کارگاه تاکسی درمی

مجید دیجی

مدیر بخش
تاکسیدرمی پرندگان:
هرگز یک پرنده کشته شده که متلاشی شده است را پوست نمی کنیم ، چون خون منعقد نمی شود و به محض استفاده از چاقو خون جاری شده و باعث کثیفی و رنگی شدن پرها می گردد ، بنابراین میتوان نمونه را در فریزر گذاشت تا کاملا سرد شود و یک روز جلوتر آن را از فریزر خارج کرده تا یخهایش باز شود و شروع به تاکسیدرمی می کنیم.
● آماده سازی نمونه برای تاکسیدرمی در تمام نمونه ها در ابتدا باید موارد زیر را بخاطر داشت: وزن و اندازه گیری اعضای بدن ? رنگ بدن ? پوست اطراف صورت ? چشم ها ? پاها و پلک چشم را یاداشت می کنیم. زمانی که نمونه برای ماه های زیادی نگه داری شده باشد رنگ تمام قسمتهای بدنش با نمونه تازه متفاوت خواهد بود. بنابراین ثبت این موارد در زمان مردن جانور بسیار مهم است. اگر پس از مردن حیوان ، رنگ بعضی از قسمتهای بدن تغییر کند میتوان توسط رنگ روغنی دوباره آن رنگ را بطور مصنوعی روی اعضای جانور ایجاد کرد. در صورتی که نمونه به طور طبیعی مرده باشد ، بایستی از زمان مردنش تا پوست کنی بیش از ۲۴ ساعت داخل فریزر نگه داری و شب قبل از تاکسیدرمی از فریزر خارج نموده و داخل یخچال گذاشته شود. هرگز یک پرنده کشته شده که متلاشی شده است را پوست نمی کنیم ، چون خون منعقد نمی شود و به محض استفاده از چاقو خون جاری شده و باعث کثیفی و رنگی شدن پرها می گردد ، بنابراین میتوان نمونه را در فریزر گذاشت تا کاملا سرد شود و یک روز جلوتر آن را از فریزر خارج کرده تا یخهایش باز شود و شروع به تاکسیدرمی می کنیم.
● مراحل تاکسیدرمی در ابتدا ، با دست پرهای روی قفسه سینه را به آرامی کنار می زنیم تا پوست دیده شود. سپس از ناحیه کلواک تا زیر گردن از وسط بدن توسط تیغ شکافی ایجاد می کنیم البته باید سعی کرد که برش را زیاد عمیق نزنیم ، تا پرنده دچار خونریزی نشود. در صورتی که در اثر بی دقتی این کار انجام شد لازم است مقداری پنبه روی آن قسمت گذاشته شود تا از آلودگی جلوگیری کند. سپس با کمک انتهای تیغ پوست را از گوشت که تقریبا نیمه منجمد است جدا می کنیم. پس از جدا کردن پوست در ناحیه شکم از طرفین پاها را از پوست جدا می کنیم تا به ناحیه دم برسیم. این مرحله نیاز به دقت بیشتری دارد تا پرهای ناحیه دم سالم بمانند. به آرامی و با کمک تیغ غده چربی را جدا و سپس استخوان دم را توسط قیچی یا سیم چین و همچنین استخوان پاها را از ناحیه بالای ران قطع می کنیم. سپس پوست آزاد شده و میتوان پوست پاها را هم جدا کرد.در قسمت پاها و بال استخوان ها باید سالم بمانند بنابراین به آرامی و بدون صدمه زدن به شاهپرها در بال استخوان را بیرون می کشیم و با کمک تیغ گوشت را از استخوان جدا کرده و استخوان را به جای اولیه اش بر می گردانیم. مرحله بعدی تخلیه جمجمه است. جدا کردن پوست از سر کار بسیار ظریفی است چون گوشها ، چشم ها و پلک ها پوست نازکی داشته و هر کدام را باید از قاعده اشان جدا کنیم. پس از جدا کردن گوش ، چشم و پلک ، جمجمه را بدون آنکه به استخوان آن صدمه ای وارد شود تخلیه و چشم ها را خارج می کنیم. سپس آن را به پودر بوراکس آغشته و داخل جمجمه را با گل رس پر و چشم ها را که از قبل آماده شده است را جا سازی می کنیم ، و پوست را به آرامی بر می گردانیم.

● سیم کشی اندازه سیم را طوری انتخاب می کنیم که پس از عبور دادن از بدن ، بالها و پاها چند سانتی متر بلند تر باشد. سیم های داخل بدن ، هم را در دو نقطه قطع می کنند که در آن نقاط سیم ها را بهم کلاف و محکم می کنیم.
● پنبه گذاری پس از سیم کشی مقداری پنبه را به صورت مفتول در آورده و با پنس وارد بال و پای جانور می کنیم و پنس را تا جایی که مقدور باشد جلو می بر یم تا حدی که پوست پاره نشود . سپس تنه و گردن را پر می کنیم و این کار را تا جایی ادامه می دهیم تا جانور به حالت طبیعی اش دیده شود. طوری باید پنبه را در پوست قرار داد تا از بیرون سیم احساس نشود. بعد از این کار پوست جانور را با کمک سوزن و نخ همرنگ بطور زیگزاگ میدوزیم ، و پرهای آن را با کمک پنس حالت می دهیم ، و آن را بر روی چوب مناسبی نصب می کنیم . پس از چند روز پرنده خشک شده و سیم های اضافی را می بریم . اکنون ما یک پرنده تاکسیدرمی شده زیبا داریم.
 

مجید دیجی

مدیر بخش
● حفاظت از نمونه های تاکسیدرمی شده اگر می خواهید نمونه تاکسیدرمی شده خود را برای سالهای طولانی مثل روزی که تهیه نموده اید ، نگه داری نموده و همیشه زیبا و طبیعی بماند لطفا به نکات زیر توجه نموده و کاملا رعایت نمائید.
۱- هرگز نگذارید بچه ها و افراد به نمونه ها دست زده و آنها را نامرتب نمایند.
۲- هیچوقت روی نمونه های تاکسیدرمی شده برای جلوگیری از حشرات از حشره کش ها استفاده نکنید.
۳- پاره کردن نمونه توسط گربه و سگ حتمی است ، از نزدیک شدن آنها جلوگیری نمائید.
۴- نمونه را با پارچه خیس یا آغشته به مایعات دیگر تمیز نکنید.
۵- نمونه و پایه آن را آهسته با چوب پر یا پارچه نازک و سبکی تمیز نمائید.
۶- پایه را در صورت لزوم می توانید با پارچه مرطوب تمیز نموده و دقت کنید که پارچه به پر ها یا مو های نمونه کشیده نشود. یا می توانید پایه را با مقداری روغن جلا همراه تینر با قلم مو تمیز نمائید.
۷- گرد سفید رنگی که گاهی اوقات از بدن نمونه می ریزد ، سم بی خطری است که جهت ضد عفونی استفاده شده و خطری برای نمونه یا شخص ندارد.
۸- گاهی ممکن است بر روی پایه چوبی ، گرد چوب دیده شود که داخل پایه توسط حشره چوب خور به خارج ریخته می شود . شما می توانید با قطره چکان یا قلم مو چند قطره تینر روغنی یا نفت در همان محل بریزید ، تا از بین بروند.
۹- نمونه را در مکانی قرار دهید که تابش مستقیم نور خورشید به روی آن نتابد .
۱۰- نمونه را در تابستان در جای خیلی گرم قرار ندهیدو بهتر است به اندازه ۱/۰ نفتالین را نرم نموده ، خیلی آهسته با دست در زیر پرهای نمونه بپاشید تا از نزدیک شدن حشرات جلوگیری کند. با رعایت و اجرای نکات ذکر شده شما برای همیشه نمونه ای زیبا و طبیعی در منزل یا محل کار خود خواهید داشت.
چگونگی تهیه اسکلت حیوانات مهره دار
نویسنده : رابرت جی تاک
مترجمین : جعفر نوری ، محلاتی

منبع : فوت و فن تاکسیدرمی را یاد بگیریم - تارنمای تخصصی علوم زیستی و زیست حیاتی Vital Health & Environment
 
بالا