"""""همه چیز پیرامون تستهای آزمایشگاهی (تعریف-تفسیر-اندیکاسیون و...)"""""

jo-boy

New member
"""""همه چیز پیرامون تستهای آزمایشگاهی (تعریف-تفسیر-اندیکاسیون و...)"""""

سلام به همه عاشقان علم
دوستان سعی دارم در این تاپیک تا جایی که توانم میرسه اطلاعات کاملی راجع به تستهای آزمایشگاهی که در سطح دنیا انجام میشوند رو براتون بزارم و امیدوارم
که برای همه مفید واقع بشه.ممکنه حتی بعضی از شما اسم بعضی تستارو اصلا نشنیده باشید (مثل خود من!) و من امیدوارم با تستهای ناشناس و بین المللی بتونیم بیشتر
آشنا بشیم.همگی موفق باشید.
 

jo-boy

New member
A/G Ratio
نامهای مشابه : TP; Albumin/Globulin ratio
نام رسمی : Total Protein; Albumin/Globulin ratio
تستهای مرتبط : Albumin; Liver panel; Protein electrophoresis

چرا این تست انجام میشود ؟
به عنوان قسمتی از تستهای کلی چک آپ ، برای تعیین وضعیت تغذیه ای و همچنین برای غربالگری بعضی اختلالات خاص کبد و کلیه یا سایر بیماری ها.
چه موقع این تست انجام میشود؟
هنگامی که شما تستهای روتین دیگر را انجام می دهید یا هنگامی که کاهش وزن ناخواسته دارید یا احساس خستگی مزمن میکنید یا دکتر شما فکر میکند که علایمی از بیماری کبد یا کلیه دارید.
نمونه مورد نیاز چیست؟
گرفتن خون از ورید یا انگشت دست یا پاشنه پا (مخصوص نوزادان).
آیا تست نیاز به آمادگی دارد؟
خیر

این تست چیست؟
پروتئین از مهمترین ارکان ساختمانی سلول و بافت است.آنها برای رشد بدن، توسعه و سلامتی بدن لازم هستند.آنها قسمت ساختاری بیشتر ارگانها را تشکیل میدهند و همچنین آنزیمها و هورمونهای تنظیم کننده اعمال بدن را می سازند.این تست مقدار کلی انواع مختلف پروتئینهای پلاسمای خون شما را اندازه میگیرد.دو کلاس پروتئینهای درون خون عبارتند از آلبومین و گلوبولین.آلبومین حامل بسیاری از پروتئینهای کوچک درون خون میباشد اما هدف اصلی آن جلوگیری از رخنه مایعات از عروق خونی به بیرون است (از طریق تعیین فشار اسمزی).پروتئینهای گلوبولین شامل آنزیمها ، انتی بادیها و بیش از 500 نوع پروتئین دیگر است.نسبت آلبومین به گلوبولین از طریق محاسبه مستقیم توتال پروتئین و آلبومین بدست می آید
تفسیر جواب تست چگونه است ؟
مقادیر پایین توتال پروتئین میتواند نشانی از بیماری کبدی ، بیماری کلیوی یا شرایطی باشد که هضم و جذب پروتئین به خوبی صورت نمیگیرد.مقادیر پایین می تواند ناشی از سوئ تغذیه شدید و شرایط همراه با سوئ جذب باشد مانند بیماری سیلیاک و بیماری التهابی روده (IBD).
مقادیر بالای توتال پروتئین میتواند در التهابات مزمن و یا عفو نتهایی مثل هپاتیت ویروسی و یا HIV دیده شود.همچنین میتواندد به علت اختلالات مغز استخوان مانند مولتیپل میلوما هم بالا روند.
بعضی آزمایشگاه ها گزارش خود را به صورت نسبت A/G ارسال مینمایند. که تفسیر آن هم به این صورت است :
کاهش نسبت A/G در مولتیپل میلوما ،اختلالات خودایمن ، سیروز و سندرم نفروتیک .
افزایش نسبت A/G در بعضی نقصهای ژنتیکی و بعضی لوسمی ها .
برای اطمینان بیشتر باید تستهای تخصصی تری مثل آلبومین ، تست عملکرد کبد و الکتروفورز پروتئین سرم انجام شود.
موارد دیگری که شما باید بدانید چیست؟
بستن طولانی مدت تورنیکه برای گرفتن خون به علت کاهش گردش خون میتواند مقادیر توتال پروتئین را بالا ببرد(افزایش کاذب).
داروهایی مانند استروژن و قرصهای خوراکی ضد بارداری میتواند مقادیر توتال پروتئین را به طور کاذب پایین بیاورد.
یک پرسش متداول :
آیا مصرف غذای غنی از پروتئین ، تست توتال پروتئین من را بالا میبرد؟
- خیر ، افزایش مصرف پروتئین نتیجه تست شما را تغییر نمیدهد.
 

ayda

New member
آنتی بادیهای ضد هسته ای (ANAs )

مترادفات : ANA ، فلورسنت ANA ، تهیه LE

توصیف : اتوآنتی بادیهایی که با انواع اجزاء هسته ای واکنش می دهند آنتی بادیهای ضد هسته ای نامیده می شوند . آنتی بادی ضد هسته ای (ANA ) یافته آزمایشگاهی مشخصه لوپوس باشند . همچنین ANA ممکن است در بیماران با انواع دیگری از بیماریهای اتوایمیون و افراد نرمال جامعه یافت شود. تست ANA یک گروهی از اتو آنتی بادیها که با اجزاء خاص داخل سلولی واکنش میدهد را معرفی می کند(جدول 3). این تست از نظر کلینیکی نیز قابل اعتماد است زیرا وجود اتوآنتی بادیهای ویژه ممکن است با پیش آگهی و درگیری ارگان خاصی مرتبط باشد . بعضی از تظاهرات بالینی به طور مشخص در بیمارانی که انواع خاصی از اتوآنتی بادی را نشان میدهند تظاهر می نماید مانند حضور بیماری کلیوی در بیماران با آنتی بادی ضد DNA .
روش: تست ANA در ابتدا با کشف سلول LE ( یک گلبول سفید که یک هسته را می بلعد ) در سال 1984 به عنوان ابتدایی ترین تست تشخیصی برای لوپوس پایه گذاری شده است . وقتی که بعداً فهمیده شد که پدیده سلول LE به وسیله آنتی بادی های ضد هسته صورت میگرد، تست سلول LE با روش های حساس تر ایمنوفلورسانس به ویژه برای آنتی بادیهای قابل اتصال با انواع اجزاء هسته ای، جانشین شد .
از این رو آماده سازی سلول LE به ندرت دیگر انجام می شود اما سلولهای LE ممکن است به صورت همزمان در مایعات بدن یافت شود ( به عنوان مثال مایع پلور).

تفسیر :علاوه بر مثبت یا منفی بودن ، تست ANA از لحاظ کمی به عنوان یک تیتر گزارش می شود . اهمیت کلینیکی تست ANA اغلب با مقادیر تیتر گزارش شده موازی می باشد .

به طور مشخص نتایج ANA مثبت در ترم های تیتر و الگوی رنگ آمیزی گزارش میگردد.تیترهای بالاتر بیشتر همراه SLE، اما همیشه تشخیصی برای لوپوس نیستند. به طور مشخص تیترهای بالاتر و مساوی 160/1 مثبت تلقی می شود، با در نظر گرفتن اینکه تیترهای کوچک تر ومساوی 80/1 اغلب مبهم و غیر اخصاصی هستند .

تست ANA همچنین بر اساس الگوی رنگ آمیزی هسته ای که مشاهده می شود ، تفسیرمیگردد . ممکن است این الگوها به واکنش آنتی ژن های مختلف مرتبط باشد (جدول 3).speckled یا نقطه ای ایمنوفلورسانس شایعترین الگویی است که همراه با سوبسترای HEP 2 دیده میشود . اما شاید از لحاظ اختصاصی کمترین ارزش را داشته باشد . یک نتیجهANA با الگوی Speckled با انواعی از آنتی ژن های قابل استخراج از هسته همراه می شود که به همین نام نامیده می شوند.( به دلیل اینکه این ها می توانند به وسیله سالین از هسته خارج شوند هم نام نامیده می شوند). اینها عبارتند از :Jo-1 , scl 70 RNP, Sm (anti smith ) , La(ss-B), Ro(SS-A) و غیره .

آنتی بادیهای ضد Ro, La اغلب در بیماران با سندرم شوگرن یافت می شود(علت نامگذاری SS-B و SS-A ).
آنتی بادی ضد Ro همچنین ممکن است در لوپوس مادرزادی و لوپوس اریتما تو جلدی تحت حاد دیده شود. برای تشخیص لوپوس اریتماتوسیستمیک آنتی بادی ضد Sm تقریبا اختصاصی می باشد، زیرا در دیگر بیماران و یا در اشخاص نرمال به ندرت یافت می شود. وجود آنتی بادیهای ضد RNP در بیماران با لوپوس اریتماتوسیستمیک که دارای آنتی بادی ضدSm هستند ممکن است آنها را برای ایجاد بیماری بافت بینابینی ریه مستعد تر کند. آنتی بادیهای ضد RNP همچنین قبلاً با بیماری بافت پیوندی مختلط همراه بودند ( هم اکنون بهتر است بیماری بافت پیوندی غیر تمایز یافته نامیده شود). آنتی بادیهای ضد Scl- 70 به فرم منتشر اسکلروز سیستمیک مرتبط می شوند . پاترن هسته ای تست ANA همچنین در اسکلروز سیستمیک ، لوپوس اریتماتوسیستمیک و میوزیت التهابی دیده شود. یک پاترن سانترومر با فرم محدود اسکلروز سیستمیک همراه می شود (در گذشته به عنوان سندرم CREST ) نامیده میشد. آنتی بادیهای هموژن ( یا منتشر ) به مقدار زیادی غیر اختصاصی هستند و اغلب با آنتی بادیهای بر علیه هیستون همراه می باشد . آنتی هیستون در SLE دیده می شود ، و واکنش با پروتئین های هیستون وجه مشخصه لوپوس ناشی از مصرف دارو می باشد .

یک پاترن Rim( یا محیطی ) ایمنوفلورسانس به آنتی بادیهای بر علیه native یا ds DNA همراه میشود. آنتی بادی هایds-DNA برای تشخیص بیماری لوپوس ارزشمند می باشند زیرا در سایر بیماریها ناشایع می باشد .

تیتر بالای آنتی بادیهای ضد ds DNA ممکن است فعالیت بیماری را در بیماران به سمت نفریت لوپوسی نشان دهند. تیتر anti-asDNA فعالیت بیماری متغیر
می باشد، در بعضی موارد تعیین آنتی بادی ضد DNA به طور متوالی برای دنبال کردن فعالیت لوپوس اریتماتوسیستمیک مورد استفاده قرار می گیرند .

Anti-asDNA ممکن است به طور اختصاص به وسیله چندین آزمایش شامل آزمایش Crithida luciliae و تست farr تعیین گردد. نتایج حاصل از این
تست های مختلف در واحدهای متفاوت گزارش میگردد . نکته مهم این که مجری آزمایشگاهی انجام این تست ها با روشهای اجرا بخوبی آشنا باشد .

مقادیر طبیعی :آزمایشگاههای محلی باید تیترهای مثبت و منفی گزارش کنند، بطوریکه کمتر از 5 درصد افراد نرمال یک نتیجه مثبت داشته باشند . یک نتیجه ANA وقتی منفی گفته می شود که تیتر آن کمتر یا مساوی 1:160 باشد .

افزایش در : ANA در بیماران با لوپوس ، انواعی از بیماریهای اتوایمیون ( مثلاٌ تیروئیدیت ها شیماتو ، میوزیت های التهابی ) دیده می شود. یک نتیجه ANA مثبت ممکن است در بیماران با بیماری کبدی مزمن ( مثلاٌ هپاتیت فعال ، سیروز صفراوی اولیه ) ، بیماری مزمن کلیه ، بیماری مزمن بینابینی ریه و لوپوس دارویی و در معتادان وریدی نیز دیده شود . شیوع نتایج ANA مثبت در افراد مسن سه برابر سایر افراد (15%) است .بعلاوه، در تعدادی از اقوام درجه اول بیماران با بیماری اتوایمیون وافراد طبیعی (مخصوصاً در زنان و اشخاص پیرتر) ممکن است یک نتیجه ANA مثبت بدون ارتباط با بیماری خود ایمن وجود داشته باشد .
تیترهای ANA به طور کلی با فعالیت بیماری ارتباطی ندارد. تکرار تست ANA در یک بیمار که مثبت شناخته شده ارزش کمی دارد .

کاربردها : تستANA معمولاً بیشتر در تشخیص لوپوس استفاده می شود . اغلب 100% حساس است ، زیرا در عمل تمام بیماران با لوپوس یک نتیجه ANA مثبت دارند. به هرحال ANAS به هیچ وجه اختصاصی نیستند. زیرا آنها ممکن است در بیماریهای بافت همبند دیگر مانند لوپوس دارویی ( 95% ) ،اسکلرودرمی(90%-70% ) ، میوزیت های التهابی (60%-40% ) ، سندرم شوگرن (90%-75%) نیز دیده شوند. به علاوه حتی برخی اشخاص سالم هم نتایج ANA مثبت ، مخصوصاً در تیتر پایین دارند . تست ANA برای غربالگری بیماران با درد مفصل یا مشکوک به بیماری سیستمیک نباید استفاده شود .
 
آخرین ویرایش:

ayda

New member
آنتی بادی سیتوپلاسمیک ضد نوتروفیل (ANCA )

مترادفات: سیتوپلاسمیک ANCA (C-ANCA ) ، پرنوکلئار(ANCA –(P- ، میلوپراکسیداز ، پروتئیناز 3-

تعریف :ANCAS شامل یک گروهی از آنتی بادیهاست که با آنزیم موجود در سیتوپلاسم نوتروفیل باند می شود . آنتی بادیهای سیتوپلاسمیک ضد نوتروفیل در بیماران با انواع شدید واسکولیت و نیز در برخی دیگر از بیماریها یافت
می شود.ANCAS ممکن است ارزش تشخیصی و پیش آگهی در بیماری داشته باشد .

روش : آنتی بادیهای سیتوپلاسمیک ضد نوتروفیل با استفاده از نوتروفیل های انسانی ( یامونوسیت ) که روی یک اسلاید شیشه ای ثابت شده اند سنجیده می شود . سرم انسانی به اسلاید اضافه میشود و به وسیله حضور آنتی بادیهای باند شده با سیتوپلاسم نوتروفیل تشخیص داده می شود .

ANCAS در سیتوپلاسم به وسیله ایمنوفلورسانس غیر مستقیم مشخص می گردد. به دلیل یک artifact که در طول فیکساتور اسلاید با اتانول اتفاق می افتد ، پاترن های رنگ آمیزی مجزا مشاهده میشود ( جدول 2 ) .

در C-ANCAپاترن های رنگ آمیزی منتشر و گرانولی مشاهده می گردد . در مقایسه P-ANCA به صورت رنگ آمیزی اطراف هسته ای مشاهده میشود . گاهی اوقات یک پاترن اطراف هسته ای غیر تیپیک به عنوان A-ANCA و یا
X-ANCA آشکار میشود .

پاترن های رنگ آمیزی متفاوت با اتصال به Ag های مختلف همراه شده است .

نتایج غیر طبیعی:

C-ANCA: Ag که با C-ANCA همراه می شود پروتئیناز –3 می باشد، تست کردن آنتی بادی به طوراختصاصی برای این آنزیم می توان C-ANCAرا تائید کند .

C-ANCA مثبت همراه گرانولوماتوز وگنر مخصوصاٌ در بیماران با بیماری فعال دیده میشود .

در ارتباط با وسعت و فعالیت بیماری ، C-ANCA تقریباً یک حساسیت بین 50 تا 90% برای گرانوماتوز وگنر دارد . به علاوه اگر چه C-ANCA ممکن است به طور اتفاقی در تعداد از واسکولیت های دیگر دیده شود ( مثل سندرم چرج اشتراس ، پلی آرتریت ندوزا ) C-ANCA به طور نسبی برای گرانولوماتوز وگنر اختصاصی با یک ویژگی بیش از 90% می باشد. در تعدادی، اما نه همه بیماران با گرانولوماتوز وگنر تیتر C-ANCA ممکن است که با فعالیت بیماری ارتباط داشته باشد. علاوه بر وجود یک مارکر تشخیصی ، C-ANCA ممکن است یک نقش اتیولوژیک در گرانولوماتوز داشته باشد .

P-ANCA: با اتصال به آنزیم های مختلف که شامل میلوپراکسید از ، لاکتوفرین ، الاستاز ، کاتپسین و غیره مربوط می شود . P-ANCA و به ویژه آنتی بادیهای بر علیه میلوپراکسید از در حدود 60% از بیماران با پلی آرتریت میکروسکوپی و سندرم چرج اشتراس دیده شده است . P-ANCA همچنین ممکن است در بیماریهای دیگری نیز دیده شود که شامل بیماری التهابی روده ، پلی آرتریت و گلومرونفریت هلالی ایدیوپاتیک می باشد .

کاربردها : اندازه گیری ANCA سرم ، میلوپراکسید از یا پروتئیناز 3 ، ممکن است در ارزیابی بیماران باگرانولوماتوزوگنر مورد شک ، سندرم های کلیوی ، ریوی، یا واسکولیت سیستمیک استفاده شود .وجود مقادیر ANCA مثبت نباید جای استفاده بیوپسی یا آنژیوگرافی را در تشخیص گرانولوماتوز وگنر یا واسکولیت بگیرد .

در بعضی بیماران انتخاب شده اندازه گیری سریال ANCA ممکن است در ارزیابی فعالیت یا موفقیت درمان مورد استفاده قرار گیرد .
 
آخرین ویرایش:

jo-boy

New member
AMA

همچنین معروف به : Mitochondrial Antibody
نامهای رسمی : آنتی بادی ضد میتوکندریال و آنتی بادی M2 ضد میتوکندریال
تستهای مرتبط : ANCA ، ANA ، آنتی بادی میکروزومال کبد/کلیه ، آلکالین فسفاتاز ، آلانین آمینو ترانسفراز و SMA( آنتی بادی ماهیچه صاف ).

هدف انجام تست چیست؟
برای کمک به تشخیص PBC ( سیروز صفراوی اولیه ) انجام می شود.و هنگامی درخواست می شود که پزشک شما به PBC مشکوک باشد.
نمونه مورد نیاز چیست؟
نمونه خون گرفته شده از ورید برای این تست لازم است
آیا آزمایش نیاز به آمادگی دارد ؟
خیر

این تست چیست؟
این تست مقادیر آنتی بادیهای ضد میتوکندریال را در خون اندازه میگیرد.تولید مقادیر زیاد AMA رابطه قوی با بیماری PBC دارد. PBC اختلالی خود ایمن است که باعث التهاب و زخمهای مجاری صفراوی درون کبد میشود و باعث تخریب کبد و انسداد جریان صفراوی می شود.این بیماری به طور شایع در خانمهای بین سنین 35 الی 60 سال رایج است. حدود 90% افراد مبتلا به PBC دارای مقادیر واضحی از AMA هستند.
مقادیر افزایش یافته سطح AMA همچنین در کولانژیت اسکلروزه اولیه و ثانویه ، بیماری کبد مرتبط با بیماری التهابی روده مزمن (IBD) و همچنین انسداد مجاری صفراوی دیده می شود.علاوه بر این سطوح افزایش یافته سطح آلکالین فسفاتاز سرمی هم ممکن است مشاهده شود.
9 نوع آنتی ژن AMA ، (M1 – M9) وجود دارد که انواع M2 و M9 آن دارای اهمیت کلینیکال هستند. حضور نوع M2 به طور اختصاصی شاخص PBC می باشد در حالی که آنتی ژنهای دیگر در شرایط دیگری یافت می شوند.به طوری که امروزه بعضی آزمایشگاه ها از تست AMA-M2 به جای AMA استفاده می کنند.
تستهای دیگری که به کشف PBC و همچنین افتراق آن از دیگر بیماری های خود ایمن کمک می کنند عبارتند از :
Smooth muscle antibodies (SMA)
Antinuclear antibodies (ANA)
Alkaline phosphatase
IgM level
Bilirubin
Albumin
Prothrombin time
C-reactive protein
GGT
تفسیر نتایج چگونه است؟
زمانی که مقادیر مشخصی از AMA یا AMA-M2 در خون بیمار یافت می شود بیشترین علت ابتلا به PBC می باشد.
مقادیر کم AMA در شرایط زیر یافت می شود :
عفونت هپاتیت فعال مزمن ، عفونت هپاتیت خودایمن و سیفلیس .
همچنین AMA ممکن است در اختلالات خود ایمنی مثل SLE ، آرتریت روماتوئید ، سندرم شوگرن ، اسکلرودرما و تیروئیدیت هم یافت شود.
نکته : سطوح AMA ممکن است در کودکان و افراد با سیستم ایمنی آسیب پذیر کمتر از حد طبیعی باشد.بعلاوه ذکر این نکته هم مهم است که سطوح AMA با شدت علایم مریض مبتلا به PBC و همچنین تعیین پیش آگهی برای وی ارتباطی ندارد.
نکته ای که باید بدانید :
هنگامی که سطح AMA-M2 یا AMA در خون شما بالا باشد احتمالا پزشک شما دستور به انجام بیوپسی کبد برای بررسی دقیقتر بافت کبد می دهد.در ضمن تکنیکهای عکس برداری هم ممکن است برای کشف انسداد مجاری صفراوی به کار بروند.
پرسش متداول : علت ابتلا به PBC چیست ؟
در پاسخ باید گفت علت مشخصی هنوز تععین نشده است .این بیماری نه عامل عفونی دارد نه وراثتش ارثی است، اگرچه در بعضی خانواده ها استعداد ابتلا به بیماری های خود ایمن بالاست.این بیماری میتواند در هر فرد و هر سنی رخ دهد اما نوع اولیه آن عموما در زنان میانسال وجود دارد.
 

jo-boy

New member
تست amaتو ایران هم انجام میشه؟؟

مطمئنا توی آزمایشگاههای دولتی انجام نمیشه اما ممکنه بعضی آزمایشگاههای تخصصی انجامش بدن
در کل ما خیلی از تستارو داریم که تو ایران روتین نیست و یکی از علتاش عدم آشنایی پزشکان با
آزمایشهای روزه دنیاست
 

jupiter_sps

New member
ممنون بچه ها! فقط اگه ممکنه فونت رو یه مقدار درشت تر کنید که راحت تر خونده بشن!(منظورم ایدا هست)

دستتون درد نکنه
 

jo-boy

New member
ENA Panel

همچنین معروف است به : anti-RNP; anti-ribonucleoprotein; anti-SSA; SSA (Ro); anti-Sjögren Syndrome A; anti-SSB; SSB (La); anti-Sjögren Syndrome B; anti-Sm; Smith antibody; Scl-70; anti-topoisomerase; Scleroderma antibodies; anti-Jo-1
نام رسمی : Extractable Nuclear Antigen Antibodies ( آنتی بادی های آنتی ژن قابل استخراج هسته ای )(یعنی آنتی بادی علیه آنتی ژنی خاص)

تستهای مرتبط : ANA; Autoantibodies; Anti-dsDNA

چرا این تست انجام میشود ؟
برای کمک به تشخیص و افتراق بین اختلالات خود ایمن.
چه زمانی این تست درخواست می شود ؟
زمانی که تست ANA بیمار مثبت شود و همچنین بیمار علائمی از اختلالات خود ایمن داشته باشد.
نمونه مورد نیاز چیست؟
خون گرفته شده از ورید بیمار
آیا تست نیاز به آمادگی قبلی دارد ؟
خیر

این تست چیست؟
تست پانل ENAیا Extractable Nuclear Antigen Antibodies برای بررسی اختصاصی حضور اتو آنتی بادی در خون بیمار است.اتو آنتی بادیها هنگامی ایجاد می شوند که سیستم ایمنی فرد به اشتباه بافتهای بدن خود فرد را مورد حمله قرار می دهد. این حمله می تواند باعث التهاب ، تخریب بافتو دیگر علائم و نشانه های مرتبط با بیماری های خود ایمن شود.
ENA زیر مجموعه ای از ANA میباشد که آنتی بادی های مورد بررسی که علیه پروتئینها هستند مستقیما در هسته سلول موجودند.اختلالات اتوایمن خاص ممکن است با یک یا چند عدد از این آنتی بادی ها یا ENA مرتبط باشند که همین ارتباط برای تشخیص و اقتراق اختلالات اتوایمن از هم به کار می رود. پانل ENA شامل گروهی 4 تایی یا 6 تایی از تستهای اتوآنتی بادی است.تعداد تستها به نوع آزمایشگاه (از لحاظ امکانات) ، درخواست پزشک و توانایی مالی بیمار بستگی دارد.
تست 4 تایی پانل ENA عبارت است از :
Anti-RNp …..…..> Anti-U(1)RNP, Anti-Ribonucleoprotein
Anti-Sm .................> Smith Antibody
Anti-SS-A (Ro) ………… > Anti-Sjögren Syndrome A
Anti-SS-B (La) .......... > Anti-Sjögren Syndrome B

و 2 تست اضافه در تست 6 تایی هم عبارتند از :
Scl-70 .....>. Scleroderma Antibodies; anti-topoisomerase
Anti-Jo-1 ....> Antihistidyl Transfer RNA Synthase Antibodies

تست 4 تایی برای تشخیص این موارد به کار می رود :
MCTD یا mixed connective tissue disease
SLE یا سیستمیک لوپوس اریتروماتوز
سندرم شوگرن یا Sjögren syndrome

کاربرد تست 6 تایی برای تشخیص موارد زیر است :
اسکلرودرما
پلی میوزیت

چه زمانی تست درخواست می شود ؟
همانطور که گفته شد این تست هنگامی درخواست می شود که فرد علائم بیماری اتوایمن را دارد و در ضمن تست ANA وی نیز مثبت بوده است (مخصوصا زمانی که الگوی فلورسنت در اندازه گیری به صورت speckled نمایان شود).
علائم ونشانه های بیماری های خود ایمن خیلی متنوع است و ممکن است در همه جای بدن دیده شود ، بعضی از این علائم عبارتند از :
تب و خستگی مداوم
درد ماهیچه
راش پوستی
ورم و درد مفصل
پدیده ریناد
آسیب کلیوی همراه پروتئینوری
علائم نورولوژیک مثل تشنج ، افسردگی و جنون
آنمی همولتیک با لکوپنی

تفسیر نتایج چگونه است؟
تحقیقات نشان داده هر کدام از این اتو آنتی بادی ها به طور مشخص در بیماران با اختلال اتو ایمن خاصی شناسایی شده و در بقیه افراد سالم دیده نشده است. عموما وجود علائم و مثبت شدن ENA کلیدی تشخیصی برای پی بردن به بیماری است اما وجود علائم و منفی شدن اتو آنتی بادی به این معناست که یا هنوز اتو آنتی بادی ساخته نشده و یا علائم مربوط به بیماری دیگری است.
تفسیر پانل ENA به صورت زیر است
Anti-RNP : در 95-100% افراد مبتلا به MCTD مثبت است همچنین ممکن است در این شرایط هم مثبت شود : SLE و Scleroderma
Anti-Sm : در بیش از 30% افراد مبتلا به SLE مثبت است و برای این بیماری بسیار اختصاصی است.
Anti-SS-A (Ro) : در بیش از75% بیماران مبتلا به Sjögren's syndrome مثبت است همچنین در این شرایط هم گاهی مثبت است : SLEو scleroderma
Anti-SS-B (La) : در بیش از 60% افراد مبتلا به Sjögren's syndrome مثبت است همچنین در این شرایط هم گاهی مثبت است : SLEو scleroderma .عموما همراه Anti-SS-A مثبت می شود.
Scl-70 : در بیش از60% افراد مبتلا به Scleroderma مثبت است .
: Anti-Jo-1 در پلی میوزیت و فیبروز ریوی مثبت است.

نکته : تا کنون حدود 100 آنتی ژن ENA کشف شده اما تعداد محدودی به صورت روتین تست می شوند.

 
آخرین ویرایش:

jo-boy

New member
خب امروز میخوام تستای مرتبط با آلرژی رو نام ببرم.

آلرژی ، ازدیاد حساسیت و واکنشهای اضافی سیستم ایمنی به موادیست که در بیشتر افراد ایجاد حساسیت یا مشکل نمی کند.
تستهای آزمایشگاهی :

Allergen specific IgE testing : به دو روش ایمونو اسی و RAST انجام می شود .

Total IgE testing : بیشتر برای بررسی پروسه پیشرفت آلرژی بکار می رود.

Skin prick یا همان تست پوستی پریک : تست پریک برای آلرژنهای غذایی عموما استفاده نمی شود و عموما برای آلرژنهایی مثل ذرات گرد و غبار و مخمر هاست.

تست پوستی اینترادرمال : این تست به علت نتایج مثبت کاذب زیادش کمتر انجام می شود.

Patch test : عموما برای بررسی ازدیاد حساسیت تاخیری ( نوع 4 ) استفاده می شود.

Oral food challenges : برای بررسی آلرژی به مواد غذایی است (تست طلایی استاندارد ) . انجام آن نیاز به مراقبتهای ویژه پزشکی دارد زیرا ممکن است با واکنشهای شدیدی مثل آنافیلاکسی همراه باشد.

Elimination Test : تستی برای بررسی آلرژنهای غذایی است . به زبان ساده می توان گفت در این تست مواد مشکوک را از غذا حذف می کنند و سپس آنها را یکی یکی اضافه کرده تا ماده مورد نظر شناسایی شود.

تستهای دیگر که به طور گسترده استفاده نمی شود :
- بررسی آنتی بادی IgG4
- تحریک زیر زبانی
- تست خنثی سازی
- تجزیه تحلیل خون محیطی با استفاده از میکروسکوپ دارک فیلد ( زمینه تاریک )
- تحریک و خنثی سازی

 

jo-boy

New member
دوستان اگه کسی اطلاع راجع به تست خاصی می خواد یا اینکه تستای آزمایشگاهی بیماری خاص مد نظرتونه بپرسید
اگه بتونم براتون جواب می دم.
 

biochem

New member
سلام جو بوی. منبع تست هایی که میذاری labtestonline نیست؟ اگه لطف کنی منبعو بذاری ممنون میشم
 

mandana99

New member
دوستان اگه کسی اطلاع راجع به تست خاصی می خواد یا اینکه تستای آزمایشگاهی بیماری خاص مد نظرتونه بپرسید
اگه بتونم براتون جواب می دم.

من خیلی به مبحث تشخیصهای خون علاقه دارم.اگر ممکن باشد کتاب مرجعی که آزمایشات تشخیصی خون(آزمایشگاه بالینی) را به زبان روان توضیح داده باشد و در عین حال کامل باشد لطفا معرفی کن
 

negar62

New member
سلام موضوع گفتگوی جالبی رو انتخاب کردین . موفق باشین
 

jo-boy

New member
من خیلی به مبحث تشخیصهای خون علاقه دارم.اگر ممکن باشد کتاب مرجعی که آزمایشات تشخیصی خون(آزمایشگاه بالینی) را به زبان روان توضیح داده باشد و در عین حال کامل باشد لطفا معرفی کن

کتاب عملی که هم خوبه هم روان فعلا " پاس هماتولوژی " هست که در مورد آزمایشگاه هماتولوژیه اما کتابای لاتین قوی مثل وینتروب هم داریم که ترجمش و خوندنش وقت گیره.
 

ayda

New member
گازهای شریانی/ABG
برخلاف اكثر آزمايشهاي خوني، كه نمونه خون از سياهرگها گرفته مي*شود، نمونه اين آزمايش از خون سرخرگي بدست مي*آيد. در اين آزمايش، اكسيژني كه در خون، از ريه*ها به بافتهاي بدن حمل مي*گردد، همچنين دي*اكسيد كربني كه از سلولهاي بدن توليد شده و توسط خون به ريه*ها، كليه*ها و كبد منتقل مي*گردد، اندازه*گيري مي*شود. همچنين، عوامل ديگري نظير ميزان اسيديته خون نيز محاسبه مي*شود. بهمين دليل از اين آزمايش، معمولاً جهت سنجش كفايت اكسيژن*رساني و عملكرد مطلوب ريه*ها و كليه*ها و سيستم متابوليسم بدن در بيماران بستري در بيمارستان استفاده مي*شود. انجام اين آزمايش، ساده است، نتيجه آن، فوراً حاضر مي*گردد و كاربرد زيادي نيز در موارد اورژانس دارد.

آزمون
مقادير طبيعي
توضيح

PH


۴۴/۷-۳۶/۷

نشاندهنده ميزان اسيديته خون. مقادير آن تحت تأثير كاركرد صحيح كليه، ريه و متابوليسم بدن است.

PCO2


mmHg
۴۵-۳۵

نشاندهنده فشار گاز دي*اكسيد كربن و اكسيژن مقادير آنها تحت تأثير عملكرد ريه*هاست.

PO2


mmHg
۱۰۰-۸۰

نشاندهنده فشار گاز دي*اكسيد كربن و اكسيژن مقادير آنها تحت تأثير عملكرد ريه*هاست.

HCO3


mmol/Lit
۲۸-۲۱

بسته به عملكرد ريه، كليه، اسيديته و متابوليسم بدن، تغيير مي*كند.

O2

(اشباع اكسيژن)

بالاتر از ۹۰

نشاندهنده كفايت اكسيژن*رساني خون به بدن
 

ayda

New member
پروتئین بنس- جونز متشکل از دایمرهایی از زنجیره های سبک کاپا یا لاندا ایمنوگلوبین ها است.این پروتئین در ابتدا به وسیله هنری جونز در سال 1847 به علت خواص قابلیت انحلال غیر معمول آن شناخته شده است.
این پروتئین وقتی تا `c60-40 حرارت داده شود رسوب می کند اما وقتی جوشانیده می شوددوباره محلول می گردد.وزن مولکولی این پروتئین کوچک است،44000 دالتون، بنابراین از داخل گلومرولهای سالم به آسانی فیلتره می گردد.
برای درک پروسه ترشح زنجیره های سبک در ادرار لازم است به منشا تولید این زنجیره ها پی ببریم.در بیماریهای اساسی یک کلون بدخیم از ایمنوسیتهای تولید کننده ایمنوگلوبولین تشکیل می گردد. تمامی سلولها در کلون نتیجه پرولیفراسیون یک سلول منفرد هستندو بنابراین دارای خواص یکسانی می باشند.

این سلولها یک ایمنوگلوبولین هموژن سنتز خواهند نمود (به عنوان مثال همه IgG یاIgA )و یا تنها یک نوع از زنجیره های سبک آزاد کاپا یا لاندا.عدم تعادل در سرعت های تولید زیر واحدهایی (زنجیره های سبک و سنگین)که مولکول ایمنوگلوبولین را تشکیل می دهند می تواند منجر به تولید بیش از حد زنجیره های سبک شود که این زنجیره ها از گلومرولها فیلتره شده و در ادرار ترشح می شوند(پروتئین بنس-جونز). اما همه اینها بستگی به مقادیر نسبی زنجیره های سبک وسنگینی که کلون تولید می نماید،دارند.سه نوع اختلال می تواند اتفاق بیفتد.
کلون می تواند مقادیر مساوی از یک نوع زنجیره سبک و یک نوع زنجیره سنگین تولید کند.اینها به منظور تشکیل یک ایمنوگلوبولین هموژن ترکیب خواهند شد که در الگوی الکتروفورز سرم به صورت پیک منوکلنال قابل شناسایی خواهد بود و بنابرین چون هیچ زنجیره سبک اضافی سنتز نشده است در ادرار هم چیزی ظاهر نخواهد شد (پروتئین بنس-جونز نداریم )
کلون ممکن است زنجیره های سبک را بیشتر از زنجیره های سنگین سنتز کند و زنجیره های سبک با همه زنجیره های سنگین در دسترس ترکیب شوند و ایمنوگلوبولین به دست آمده را می توان در الکتروفورز سرم شناسایی کرد.زنجیره های سبک اضافی در ادرار ترشح خواهند شد (پروتئین بنس-جونز).
کلون تنها زنجیره های سبک هموژن را بدون هیچگونه زنجیره سنگینی می سازد و الکتروفورز سرم هیچ پیک منوکلنال را نشان نمی دهد چون هیچ نوع مولکول ایمنوگلوبولین هموژن نمی تواند تشکیل شود.تمام زنجیره های سبک در ادرار ترشح خواهند شد مگر اینکه کلیه ها کم کار باشند. بنابراین ادرار شامل مقادیر زیادی پروتئین بنس-جونز بوده و این را می توان به وسیله یک پیک در الگوی الکتروفورز سرم بهتر شناسایی نمود.


میلوم مولتیپل بیماریی که در آن پرولیفراسیون بدخیم پلاسما سل ها معمولاً در مغز استخوان وجود دارد در اغلب موارد همراه با پروتئین بنس-جونز می باشد. برآورد می شود که 50-80% بیماران مبتلا به میلوم مولتیپل پروتئین بنس-جونز در ادرار خواهند داشت.موارد باقیمانده دیگر به وسیله الکتروفورز سرم یا ایمونوالکتروفورز که امکان شناسایی ایمنوگلوبولین منوکلنال توسط آن وجود دارد،تشخیص داده می شوند.
مشاهده پروتئین بنس-جونز در ادرار برای میلوم مولتیپل اختصاصی نیست بلکه همچنین در مواردی مثل: لنفوم،ماکروگلوبولینمی،لوسمی،سارکومای اوستئوژنیک،آمیلوئیدوز و بد خیمی های دیگر نیز مشاهده می شود.ترشح روزانه زنجیره های سبک در ادرار می تواند از کمتر از یک گرم در روز تا
15-20 گرم در روزمتفاوت باشد. از خصوصیات بیماری میلوم مولتیپل این است که اگر پروتئین بنس-جونز وجود داشته باشد در مقادیر زیاد ظاهر خواهد شد.

پس از پروتئینوری طولانی مدت بنس-جونز ممکن است غشا گلومرول به پروتئین های بزرگ
نفوذ پذیرتر شده و به علت بازجذب مجدد پروتئینها،سلول های توبولی دژنره و تخریب گردند و بنابراین پروتئین های نورمال سرم مثل آلبومین وگلوبولین نیز در ادرار ظاهر خواهند شد.
انجام آزمایش برای پروتئینوری بنس-جونز یک بخش از آزمایشهای روتین و معمولی ادرار نیست.اما این پروتئین ممکن است به صورت تصادفی توسط تست گرما و اسید شناسایی شود.چنانچه درخواستی برای انجام تست پروتئین بنس-جونز باشد ممکن است ابتدا تست اسید سولفوسالیسیلیک به عنوان یک تست غربالگر برای تمام پروتئین ها انجام شود. اگر نتیجه منفی بود پس پروتئین بنس-جونز وجود ندارد اما اگر نتایج مثبت به دست آمد آنگاه تست های بیشتری لازم است تا مشخص کند که آیا رسوب مربوط به پروتئین بنس-جونز است یا مربوط به سایر پروتئین ها می باشد. بهترین روش برای شناسایی حضور این زنجیره های سبک،انجام الکتروفورز پروتئین و ایمونوالکتروفورز با استفاده از آنتی سرم های اختصاصی
بر روی نمونه ادراری است که قبلاٌ توسط دیالیز به خوبی تغلیظ شده باشد.

دو روش دیگر غربالگر نیز وجود دارند که می توانند استفاده شوند اما به اندازه الکتروفورز با ارزش نیستند. یک روش براساس خواص حلالیت غیر معمول آن و روش دیگر یک آزمایش رسوبی با استفاده از تولوئن سولفونیک اسید (TSA) است.

تست رسوبی گرما
پروتئین بنس-جونز در درجه حرارت های بین 40-60 درجه سانتیگراد (درجه اپتیمم 56) رسوب می کند،ولی مجدداٌ در حرارت 100 درجه سانتیگراد حل می شود. با سرد کردن مجدد،رسوب دوباره در حدود 60 درجه سانتیگراد ظاهر شده و مجدداٌ در حرارت پایین تر از 40 درجه سانتیگراد حل خواهد شد.

آزمایش تولوئن سولفونیک اسید (TSA)
معرف TSA پروتئین بنس-جونز را رسوب می دهد و می تواند مقادیر این پروتئین را در حد 0.03 میلی گرم در هر میلی لیتر شناسایی نماید.این محلول،آلبومین را رسوب نمی دهد اما اگر گلوبولین ها در غلظت های بیش از 500 میلی گرم در 100 میلی لیتر وجود داشته باشند،نتیجه مثبت ایجاد می نمایند
 

ayda

New member
RDW در واقع دامنه پراکندگی حجم RBC ها را به ما نشان می*دهد.مثال: در دو گروه درسی نمرة چهار دانشجو عبارتند از 20-20 و 0و 0و در گروه دیگر 10-10-10-10 است معدل هر دو گروه 10 است همان چیزی که MCV به ما نشان می*دهد. اما گروه اول و دوم با هم خیلی فرق دارند ما با S.D یا انحراف معیار می*توانیم تفاوت این دو را کشف کنیم. در گروه دوم انحراف معیار صفر و در گروه اول انحراف معیار 10 است. بنابراین MCV معدل را به ما می*گوید ولی RDW انحراف معیار را به ما اعلام می کند. در دستگاه*های اتوماتیک این انحراف معیار حجم به صورت درصدی از میانگین بیان می*شود و همانطور که می*دانیم بیان انحراف معیار بصورت درصدی از میانگین را Coefficient of Variation می*گویند که عبارت است از 100 × CV= RDW= SD/MCV لذا RDW که دستگاه آنرا بصورت CV محاسبه می*کند، نشان می**دهد که چقدر پراکندگی از نظر حجم RBC ها وجود دارد. به عبارت دیگر RDW معیاری است برای Anisocytosis .تفسیر RDWRDW بطور نرمال زیر 15% است، هرگاه میزان آن بالا رود نشان دهنده آنیزوسیتوز 1 است.


وقتی در جواب بیمار ( Report sheet ) هیپوکروم میکروسیتیک آنمی وجود داشته باشد، دو تشخیص افتراقی داریم :


• 1. آنمی فقر آهن


• 2. تالاسمی مینور


حال اگر RDW بالا باشد (بیشتر از 15%)، به نفع فقر آهن و اگر پایین باشد به نفع تالاسمی مینور است.


در برخی مقالات RDW بالا بعنوان یک اخطار اولیه است برای شروع یک آنمی فقر آهن.


اگر RDW بین 18-15% باشد، آنیزوسیتوز 1 + است.


اگر RDW بین 22-18% باشد، آنیزوسیتوز 2 + است.


اگر RDW بیش از 22% باشد، آنیزوسیتوز 3 + است.


• حال اگر MCV بالا باشد و RDW هم بالا باشد یعنی اینکه : 1) RBC ها ماکروسیتیک هستند 2) اختلاف در اندازه*ها هست. چه تشخیص افتراقی مطرح می*شود؟ جواب: آنمی مگالوبلاستیک.• حال اگر MCV بالا ولی RDW طبیعی بود، یعنی اینکه:

1) RBC ها ماکروسیتیک هستند

2) اختلاف در اندازه ندارند. چه تشخیص*های افتراقی مطرح می*شود؟

1.Aplastic anemia
2.Anemia of liver dix
 

jo-boy

New member
آیدا جان مطلب rdw خیلی جالب بود . خیلی وقت بودم که دنبال همچین چیزی بودم . ممنون
 
بالا