کبودی زیر چشـم

maxin

Well-known member
دلایل اصلی کبودی زیر چشـم :

1- ژنتیک

مهمترین علت بروز سیاهی و کبودی زیرچشم، عامل ژنتیک است. اگر به طور ارثی پوست نازکی دارید، مسلماً رگهای خونی زیر چشمتان، بیشتر مشخص میشوند. بسیاری از افرادی که زیر چشمهایشان کبود و سیاه است، آن را از والدین خود ارث بردهاند.

2- سن و سال

سن و سال نیز یک عامل مهم دیگر است. در طول سالهای زندگی، پوست کلاژن خود را از دست میدهد و رگهای ریز زیر آن بیشتر دیده میشوند. حمام آفتاب گرفتن این فرایند را تسریع میکند و باعث از بین رفتن بیشتر کلاژن و پیدایش خالهای رنگی روی پوست میشود.

3- حساسیتهای فصلی

حساسیتهای فصلی باعث ترشح بیشتر هیستامین در بدن شده و به این ترتیب رگهای خونی ملتهب و متورم میشوند. پوست زیر چشم خود را با انگشتتان کمی بکشید. اگر پوست قسمت کشیده شده تیرهتر و کبودتر شد، یعنی این مسأله در مورد شما بیشتر جنبه ژنتیکی دارد و یا اینکه در اثر افزایش سن و سال تیرهتر شده است؛ اما اگر رنگ آن تغییر نکرد و به همان حالت قبل بود، نشان میدهد که تیرگی زیر چشمهایتان در اثر حساسیت و یا اشعههای زیانبار نورخورشید ایجاد شده است.

4- از دلايل ديگر مي توان : استرس، خوابهای نامنظم و ناکافی، خستگی، پیری، بیماری را نام برد.

راه های درمان کبودی زیر چشـم :

1- زیر بالش خود، یک بالش دیگر بگذارید؛ به طوری که شبها در حالت خواب سرتان بالاتر از بدنتان باشد تا خون در زیر چشمتان انباشته نشود.

2- صبح موقع بیدار شدن از خواب، به مدت ۵ دقیقه کمپرس سرد روی قسمتهای زیرچشم بگذارید تا۶ عروق خونی این نواحی کمی جمع شوند.

3- کرمهای چشم که حاوی کافئین هستند نیز به جمع شدن این رگها کمک میکنند. برخی کرمها هم حاوی مواد و ترکیبات ضدالتهابی بوده و این تیرگیها را کاهش میدهند. کرمهای دور چشم که حاوی چای سبز و روغن دانه انگور میباشند نیز به تقویت دیواره مویرگها کمک میکنند.

4- بهتر است در برنامه غذایی خود نیز تغییراتی به وجود آورید؛ مثلاً از غذاهایی که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند، بیشتر استفاده کنید؛ زیرا باعث افزایش جریان خون در پوست میشوند و این تیرگی را کاهش میدهند.

5- اگر دور چشمهایتان در اثر حساسیتهای فصلی تیره میشود، قبل از شروع حساسیت از آنتیهیستامین استفاده کنید تا این هاله سیاه کمرنگتر شود. اگر پوست زیر چشمتان بسیار نازک است و همین مسأله باعث میشود این نواحی تیرهتر به نظر برسند، از کرم کلاژنساز استفاده کنید. یکی از ترکیبات اصلی این کرمها رتینول است. رتینول کمک زیادی به کلاژنسازی میکند.

6- ویتامین c نیز تولید کلاژن را افزایش میدهد و به روشنی و درخشندگی پوست کمک میکند.

7- هر روز از کرم ضدآفتاب استفاده کنید؛ به خصوص در روزهای آفتابی.

8- برای پوشانندگی سریع تیرگیها از کرم دور چشم استفاده کنید و بگذارید خشک شود. چند دقیقه میتوانید از کرمهای پوشاننده مخصوص دور چشم با رنگ متناسب پوستتان استفاده کنید.
سیاهی زیر چشم، شما را خسته و پیر نشان میدهد و استفاده از لوازم آرایشی با بهترین پوشانندگیها نیز اثر موقت روی پوست دارند و نمیتوان به آنها به عنوان راه حل دائمی نگاه کرد.
 
بالا