پروتئومیکس

پروانه

New member
پروتئومیکس چیست؟!

پروتئومیکس دانش بررسی ساختار و عملکرد پروتئین*ها در مقیاس بزرگ است. این واژه را به قیاس ژنومیک (به معنی دانش بررسی ژن*ها) ساخته*اند.

پروتئومیکس علم مطالعه گسترده پروتئوم شامل مطالعه بیان، تغییرات پس از ترجمه و مطالعه برهمکنش پروتئین*ها با سایر ملکول*ها است . پروتئومیکس یک شاخه نو پا در ژنومیکس کاربردی است که همزمان با اتمام پروژه توالی یابی ژنوم برخی موجودات مهم و برای پاسخ گویی به سوالات پیش آمده در اثر توالی یابی ژنوم مانند «وظیفه پروتئین*های بیان شده چیست؟» بوجود آمده*است .
آنالیز جامع پروتئین*ها با هدف بررسی تنوع ژنتیکی، مطالعه تفاوت*ها و مطالعه پاسخ به تنش*ها موضوع اصلی علم بین رشته*ای پروتئومیکس است . پروتئومیکس با بهره گیری از علوم شیمی پروتئین*ها، بیوانفورماتیک و زیست*شناسی به شناسایی، کمیت سنجی، مطالعه تغییرات پس از ترجمه و برهمکنش*های پروتئین*ها می*پردازد. هدف پروتئومیکس شناسایی پروتئین*های جدید بر اساس نقش، وظیفه و مطالعه نحوه بیان آنها در سیستم*های تنظیمی است. امروزه قسمت عمده فعالیت*های پروتئومیکس تفکیک پروتئین*های بافت*ها توسط الکتروفورز دوبعدی و شناسایی متعاقب آنها توسط طیف سنجی جرمی است.

با تکمیل پروژه ژنوم انسان مشخص شد که مکانیسم مولکولی رفتار سلولها در شرایط مختلف را نمی*توان از روی توالی ژنهای آنها پیشگویی کرد. رفتار سلولی و تمام فعالیتهایی که در سلول انجام می*شود بر عهده پروتئین*ها است. در واقع برای ارتباط ژنوم با رفتار سلولها باید پروتئینهای سلولها را شناخت. به کلیه پروتئینهایی که در یک سلول در یک زمان مشخص بیان می*شود، پروتئوم آن سلول گفته می*شود و این پروتئوم است که فاصله بین ژنوم و مکانیسم مولکولی رفتار سلولی را پر می*کند. برخلاف ژنوم، برای هر اورگانیسم نمی*توان یک پروتئوم واحد تعریف کرد. پروتئوم سلولهای مختلف با یکدیگر متفاوت اند. یعنی سلولها علاوه بر پروتئینهای ضروری که در همه انواع سلولها بیان می*شوند، دارای یکسری پروتئینهای اختصاصی نیز هستند. از این رو بهتر است پروتئوم را برای هریک از انواع سلولها تعریف نمود. با این حال پروتئوم یک نوع سلول نیز همیشه ثابت نیست. سلول در برابر شرایط مختلف محیطی و پیامهایی که از سلولهای اطراف دریافت می*کند، پروتئینهای مختلفی را بیان می*کند. بعبارت دیگر هر سلول تحت شرایط مختلف پروتئومهای متفاوتی دارد. بنابر این برای شناسایی مکانیسمهای مولکولی رفتار سلولی و واکنشهای زیستی، لازم است پروتئینهایی که در یک سلول بیان می*شود، تغییرات آنها در شرایط مختلف، عملکرد آنها و همچنین برهمکنشهای بین پروتئینهای مختلف در یک سلول، بررسی شود. به مجموعه این بررسیها پروتئومیکس گفته می*شود.


نقشه برداری پروتئوم

مطالعه پروتئوم به سادگی مطالعه ژنوم نیست. زیرا پروتئینها را نمی*توان(همانند dna) به روشی مشابه pcr، تکثیر کرد. همچنین توالیهای پلی پپتیدی نمی*توانند به توالیهای اسید آمینه ای مکمل خود متصل شوند. بنابر این برای مطالعه پروتئوم باید از ابزار و روشهای ویژه*ای استفاده کرد. در پروتئومیکس نه تنها کلیه پروتئینهایی که در یک سلول دریک شرایط مشخص بیان می*شوند، مورد بررسی قرار می*گیرند، بلکه عملکرد و رفتار پروتئینها، برهمکنشهای بین پروتئینهای مختلف، تغییراتی که پس از ترجمه بر روی پروتئینها ایجاد می*شود و نیمه عمر آنها در سلول نیز مورد بررسی قرار می*گیرد. در واقع پروتئومیکس از سه بخش تشکیل شده*است:

۱- پروتئومیکس مقایسه ای: مشخص کردن کلیه پروتئینهایی که در سلول تحت یک شرایط معین (مانند، حالت استراحت، رشد، تمایز، بیماری، تأثیر دارو و...) بیان می*شوند. به این ترتیب می*توان پروتئینهایی که در شرایط مختلف بیان می*شوند یا میزان بیان آنها تغییر می*کند را شناسایی کرد و در صورت نیاز با روشهای مختلف ایمونولوژیکی و یا طیف سنجی جرمی آنها را شناسایی کرد. شناسایی این پروتئینها در تشخیص بیماری و بررسی روند پیشرفت یا بهبودی آنها و همچنین شناسایی داروهای جدید، مفید می*باشد.

۲- پروتئومیکس کاربردی: پروتئینها در سلول بصورت منفرد عمل نمی*کنند واغلب تأثیر خود را با همکاری ترکیبات پروتئینی و غیر پروتئینی دیگر اعمال می*کنند. نمونه بارز برهمکنشهای پروتئینی، در مسیرهای انقال پیام و مسیرهای بیوسنتزی مشاهده می*شود. با شناسایی این برهمکنشها، بطور کارآمدتری می*توان عملکرد و رفتار پروتئینها را مشخص کرد.

۳-پروتئومیکس ساختاری: به بررسی و مطالعه ساختار سوم پروتئین*ها می پردازد.منبع: ویکی پدیا فارسی
 
آخرین ویرایش:

princess

New member
نخستین دانشگاه شناور جهان در نیوزلند پهلو گرفت:smilies-azardl (181
 

princess

New member
نخستین دانشگاه شناور جهان در نیوزلند پهلو گرفت

[SIZE=[COLOR="#008080"]3]نخستین کشتی دانشگاهی جهان در ادامه حرکت خود دراقیانوس های جهان به اوکلند نیوزلند وارد شد. این کشتی که "کشتی پژوهشگر" نام دارد دانشگاهی شناور بر سطح اقیانوس های جهان است که بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند.این کشتی دارای سه استخر بزرگ، دو سالن ژیمناستیک و چندین رستوران و ۹ سالن برگزاری کنفرانس و سخرانی است و تقریبا نظیر دانشگاههای جهان ازامکانات رفاهی و آموزشی مدرنی برخوردار است.بر اساس گزارش کانال سه تلویزیون نیوزلند، دانشجویانی که در این کشتی مشغول به تحصیل هستند از ۳۵ کشور جهان بوده ودر کلاس هایی که ۱۹ استاد دانشگاهی آنها را اداره می کنند حضور پیدا می کنند.براساس برنامه ریزی های صورت گرفته در بنادری که کشتی توقف می کند پروژه های آکادمیک مختلفی نیز اجرا می شود.دوره های تحصیلی در این دانشگاه شناور ۱۶ هفته ای بوده و برای شرکت در آن هزینه ای معادل ۲۶ هزار دلار باید پرداخت شود.مقاصد بعدی این دانشگاه شناور سیدنی در استرالیا و شانگهای چین اعلام شده است[/:smilies-azardl (181SIZE][/COLOR]
 

diptera

New member
خبرتون قدیمیه

این خبر کشتی ای که میگین مال آبان 90 هست . یه مقدار به روزتر صحبت کنید .
 

Teez parvaz

New member
پروانه جان ممنون از نوشتت.اگه در مورد آینده شغلی پروتئومیکس هم اطلاعاتی داری بنویس.مرسی:ad54ad:
 
بالا