ناخن ها درباره سلامتی شما چه می گویند

maxin

Well-known member
3b77d3f73b59742412f393cd0d264b14_L.jpg
آیا میدانستید که ناخنها می توانند سرنخی درباره سلامت عمومی شما باشند ؟ کمی سفید شدگی یا مقداری ناهمواری به صورت پستی بلندی ممکن است نشانه ای از یک بیماری در بدن انسان باشد. مشکلاتی در کبد، ریه و قلب می تواند خود را در ناخن ها نشان دهد !

ناخن های رنگ پریده

بیشتر ناخن های رنگ پریده بعضی اوقات نشانه ای از بیماری های جدی می باشد مانند:
کم خونی
نارسایی قلب
بیماری های کبد
سوء تغذیه
nails-health-1.jpg


ناخن های سفید
اگر بیشتر سطح ناخن شما سفید با حاشیه های تیره باشد، می تواند نشانه ای از بیماری های کبدی مانند هپاتیت باشد. در این تصویر شما انگشتانی را می ببینید که دارای نشانه بیماری یرقان (زردی،از بیماری های کبد) است

nails-health-2.jpgناخن های زرد
یکی از شایع ترین علل زردی ناخن بروز عفونت های قارچی است. هر چقدر عفونت بیشتر باشد، بستر ناخن منقبض و ناخن ها ضخیم و خرد می شود. در موارد نادر، ناخن های زرد می تواند نشانه یک بیماری جدی مانند بیماری تیروئید حاد ، بیماریهای ریوی ، دیابت و یا پسوریاسیس باشد.

nails-health-3.jpg
 

maxin

Well-known member
ناخن های متایل به آبی
این رنگ ناخن می تواند به علت کمبود اکسیژن بدن باشد. که نشان دهنده یک نوع عفونت در ریه ها مثل ذات الریه است .همچنین به بعضی از مشکلات قلبی می توان از آبی شدن رنگ ناخن ها پی برد.

nails-health-4.jpgناخن های موج دار
اگر سطح ناخن موج دار یا فرو رفته باشد، می تواند یکی از نشانه های اولیه بیماری پسوریاسیس یا آرتریت باشد. تغییر رنگ ناخن بسیار شایع است ، پوست زیر ناخن هم در این مورد به قهوه ای مایل به قرمز دیده می شود.

nails-health-5.jpgناخن های شکننده
ناخن های خشک و شکننده که دائما ترک می خورند، می تواند در ارتباط با بیماری تیروئید باشد و ترک خوردگی و یا شکستن ناخن همراه با زرد شدن رنگ آن بیشتر از نشانه های عفونت قارچی می باشد.

nails-health-6.jpgناخن های قرمز باد کرده
پوست قرمز و پف کرده اطراف ناخن ، به عنوان التهاب ناخن شناخته می شود. که این میتواند به علت بیماری لوپوس و یا امراض بافتی دیگر باشد. عفونت نیز می تواند به قرمزی و التهاب ناخن بیانجامد.

nails-health-7.jpg
 

maxin

Well-known member

خطوط تیره زیر ناخن
با مشاهده خطوط تیره در زیر ناخن هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.گاهی اوقات ممکن است به علت ملانوم، یک نوع سرطان پوستی خطرناک ایجاد شوند.
nails-health-8.jpgناخن جویدن
شاید ناخن جویدن از عادات قدیمی شما باشد، اما در بضی موارد نشانه ای از اضطراب مزمن شمرده می شود که قابل درمان است. ناخن جویدن یا کندن ناخن می تواند به علت وسواس باشد. اگر نمی توانید آنرا متوقف کنید بهتر است در این زمینه به توصیه های پزشک خود توجه کنید.


ناخن ها فقط بخشی از پازل هستند

گرچه تغییرات ناخنها نشانه برخی مشکلات هستند، اما این تغییرات همیشه جزو اولین علائم بیماری به شمار نمی آیند و بسیاری از ناهنجاری های ناخن بی ضرر هستند.مثلا هرکسی که ناخنش سفید باشد لزوما مبتلا به هپاتیت نمی باشد . چنانچه ظاهر ناخنتان شما را نگران کرده است به متخصص پوست مراجعه نمایید.
 
بالا