معرفی کامل رشته زیست شناسی- گرایش* علوم* سلولی* و مولکولی

Artmis.a

New member
معرفی کامل رشته زیست شناسی- گرایش علوم سلولی و مولکولی

مهمترین مولکولهایی که در حیات سلول مؤثر هستند، rna,dna و پروتئینها می باشند. Dna مرکز ذخیره اطلاعات و صدور فرمان های سلول ، rna وظیفه انتقال این فرمان ها و پروتئین مسئولیت اجرای این فرمان ها را بر عهده دارند.

در زیست شناسی سلولی و مولکولی چگونگی این فعالیت ها بررسی می شود.

امروزه زیست شناسی در کشورهای پیشرفته بیش از 80 تا 90 درصد سمت و سوی علوم سلولی و مولکولی دارد. چرا که رشته علوم سلولی و مولکولی نیروی انسانی لازم را برای تحقیق در رشته های پزشکی ، بیوشیمی ، ژنتیک ، بیوتکنولوژی ، مهندسی ژنتیک ، اصلاح نباتات ، شیلات و دام تربیت می کند.

توانایی های لازم :
در گرایش های مختلف زیست شناسی سلولی و مولکولی باید علاقه مند بود و صبر و پشتکار داشت تا بتوان طعم شیرین موفقیت را چشید. همچنین دانشجو باید حافظه خوبی داشته و در دروس شیمی ، ریاضی و فیزیک قوی باشد و در نهایت لازم است که به کارهای آزمایشگاهی علاقه مند باشد. برای مثال یکی از کارهایی که به طور معمول در آزمایشگاه علوم سلولی و مولکولی انجام می گیرد، استخراج rna از یک بافت است که حداقل زمان لازم برای این کار 5 ساعت می باشد.

موقعیت شغلی در ایران :
اصولاً در ایران اگر فردی به امید آینده مالی خوب به دنبال علوم پایه برود اشتباه کرده است چرا که رشته های علوم در ایران ارزش مادی زیادی ندارند. امّا اگر فردی به علوم پایه علاقه دارد ، مطمئناً رشته علوم سلولی و مولکولی رشته ای با ارزش و خوب است . تعدادی از مراکز تحقیقاتی مانند انستیتوپاستور، مرکز تحقیقات ژنتیک ، مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک و مراکز تحقیقاتی دانشگاهی می توانند پذیرای فارغ التحصیلان علوم سلولی و مولکولی باشند. علاوه بر مراکز تحقیقاتی موجود، فارغ التحصیل این رشته می تواند با ایجاد شرکت خصوصی سازنده مواد اولیه آزمایشگاه های علوم سلولی و مولکولی یا آزمایشگاهی که تستهای آن در سطح موکلولی است ، هم به جامعه علمی خدمت کند و هم وضعیت مالی نسبتاً خوبی داشته باشد البته در حال حاضر نیز در ایران چنین فعالیت هایی در سطح محدودی انجام می گیرد.

دروس تخصصی گرایش علوم سلولی و مولکولی :
شیمی آلی ، بیوشیمی ، زیست شناسی سلولی ، ژنتیک ، میکروبیولوژی ، اکولوژی ، زیست شناسی گیاهی ، زیست شناسی جانوری ، فیزیولوژی گیاهی ، ایمونولوژی ، زبان تخصصی . (بسیاری از درس های این گرایش همراه با آزمایشگاه است ).

منبع: کتاب آشنایی با رشته های دانشگاهی سازمان سنجش آموزش کشور تالیف: خانم فیروزه سودایی

آخرین ویرایش:

sahar-a

New member
البته اهمیتش(ریاضی و فیزیک) به اندازه بقیه دروس سلولی نیست و گرنه دونستنشون الزامیه!!!!!

mohamad21

New member
riaziat fk konam mohem bashe vali fizik aslan!!!.kojaye celuli be fizik rabt dare!!i? age kasi midune bege konjkav shodam

Aysel

New member
بچه ها چه تفاوتی بین رشته بیوتکنولوژِی البته پزشکی و سلولی مولکولی با ژنتیک وجود داره؟به نظرم دروس یکسانی دارن؟ از لحاظ آینده و بازار کار چه تفاوتی دارن؟

miladp1372

New member
سلام دوستان عزیزم بی زحمت منو مثله برادر کوچکتون بدونید من رشته علوم آزمایشگاهی می خواستم (کارشناسی) بخونم با اختلاف 8 نفر قبول نشدم و قرار شد مرکز آزمون دانشگاه آزاد یه انتخاب رشته مجدد برای کنکور سراسری در مقطع لیسانس بگذارد من رشته بیوشیمی (تاکید می کنم کارشناسی نه کارشناسی ارشد یا دکتری)‌دانشگاه آزاد گرمسار قبول شدم به نظرتون ارزش داره 4 سال بخونم بازار کارش تو لیسانس واقعا 0 هستش به نظرتون از زمانی که برم دانشگاه فکر کنم چطوری می تونم ارشد وزارت بهداشت تو رشته هایی مثل ایمونولوزی یا بیوشیمی بالینی قبول شم نظرتون درباره ی این رشته و کلا رشته زیست شناسی گرایش سلولی مولکولی تو لیسانس چیه؟؟ واقعا ممنون همگیتون میشم اکه راهنمایی یا بهتر بگم کمکم کنید

Biology

New member
با لیسانس سلولی مولکولی هیچ جا نمیشه کار کرد،اگه به دنبال درامد هستید رشته ی خوبی نیست. البته من از بازار کار این رشته تو تهران خبری ندارم. من رشت هستم. با رشته من هیچ کاری نمیشه انجام داد

miladp1372

New member
من که دارم سلولی مولکولی گرایش بیوشیمی می خونم میدونم خیلی بدرد بخور نیست ولی رده دکتری و ارشدش خوبه ضمنا معلم کنکور شدن هم خوب در آمدی داره تو تهرانم اگه پارتی داشته باشی می تونه تو آزمایشگاه کار کنی

mina_m

New member
سلام.مطلب خیلی عالی بود.من خیلی علاقه به سلولی مولکولی دارم.میخوام واسه ارشد بخونم.میشه بهم کمک کنید که چه منابعی رو مطالعه کنم؟لطفا جوابمو بدید.خیلی گیج شدم.هر کسی یه چیزی میگه و من به هیچ نتیجه ای نرسیدم

بالا