معرفی نرم افزارهای کاربردی

s.a.g.pr

New member
10 مورد از بهترین نرم افزارهای یادگیری فلش کارتی

اینجا میخوام 10 مورد از نرم افزارهای space repetition رو معرفی کنم. این نوشته ها تجربه خودمه. از اونجایی که اگه با یکی از این نرم افزارها کار کنیم بعد از مدتی، تغییر نرم افزار باعث میشه که روال مرور و یادگیری از بین بره لذا خیلی اهمیت داره که یک بار برای همیشه تو این زمینه بهترین نرم افزارو انتخاب کنیم.
نکته 1: من بعد از مدتی تحقیق به نتایج زیر رسیدم ولی برای نتایج دقیقتر نیاز به زمان بیشتری کار کردن با برنامه رو میطلبه مثلا شاید چندین ماه نیاز باشه.
نکته 2: من اگه بخوام انتخاب کنم، Anki رو برای آموزش زبان و OpenCards رو برای پرزنتیشن ها در فایل پاورپوینت و SuperMemo رو برای سایر موارد مخصوصا یادگیری های Lifetime انتخاب میکنم. ولی هفت تای دیگه رو اصلا دیگه نیازی به تحقیق نمیبینم و واسم واضح شده که امکانات این سه تایی رو که گفتم ندارن. البته RecallPlus4 نسخه expert که رایگان نیست هم معرکه ست ولی متاسفانه هرچی گشتم نتونستم پیداش کنم اگه کسی تونست گیر بیاره لطفا بهم بگه.
نکته 3: در مورد رده بندی ممکنه نظر شما با من فرق کنه و احتمالا نظر شما درست باشه که این تاحد زیادی به خواسته های ما از نرم افزار مربوط میشه. مثلا من، امکانات واسم خیلی مهم بود واسه یکی ممکنه سادگی نرم افزار مطرح باشه یا یکی دیگه ظاهر و اینترفیس نرم افزار واسش مهم باشه و ...
Top 10:

10) Recallplus (expert edition)
http://www.recallplus.com/index.php
تنها نرم افزار spaced repetition ای است که بر پایه MindMapping است. به طوری که دانسته هایتان را میازماید. امکانات فوق العاده ای دارد که ممکن است در نرم افزارهای دیگر یافت نشود. ولیکن رایگان نیست و ورژن expert edition کرک شده آن تا این زمان در اینترنت وجود ندارد. ورژن رایگان آن کارایی ندارد. اگر نسخه غیر پولی در اینترنت موجود بود، قطعا رتبه بالاتری را لایق بود.


9) Teach2000
نرم افزاری ساده و رایگان و در مقایسه با نرم افزارهای این لیست، امکانات ضعیفی دارد به طوری که در بعضی قسمتها فونت فارسی به درستی نمایش داده نمیشود.


8) Jmemorize
http://sourceforge.net/projects/jmemorize/
نرم افزاری ساده و متداول و تحت جاوا است. ظاهرا ورژن قدیمی تر دارای باگ بوده و ممکن بوده عدم لود فایل سیو شده رخ بدهد.
امکانات ضعیفی دارد مثلا نمیتوان از Microsoft Word کپی کرد. همچنین هنگام ایجاد کارت ابزار ضعیفی داشت و نمیشد خط بخصوصی را راست چین یا چپ چین کرد. در ضمن صدا را ساپورت نمیکند ولی تصویر را ساپورت میکند.
الگوریتمهای متنوعی برای زمانبندی دارد که برای استفاده از الگوریتم زمانبندی لایتنر، باید تابع نمایی را انتخاب کرد.


7) FullRecall
http://fullrecall.com/
رایگان بوده و حجم کمی دارد و سرعت کار کردن با آن بالاست. امکانات ضعیفی دارد و فونت فارسی را ساپورت نمیکند. لذا کلمات فارسی به صورت نامرتب نمایش داده میشوند.


6) MemoryLifter
http://www.memorylifter.com/
interface خوبی داشته و رایگان است. ساپورت Unicode و ویدئو و آپشن های مختلف برای جوابها مثل correct on the fly و right/wrong synonyms highlighted از این دسته هستند.


5) Mnemosyne
http://mnemosyne-proj.org/
یکی از نرم افزارهای محبوب در این زمینه است. نسبت به نرم افزار Anki از امکانات کمتری برخوردار است. مثلا قدرت edit تک تک کارتها را ندارد و بایستی ویرایش را بر روی کل card type های مورد نظر اعمال کرد. عموما bug بزرگ در آن مشاهده نشده – از الگوریتم supermemo استفاده می کند. در آن به امکانات مهمتر و کلی تر توجه شده است. چنانچه برای مدتی استفاده نشود، مطالب جهت یادگیری را فریز میکند.


4) Winflash Educator
http://www.openwindow.com/
ورژن رایگان آن که WinFlash basic می باشد محدود شده است مثلا امکاناتی نظیر find, replace, duplicate از آن حذف شده است.3) Opencards
http://opencards.info/
در نوع خود تا کنون بی نظیر است چون نکته متمایز آن و مزیت بزرگ آن، استفاده از power point برای ساخت فلش کارت است که در نتیجه میتوان از نمودار و فرمول و صوت و تصویر به راحتی در خود فایل پاورپوینت و آن هم بدون تغییر فرمت در فایل، استفاده کرد. یعنی میتوان فایلهای power point را در دیتابیس آن قرار داد. فرمت دیتابیس مورد استفاده، ppt می باشد و در FAQ گفته شده که فرمت pptx که برای آفیس 2007 است هنوز اضافه نشده است. بعضی فونت ها برای حروف فارسی نمایش داده نمیشد مثل Arial که با تغییر به Tahoma این مشکل، حل شد. در ضمن برای آموزشهای شب امتحانی میتوان آپشن Last minute آن را هنگام یادگیری انتخاب کرد. این نرم افزار رایگان بوده و فقط 2 بعد (side) دارد که title هر اسلاید به عنوان Question و محتویات هر اسلاید به عنوان Answer در نظر گرفته میشود.2) Supermemo15
http://www.supermemo.com/
شاید تخصصی ترین نرم افزار در این زمینه باشد چرا که امکانات بسیار زیادی دارد. چیزی فراتر از یادگیری لغات را انجام میدهد. قدرت Edit فوق العاده بالایی در ساخت کارتها نسبت به سایر نرم افزارها دارد. متاسفانه نکته ای که وجود دارد برخی کاربران از وجود مشکلات و باگ شکایت کرده اند. البته به نظر میرسد باگها بیشتر مربوط به نسخه 2006 باشد. یکی از مهمترین امکانات این نرم افزار، Incremental Reading می باشد که از بقیه متمایز میکند.


1) Anki
http://ankisrs.net/
دور از انتظار نیست که محبوبترین و رایجترین نرم افزار در این زمینه باشد زیرا اولا رایگان است و ثانیا هوشمندانه به قابلیتها و امکانات پرداخته است. این نرم افزار طرفداران بسیار زیادی دارد و میتواند فایلهای Mnemosyne و Supermemo را import کند. تعداد side ها در این نرم افزار که field نامیده میشوند را میتوان به دلخواه افزایش داد یعنی اینکه فلش کارت چند وجهی ایجاد کرد که یکی از مزایای آن جستجوی سریع تر در فیلدهای مورد نظر می باشد. عجیب اینکه رایگان است و add on های زیادی برای آن ساخته شده است. نرم افزار جالب دیگری به نام subs2srs وجود دارد که میتوان از طریق این نرم افزار، به صورت اتومات فیلمهای زیرنویس دار را به ازای هر خط زیرنویس تکه تکه کرد و به صورت عکس و زیرنویس یا حتی به همراه Audio یا کلیپهای فیلم به نرم افزار Anki اضافه کرد که به کسانی که قصد یادگیری زبان را دارند توصیه میشود حتما از این نرم افزار هم در کنار انکی استفاده کنید زیرا اولا
A picture worth a 1000 words
و ثانیا زبان را با تلفظ و لهجه صحیح یاد میگیرید و ثالثا have fun و فیلم مورد علاقه تان را از این طریق مرور کنید و ...
 
آخرین ویرایش:
بالا