* گشت و گذاری در دنیای رترو ویروس ها (HIV / AIDS exclusive) *

vet lab sciences

New member
با سلام.
رترو ویروس ها، پارتیکل های بسیار ریز، ویروس هایی بسیار مرموز و معروف، ویروس هایی که بنیان ایمنی و قوت آدمی رو از هم می پاشونند و اون رو شتابان به سمت قهقرا و مرگ هل میدن!
به راستی چرا یک چنین ویروس هایی چنین قدرت باورنکردنی ای دارن؟! حکمت پروردگار عالم چیه که هنوزم که هنوزه با وجود پیشرفت های شگرف در علم و تکنولوژی و تخصیص بودجه های بسیار بسیار کلان از سوی جامعه جهانی برای مهار کامل این ویروس سرکش، تلاش ها برای درمان قطعی ایدز، بی ثمر بوده!

این مسئله این گمان رو در ذهن آدمی پر رنگ می کنه که خداوند قیوم میخواد با این کار به بنده سرکش خودش بفهمونه که یکی از عواقب بی بند و باری جنسی و لاابالی گری های اخلاقی و رفتاری همچون تزریق مواد مخدر و...، انهدام سیستم ایمنی و مرگ هست. (افرادی که ناخواسته آلوده به این ویروس شدند، از این گمان مستثنی هستند)

البته شاید درمان قطعی برای ایدز پیدا بشه و هیچ کس از حکمت خدا آگاه نیست.

این تاپیک زده میشه تا تمام مطالب مرتبط با اچ آی وی / ایدز اعم از سوال، اخبار، دستاورد جدید و... انحصارا در این تاپیک مطرح بشه. (HIV / AIDS exclusive)

برای HBV و بقیه رترو ویروس ها تاپیک جداگانه باز خواهد شد.

اگر سوالی از بقیه مباحث ویروس شناسی داشتید، می تونید تو این تاپیک مطرح کنید:

*سوالاتی از دنیای شیرین و متنوع ویروس شناسی (به جز رترووایرولوژی)*
:rose:

8d5joacselzghycj2w6a.jpg
 
آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: IL-2

vet lab sciences

New member
ردیابی محل اختفاء HIV

Tracking%20down%20HIV%E2%80%99s%20hiding%20place.jpg

** ژنوم HIV-1 به شیوه ای حساب شده و غیر تصادفی به داخل ژنوم سلول میزبان اینتگره می شود، با ترجیح نواحی پیرامونی و پروگزیمال NPC هسته ای**

این ترجیح فضایی به علت عمر کوتاه اینتگراز ویروسی و حضور کروماتین های باز فعال از لحاظ رونویسی می باشد که این کروماتین ها برای اینتگره شدن cDNA مجاز هستند.
بر اساس این مدل، پس از ورود (ژنوم ویروس) به هسته از طریق منفذ هسته ای، اینتگراز بدون در نظر گرفتن هتروکروماتین های بسته LAD و کروماتین های دور از هسته داخلی، اولین نواحی باز کروماتین را که با آن مواجه می شود، مورد هدف قرار می دهد (یعنی cDNA رو اونجا ادغام یا همون اینتگره می کنه). محققین دریافته اند که ویروس های جهش یافته با عملکرد ضعیف اینتگرازی، الگوهای ادغام پراکنده در هسته را از خود نشان می دهند.


در نهایت، این ترجیح نواحی نزدیک به NPC ممکن است در بیان پروداکتیو ژن HIV-1 نقش داشته باشد. برای مثال، پروتئین هایی در NPC کشف شده اند که در تنظیم رونویسی ژنوم ویروس نقش دارند.

q6qjikrmhr8hyvs6sj21.jpg

NPC = Nuclear Pore Complex
LADs = Lamin Associated Domains
cDNA = complementaryDNA


(April 2015)
 
آخرین ویرایش:

vet lab sciences

New member
سلامی دوباره به دوستان محترم.

لازم می بینم در ابتدای کار به عنوان راه انداز تاپیک، قانونی رو جهت فعالیت کاربران گرامی در این تاپیک مطرح کنم که این قانون برای همه الزام آوره:


از اونجایی که مبحث ایدز، مبحثی قابل بحث و طرح هر موضوعی مرتبط با ایدز در این تاپیک مجاز هست، خواهشمندم احترام به عقاید، نقطه نظرات و شخصیت یکدیگر رو رعایت بفرمایید، در غیر این صورت مسئولیت عواقب بی احترامی بر عهده فرد خاطی خواهد بود... .

امیدوارم علاقمندان، لحظاتی خوب رو در این تاپیک سپری کنند و ما هم از اطلاعات این عزیزان بهره مند بشیم.:rose:
 

vet lab sciences

New member
AIDS%20amar%20iran%2093.jpg


AIDS%20amar%20circular%20iran%2093.jpgدر كشور ما موج اول اين بيماري با فرآورده هاي خوني آلوده وارداتي، آغاز شد. نخستين مورد گزارش و ثبت شده ابتلا به اچ اي وي، در سال ۱۳۶۶ و مربوط به يك كودك ۶ ساله مبتلا به هموفيلي است كه فرآورده هاي خوني آلوده وارداتي دريافت كرده بود. پس از آن موج دوم ايدز از طريق مصرف تزريقي مواد مخدر آغاز شد. ورود ايران به مرحله متمركز با افزايش شيوع اچ آی وی در مصرف کنندگان تزريقی مواد در اوائل دهه هشتاد رخ داد. اقدامات كاهش آسيب ، باعث کند شدن شيب رشد همه‌گيری در اين گروه جمعيتی شد. بررسی نظام ثبت اطلاعات اچ آی وی در سال های اخير حاکی از تغييرات تدريجي الگوی انتقال بيماری از اعتياد تزريقی به انتقال از طریق ارتباطات جنسی است و همین بررسی دلالت بر افزایش تدریجی موارد جدید ابتلا در زنان در سال‌های اخیر دارد که لزوم توجه بیشتر را در این ارتباط می‌طلبد.


منبع: aids.behdasht.gov.ir

به نقل از iranhiv.com: اکثر موارد HIV / AIDS که تاکنون در ایران، کشف شده اند “مرد” می باشند و این بدان علت است که زنان، کمتر جهت آزمایش مراجعه نموده اند، خصوصاً بدلیل آنکه امکان دستیابی به گروه های پرخطری همچون زنان خیابانی به منظور مشاوره و ترغیب آنان به انجام آزمایش HIV بسیار سخت و گاهی ناممکن می باشد.


اردیبهشت 94
timthumb.php
 

vet lab sciences

New member
گردهمایی، رهاسازی و بلوغ HIV-1

در سال های اخیر، پیشرفت های عمده ای در درک ما از گردهمایی، رهاسازی و بلوغ HIV-1 صورت گرفته است. همچنین کار در این زمینه به واسطه تحولات در تکنولوژی تصویربرداری، زیست شناسی ساختاری و زیست شناسی سلولی و مولکولی، حرکتی رو به جلو داشته است. این تحولات در علوم پایه منجر به توسعه مهارکننده های نوینی می شوند که جنبه های مختلف گردهمایی و بلوغ ویروس را مورد هدف قرار می دهند. این نگاه مروری، پیشرفت های اخیر در زمینه شفاف سازی مراحل پایانی چرخه تکثیر HIV-1 و اثرات متقابل بین ویروس شناسی، زیست شناسی سلولی - مولکولی و کشف دارو را برجسته می کند.

nrmicro3490-f1.jpg

شکل 1 | مراحل پایانی چرخه تکثیر HIV-1. گلایکوپروتئین های انولوپ (Env) از طریق مسیر ترشحی از شبکه اندوپلاسمی خشن (RER) به گلژی و سپس به وزیکول تردد می کنند تا هنگامی که به غشای پلاسمایی برسند. پلی پروتئین پیش ساز Gag — که شامل دومین های ماتریکس (MA)، کپسید (CA)، نوکلئوکپسید (NC) و p6 می باشد — از RNA ویروسی با طول کامل در سیتوزول سنتز می شود. پلی پروتئین پیش ساز GagPol — که شامل دومین های اینتگراز، ترنسکریپتاز معکوس، پروتئاز، NC، CA و MA می باشد — در نتیجه فرایند برنامه ریزی شده فریم شیقت در طول ترجمه RNA ویروسی کد کننده Gag، سنتز می شود. Gag فراخوانی می کند RNA ژنومی ویروس را و شروع به مولتی مریزه شدن* می کند و توسط مسیر هنوز نامعلومی به غشای پلاسمایی می رسد. Gag از طریق قرار دادن میریستات آمینو-ترمینال خودش به داخل لیپید دولایه و به وسیله تعامل با فسفولیپید فسفاتیدیل اینوزیتول-(4،5)-بی فسفات با مایکرودومین های لیپید رفت های غشای پلاسمایی به طرز محکمی اتصال پیدا می کند. پارتیکل در حال مونتاژ با Env ترکیب می شود و سپس از طریق ارتباط مستقیم بین موتیف PTAP موجود در p6 و ساب یونیت ESCRT-I یعنی ژن آسیب پذیری تومور 101 (TSG101)، کمپلکس مرتب ساز اندوزومی مورد نیاز برای انتقال (ESCRT I) را فراخوانی می کند. Gag همچنین در ارتباط مستقیم با فاکتور پروتئین X در تعامل با ALG2 همراه ESCRT یا (ALIX) درگیر می شود، اساسا از طریق موتیف YPXL موجود در p6. هنگامی که فرایند جوانه زدن پیشروی کند، کمپلکس های ESCRT-III و پروتئین مرتب ساز واکوئلی 4 (VPS4) فراخوانده می شوند و واکنش برش غشا آغاز می شود که منجر به رها سازی پارتیکل می شود. بلوغ که منجر به شکل گیری هسته کپسید مخروطی می شود، با کلیواژهای پروتئولایتیک پیش سازهای پلی پروتئینی Gag و GagPol توسط پروتئاز ویروسی، آغاز می شود.

*(مترجم) مولتی مریزاسیون فرایندی ست که در آن مولتی مر های مولکولی خاص مونتاژ می شوند. مولتی مر، مجموعه ای از مولکول های مالتیپل است که با پیوندهای غیر کووالانسی به یکدیگر متصل اند. این تعریف مولتی مر را از پلی مر متمایز می سازد که پلی مر مجموعه ای از مونومرهایی است که با پیوندهای کووالانسی به یکدیگر متصل انذ و فرآیند گردهمایی آنها را پلی مریزاسیون می نامند.
 

vet lab sciences

New member
nrmicro3490-f2.jpg

شکل 2 | ساختمان و عملکردهای Gag. ساختمان های با وضوح بالا Gag — ماتریکس (MA)، کپسید (CA)، نوکلئوکپسید (NC) و p6 — در قالب یک تصویر خطی از پلی پروتئین پیش ساز Gag ارائه شده است. عملکردهای هر دومین Gag نشان داده شده اند. MA در مورد هدف قرارگرفته شدن Gag، اتصال به غشای پلاسمایی و ترکیب شدن با گلایکوپروتئین انولوپ (Env) درگیر است. اتصال به غشا به میریستیلاسیون انتهای آمینی وابسته است. CA در گردهمایی Gag، تشکیل هسته کپسید مخروطی و تنظیم ورود هسته ای DNA ویروسی شرکت می کند. دومین N-ترمینال کپسید (CANTD) حاوی یک N‑terminal β‑hairpin و یک لوپ غنی از پرولین است که با پروتئین سیکلوفیلین A میزبان (CYPA) باند می شود؛ دومین کربوکسی-ترمینال کپسید (CACTD) حاوی ناحیه بزرگ مشابه (MHR) می باشد. CANTD و CACTD به وسیله یک اتصال دهنده بین دومینی کوتاه و انعطاف پذیر به یکدیگر متصل هستند. پپتید فاصله انداز 1 (SP1) در گردهمایی Gag درگیر است. NC حاوی دو دومین زینک-فینگر است؛ که در کپسید دار شدن RNA و گردهمایی Gag شرکت کرده و به عنوان یک چاپرون RNA عمل می کند. p6 در فراخوانی اجزای کمپلکس مرتب ساز اندوزومی مورد نیاز برای انتقال (ESCRT) و ترکیب با Vpr درگیر است.
 

vet lab sciences

New member
nrmicro3490-f3.jpg

شکل 3 | مدل های الحاق گلایکوپروتئین های انولوپ ویروسی. چندین مکانیسم نامتقابل منحصر به فرد ممکن است در الحاق گلایکوپروتئین های انولوپ (Env) ویروسی به داخل ویریون های جدید مشارکت کنند. a | انولوپ (Env) های بیان شده در سطح سلول ممکن است به طور غیرفعال درون ویریون ها گنجانیده شوند، پارتیکل هایی که به هنگام گردهمایی و جوانه زدن به غشای مشتق شده از میزبان نیازمندند. b | در یک مکانیسم پذیرفته شده با هم مورد هدف قرار گرفته شدن Gag-Env، هر دو Gag و Env در سایت خاصی تجمع می یابند (برای مثال، یک مایکرودومین لیپید رفت) که به Envها اجازه می دهد در سایت گردهمایی متمرکز شوند. c | شواهد نشان می دهد که دومین MA (ماتریکس) Gag و دم سیتوپلاسمی ساب یونیت gp41 انولوپ به دلیل ماندن کمپلکس های Env در مکان های جوانه زدن و فراخوانی شان به درون ویریون، به طور مستقیم با یکدیگر فعل و انفعال دارند. d | دومین MA (ماتریکس) Gag و دم سیتوپلاسمی gp41 می توانند به طور غیرمستقیم از طریق پروتئین متصل کننده میزبان با یکدیگر فعل و انفعال داشته باشند. CA: کپسید، NC: نوکلئوکپسید. شکل ها از الزویر (Elsevier) گرفته شده اند.
 

vet lab sciences

New member
nrmicro3490-f4.jpg

شکل 4 | رها شدن و جوانه زدن HIV-1. مدل های برش غشا توسط کمپلکس مرتب ساز اندوزومی مورد نیاز برای انتقال 3 (ESCRT-III) میانجی گری می شوند. در هر دو مدل، پروتئین HIV-1 Gag با ESCRT-I و پروتئین X در تعامل با ALG-2ء (ALIX) با یکدیگر واکنش نشان می دهند که ESCRT-III فراخوانی می شود. برش غشا به وسیله پلی مریزاسیون ESCRT-III با هماهنگی AAA ATPase پروتئین مرتب ساز واکوئلی 4 (VPS4) انجام می شود. a | در مدل اول، ESCRT-III به درون پارتیکل در حال جوانه زده زدن لوکالیزه می شود. b | در مدل دوم، ESCRT-I و ALIX درون پارتیکل در حال جوانه زدن قرار گرفته اند و VPS4 و ESCRT-III فراخوانده می شوند، که عمدتا در خارج از پارتیکل در حال جوانه زدن قرار دارند.
 

vet lab sciences

New member
nrmicro3490-f5.jpg

شکل 5 | بلوغ HIV-1. در طی رها شدن ویروس، پروتئاز ویروسی تعدادی از سایت های پلی پروتئین های GagPol و Gag را می شکند تا بلوغ ویروس در نتیجه تغییرات عمده در مورفولوژی ویریون، آغاز شود. (این تغییرات عمده) شامل ایجاد هسته کپسید مخروطی می باشد. a | پرتونگاری مقطعی کرایوالکترون (پنل سمت چپ)، تصویر توضیح دهنده (پنل میانی)، نمونه مطابق با اصل پرتونگاری مقطعی کرایوالکترون (cryo-ET) (پنل سمت راست) از ویریون نابالغ HIV-1، همراه با نمایش زوم شده از ساختمان مشبک Gag نابالغ (ضمیمه پنل سمت راست). در پنل الحاقی سمت راست، دومین آمینو-ترمینال کپسید (CANTD) با رنگ آبی و دومین کربوکسی-ترمینال کپسید (CACTD) با رنگ نارنجی نشان داده شده است. b | توموگرام کرایوالکترون (پنل سمت چپ)، تصویر توضیح دهنده (پنل میانی) و نمونه مطابق با اصل cryo-ET (پنل سمت راست) از ویریون بالغ HIV-1، همراه با نمایش زوم شده از ساختمان مشبک CA (در پنل الحاقی سمت راست، رنگ CANTD و CACTD همان رنگ هایی هستند که در بخش a نشان داده شدند). c | ساختمان سراسر-اتم هسته کپسید HIV-1 با پنتامرهای CA (سبز) یا به عبارتی شبکه هگزامری. d | نمونه کرایوالکترون مطابق با اصل ویریون تولید شده از سلول های تیمار شده با ممانعت کننده از بلوغ، بویریمات (Bevirimat) که اختلال در شکل گیری کپسید را نشان می دهد.
 

vet lab sciences

New member
چشم انداز

در سال های اخیر شاهد پیشرفت های قابل توجهی در درکمان از فاز انتهایی چرخه تکثیر HIV-1 شامل گردهمایی، بلوغ و رها شدن ویروس، بوده ایم. با این حال، پرسش های بسیاری باقی مانده اند تا به طور کامل به آنها پاسخ داده شوند. به عنوان مثال، Gag چگونه به غشای پلاسمایی می رسد و ماهیت فیزیکی و شیمیایی سایت های غشایی که در آنجا Gag و Env برای اولین بار با یکدیگر برخورد می کنند، چیست؟ مکانیسم های عمل پروتئین های مختلف سلول میزبان که دارای نقش هایی در تردد Gag، گردهمایی پارتیکل و الحاق Env هستند، چیست؟ چگونه تشکیلات ESCRT برش غشا را شروع می کند و چگونه ویروس در حال جوانه زدن، از مسیر نیازمندی به ESCRT-II جهت پروسه جوانه زنی، میانبر می زند؟
ساختار شبکه ماتریکس در ویریون بالغ و نابالغ چیست؟ توپولوژی دم سیتوپلاسمی gp41 در غشای ویروسی چیست و با چه شیوه ای این دم با ماتریکس ارتباط برقرار می کند؟ ساختمان CA-SP1* در ناحیه مرزی شبکه گردهمایی شده Gag چیست و ممانعت کننده های بلوغ چگونه با این ناحیه باند می شوند؟ به خوبی ثابت شده است که تترین (tetherin) (همچنین به عنوان BST2 شناخته شده است)، فاکتور محدودیت زای میزبان، می تواند رهایی پارتیکل از سطح سلول پس از کامل شدن پروسه جوانه زنی را بلاک کند، اما تا چه حد دیگر عوامل محدودیت زای میزبان، گردهمایی و جوانه زنی ویروس را مورد هدف قرار می دهند؟
پاسخ به این پرسش ها ادامه خواهد داشت تا درکمان از چرخه تکثیر HIV-1 به طور اساسی پیشبرد داشته باشد و اطلاعات کلیدی ای را در جهت بکارگیری مراحل پایانی این سیکل به عنوان اهداف برای مداخلات درمانی، فراهم خواهد آورد.


*مترجم:​
fx1.jpg
 

vet lab sciences

New member
کپسید HIV-1، بازیگر کلیدی چند وجهی در عفونت با این ویروس

در ویریون عفونی و بالغ HIV-1، ژنوم ویروسی داخل هسته کپسید مخروطی شکل که (این کپسید) از پروتئین های کپسید ویروسی، ساخته شده، سکنی گزیده است. آرایش پروتئین های کپسید به شکل مخروطی، در هر مرحله از عفونت، تقریبا از طریق یک سری فعل و انفعالات با فاکتورهای متعدد سلول میزبان، تسهیل می شود. این نگاه مروری، درک ما را از فعل و انفعالات بین هسته کپسید مخروطی و چندین فاکتور سلولی توصیف می کند که (این فعل و انفعالات) تکثیر ژنوم hiv-1 را کارآمد می سازد، باعث جداسازی به موقع هسته (ویروس)، وارد شدن آن به هسته (سلول) و ادغام ژنوم ویروسی به داخل ژنوم سلول هدف، می شود. پس از آن چگونگی روشن شدن این فعل و انفعالات، شرح داده خواهد شد که اهداف جدیدی را برای اینتراکشن های درمانی نشان می دهد.


nrmicro3503-f1.jpg

شکل 1 | فاز اولیه چرخه تکثیر HIV-1. عفونت HIV-1 با باند شدن گلایکوپروتئین انولوپ ویروسی به رسپتور CD4 و کورسپتور کموکاینی C-C کموکاین رسپتور 5 (CCR5) یا C-X-C کموکاین رسپتور 4 (CXCR4) موجود در سطح سلول، آغاز می شود. این فعل و انفعال منجر به فیوژن (ادغام) غشاهای ویروسی و سلولی و آزاد شدن هسته کپسید ویروسی به داخل سیتوپلاسم می شود. در این نقطه، ویروس رونوشت برداری معکوس را شروع می کند که این فرایند، ژنوم RNA ویروس را به ژنوم DNA دو رشته ای تبدیل می کند که در نهایت درون کروموزوم سلول میزبان اینتگره (ادغام) می شود. این کمپلکس ویروسی، کمپلکس رونویسی معکوس (RTC) نامیده می شود. در طی این زمان، کپسید ویروس از شبکه میکروتوبولی سلول میزبان استفاده می کند تا به سمت هسته برود. پس از رسیدن به هسته، کمپلکس پیش ادغامی (PIC، که حاوی ژنوم ویروس است)، در یک فرآیندی که به پروتئین کپسید ویروس وابسته است، از میان کمپلکس منفذ هسته ای (NPC) عبور می کند، اگرچه فعل و انفعالات دقیق موجود در این مرحله و حالت هسته کپسید ویروس در طی این مرحله، ناشفاف است. به دنبال ورود به هسته، ژنوم کامل رونوشت برداری شده ویروس، درون کروموزوم سلول میزبان جا داده می شود. این پروویروس اینتگره شده مسئول بیان پروتئین های مورد نیاز برای تولید ویریون های جدید از سلول آلوده می باشد.
 

vet lab sciences

New member
nrmicro3503-f2.jpg

شکل 2 | ساختمان و عملکرد کپسید. a | نمایش شماتیک ویریون بالغ HIV-1 که گلایکوپروتئین انولوپ ویروس (انولوپ از گلایکوپروتئین 120(gp120) و ساب یونیت gp41 ساخته شده است)، پروتئین های مشتق شده از پلی پپتید Gag همچون ماتریکس (MA)، کپسید (CA) و نوکلئوکپسید (NC) را نشان می دهد. کپسید مخروطی از پنتامرها و هگزامرهای کپسیدی تجمع یافته است. بنادر (کناره های) هسته کپسید با NC همراه است. b | هسته کپسید به داخل مخروط فولرن* که حاوی ساب یونیت های پنتامری (زرد) و هگزامری (نارنجی) کپسید است، تجمع می یابد. c | نمای فوقانی و نمای جانبی از ساب یونیت های هگزامری که هسته های اولیه کپسید HIV-1 را تشکیل می دهند. d | کنش و واکنش بین دومین آمینو-ترمینال کپسید (CANTD: آبی) و دومین کربوکسی-ترمینال (CACTD: قرمز) مونومرهای مجاور که هگزامرهای تجمع یافته را استوار می سازد. d | ساختمان دو مونومر کپسید از یک هگزامر، پاکت CANTD–CACTD را نشان می دهد که واسطه کنش و واکنش بین کپسید و پروتدین های سلول میزبان می باشد.

*Fullerene cone: یک ساختار مخروطی بسته که اساسا از حلقه های شش ضلعی بهم متصل ساخته شده است. واژه "فولرن" برای اولین بار در توصیف ساختارهای کربنی توخالی مورد استفاده قرار گرفت که دارای اشکال بیضوی و کروی هستند. به کار بردن نام این شکل همچنین در مورد پروتئین های کپسید که دارای پنتامر و هگزامر هستند و هسته ویروسی HIV-1 را تشکیل می دهند، مورد قبول قرار گرفت.
 

Sparkle

New member
چه تاپیکی... خسته نباشی خیلی عالیه دمت گرم. من عاشق این ریزپارتیکلام... ادامه بده... :thanks:
 

vet lab sciences

New member
چه تاپیکی... خسته نباشی خیلی عالیه دمت گرم. من عاشق این ریزپارتیکلام... ادامه بده... :thanks:

قربون عشق آقا، دمت گرم حال دادی!... باشه حتما:smilies-azardl (113

حس کردم اگه درباره تمام رترو ویروس ها و HBV بخواد تو این تاپیک مطلب باشه، شلوغ میشه. به همین خاطر تصمیم گرفتم عبارت داخل پرانتز عنوان تاپیک به HIV / AIDS exclusive تغییر داده بشه تا اختصاصا و انحصارا از این موضوع، مطلب تو تاپیک قرار بگیره.
4TbKBE9Ac.png
HIV / AIDS exclusive
4TbKBE9Ac.png
 

vet lab sciences

New member
nrmicro3503-f3.jpg


شکل 3 |
مدل های پوشش برداری ویروس. شواهد تجربی سه مکانیسم بالقوه پوشش برداری کپسید ویروس را نشان می دهند. a | مطالعات اولیه بیوشیمیایی نشان می دهند بلافاصله پس از فیوژن با غشای پلاسمایی، جدا شدن هسته به سرعت و نسبتا کامل رخ می دهد (پوشش برداری فوری). b | مطالعات دیگر، از جمله چندین روش مبتنی بر تصویربرداری مدلی را حمایت می کنند که در آن تا حدی جدا شدن هسته در ستوپلاسم رخ می دهد اما یک مقدار قابل اندازه گیری از پروتئین های کپسید (CA) ویروس به همراه کمپلکس رونوشت بردار معکوس (RTC) باقی می مانند که واسطه ارتباط با فاکتورهای بحرانی میزبان و ورود هسته ای می باشند (پوشش برداری سیتوپلاسمی). c | علاوه بر این، مطالعات دیگر از نظریه ای آلترناتیو حمایت می کنند که در آن هسته تا زمانی که به کمپلکس منفذ هسته ای (NPC) نرسیده باشد، دست نخورده باقی می ماند که این عمل به هسته اجازه می دهد تا ژنوم تکثیرشونده خود را از سنسورهای سایتوزولی DNA محافظت کند (پوشش برداری NPC). هر دو مدل پوشش برداری NPC و پوشش برداری سیتوپلاسمی می توانند از این یافته حمایت کنند که مقداری از سطوح CA به همراه کمپلکس پیش ادغامی (PIC) در هسته باقی می مانند.
ENV: انولوپ، MA: پروتئین ماتریکس، NUP153: نوکلئوپروتئین 153، NUP358: نوکلئوپروتئین 358.
 

vet lab sciences

New member
nrmicro3503-f4.jpg


شکل 4 |
عوامل سلولی و ویروسی درگیر در پوشش برداری HIV-1. شواهد تجربی نشان می دهند که عوامل مختلف سلولی و ویروسی در پوشش برداری کپسید ویروس درگیر هستند. a | کنش و واکنش بین آنزیم های ترنسکریپتاز معکوس و اینتگراز ویروس در درون کپسید، ممکن است به استحکام ساختمان کپسید کمک کنند، استحکامی که به علت شکل گیری کمپلکس رونوشت بردار معکوس و آغاز رونویسی معکوس از بین رفته است. b | تسهیل پوشش برداری با رونویسی معکوس ممکن است هنگامی رخ دهد که DNA دو رشته ای به وجود آمده در طی فرآیند رونوشت برداری معکوس، از درون هسته فعالیت استحکام زدایی را القا کند. c | به دنبال اتصال سیکلوفیلین اِی (Cyp A) به لوپ های متصل شونده به سیکلوفیلین A موجود در سطح پروتئین های کپسید ویروس، ممکن است سیکلوفیلین A از طریق ایزومریزاسیون* پرولین موجود در لوپ متصل شونده پروتئین 66 کپسید (CA66)، پوشش برداری را میانجی گری کند. به طور همزمان یا شاید به نوبت، اتصال CypA ممکن است از کنش و واکنش بین کپسید و عوامل مرموز محدودیت زا ممانعت کنت کند.

*(مترجم): isomerization فرآیندی است که در آن یک مولکول به مولکول دیگری تبدیل می شود در حالی که اتم ها یکسان هستند اما آرایش اتم ها متفاوت می شود. مثل A-B-C → B-A-C
 

vet lab sciences

New member
یکی از ویژگی های علوم تجربی تغییر پذیری اونهاست. علاقمندان اگر دقت کرده باشید، تو مقاله قبلی یکی از سوالاتی که ذهن نویسنده رو به خودش مشغول کرده بود این بود که چرا HIV-1 برای جوونه زدنش به فاکتوری به اسم ESCRT-II نیاز نداره؟ حالا ژورنال تخصصی و اختصاصی رترو ویروس ها به نشونی retrovirology.com دیروز یعنی 2015 14August مقاله ای Open Access رو منتشر کرد که در اون نشون میده ESCRT-II برای تولید ویروس کارآمد ایدز مورد نیازه.

اگر فرصت کنم، بعدا خلاصه ای از نسخه فارسی مقاله مورد نظر رو می نویسم.
 

vet lab sciences

New member
nrmicro3503-f5.jpg


شکل 5 |
مکانیسم های پوشش برداری HIV-1 با واسطه ی میکروتوبول. پروسه پوشش برداری هسته ممکن است از طریق چندین مکانیسم اتفاق بیفتد که به عبور و مرور با واسطه ی میکروتوبول وابسته می باشد. a | پوشش برداری ممکن است از طریق "مسابقه طناب کشی" دو طرفه بین دو پروتئین متحرک و مخالف یکدیگر، یعنی داینئین* و کاینزین** صورت گیرد. b | مکانیسم دیگر، عبور و مرور با واسطه داینئین می باشد که ممکن است برای تسهیل کنش و واکنش بین هسته (ویروس) و اجزاء کمپلکس منفذ هسته ای (NPC) و درگیری نوکلئوپروتئین 358 (NUP358) ضروری باشد که به پوشش برداری مستقیم منجر می شود. با این حال، ممکن است این عوامل هسته را قویا به NPC متصل کنند در حالی که درگیری هسته توسط پروتئین های متحرک کاینزین، نیروی لازم برای استحکام زدایی هسته را فراهم می آورد.
 

vet lab sciences

New member
*Dynein: پروتئین متحرک میکروتوبولی در سلول هایی است که هیدرولیز ATP را با حرکت مکانیکی محموله های سلولی، جفت می کند. داینئین، محموله ها را به سمت انتهای منفی میکروتوبول ها حمل می کند، که (انتهای منفی) به طور معمول در مرکز سازماندهی میکروتوبول در مجاورت هسته می باشد.

**Kinesin‑1: پروتئین متحرکی که هیدرولیز ATP را با حرکت مکانیکی محموله ها با شیوه ای مشابه به داینئین، جفت می کند. با این حال، برخلاف داینئین انواع بسیاری از کاینزین ها وجود دارد و این موتورها معمولا محموله ها را به سمت انتهای مثبت میکروتوبول ها، دور از هسته، عبور می دهند.
 
بالا