معادله اول"شرط بندی بر روی وجود" "در صورت عدم اعتقاد به وجود " نوشتی "هیچ اتفاقی نمیفته"(در حقیقت نوشته پاسگال منظورمه) اما منم دلیل آوردم که اینطور نیست. درمورد پیشرفت جوامع سکولارم همون دلایلی که برای بیل گیتس گفتم درمورد اینام میگم. ضمنا" کارکرد عقل بستگی به علم وتجربه داره. علم که هنوز کامل نشده و از طرفی احتمال نقض شدن یک علم هم وجود داره. تجربه هم همیشه به صورت دقیق قابل استناد نیست.
کسی که بخواد متکی بر عقل تصمیم بگیره مطمئنا" دین رد نمیکنه.
اول یه موضوعی رو توضیح بدم.وقتی میگیم شرط بندی رو عدم وجود خدا یعنی عدم اعتقاد به خدا و وقتی میگیم در صورت عدم وجود خدا یعنی در حالتی که خدا وجود نداشته باشه.پس با این حساب جمله ی شرط بندی بر روی وجود در صورت عدم اعتقاد به وجود خدا باید به این صورت ویرایش بشه:
شرط بندی روی عدم وجود خدا در صورت عدم وجود خدا.
حب .....شما میگی که در حالت شرط بندی روی عدم وجود خدا در صورت عدم وجود خدا نتیجه نباید 0 در نظر گرفته بشه.چون ایرادی که به شرط بندی وجود خدا در صورت عدم وجود خدا وارد هست برای شرط بندی روی عدم وجود خدا در صورت عدم وجود خدا هم وارد هست.
اما اینطور نیست.
ما وقتی میگیم که نتیجه ی شرط بندی روی وجود خدا در صورت عدم وجود خدا 1- هست از این جهت هست که ما در این وضعیت طبق قواعدی عمل کردیم که عقل نظارتی بر روی اون نداشته...در صورتی که در شرط بندی روی عدم وجود خدا ما به قواعدی عمل کردیم که عقل اونها رو تصویب کرده و در نتیجه نتیجه ی بهتری کسب میشه.

PCR

New member

ستایش جون شک نکن که من با شمام. این اس ام اسم فقط برا خنده گفتم. شما احتمالا" تمام پستا رو نخوندی،pcrم طرف خودمونه.

طرف اینو اون کدومه؟مگه جنگه؟داریم بحث میکنیم هر کی نظراتش رو میگه.

آخرین ویرایش:

mohana

Well-known member
دوباره بحثه اينجا؟؟؟
حيف كه وقت اضافي زياد ندارم:smilies-azardl (181

AWWA

New member
معنی کلی سوره یاسین هیچ چیزی از رفتار غیرانسانی شکنجه کم نمیکنه.

وقتی یکی میاد خون مردمو تو شیشه میکنه، وقتی کسی با آبروی یه عده بازی میکنه، وقتی یکی نتیجه یه عمر زحمت مردمو ورمیداره در میره، و............، اونوقت مجازاتش غیر انسانیه؟؟!!

بالا