وضعیت شغلی فیزیک پزشکی

mahrokh77

New member
سلام دوستان.
امیدوارم حال همگی خوب باشه.
رشته من فیزیک اتمی بوده. به مباحثش علاقه دارم ولی متاسفانه برای این رشته به این راحتی ها شغل پیدا نمیشه.
امسال میخوام فیزیک پزشکی شرکت کنم ولی نمیدونم وضعیت شغلیش چطوره؟ چقدر به این رشته نیاز هست؟
 

vahaab

New member
salam mahrokh khanum nemitonam begam vaziyate shoghliye topi dare vali az fizik kheyli behtare man khodamaam fizik khondam va emsal mikham fizik pezeshki skerkat konam va ino midonam ke baraye fizik pezeshki bayad be mohite bimarestan va mohithaye darmani alaghemand bashi chon karet to in mohitast va ino midonam ke faroghotahsilesh kheyli kamtar az fizike va to iran reshtey ke taze dare ja miofte enshala ke moafagh bashi
 

Fariba 90

New member
سلام....یه مطلب در رابطه با این مورد پیدا کردم اینجا میذارم امیدوارم به دردتون بخوره.
كار آينده ي شما تا حدودي بستگي به گرايشي كه انتخاب مي كنيد، دارد. مثلا كسي كه پروژه اش در زمينه ي راديو تراپي است به احتمال زياد در آينده در اين بخش كار مي كند. بعضي از كارهايي كه مي شود با كارشناسي ارشد فيزيك پزشكي انجام داد:

بعضي از دانشگاه ها براي هيئت علمي هنوز هم فارغ التحصيلان كارشناسي ارشد فيزيك پزشكي را استخدام مي كنند. البته گرايش به PhD بيشتر شده است.

اگر اطلاع داشته باشيد كنترل كيفيت دستگاه هاي بيمارستاني از سوي وزارت بهداشت به صورت اجباري در آمده است؛ ولي در حال حاضر خود شركت هايي كه دستگاه را توليد كرده اند، acceptance test و كنترل كيفي را انجام مي دهند (يك ضرب المثل داريم كه ميگه هيچ ماست بندي نميگه ماست من ترشه!!! بنابراين اين تست ها هم مصداق همون ضرب المثل ميشه) و همچنين به دليل اينكه متخصصين فيزيك پزشكي در اين موضوع كار نكرده اند و تعدادشان نيز خيلي كم است، مهندسين ديگر رشته ها كنترل كيفي دستگاه ها را آن هم به صورت محدود انجام مي دهند. لذا در آينده قرار است كه يك درس به دروسي که دانشجويان كارشناسي ارشد مي گذرانند تحت عنوان كنترل كيفي اضافه شود. يعني يك فيزيك پزشك خواهد توانست يك شركت كنترل كيفي داشته باشد و كار كنترل كيفي چند بيمارستان را انجام دهد.

در مركز تحقيقات علوم و تكنولو‍ژي در پزشكي چندين فارغ التحصيل ارشد فيزيك پزشكي در حال حاضر مشغول به كار هستند.

در بخش راديوتراپي بيمارستان هم همانطور كه در بالا گفته شد، فارغ التحصيلان كارشناسي ارشد فيزيك پزشكي در صورتي كه پايان نامه شان طوري بوده باشد كه با كارهايي كه در اين بخش انجام مي شود آشنا شده باشند، مي توانند به عنوان فيزيسيست استخدام شوند.
 

Fariba 90

New member
از دیدگاه سازمان بین المللی کار حرفهٔ فیزیک پزشکی از مشاغل شناخته شده‌است که تا سال ۲۰۰۹ در هیچ‌یک از دسته‌بندی‌های شغلی (isco code) قرار نگرفته بود. افرادی که در رشته فیزیک پزشکی (در کشورهای غربی) تحصیلات و دوره‌های آکادمیک را می‌بینند، معمولاً جذب یکی از (یا بیشتر) سه گونه زمینه‌های شغلی می‌شوند: ۱- مشاوره و خدمات سرویس‌دهی بالینی، ۲- پژوهش و توسعه فناوری، ۳- تدریس و آموزش نیروهای متخصص در بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها. گاهی نیز برخی بیش از یک نوع تمرکز شغل می‌یابند. جدول-۲ انواع فرصت‌های شغلی موجود در رشته‌های فیزیک پزشکی را بر پایه تعاریف انجمن فیزیک پزشکان آمریکا گروه‌بندی می‌کند.

پس از گذرانیدن دوره‌های آموزشی، متخصصین فیزیک پزشکی می‌توانند در زمینه‌های متفاوتی مشغول به کار شوند که بستگی به فرصت‌های ارائه شده در دانشگاه محل تحصیل و توانایی‌های علمی و عملی خود فرد دارد. بسیاری از متخصصین این رشته در محیط آکادمیک و تحقیقاتی (دانشگاهی) اشتغال می‌یابند.

متخصصین این رشته فرصت ویژه دارند تا در محیط‌های غیر آکادمیک نیز کار کنند. مثلاً متخصص کنترل کیفیت دستگاه‌های پرتو درمانی در یک کلینیک مبارزه با سرطان یا بیمارستان مشغول به کار شوند، که در اینصورت به محاسبات دز جذبی و دز معادل و شکل پرتوهای رادیوتراپی برای درمان معضلات سرطانی می‌پردازند.

برخی دیگر به کنترل کیفی عملکرد مدالیته‌های (دستگاه‌های) پرتوی یا تصویری بر طبق موازین فنی قانونی می‌پردازندو در درمانگاه‌ها جذب می‌شوند.

در بسیاری از اوقات نیز متخصصین این رشته جذب صنعت و حتی پست‌های مدیریتی و اجرایی می‌شوند. و گاهی نیز برخی دانش آموختگان این رشته می‌توانند پژوهشگر، مشاور، و یا نویسنده دنباله های پالسی دستگاه‌های ام آر آی در یک شرکت تحقیقاتی-تولیداتی شوند.

اکثر دانش آموختگان این رشته، نهایتاً به پست‌های ترکیبی دست می‌یابند. یعنی مثلاً هم مشغول وظایف دانشگاهی از قبیل تدریس و تربیت نیروهای جوان (اعم از دانشجویان دکتری و تکنولوژیست ها می‌شوند، و هم پژوهش‌های علمی انجام دهند، و یا حتی گاهی مشاور یک شرکت تجهیزات پزشکی مرتبط (مثلا در ساخت فانتوم های جدید) می‌شوند.

به هر حال آنچه که مسلم است این است که فرصت‌های شغلی در این رشته به همان مقداری که خود رشته فیزیک پزشکی اقسام و شاخه دارد، متفاوت و امکان پذیر است.
 
بالا