هنداونه ابو جهل ... طلای بی نام و نشان تلخ

مجید دیجی

مدیر بخش
فرمانرو: گیاهان
Division: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
راسته: کدوئی‌ها
تیره: کدو
سرده: سیترولوس
گونه: C. colocynthis
نام علمی
Citrullus colocynthis
.‎(L.) Schrad​
 
آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش
هندوانه ابوجهل میوه‌ای است تلخ‌مزه، و در فارسی با نام‌های خربزه روباه، کدوی تلخ، سیب تلخ، و در عربی با نام‌های حنظل، مراره الصحاری و علقم نام‌برده شده است.هندوانه ابوجهل از راسته کدوئی‌ها (Cucurbitales) از تیره کدو (Cucurbitaceae)، از سرده سیترولوس (Citrullus) بوده و نام علمی آن Citrullus colocynthis است.
در این گیاه ماده تلخ به نام کولوسنتین و کولوسنتتین وجود دارد که مصرف آن برای بیماران دیابتی توصیه شده‌است.هندوانه ابوجهل از گیاهان بومی منطقه جنوب ایران است و در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان به وفور یافت می شوند .تاکنون چهار طرح تحقیقاتی در ایران روی این گیاه در خصوص تاثیر آن روی افراد دیابتی انجام شده است که در مقادیر کنترل شده 300میلی گرم در دو نوبت دیده شده که سطح قند خون را در افراد دیابتی کاهش می دهد .


- - - Updated - - -

هندوانه ابوجهل میوه‌ای است تلخ‌مزه، و در فارسی با نام‌های خربزه روباه، کدوی تلخ، سیب تلخ، و در عربی با نام‌های حنظل، مراره الصحاری و علقم نام‌برده شده است.هندوانه ابوجهل از راسته کدوئی‌ها (Cucurbitales) از تیره کدو (Cucurbitaceae)، از سرده سیترولوس (Citrullus) بوده و نام علمی آن Citrullus colocynthis است.
در این گیاه ماده تلخ به نام کولوسنتین و کولوسنتتین وجود دارد که مصرف آن برای بیماران دیابتی توصیه شده‌است.هندوانه ابوجهل از گیاهان بومی منطقه جنوب ایران است و در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان به وفور یافت می شوند .تاکنون چهار طرح تحقیقاتی در ایران روی این گیاه در خصوص تاثیر آن روی افراد دیابتی انجام شده است که در مقادیر کنترل شده 300میلی گرم در دو نوبت دیده شده که سطح قند خون را در افراد دیابتی کاهش می دهد .
 

مجید دیجی

مدیر بخش
1. طبع آن خيلي گرم و خشك است.
2. يك مسهل خيلي قوي است براي كساني كه ورم روده دارند و خانم‌هاي حامله مناسب نمي‌باشد.
3. براي بيماران بلغمي مفيد مي‌باشد زيرا مسهل بسيار قوي بلغم است و اخلاط بلغمي را از اعماق بدن خارج مي‌كند.
4. سعي شود جهت مسهل از ميوه اين گياه استفاده نگردد مگر در موارد ضروري باشد حتماً زير نظر پزشك استفاده گردد.
5. جهت دندان درد ريشه آن را كه در سركه پخته‌شده باشد مزمزه‌كنند.
6. براي درمان آب‌آوردن انساج مفيد است.
7. جهت بيماري‌هاي كبدي از ميوه اين گياه استفاده مي‌گردد.
8. گرد ميوه اين گياه را با گرد پيرتر مخلوط كرده جهت از بين بردن حشرات در كشاورزي استفاده مي‌گردد.
9. هندوانه ابوجهل يك آنتي‌بيوتيك قوي است.
10. جهت درد سياتيك از روغن اين گياه به محل عصب بمالند.
11. جهت درد مفاصل و نقرس با روغن ميوه هندوانه ابوجهل ماساژ دهند.
12. براي درمان جذام از روغن آن بر پوست بمالند و حدود نيم گرم از گرد كاملاً ساييده شده آن همراه نشاسته يا صمغ‌ عربي ميل‌ كنند.
13. جهت واريس از روغن آن بر قسمت‌هاي واريس بمالند.
14. جهت استفاده خوراكي بايد خوب ساييده و پودر گردد و با صمغ عربي يا نشاسته يا كتيرا خورده شود.
15. ريشه هندوانه ابوجهل پادزهر سم مار و عقرب است بصورت دمكرده حدود 4 گرم الي 8 گرم ميل كنند.
16. جهت بيماري‌هاي سردرد و درد شقيقه و فلج و لقوه و صرع نيز مفيد مي‌باشد.
17. براي درمان صدا در گوش 1 يا 2 قطره از روغن اين گياه را در گوش بچكانند.
* طرز تهيه روغن هندوانه ابوجهل: 200 گرم آب هندوانه ابوجهل، 1000 گرم روغن كنجد يا زيتون را با حرارت غير مستقيم يا با حرارت ملايم مي‌جوشانيم تا آب تبخير شود.
18. جهت مصرف داخلي مي‌توان پودر اين گياه را همراه با ادويه استفاده كرد.
19. براي جلوگيري از ريزش مو حدود نيم گرم از پودر كاملاً سائيده اين گياه همراه كمي ادويه با غذا ميل شود.
20. افراد سردمزاج از خوردن حنظل خودداري كنند.
21. جهت جلوگيري از سفيدشدن مو ميوه هندوانه ابوجهل را سوراخ كرده دانه‌هاي آن را بيرون آورده سپس با روغن زنبق داخل آن را پر كنند و سوراخ را با قطعه‌اي از ميوه مسدود كنند آن‌را داخل خمير گذاشته در آب‌جوش بگذارند بپزد سپس از روغن آن بصورت خضاب استفاده كنند.
22. جهت توجه جريان خون از مغز به ساير اندام‌ها حدود نيم گرم از پودر كاملاً سائيده شده اين گياه همراه با كمي نشاسته ميل شود.
23. براي از بين بردن كك در اتاق برگ تازه هندوانه ابوجهل را مي‌پاشند.
24. جهت خارش پوست پودر هندوانه ابوجهل را با ماست مخلوط كرده بمالند.
25. كساني كه سكته مغزي كرده‌اند نيم گرم همراه نشاسته با غذا 4 روز در ماه ميل كنند.
26. براي بيماري قند نيم گرم همراه نشاسته با غذا 7 روز در ماه ميل كنند.

منبع: گياهان دارويي سايت سلامتي شما

www.aysantrade.ir
 

مجید دیجی

مدیر بخش
کاشت طلای بی نام و نشان ....

این گیاه شبیه هندوانه معمولی است ولی میوه آن سختتر و تلخ است.
گیاهی یکساله یا چندساله و علفی است. ریشه این گیاه بزرگ، گوشتی، چندساله و راست است. ساقه آن رونده بوده که در همه جهت ها رشد می کند و تمایل به بالا رفتن دارد. برگها پنجه ای و دارای 3 تا 7 لوب هستند. گلها زرد رنگ، تکی در زاویه برگها تشکیل می شوند. هر گل 5 گلبرگ دارد. گلها از نوع monoecious هستند یعنی گلهای نر و ماده جدا از یکدیگر و بر روی یک بوته هستند. گلهای ماده دارای تخمدانی کرکدار و گرد بوده و از این طریق می توان از گلهای نر آنها را متمایز کرد. میوه ها صاف، با قطر 5 تا 10 سانتیمتر و به شدت تلخ هستند. پوست میوه صاف، سبز-زرد و در دوران بلوغ براق است. درون میوه بافتی خشک، اسفنجی و تلخ دارد که بذرها را در خود جای می دهد. هر گیاه می تواند 15 تا 30 میوه تولید کند. بذرها خاکستری، تلخ و غنی از پروتیئن و چربی است. میزان چربی بذر 17-19% است که در برگیرنده 67-73% لینولئیک اسید، 10-16% اولئیک اسید، 5-8% استیریک اسید و 9-12% پالمیتیک اسید است. علاوه بر این، بذرها مقدار زیادی آرژینین، تریپتوفان و آمینو اسیدهای سولفوردار دارند.
هندوانه ابوجهل در خاکهای شنی و خشک رشد می کند. این گیاه با بارندگی 250 تا 1500 mm در سال و دمای 15 تا 28 درجه سانتیگراد سازگاری دارد. PH مناسب خاک 5 تا 7/8 است.
از این گیاه برای قرنهای در طب سنتی استفاده می شد. در حال حاضر مطالعات درباره تاثیر ضد التهابی آن در حال انجام است. عصاره آبی و متانولی هندوانه ابوجهل فعالیت ضد باکتری علیه اشرشیا کلی، Staphylococcus aureus و برخی باکتری های دیگر دارد. عصاره میوه، برگها، ریشه و ساقه ها علیه بسیاری از باکتری های گرم مثبت و قرچها مانند Aspergillus fumigatus، Aspergillus flavus وsp Mucor مفید است. علاوه بر این نشان داده شده است که عصاره این گیاه بر روی انسولین خون تاثیر دارد و می تواند در درمان دیابت استفاده شود. هندوانه ابوجهل می تواند بر روی مورفولوژی سلولها تاثیر گذاشته و از اینرو گفته می شود که می تواند در درمان سرطان سینه موثر باشد. تاثیر دیگر هندوانه ابوجهل، تاثیر آن بر روی رشد موهاست. در یک مطالعه بر روی موشها نشان داده شد که با مصرف عصاره این گیاه زمان شروع رشد موها کاهش می یابد و موها زودتر خارج می شوند. پودر بدست آمده از این گیاه به صورت خارجی برای درمان کرمهای انگلی استفاده می شود. در این زمینه استفاده به صورت تنقیه نیز توصیه شده است. آرد تهیه شده از دانه های این گیاه غنی از ویتامینها، کلسیم و نیاسین است و می تواند در مناطقی که مصرف مواد غذایی مانند لبنیات کم است مورد استفاده قرار گیرد. از آنجاییکه مصرف خوراکی این گیاه رایج نیست می توان از بذرهای آن به عنوان یک سوخت زیستی استفاده کرد. تجربیات نشان داده است که کشت هندوانه ابوجهل در زمینهای بی کیفیت باعث افزایش کیفیت خاک می شود. نشان داده شده است که لینولئیک اسید بدست آمده از این گیاه فعالیت ضد لاروی علیه پشه ها دارد.
در یک مطالعه، تاثیر هندوانه ابوجهل بر روی دیابت نوع دو مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این مطالعه نشان داد که میزان گلوکز و HbA1c با استفاده از هندوانه ابوجهل کاهش یافت. عوارض جانبی مربوط به معده با استفاده از هندوانه ابوجهل مشاهده نشد. در نهایت بیان شد که مصرف این گیاه تاثیری مثبت بر دیابت نوع دو داشته و عوارض جانبی شدیدی نیز مشاهده نشد. البته مطالعات بیشتری برای تائید این مقاله لازم است.
از این گیاه برای دور کردن بید از پشمها و لباسهای پشمی هم استفاده می شود.
از مهمترین مشکلات این گیاه ویروس موزائیک کدو و هندوانه، پوسیدگی ناشی از فوزاریوم و همچنین تنشهای آب و هوایی است.
بیماری های قارچی از عمده ترین مشکلات این گیاه هستند. این قارچها عموما عبارتند از Colletotrichum bryoniae، Erysiphe cichoracearum، E. polyphaga، E. semitectum، Fusarium oxysporum و Puccinis citrulli.
تکثیر آن با بذر انجام می شود.
امروزه استفاده خوراکی این گیاه توصیه نمی شود. مقدار کمی از این گیاه می تواند سبب دل دردهای شدید، اسهال خونی، آسیب به کلیه، ادرار خونی و عدم توانایی در دفع ادرار شود. این گیاه می تواند سبب تشنج، سکته و حتی مرگ شود. این گیاه با داروهایی مانند Digoxin، Warfarin و داروهای مدر تداخل دارویی دارد.


: منابع
Citrullus colocynthis - Wikipedia, the free encyclopedia
Citrullus colocynthis
WebMD -- Error 404
Huseini HF, Darvishzadeh F, Heshmat R, Jafariazar Z, Raza M, Larijani B. 2009. The clinical investigation of Citrullus colocynthis (L.) schrad fruit in treatment of Type II diabetic patients: a randomized, double blind, placebo-controlled clinical trial. Phytother Res.23(8):1186-9
===========================================
معرفی و راهنمای پرورش گیاهان دارویی - هندوانه ابوجهل
 

مجید دیجی

مدیر بخش
رویش طلای قابل احیا از خاک ...

محل رویش:
در روستا های اطراف شاهرود به ویژه (مغان) زمانی که هوا نسبتا گرم(تابستان) می شود در لرستان ، خوزستان، فارس، کرمان، نصرت آباد ، لار، بندر عباس ، بلوچستان، چابهار، خراسان ، یزد، کویر لوت گسترش می یابد.


کاشت:

قسمت مورد استفادۀ گیاه میوه ی آن است که میوۀ رسیده ی گیاه را در فاصله ماههای تیر و مرداد می چینند و پس از خشک کردن به کمک کاردهای نوک تیز پوست آنرا جدا می سازند و یا آنکه قبل از خشک کردن میوه این عمل را انجام می دهند درون میوه ها دانه های بسیاری به تعداد 200 تا 300 به طول 4 تا 8 میلیمتر و به عرض 4 تا 5 میلیمتر جای دارد. میوه خشک شده فاقد بو ولی طعم بسیار تلخ و لعابی است.

تکثیر :بوسیله دانه انجام می شود.


 
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: yara

yara

New member
این هستش.....پدرم واسه دیابتش مصرف کرد :wacsmiley::wacsmiley: بسیار بسیار تلخjazmoryan%20%2825%29.jpg
 

Hamidvet

New member
دوست من پایان نامه دامپزشکیش روی * اثرات برگ، میوه و مخلوط برگ و میوه هندوانه ابوجهل بر روی پارامترهای خونی گوسفند * بود ...

این گیاه تو منطقه بلوچستان فراوونه.:rolleyessmileyanim:
 

مجید دیجی

مدیر بخش
بازم این تایپیک رو بالا آوردم تا نشون بدم گیاه بی خاصیتی مثل هندوانه ابوجهل چقدر میتونه خاصیت داشته باشه و تولید ثروت کنه ، مثلا در خارجه ( ایالات متحد نخودچی کیش میش ) از این گیاه یه اسپری تولید کردن که این اسپرم زندگی رو برای کسانیکه حیوانات خانگی مثل سگ دارن رو راحت تر کرده

11.gif


اگه تا حالا این حیون خانگی رو نگه داشته باشید می بینید که این حیون علاقه خاصی به کفش ، کاپشن چرم و همچنین مبلمان داره ... و گاهی این لوازم که ممکنه قیمت گران هم داشته باشه . رو بجود :p7977cujr38iyymsu8:. ... به همین علت متخصصان اومدن و از گیاه هندوانه ابوجهل یک اسپری درست کردن و روی لوازمشون می ریزن تا مزه تلخی پیدا کنه و این حیون دیگه نتونه بخوردشون ... از دیگر ویژگی های داشتن این اسپری بدون بو و رنگ بودنش هست ....
مشاهده فایل‌پیوست 7742
قیمت این اسپری در حدود : $11.49 است .

منبع : Grannick's Bitter Apple Spray for dogs, 16oz spray bottle, at marystack.com
 

مجید دیجی

مدیر بخش
300 کپسول حاوی هندوانه ابوجهل فیمت : $31.99

s-l300.jpg


هندوانه ابوجهل یا خربزه روباه یکی از گیاهان دارویی متعلق به خانواده خیارها و کدوها است. این گیاه بومی ایران بوده و در نواحی جنوبی کشور و مناطقی مانند جنوب استان خراسان یافت می شود. میوه این گیاه دارای گلوکوزید قابل تبلوری با طعم بسیارتلخ به نام کولوسنتین است. این گلوکوزید که به حالت متبلور و خالص به رنگ زرد است، در آب به نسبت ۲۰ درصد حل می شود و اگر هیدرولیز شود، گلوکز و ماده ای به نام کولوسنتتین می دهد. در طب سنتی بسیاری از کشورها از جمله ایران تجویز میوه این گیاه جهت کاهش قند خون متداول است. میوه این گیاه بسیار سمی است و مصرف مقدار زیاد آن باعث اسهال خونی و درنهایت مرگ می شود. تجویز مقدار ۱۰۰ میلی گرم ۳ بار در روز ماده موثر هندوانه ابوجهل به مدت ۲ ماه در بیماران دیابتی نوع دوم، موجب کاهش مختصر میزان هموگلوبین ای.وان.سی و قندخون ناشتا می شود. تجویز این مقدار به مدت ۲ ماه در این بیماران بدون هیچ گونه عوارض جانبی گوارشی، کبدی و کلیوی است.
 
آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش
کشت گلخانه ای


5399a.jpg

این میوه شبیه کدوی زگیل دار است و در نواحی گرمسیر مانند آمازون، آفریقای شرقی و آسیا رشد می کند و در آمریکای جنوبی به عنوان غذا و دارو کشت می شود. میوه تازه آن به رنگ سبز است که با رسیدن به رنگ نارنجی زرد تبدیل می شود. تمام قسمت های این میوه بسیار تلخ است. میوه خیار تلخ حاوی ماده ای شبیه انسولین است و مصرف روزانه حدود ۶۰ گرم شیره این گیاه به کاهش مختصر قندخون منجر می شود.
 
آخرین ویرایش:

Hamidvet

New member
مجید آدم اینارو میبینه جوش میزنه که چرا واقعاً تو کشور ما این تحقیقاتی که به صنعتی شدن کار بیانجامه انجام نمیشه؟ یا اگر انجام میشه پیگیری نمیشه ... :14:
 

مجید دیجی

مدیر بخش
خیار تلخ به عنوان یک مسهل نیز می توان به حساب آورد . و در تب سنتی چین کاربرد داره ...

220px-Bittermelonman.jpg


20080717174344108.JPG


تجربیات اخیر نشان داده که خیار تلخ بر روی بیماری هایی همچون ایدز موثر است . یعنی کاهنده سطح ویروس HIV در بدن است .

همچنین شواهد تجربی دیگری نشان دهنده افزایش قدرت سطح ایمنی بدن در برابر سرطان است .


منبع : 苦瓜 - 维基百科,自由的百科全书
 
بالا