10 ماده*ی غذایی برای خانم*ها

mahya

New member
بدن خانم*ها به دلیل مکانیسم خاصی که دارد، نیازمند تغذیه*ی مناسب و سالمی است. شیر، ماست، سویا، دانه*ی کتان، زغال اخته، هویج و غیره جزو مواد غذایی است که خانم*ها باید در الویت برنامه*ی غذایی خود قرار دهند
سویا و مشتقاتش محصولاتی که از سویا به دست می*آید خواص زیادی برای زنان دارد. مصرف منظم مواد غذایی تهیه شده از سویا باعث می*شود که کلسترول خون پایین بیاید، استحکام استخوان*ها بیشتر شود و در زمان یائسگی علائم گرگرفتگی کمتر شود. سویای تازه خوشمزه*تر و حاوی مواد مغذی بیشتری است.


نان کامل نمی*توان گلوسیدها را از رژیم غذایی حذف کرد زیرا منبع اصلی انرژی بدن هستند. انتخاب نانی که 100 درصد از دانه*های کامل تهیه شده باشد باعث می*شود خانم*ها، فیبرها، ویتامین e و مواد مغذی بیشتری از قبیل فولات، منیزیم، سلنیوم و غیره دریافت کنند.


شیر سرشار از کلسیم و ماست با پروبیوتیک حدود نیمی از زنان به میزان کافی شیر مصرف نمی*کنند. با انتخاب شیری که حاوی 3 درصد کلسیم بیشتری است می*توانید به راحتی نیاز خود به کلسیم را تأمین کنید. محصولات پروبیوتیک عمل دفع را راحت می*کند و نفخ که در بین زنان شایع است را کاهش می*دهد.


تخم کتان حاوی امگا3 های گیاهی (مفید برای پوست) و فیتواستروژن است و برای همین یکی از بهترین مواد غذایی مورد نیاز زنان است. کافی است که روزانه 15 میلی گرم پودر تخم کتان را به غذاهای خود اضافه کنید تا نیازتان تأمین شود.


گردو حاوی چربی*های مفیدی است که چربی*های ضروری نامیده می*شود و بدن نمی*تواند آن*ها را سنتز کند.
در واقع گردو حاوی میزان قابل توجهی امگا3، ویتامین e و فیبر است. گردو با ترکیباتی که دارد یکی از مواد غذایی زیبایی بخش برای زنان محسوب می*شود.


زغال اخته از عفونت*های دستگاه ادراری پیشگیری می*کند. زن*ها بیشتر از مردها از این عفونت*ها رنج می*برند. آب زغال اخته یا زغال اخته خشک بسیار مفید است.میوه های ریز سرشار از آنتی اکسیدان*هایی هستند که از ابتلا به بیماری*های قلبی عروقی و سرطان*ها پیشگیری می*کنند و به این ترتیب از پیری زود رس جلوگیری به عمل می*آورند. سعی کنید هر روز از این میوه های ریز میل کنید.


]هویج حاوی بیشترین میزان بتاکاروتن است. بتاکاروتن مانند یک آنتی اکسیدان عمل می*کند و پوست خانم*ها را خوش آب و رنگ می*کند. توصیه می*کنیم آب هویج زیادی بنوشید.ماهی*های چرب حاوی اسیدهای چرب ضروری امگا3 هستند که زنان را خوش خلق و خو و از افسردگی آن*ها پیشگیری می*کند به ویژه قبل از شروع عادت ماهیانه و در زمان یائسگی. توصیه می*کنیم هفته*ای دو مرتبه ماهی میل کنید.


شکلات سیاه معمولاً خانم*ها شکلات دوست دارند. شکلات حاوی ترکیبات مفیدی برای زن*ها می*باشد. هر چه میزان کاکائوی شکلات بیشتر باشد مفیدتر است و خانم*ها را خوش اخلاق*تر و سرحال*تر می*کند.


تبیان
 
بالا