چرا تولید گوشت و فرآورده های حیوانی برای سیاره ما بسیار مضر و زیان باراند ؟

مجید دیجی

مدیر بخش
پرورش گاو و گوسفند و مرغ و.. علاوه بر تولید دی اکسید کربن باعث رهاسازی گازهایی مانند متان ، ازن ، کربن سیاه و اکسید نیتروژن در محیط می شود . این گازها برای سلامتی سیاره ما همانند غذاهای آماده عاری از مواد مغذی برای سلامتی بدن ما هستند ، این تاثیرات آب و هوایی کوتاه مدت رفته رفته کره زمین را گرم می کنند و اگر اقدامی برای محدود کردن این انتشارات اتخاذ نشود ، رقابت مابین مشکلات محیطی بیشتر و بیشتر می شود . به عنوان مثال بین گاز متان و گرد و غبار موجود در اتمسفر فعل و انفعالاتی صورت می گیرد که در طی یک قرن باعث 28 برابر شدن قدرت این گاز در مقایسه با گاز دی اکسید کربن در پیشرفت گرم شدن کره زمین می شود .
 

مجید دیجی

مدیر بخش
علاوه بر این که در طی سال ها توانایی متان نسبت به دی اکسید کربن افزایش می یابد ، پس از پنج سال باعث باقی ماندن 100 برابر گرمای بیشتر در جو زمین می شوند . گذشته از این دانشمندان ثابت کرده اند که کربن سیاه مسئول ایجاد 45 درصد از گرمای موجود در این کره می باشد . محققان برزیلی در مناطقی از قطب شمال که پیوسته در حال گرم شدن می باشد ، مقادیری کربن سیاه پیدا کرده اند که از این مقدار ، 50 درصد مرتبط با سوزاندن درختان در آمازون و 40 درصد ناشی از دامداری ها می باشد .

منبع : ........تغذیه سالم،حیوانات و محیط زیست - محیط زیست
 

مجید دیجی

مدیر بخش
علاوه بر آماری که در بالا به آنها اشاره شد ، آثار و پی آمدهای محیطی بسیار زیادی به دلیل مصرف گوشت به وجود می آید که وقتی راهروها و قفسه های اغذیه فروشی را بررسی می کنیم حتی ذره ای به آنها فکر نمی کنیم . برای مثال افزایش تولید حیوانات برای تولید گوشت باعث از بین رفتن زمین های بیشتری برای پرورش این حیوانات می شود ، در صورتی که می توانستیم از آن زمین ها در کاشت و پرورش میوه ها ، سبزیجات و محصولات گیاهی دیگر استفاده کنیم(حل بحران گرسنگی جهانی نیز از این طریق امکان پذیر میشد) . در حال حاضر وجب به وجب جنگلهای انبوه در مناطق گرم و پرباران درحال پاکسازی شدن به منظور تامین خوراک و علوفه مورد نیاز برای صنایع گوشت و لبنیات در کشور های پیشرفته می باشد . این پاکسازی زمین نه تنها جنگل های حاصلخیز، بکر و ارزشمند را قربانی می کند بلکه از بین بردن این درختان منجر به نابودی حجم بسیار زیادی از گونه های گیاهی و حیوانی بسیار نادر و باارزش در این مناطق می شود .

........تغذیه سالم،حیوانات و محیط زیست - محیط زیست
 
بالا