کی میدونه؟

a_67

New member
کی می دونه این کلمه چند جور خونده میشه:
کرم؟
ای بیکار!
البته بیکارتر از تو، منم که دارم جواب میدم!!:13:
خب برمی گردیم به سوال
با فرض در نظر نگرفتن لهجه های مختلف و زبان های مختلف و با فرض ساکن بودن آخرین حرف کلمه ی مورد سوال، جواب ها
الف) منظور از چند جور خونده میشه (=تفاوتهای معنایی)

1- کَرَم (کرامت)
2- کَرَم (کَر هستم... )
3- کَرَم (ای کَرِ من)
4- کِرِم (کرم دست و صورت)
5- کِرِم (رنگ کرمی)
6- کِرِم(کرم کاکائو- کرم شکلات و ...)

7-کُرُم (فلز)
8- کِرم(کرم ابریشم)

ب)منظور از چند جور خونده میشه (سوال آمار = با استفاده از حرکات فتحه و ... چند جور میشه واژه ی "کرم" رو تلفظ کرد؟)
در این قسمت برای سادگی کار، فرض می کنیم که فقط از فتحه و کسره و ضمه و سکون استفاده می کنیم.
از آنجایی که برای هر حرف 4 حالت حرکه گذاری داریم؛ جواب نهایی:4*4*4 و یا 64 می باشد.
ببینم جوابتو گرفتی یا نه؟:smiliess (2)::p7977cujr38iyymsu8::riz481:

شهاب

New member
ای بیکار!
خب برمی گردیم به سوال
با فرض در نظر نگرفتن لهجه های مختلف و زبان های مختلف و با فرض ساکن بودن آخرین حرف کلمه ی مورد سوال، جواب ها

1- کَرَم (کرامت)
2- کَرَم (کَر هستم... )
3- کَرَم (ای کَرِ من)
5- کِرِم (رنگ کرمی)

7-کُرُم (فلز)
8- کِرم(کرم ابریشم)

ب)منظور از چند جور خونده میشه (سوال آمار = با استفاده از حرکات فتحه و ... چند جور میشه واژه ی "کرم" رو تلفظ کرد؟)
در این قسمت برای سادگی کار، فرض می کنیم که فقط از فتحه و کسره و ضمه و سکون استفاده می کنیم.
از آنجایی که برای هر حرف 4 حالت حرکه گذاری داریم؛ جواب نهایی:4*4*4 و یا 64 می باشد.
آفرین.یعنی واقعا بدون تعارف میگم کارت درسته.جوابت حرف نداره.حتی چیزایی گفتی که تو ذهن من نبود اصلا.دید من رو هم باز کردی و همین باز کردن باعث شد یه جواب به ذهنم بیاد که شما نگفتی.کرم(نوکرم)
نشون دادی که واقعا یک علوم کامپیوتری هستی.باریکلا.

shima.p

New member
شهاب جان این چه سوالی بود طرح کردی؟
مگه اینجا فروم بچه های 2 ساله است؟
بیشتر از اینکه معما باشه فان بود دمت گرم کلی خندیدم
:25r30wi:

_statistics_

New member
a_67 شما که حسابی آمار رو بردی زیر سؤال!!! :14: جواب نهایی 4*4*4؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بهتر بود جوابو فقط به همون صورت پیچیده بدست می اوردی:tsimuzpzwoap1t9y3o7

a_67

New member
a_67 شما که حسابی آمار رو بردی زیر سؤال!!! :14: جواب نهایی 4*4*4؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بهتر بود جوابو فقط به همون صورت پیچیده بدست می اوردی:tsimuzpzwoap1t9y3o7
با سلام
اگه لطف کنید و بگید که چطوری علم آمار توسط بنده زیر سوال رفته، خیلی خیلی ممنون میشم.

1-اگه از جهت دسته بندی نوع سوال ایراد گرفتید، باید بگم که:
این مدل سوالات شمارشی، چون اکثراً توی درسی به عنوان آمار و احتمال، در دبیرستان ها و دانشگاه ها تدریس میشه، بنده هم برای همین این عنوان رو به کار بردم. گرچه اگه بخوایم خیلی تخصصی تر به قضیه نگاه کنیم باید نوع سوال مطرح شده رو این طوری دسته بندی می کردیم: سوال شمارشی(که مبحث شمارش هم زیر مبحثی از علم آنالیز ترکیبی هست)

2- اگه به نظرتون جواب نهایی، از جهت شمارش مشکلی داره، باید بگم که:
طبق قاعده حاصل ضرب از آنالیز ترکیبی داریم:
اگر عملی مرکب از k مرحله باشد، به طوری که مرحله اول بتواند به n1 راه انجام شود، و برای هر یک از این راهها، مرحله دوم بتواند به n2 راه صورت گیرد، و برای هر یک از راههای این دو مرحله نخستین، مرحله ی سوم بتواند به n3 راه انجام گیرد، و الی آخر، آنگاه کل عمل می تواند به n1*n2*...*nk راه صورت پذیرد.
(منبع: کتاب آمار ریاضی از جان فروند)
به عنوان یک فردی که رشته ی تحصیلی اش آمار هست، به طور قطع از این قاعده با خبر هستید و البته این قاعده رو در دوران دبیرستان هم می دونستیم! جواب نهایی هم که بنده به دست آوردم بر اساس همین قاعده بوده.
دوباره سوال و جواب رو مطرح می کنم:
سوال:
سه حرف "ک"،"ر" و "م" را داریم که به همین ترتیب کنار هم قرار گرفته اند(یعنی "کرم"). با فرض این که فقط مجاز به استفاده از 4 علامت فتحه، کسره، ضمه و سکون هستیم؛ به چند طریق می توانیم "کرم" را حرکه گذاری کنیم؟
جواب:
طبق قاعده ی حاصل ضرب، برای حرکه گذاری حرف "ک"، 4 روش داریم. برای حروف "ر" و "م" هم همینطور. در نهایت تعداد کل حالات ممکن 4*4*4 که همون 64 هست، می باشد.

این سوال دقیقاً مثل این می مونه که:
چهار تا پیراهن مختلف داریم، 4 تا شلوار مختلف و 4 جفت هم کفش متفاوت داریم. تعداد کل حالاتی که میشه یک پیراهن و یک شلوار و یک جفت کفش داشت؛ چند تاست؟ طبق اصل ضرب جواب 64 تا هست.
در سوال اصلی هم، چون حرکه ها روی 3 حرف متفاوت قرار می گیرند، در حکم یک بسته متفاوت در نظر گرفته می شوند.

حالا سوال من از شما این هست:
به چه دلیل منطقی، شما این جواب رو مغایر با آمار و روش های آماری می دونید؟
بهتره وقتی چیزی رو نادرست می دونیم به طور منطقی دلیلمون رو برای غلط بودنش ارایه کنیم و فقط به لفظ درست و غلط اکتفا نکنیم و ادعا کنیم که فلان علم رو زیر سوال بردی. با یکی از اصول آماری بیایم جواب گفته شده رو نفی کنیم و یا بگیم این جواب خلاف فلان اصل در آمار هست.

در نهایت:
اگه از نظر آماری این جواب مشکلی داره، لطف کنید بگید که اگه از بنده هم اشتباهی سر زده،فرم صحیح رو یاد بگیرم و این جا به قول شما آمار رو زیر سوال نبرم.
در ضمن چون من دیگه زیاد به سایت سر نمی زنم اگه موردی داشتید که بگید، پیام خصوصی هم بگذارید تا از طریق ایمیل شدنش، بنده بفهمم که صحبتی دارید.

با تشکر

شهاب

New member
خوب دوستان از اونجایی که من دارم کم کم میرم اعلام میکنم که با تشکر از جناب a_67 به خاطر ارزش و احترامی که قائل شدن و با صرف وقت انرزی و فکر جوابی دادند که بهترین منطقی ترین و اصولی ترین جوابه پاسخ این سوال رو همون پاسخ ایشون اعلام میکنم.همتون موفق باشید.خدانگهدارتون.

مینا*

New member
ای بیکار!
خب برمی گردیم به سوال

1- کَرَم (کرامت)
2- کَرَم (کَر هستم... )
3- کَرَم (ای کَرِ من)
5- کِرِم (رنگ کرمی)

7-کُرُم (فلز)
8- کِرم(کرم ابریشم)

خیلی قشنگ و کامل بود.
خیلی خوب بود.................
:))))

estel

New member
a_67 فکر کنم حس تایپ کردنت هم بالا باشه ماشالا چقدر تایپ میکنی من بودم اصلا جواب نمیدادم

بالا