یک راه ساده برای کاهش استرس

mahya

New member
به گزارش گروه گروه خواندنی های مشرق به نقل از ايسنا، كارشناسان تاكيد كرده*اند: در سنين بالاي40 سال، كاهش سوخت و ساز، بدن را براي استرس آماده*تر مي*كند. در اين شرايط هورمون*هايي ترشح مي*شوند كه اشتها را زياد كرده و چربي را ذخيره مي*كنند.
در اين راستا صاحب*نظران راهكارهايي را براي سلامتي پيشنهاد داده و مي*دهند تا افراد بتوانند ضمن تامين تمام مواد لازم براي بدن خود از يك زندگي سالم برخوردار شوند و تندرست بمانند.
به گفته كارشناسان، در نظر گرفتن وقت كافي براي صرف غذا در هر وعده غذايي و امتناع از خوردن و آشاميدن در شرايط استرس و فشار آور، پرهيز از انجام كار در حين خوردن و آشاميدن، انتخاب محلي متفاوت و دور شدن از مكان*هايي كه استرس را به فرد وارد كرده و زمينه فشار رواني در آن مهيا است و انتخاب مكاني آرام، زيبا و نشاط* آور براي صرف غذا در كاهش استرس و تغذيه مناسب و در نتيجه سلامت بسيار موثر است.
متخصصان علم تغذيه با صراحت اعلام مي*كنند: هنگام فشار رواني وعده*هاي غذائي را حذف نكنيد حتي در صورت امكان به جاي 3 وعده، 5 وعده غذاي كم حجم ميل كنيد. از سوي ديگر، با توجه به اينكه فشار رواني باعث برهم خوردن نظم سيستم گوارشي بدن و كاركرد اضافي آن شده و ميزان اسيد گوارشي ترشح شده در بدن را بالا مي*برد، بنابراين از مصرف غذاهاي داراي ادويه زياد و *قند و چربي بايد خودداري كرد.
همچنين در صورتي كه هنگام احساس تنش و فشار رواني به پرخوري روي مي*آوريد،* از غذاهاي كم كالري سالم نظير هويج، كرفس، سيب*،* ماست كم چرب و دم* كرده*هاي گياهي استفاده كنيد و اگر اين احساس تنش در شما تداوم دارد، هميشه نمونه*اي از اين غذاها را در دسترس خود در محلي مناسب مانند يخچال نگهداري كنيد.
به اعتقاد كارشناسان، افراد بايد در برنامه غذائي خود از انواع ويتامين*ها و مواد معدني، استفاده كنند زيرا كمبود ويتامين مي*تواند موجب افسردگي، اضطراب، آشفتگي گوارشي و بي*خوابي شود.
همچنين براي كاهش فشار رواني تأكيد مي*كنند كه از منابع غذائي غني شامل حبوبات، مجموعه كربوهيدرات*ها، سبزيجات تازه و ميوه*ها، شير و جو استفاده شود.
متخصصان تغذيه معتقدند مصرف كافئين بايد كم شود، *اين در حالي است كه اغلب مردم كافئين را به عنوان عامل افزايش انرژي مصرف مي*كنند، حال آن كه اين يك حس كاذب از انرژي است و در واقع به* دليل اين كه هورمون*هاي آدرنالين يا هورمون*هاي استرس از غدد فوق كليوي ترشح مي*شوند، مواد كافيين*دار غدد فوق*كليوي را خسته مي*كند، پس اگر تمايل به مصرف قهوه داريد از قهوه* بدون كافئين استفاده كنيد.
صاحب*نظران علم تغذيه بر نوشيدن حداقل 8 ليوان آب در هر روز تاكيد كرده و اعتقاد دارند اين مقدار آب، بدن را از بي*آبي حفظ مي*كند و مانع استرس اضافي مي*شود.
به گزارش ايسنا، كارشناسان تغذيه و دارو اصرار دارند خوردن غذاهاي پر از پروتئين، مغز را تحريك مي*كند تا سروتونين بيشتري در خون ترشح شود و احساس مطبوعي در فرد ايجاد كند بنابراين مرغ، ماهي، سويا، نخود، لوبيا و لبنيات بايد حتما در رژيم غذايي روزانه گنجانده شود.
 
بالا