واقعا روزه داری فایده داره واسه بدن؟

epi_info

New member
من همیشه برام جای سوال بوده که واقعا روزه برای بدن مفیده؟ اون موقع که بچه بودیم انقدر رو مخمون کار کرده بودن عبادت کنید میرید بهشت که روزه می گرفتیم. به شخصه از وقتی که یه ذره از اقیانوس علوممی مثل تغدیه و بیوشیمی و فیزیولوژی تو دانشگاه خوندیم دیدیم با عقل جور در نمیاد آدم سیستم بدنشو یهو بهم بزنه و 5 صبح الی 9 شب گشنه بمونه. طبق دانسته هایی که من از تغذیه می دونم روزه برای بدن مضر هم می تونه باشه پس چرا کسی مضراتشو نمیگه؟ مثلا وقتی بدن در شرایط قحطی قرار بگیره نه تنها چربی سوزونده نمیشه بلکه بدن سعی میکنه وزنشو حفظ کنه و به علاوه با حمله به غذا موقع افطار حجم چربی های بدن افزایش پیدا میکنه. همچنین کاهش گلوگز در مغز باعث عدم تمرکز و عصبانیت شدید میشه و خصوصا برای دانشجو جماعت مضره و ... . حالا به نظر شما واقعا روزه مفیده؟ مقالاتی که به زبان فارسی وجود داشت تابلو بود دروغ نوشته بودن توش و طراحی مطالعه و داده هاش دست کاری شده ان و هیچ وجه علمی نداره. به نظر شما روزه مفیده یا مضر؟ لطفا با ذکر دلیل علمی و ترجیحا ذکر منبع معتبر پاسخ بدید.

واقعا خیلی ممنون از این بابت که به جای خیلی ها که تایپکهای ابکی راه میندازن همچین بحثی رو عنوان کردی
به نظر من قضیه روزه رو میشه از چند بعد بررسی کرد اولا از اونجا که ما مسلمان هستیم و علت خیلی از احکام هنوز هم مشخص نیست میشه اینو به عنوان یکی از حکمت های خدا به حساب اورد خصوصا که در آیات متعددی راجع به روزه وجود داره
دوما بحث علمی روزه هست از یک نظر استراحت واسه سیستم گوارش به نظر من درسته گرچه این گرسنگی میتونه اثرات بدی هم بر بدن داشته باشه مخصوصا در این روزها ی گرم و طولانی یکی از بزرگترین مشکلاتش کمبود آب بدن هست در ضمن بدن مجبوره جهت تامین کالری مورد نیازش اقدام به سوزاندن چربیها و درنهایت پروتئینها نماید
در مجموع با نظریا ت شما در مورد مشکلات بدن موافقم

estel

New member
ممنون مفید بود ولی مقاله یی چیزی تحت این عنوان نداریم؟؟؟؟

samar.sh

New member
waria dg harfi bara goftan nazasht azat mamannonam
من همیشه برام جای سوال بوده که واقعا روزه برای بدن مفیده؟ اون موقع که بچه بودیم انقدر رو مخمون کار کرده بودن عبادت کنید میرید بهشت که روزه می گرفتیم. به شخصه از وقتی که یه ذره از اقیانوس علوممی مثل تغدیه و بیوشیمی و فیزیولوژی تو دانشگاه خوندیم دیدیم با عقل جور در نمیاد آدم سیستم بدنشو یهو بهم بزنه و 5 صبح الی 9 شب گشنه بمونه. طبق دانسته هایی که من از تغذیه می دونم روزه برای بدن مضر هم می تونه باشه پس چرا کسی مضراتشو نمیگه؟ مثلا وقتی بدن در شرایط قحطی قرار بگیره نه تنها چربی سوزونده نمیشه بلکه بدن سعی میکنه وزنشو حفظ کنه و به علاوه با حمله به غذا موقع افطار حجم چربی های بدن افزایش پیدا میکنه. همچنین کاهش گلوگز در مغز باعث عدم تمرکز و عصبانیت شدید میشه و خصوصا برای دانشجو جماعت مضره و ... . حالا به نظر شما واقعا روزه مفیده؟ مقالاتی که به زبان فارسی وجود داشت تابلو بود دروغ نوشته بودن توش و طراحی مطالعه و داده هاش دست کاری شده ان و هیچ وجه علمی نداره. به نظر شما روزه مفیده یا مضر؟ لطفا با ذکر دلیل علمی و ترجیحا ذکر منبع معتبر پاسخ بدید.

epi_info

New member
فواید روزه داری از دیدگاه علم/ تائید علمی فریضه دینی روزه
سالها است دانشمندان به دنبال ریشه های علمی روزه می گردند و تاکنون موفق شده اند به نتایج حائز اهمیتی دست یابند که به فواید روزه تاکید می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، بسیاری از ادیان به فریضه روزه تاکید کرده اند. از این رو، بسیاری از دانشمندان سالها است به دنبال ریشه های علمی این باور دینی می گردند و تاکنون به نتایج قابل توجهی دست یافته اند که همگی مهر تائیدی بر فواید روزه داری است.
کاهش خطر بیماریهای قلبی

اوایل آوریل سال جاری گروهی از پژوهشگران موسسه قلب مرکز پزشکی "اینترمانتین" آمریکا با تحقیق بر روی 230 نفر نشان دادند که روزه برای سلامت بدن مفید است و به خصوص روزه های دوره ای منظم خطر بروز بیماریهای قلبی عروقی را کاهش می دهند.

ااوایل آوریل سال جاری گروهی از پژوهشگران موسسه قلب مرکز پزشکی "اینترمانتین" آمریکا با تحقیق بر روی 230 نفر نشان دادند که روزه برای سلامت بدن مفید است و به خصوص روزه های دوره ای منظم خطر بروز بیماریهای قلبی عروقی را کاهش می دهند.
دوستان عزیز اول یه نکته رو بهتون گوش زد میکنم تا آخر عمر تحصیلیتون تو ذهنتون باشه. اول اینکه در هر مقاله ای که در هر جای دنیا انجام شده اگه میخایید بدونید که نتایجش صحت داره یا نه اول متد تحقیق (موارد و روش ها) رو بررسی کنید. با کمی اطلاعات از دانش اپیدمیولوژی می تونید ببینید که خیلی از تحقیقات انجام شده در دنیا به هیچ وجه نتایج صحیحی بدست نمیده. نمونه همین مورد بالا. معمولا روزنامه ها و سایت های وابسته، از تکه ای از ترجمه مقالات برای جذاب کردن مجله یا سایت خودشون استفاده می کنند که مثل این میمونه یه تکه ای از پازل رو برداری و بخای بفهمی اصلش چیه. دوما انجام مطالعه روی 230 نفر شاید از نظر آزمایشگاهی قابل توجه و جالب باشه، اما از نظر اجتماعی سودی برای بهداشت عمومی نداره و به هیچ وجه اعتبار خارجی یا external validity نداره. یعنی اینکه نمیشه انتظار داشت نتایج تو کل جامعه مشابه این مطالعه کوچیک با 230 نفر نمونه باشه.

این بررسیها نشان داد افرادی که به طور مرتب روزه می گیرند نسبت به کسانی که روزه نمی گیرند 58 درصد با خطر کمتری در بروز بیماریهای شریانی و قلبی مواجهند.
58 درصد کاهش در خطر یعنی چی؟ یعنی خطر نسبی برابر با 58/0؟ ما به هیچ وجه شاخصی به عنوان خطر رو نمیتونیم محاسبه کنیم مگر با یک مطالعه کوهورت آینده نگر. آیا این مطالعه کوهورت بوده و پیگیری داشته؟ خطر بیماری های شریانی رو با چی سنجیدن؟ با کلسیفیکاسیون عروق؟ با آنژیونی گرافی؟ یا فقط دیدن کلسترول سطحش اومده پایین گفتن خوبه؟ به نظر شما اگر مثلا فشار خون یک ادم رو الان و یک ساعت دیگه بگیرید مساویه؟ مطمئنا نه. از کجا مطمئن نتایج مطالعه اشون bias نداره یا مخدوش نشده؟ ضمنا همچین اثر محافظتی تو دنیای اپیدمیولوژی تا به حال مشاهده نشده. 58/0 از کجا آوردن؟

ررسیهای این محقق ایرانی نشان داد که پس از 12 تا 14 ساعت روزه داری، آشامیدن باعث ایجاد امواج قوی در مغز می شود.

این امواج 10 تا 20 برابر امواج معمولی مغز است. تحقیقات اولیه این دانشمند نشان داد که گرسنگی و تشنگی طولانی باعث افزایش حساسیت پذیری قشر مغز می شود.

گرجی با تاکید بر اینکه می توان با استفاده از این خاصیت در درمان مبتلایان به بیماریهای آلزایمر و پارکینسون اقدام کرد، اظهار داشت: "تحقیقات ما نشان داد که روزه داری در درمان و پیشگیری این بیماریها موثر است ضمن آنکه این موجها می تواند در مقاوم سازی سلولهای عصبی مغز در برابر سکته های مغزی موثر باشد."
به کلمه می توان توجه کنید. این کلمه خیلی مهمه. یعنی طرف با قطعیت تمام گفته با یه مطالعه این رابطه اثبات شده!!!!!!!!! یکی از شاخص های رابطه علی در مطالعات این است که باید تحقیقات مشابه در نقاط مختلف دنیا و در شرایط مختلف نتایج یکسان بدن. چجوری این بابا انقدر با قطعیت حرف میزنه؟
در کل من نمیخام فواید روزه داری رو زیر سوال ببرم و شاید هنوز علم نتونسته درست کشفش کنه اما دقت کنید که رسانه ها به راحتی می تونن مغزتون رو شستشو بدن. مثل اینکه میان میگن تو قرآن نوشته ما برای بنده های مومنمون تو بهشت حوری میدیم کیف کنن، ولی نمیگن آیا واسه خواهر مادرتون هم پسر خوشگل میارن تا کیف کنن!!؟؟ آیا روزه داری همش نفعه و هیچ ضرری نداره؟ آیا تو سوریه همه چی امن و امانه ولی تو عربستان داره انقلاب میشه؟؟!

ین دانشمندان نوعی الگوی جادویی را کشف کردند که سلولهای سالم در پی محدودیت کالری از خود نشان می دهند و به این ترتیب سلولهای سالم می توانند در مقابل صدماتی که در اثر شیمی درمانی به آنها وارد می کنند از خود دفاع کنند.

این پژوهشگران در بررسیهای مشاهده کردند که سلولهای سالم در زمان روزه، تمام انرژیهای در دسترس را برای ادامه حیات خود مورد استفاده قرار می دهند و بنابراین در مقابل شیمی درمانی نسبت به سلولهای سرطانی از خود مقاومت بیشتری نشان می دهند.

به اعتقاد این دانشمندان، روزه می تواند سلولهای سالم را در حالت سکوت نگه دارد و به این ترتیب در دوره ای که سلولها در انتظار پایان یافتن روزه هستند، می توانند مقاومت خود را برای ادامه حیات افزایش دهند.

این درحالی است که سلولهای سرطانی که طبیعت آنها به گونه ای است که نمی توانند انرژی ذخیره کنند در دوره روزه فعالیت و رشد آنها بسیار ضعیف می شود و چون تحت شیمی درمانی قرار دارند می توانند سریعتر نابود شوند، درحالی که سلامت سلولهای سالم همچنان حفظ می شود.

epi_info

New member
ضمنا دوستان عزیز از شمای دانشجو بعیده. حداقل این رو باید بدونید که هیچ کجای دنیا برای جستجوی علمی سراغ روزنامه و مجله و پایگاه خبری نمیرن. اگه اینکار درست بود تو مقالات علمی می اومدن به فلان روزنامه و سایت خبری رفرنس می دادن. هزار بار گفتم رفرنستون علمی باشه و evidence base حرف بزنید نه اینکه تو گوگل بزنید فواید روزه داری بعد بیایید اینجا کپی پست کنید. اینکار خیلی مسخرست. اینجا حالا بچه ها خودین ولی جای دیگه اینکارو نکنید بهتون میخندن

epi_info

New member
دوست عزیز.چیرو میخواین ثابت کنین؟من امکانات اینو که برم خودم ازمایش کنمو ندارم.عقل سلیم هم میگه وقتی خدا یه چیزی رو واجب کرده یعنی حتما برای ما فایده داره.حالا این که علم هنوز نتونسته یا ناقص تونسته اونو اثبات کنه که دلیل نمیشه بگیم پس اشتباهه.
شما مگه با خدا ارتباط دارید؟ از کجا می دونید خدا همچین چیزی گفته؟ خدا گفته ملت باید زوری روزه بگیرن و چادر سر کنن؟ چرا خدا رو بدنام می کنید. خدا گفته آدم باشید. همین

estel

New member
شما مگه با خدا ارتباط دارید؟ از کجا می دونید خدا همچین چیزی گفته؟ خدا گفته ملت باید زوری روزه بگیرن و چادر سر کنن؟ چرا خدا رو بدنام می کنید. خدا گفته آدم باشید. همین
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

reza.n

New member
dooste aziz ma mosalmanim va ghabul darim ke ghoran harfe khodas.niazi be ertebate ba khoda nist ke beduni.rooze tu ghoran umade.va khalte mabhas nakonin.albate eghrar mikonam ke estefade az kalameyi mesle chadoro hejabo ina baraye barangikhte kardane melat chon kheiliam rush bahse besyar hooshmandanas.vali behtare ke ru topic va mghalate elmitoon tamarkoz konid[/SIZE:riz277:]

TaTi

مدیر بخش
سلام دوستان ...

به عقیده ی من روزه هم مثه سایر فرایض دینی ما فقط سلامتی فرد رو در نظر نمیگیره و بعد اجتماعیه قضیه هم مد نظره!!!

شاید برای
درک مفهوم گرسنگی قبل از شناساندن روزه به ما ، هیچ کدوم حاضر نبودیم گرسنگی رو تحمل کنیم!

گرسنگی به معنای کامل ... با همه ی اثرات خوب و بدی که روی بدن میذاره !!!

هرچند اثبات شده
هرگز مضرات روزه به پای فوایدی که داره نمیرسه!!!

از طرفی این ذره ی مضرات برای ما پس از طی این دوره قابل جبرانه ... !

خداوند همه چیز رو برای همه کس آفریده ، ولی همه کس ، همه چیز رو نمیخورند ، صدها هزار نفر سالانه بخاطر گرسنگی جون خودشون رو از دست میدن و هر کدوم از ما بارها شامل صحنه های حیف و میل شدن مواد غذایی هستیم!

شاید بد نباشه گاهی بجای فکر کردن فقط و فقط به خودمون
یه نگاهی هم به دور و اطرافمون بندازیم!

reza.n

New member
البته باید بگم خوبه ما اینجا دین و کنار بذاریم و از لحاظ عقلی و علمی بررسی کنیم که فکر میکنم هدف این تاپیکم همین باشه:riz277:

epi_info

New member
dooste aziz ma mosalmanim va ghabul darim ke ghoran harfe khodas.niazi be ertebate ba khoda nist ke beduni.rooze tu ghoran umade.va khalte mabhas nakonin.albate eghrar mikonam ke estefade az kalameyi mesle chadoro hejabo ina baraye barangikhte kardane melat chon kheiliam rush bahse besyar hooshmandanas.vali behtare ke ru topic va mghalate elmitoon tamarkoz konid[/SIZE:riz277:]

اوکی. بهتره فارسی بنویسی که بشه خوند. پس نگید چون خدا گفته پس خوبه. بحث رو حوزوی نکنید. ما طلبه نیستیم اینجا هم حوزه نیست. به علاوه ما اینهمه مسلمون ماشالا تو ایران داریم چرا نمیره علمی ثابت کنه که روزه مفیده و مقالشو تو ژورنال های معتبر علمی چاپ کنه تا به غربی ها ثابت بشه اسلام چیه؟ چرا فقط تبلیغات اسلام و روزه داری رو به خوردمون میدن؟ چرا تو هیچ کتاب رفرنس تغذیه ای نوشته نشده (البته شاید من ندیدم) که گشنگی بکشید تا درد و مرضتون خوب شه؟ اگه روزه 58 درصد خطر بیماری قلبی رو کم میکنه چرا اولین علت مرگ تو مملکت ما بیماری قلبی عروقیه؟ پس اگه اینطور بود بیمارای بستری تو ای سی یو و سی سی یو الان باید به جای بیمارستان خونه بودن بشکن میزدن دیگه

waria

New member
اوکی. بهتره فارسی بنویسی که بشه خوند. پس نگید چون خدا گفته پس خوبه. بحث رو حوزوی نکنید. ما طلبه نیستیم اینجا هم حوزه نیست. به علاوه ما اینهمه مسلمون ماشالا تو ایران داریم چرا نمیره علمی ثابت کنه که روزه مفیده و مقالشو تو ژورنال های معتبر علمی چاپ کنه تا به غربی ها ثابت بشه اسلام چیه؟ چرا فقط تبلیغات اسلام و روزه داری رو به خوردمون میدن؟ چرا تو هیچ کتاب رفرنس تغذیه ای نوشته نشده (البته شاید من ندیدم) که گشنگی بکشید تا درد و مرضتون خوب شه؟ اگه روزه 58 درصد خطر بیماری قلبی رو کم میکنه چرا اولین علت مرگ تو مملکت ما بیماری قلبی عروقیه؟ پس اگه اینطور بود بیمارای بستری تو ای سی یو و سی سی یو الان باید به جای بیمارستان خونه بودن بشکن میزدن دیگه
با این حرفتون که ازطریق علم ثابت کنن تا به غربی ها ثابت بشه کاملا موافقم

reza.n

New member
تایپ فارسیم خوب نیست زیاد ولی باشه.منم موافقم که باید روش کار بشه و هی فقط نگیم خوبه.ولی این توقع هم هست که نخایم سریع بگیم بده.نباید تعصب بی خود داشت.قبول کنیم که نه در ردش و نه قبولیش زیاد کار نشده.ضمن اینکه اثار روحیشو من خودم به شخصه تو خودم میبینم بعد روزه گرفتن.و مسلما اثرات اجتماعیم داره:rose:

sahar-a

New member
من در حدی نیستم که بگم روزه فایده داره یا ضرر؟!؟!؟ چون همونطور که گفتی منبع علمی موثقی که ثابت کنه روزه مفیده یا مضره وجود نداره.
اما میگم چون من مسلمانم و خدا تو قرآن گفته روزه واجبه،پس منم می*گیرم. اما از پارسال که چک آپ کردم و دیدم که چربی بدنم کمتر از حد نرماله و خشکی چشمامو فهمیدم، از نظر پزشکی روزه واسم ضرر داره، روزه نمی*گیرم.:smiliess (1):
از طرف دیگه ما ایرانیا رژیم غذایی مون پرچربیه و بیشتر برنج می*خوریم و از سبزیجات کمتر استفاده می*کنیم که این باعث میشه سریعتر تشنه بشیم و با گرفتن روزه علاوه بر اینکه دستگاه گوارشمون استراحت نمی کنه، مشکلات گوارشی هم پیدا می*کنیم. البته این تجربه و نظر شخصی منه.!!!!!!!!!!!!:riz277:

بالا