معرفی مدارک و شاخه های تخصصی حرفه پرستاری

خزر

New member
در سراسر دنیا مدارک متعددی در حرفه پرستاری وجود دارد که به برخی از رایجترین آنها اشاره می نماییم.


1-
CNA (Certified Nursing Assistance)
دانش آموختگان این دوره با عناوین مختلفی مانند "کمک پرستار" و یا "تکنسین مراقبت از بیمار" شناخته می شوند. این دوره، یک برنامه چند هفته ای الی چند ماهه است که به علت کمبود پرسنل پرستاری توسعه یافته و در آن مهارتهای پایه پرستاری آموزش داده می شود تا این افراد بتوانند با انجام فعالیت تحت نظارت مستقیم پرستاران RN ، به پرستاران در انجام وظایف خود کمک کنند. این دوره معمولا توسط صلیب سرخ و یا خانه های پرستاری محلی ارائه می گردد. برخی از فعالیتهای این پرستاران عبارتند از: پاسخ دهی به تلفن بیماران، گرفتن و کنترل علایم حیاتی، کمک به بیمار در لباس پوشیدن و حمام کردن، دادن کیسه آب گرم و یا سرد به بیماران، پیشگیری زخم بستر، تغذیه بیماران، مراقبت از کتتر، کمک به بیماران حین حرکت، مرتب کردن تخت و اتاق بیمار، حفظ و نگهداری پرونده پزشکی مستند بیمار و ... .


2- LPN (Licensed Practical Nurse) یاLVN (Licensed Vocational Nurse) یک برنامه آموزشی دو ساله (12- 18 ماهه) که معمولا توسط دبیرستانها و گاها توسط کالج ها ارائه می شود. و شرط ورود به آن داشتن دیپلم دبیرستان یا مدرک معادل است. دانش آموختگان آن تحت نظارت پزشکان و یا پرستاران RN خدمات متعددی به بیماران ارائه می دهند. آنها می توانند علاوه بر نقشهای CNA نقشهای زیر را نیز ایفا نمایند: بررسی واکنشهای دارویی، نمونه گیری برای آزمایشات خون، آماده سازی بیمار برای پروسیجرهای تشخیصی، تنظیم IV و دوز دارو و آماده سازی اتاق انجام پروسیجر و تجهیز نمودن آن با وسایلی مانند اکسیژن، کتترها و ... . این افراد می توانند برای دریافت گواهی در آزمون ملی NCLEX-PN شرکت کنند. فارغ التحصیلان این رشته می توانند پس از این دوره در دوره آموزشی ADN شرکت کنند. و یا می توانند بعد از دو سال کار بالینی در یک دوره LPN-RN شرکت نمایند. (بهLPN در کالیفرنیا و تگزاز LVN گویند) .

3- ASN (Associate of Science in Nursing) یا ADN (Associated Degree in Nursing)

یک برنامه آموزشی دو ساله است که بیشتر بر مهارتهای تکنیکی پرستاری تمرکز می کند و معمولا توسط کالج های دو ساله ارائه می شود (این کالج ها با عناوین مختلفی شناخته می شوند که عبارتند از:Community, technical, vocational or junior college). فارغ التحصیلان دبیرستانها می توانند در این دوره شرکت نمایند، اما در برخی ایالتها تنها افرادی مجاز به شرکت در آن هستند که LPN یا LVN باشند. به هر حال دانش آموختگان آن مجاز به شرکت در آزمون RN بوده و همچنین می توانند در یک دوره دو ساله دیگر شرکت نموده و BSN دریافت نمایند.


4- BSN (Bachelor of Science in Nursing)

کسب مدرک لیسانس راهی برای ارتقاء حرفه ای و افزایش سطح درآمد پرستاران محسوب می شود. این دوره برای افرادی که مایلند در پستهای حرفه ای پرستاری فعالیت کنند ضروری است). برای کسب مدرک لیسانس در پرستاری راههای متعددی وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از: دوره RN–to-BSN (برای کسانی است که سابقه کار پرستاری با مدارکی مانند دیپلم یا فوق دیپلم پرستاری دارند) ؛ دوره 4 ساله لیسانس؛ دوره ویژه برای کسانی که LPN ،LVN ، ASN و یا ADN هستند؛ و نهایتا دوره های ویژه ای که معمولا دو ساله بوده و برای فارغ التحصیلان یک حرفه کاملا متفاوت با پرستاری و... است.


5- MSN (Master's Degree in Nursing)

برنامه فوق لیسانس پرستاری معمولا یک برنامه 18- 24 ماهه است که آموزشی تخصصی در یک موضوع ویژه را به پرستاران ارائه می دهد، و پرستاران را آماده می کند که نقشهای مدیریتی و سازماندهی را در حوزه های تخصصی مختلف در حرفه پرستاری به عهده گیرندAdvanced Specialist Role)). بنابراین دوره آموزشی آنها بر انفورماتیک، تحقیق و ... تمرکز دارد. همانند دوره لیسانس، برای کسب مدرک فوق لیسانس نیز راههای متفاوتی وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از: یک برنامه دو ساله بعد از طی دوره لیسانس؛ برنامه RN–to–MSN (برای پرستاران RN دارای مدرک کاردانی یا دیپلم پرستاری: که در آن پس از اتمام دوره لیسانس، دوره فوق لیسانس را آغاز می کنند)؛ برنامه direct entry MSN برای فارغ التحصیلان رشته های غیر پرستاری (که در آن پس از یک دوره یک ساله و کسب RN، یک دوره 2-3 ساله فوق لیسانس می گذرانند).


*** (Advanced Practice Nurse) APN

به افراد دارای مدرک فوق لیسانس پرستاریَ د که خود دارای زیر شاخه های متعددی می باشد. در واقع می توان گفت که افرادی که در دوره های فوق لیسانس شرکت می کنند گزینه های متعددی پیش رو دارند که عبارتند از:

الف – CRNA (Certified Registered Nurse Anesthetist

معمولا برای ورود به دوره باید فرد پرستار RN با مدرک لیسانس باشد. اکثر دانشگاهها در شرایط ورود خود سابقه کار بالینی در بخش مراقبات ویژه را نیز مطرح می کنند و برخی سابقه کار در اتاق عمل و یا اورژانس را نیز می پذیرند. پرستاران بیهوشی، افرادی هستند که در تماس نزدیک با جراحان و در هرجایی که بیهوشی و مراقبت تنفسی مطرح است فعالیت می کنند. این شاخه از حرفه پرستاری خود دارای زیرشاخه های متعددی می باشد که عبارتند از: بیهوشی در اطفال، مامایی، قلب و عروق، جراحی پلاستیک، اعصاب، دندان و ....

ب- CNM (Certified Nurse Midwife)

قبل از ورود به این دوره فرد باید پرستار RN باشد و بعد از اتمام دوره به او مدرک فوق لیسانس پرستاری و یا گواهی اتمام دوره اعطا می شود. دانش آموختگان باید پس از آن در آزمون پرستار- مامای امریکا شرکت کنند. برخی از نقشهای آنها عبارت است از : خدمات ژنیکولوژی مانند پاپ اسمیر و معاینات سینه، آموزش خود- مراقبتی در زمینه مسائل تولید مثل، مراقبات قبل، حین و بعد از بارداری مانند معاینات لگن و شکم، ورزش و تغذیه و کمک به مادر در مراقبت از نوزاد.

ج – CNS (Certified Nurse Specialist)

برای ورود به این دوره نیاز است تا فرد پرستار RN باشد. این پرستاران در حوزه های مختلفی مانند زنان، نوزادان، اطفال، سالمندی،بهداشت جامعه، بهداشت مدارس، بهداشت روان،بازتوانی، سرطان، قلب و عروق، اعصاب، اورژانس، مراقبات ویژه، بیماریهای عفونی، داخلی – جراحی، سرطان، ارتوپدی، استومی، دیابت، ایدز، IV تراپی، پرستاری قانونی، پرستاری اتاق عمل، پرستار رادیولوژی،و .... تخصص یافته اند. آنها معمولا مراقبات ویژه ای را به بیماران بر حسب نوع بیماریشان ارائه می¬دهند. این مدرک تخصصی پرستاری تقریبا بیش از 70 زیر شاخه تخصصی دارد. وظایف این پرستاران بر اساس تخصص آنها متفاوت می باشد اما برخی از نقشهای کلی و مشترک آنها عبارتند از: ارتباط مستقیم با بیمار و خانواده؛ وظایف اجرایی شامل برنامه ریزی برای پروسیجرها، وقت ملاقاتها، آزمایشات، ارجاع و پذیرش؛ تدوین و تداوم برنامه های آموزشی؛ آموزش کمک پرستاران و دانشجویان پرستاری؛ کار کردن با پزشکان و سایر اعضاء تیم برای همانگی فعالیتها؛ ارزیابی درمان و اثربخشی هزینه مراقبت؛ طراحی و اجرای فعالیت پرستاری، تجویز و دادن دارو؛ نظارت بر فعالیت دیگر اعضاء تیم؛ گرفتن شرح حال بیمار و ثبت آن؛ مشاوره با دیگر اعضاء تیم درمانی در مورد مراقبت از بیمار و .....


د- (NP (nurse practitionerپرستاران در این شاخه تقریبا وظایفی مشابه پزشکان انجام می دهند. آنها شرایط حاد و مزمن را تشخیص داده و درمان می کنند. تجویز داروها نیز در حیطه اختیارات آنها قرار می گیرد. این پرستاران معمولا همانند پزشکان در مطبها فعالیت می کنند و اجازه می دهند که پزشکان به درمان مشکلات پیچیده تر بپردازند. پرستاران داوطلب شرکت در دوره های دو ساله NP باید مدرک فوق لیسانس پرستاری داشته باشند. و معمولا برای ورود به دوره سابقه کار بالینی نیاز است. در دوره های NP معمولا بر چند حوزه تمرکز می شود که عبارتند از : مراقبات ویژه، اطفال، بالغین، خانواده و مراقبات روانی.

6- PHD
 
آخرین ویرایش:

mehdi.sh

New member
جالب بود فکر نمیکردم پرستاران تو هیچ سطحی اجازه تجویز دارو و درمان مستقل داشته باشن.
 
بالا