Ibs و کار

maxin

Well-known member
ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر به معنی مواجه شدن با چالش هایی در محل کار است.کار کردن باوجود داشتن علایم سندروم روده تحریک پذیر مشقت بار است. مثلا حضور در جلسات، گردهمایی ها و جلسات تلفنی با داشتن درد در ناحیه شکم دشوار است. وقتی مجبور باشید هر ساعت به دستشویی بروید، تمرکز کردن و انجام دادن کار سخت می شود. اما با کمی تدبیر، سندروم روده تحریک پذیر در کار شما خللی ایجاد نخواهد کرد.

چگونه علایم سندروم روده تحریک پذیر بر انجام کار اثر می گذارند؟

اگر به سندروم روده تحریک پذیر ، بی توجه باشید، نه تنها از بازده شما در کار می کاهد، بلکه کاری را که توانایی انجام آن را دارید بر شما سخت خواهد کرد. تیم فلام، نویسنده کتاب عشق، ثروت و استراحتگاه ، فارغ التحصیل دانشگاه و شاغل در شغلی پر تحرک و انسان موفقی بود. اما تنها چند ماه پس از فارغ التحصیلی، در اواسط صرف ناهار و در میان افرادی که می خواست آن ها را تحت تاثیر قرار دهد، برای اولین بار دچار یکی از علایم سندروم روده تحریک پذیر شد. دل دردی شدید و سخت که شدیدا نیاز داشت به دستشویی برود و از آن روز بیماری اش بدتر و بدتر می شد.

فلام می گوید:" این اتفاق مسیر شغلی من را تغییر داد. متاسفانه شغلی که دوست داشتم به سفر با مترو، قطار و هواپیما و حضور در جلسات کاری نیاز داشت. این موارد همه علایم را تشدید می کرد. باید در آن جا می ماندم یا به دنبال شغل های متناسب با بیماری ام می گشتم." او آن جا را ترک کرد و پیش خدمت رستوران شد و آموزش های حرفه ای ورزش های سه گانه را طی کرد.

این موقعیت های شغلی با بیماری سندروم روده تحریک پذیر مشکلی نداشتند، اما حقوق زیادی عاید او نمی شد. درنهایت وارد اداره ای در زمینه صنعت پولی و مالی شد و ترفیع گرفت. اما به همراه این ترفیع ملاقات های طولانی، جلسات تلفنی و سفرهای زیاد بود. فلام سرانجام شغل خود را از دست داد که دلیل عمده آن سندروم روده تحریک پذیر بود. او می گوید:" عدم تمایل من به سفر کردن، در واقع عامل بزرگی در بیکار شدن من بود."

سندروم روده تحریک پذیر و کار کردن: کنار آمدن با علایم

برای آن که سندروم روده تحریک پذیر باعث از دست دادن شغل نشود، دو مرحله وجود دارد. اول، با تغییر سبک زندگی و یافتن درمان و داروهایی که به کنترل کردن علایم سندروم روده تحریک پذیر کمک می کنند، بیماری را تحت کنترل خود درآورید. دوم با رئیس خود درمورد بیماری صحبت کنید. با بیش از 15 درصد آمریکایی هایی که مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر هستند، شما تنها نیستید.

سندروم روده تحریک پذیر نوعی از بیماری است که به هماهنگی های بیشتری نیاز دارد. شاید انجام برخی کارها برایتان دشوار باشد، اما این بیماری نباید شما را از انجام کاری که لذت می برید، بازدارد. برای مدیریت کردن علایم سندروم روده تحریک پذیر در محل کار این موارد را انجام دهید:

برنامه ریزی کنید. اگر برنامه غذایی، ورزشی و حتی زمان دستشویی رفتن منظمی را اجرا کنید، خواهید توانست دفعات دستشویی رفتن را به همان زمان های منظم شده کاهش دهید. سعی کنید زمان جلسات و گردهمایی ها را به بعد از دستشویی رفتن موکول کنید.
جلسات، گردهمایی ها و سفر طولانی را محدود کنید. اگر شغل شما این مسوولیت ها را دربر می گیرد یا در آینده این طور خواهد شد، با سرپرست خود در مورد بیماری تان صحبت کنید و سعی کنید با راه حل جایگزین کنار بیایید. اگر به علت سندروم روده تحریک پذیر نمی توانید سفر کنید، سعی کنید جلسات تلفنی داشته باشید یا از فن آوری ویدئو کنفرانس استفاده کنید.
استرس را کم کنید. کار کردن همیشه با کمی استرس همراه است اما تا جایی که می توانید استرس را کم کنید. در محل کار منظم باشید نه اینکه غرق کار شوید یا از زیر کار دربروید.
· دوستی پیدا کنید که زمانی که مجبورید بیرون بروید به کمک شما بیاید. گاهی علایم بیماری شدید می شوند و شما نمی توانید کاری بکنید. از دوست یا همکاری مطمئن بخواهید در موقع نیاز به شما کمک کند و به جای شما سر کار باشد. مطمئن باشید که این لطف او را جبران می کنید و سهم خود از کار را انجام می دهید.
· با دارو از علایم بیماری جلوگیری کنید. اگر از اسهال یا نفخ معده رنج می برید با پزشک خود در مورد داروهای بدون نسخه ای که از این علایم جلوگیری می کنند صحبت کنید. اگر در محل کار جلسه یا کاری طولانی دارید که نمی توانید آن را از دست دهید، قبلا داروی ضد اسهال یا ضدنفخ مصرف کنید. اگر داروهای بدون نسخه به شما کمکی نکرد، پزشک برای از بین بردن این علایم داروهایی را تجویز خواهد کرد.
· با رژیم غذایی مناسب این علایم را از بین ببرید. اگر غذاهای خاصی علایم سندروم معده تحریک پذیر را تشدید می کنند، از خوردن آن ها اجتناب کنید.

اگر می خواهید در شغل خود موفق باشید و از آن لذت ببرید، نباید با خجالت کشیدن از ابتلا به سندروم معده تحریک پذیر یا علایم آن از هدف خود دور شوید. با سرپرست خود در مورد بیماری تان صحبت کنید تا متوجه شوید چه قدر می توانید کارتان را متوقف کنید. سندروم معده تحریک پذیر به طرق مختلفی بر زندگی شما اثر می گذارد اما نباید شما را از داشتن کاری که می خواهید بازدارد.
گروه ترجمه مجله پزشکی مادر ، نازنین جعفری.
 
بالا