معرفی رشته مهندسی بافت

pejmans

New member
رشته مهندسی بافت ( مهندسی پزشکی بیو متریال ) از گرایش های رشته مهندسی پزشکی در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر می باشد که به تازگی با پیشرفت های قابل ملاحظه ، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است . به طور کلی مهندسی بافت علمی است که با استفاده از آن ، با به کارگیری روش هایی نوین به ساخت بسیاری از بافت های بدن می پردازند . روش کار این گونه است که ابتدا با ساخت داربست و شکل سه بعدی از بافت مورد نظر ، ساختار کلی بافت را می سازند . سپس با فرستادن سلول ها و مولکول های لازم درون این محیط سه بعدی ، رشد ، تقسیم و تمایز رخ می دهد و بافت مورد نظر تشکیل می شود که این بافت جایگزین بافت ناقص و نا سالم در بدن می شود . این داربست را می تواند یک طراح کامپیوتری طراحی کند ، می تواند یک قطعه از بافت مورد نظر باشد یا ... برای مثال می توان تولید بافت پوست برای جایگزینی در مواردی همچون سوختگی ، تولید رگ های خونی ، استخوان ، کبد ، کلیه و ... را نام برد . در واقع مهندسی بافت می تواند درمان بسیاری از نواقص و بیماری های بافتی را تسریع و آسان تر کند .

برای این رشته در کارشناسی ارشد باید 32 واحد را گذراند ( 17 واحد اصلی ، 8 واحد اختیاری ، 6 واحد پایان نامه و 1 واحد سمینار ) که برخی از این دروس عبارتند از : فیزیولوژی ، کالبد شناسی انسان ، علم مواد ، بیوشیمی ، زیست سازگاری ، مهندسی بافت ، پلیمر ها و کاربرد آن ها در مهندسی پزشکی ، فلزات و کاربرد آن ها در مهندسی پزشکی ، سرامیک ها و کاربرد آن ها در مهندسی پزشکی ، مقدمه ای بر مهندسی پزشکی و زیستی و اخلاق و روش تحقیق در مهندسی پزشکی . برخی دانشگاه ها از جمله دانشگاه تهران در رشته بیومتریال پذیرش دارند.

با توجه به این که مهندسی بافت در ایران و حتی جهان بسیار نوپا می باشد ، بازار کار خیلی موفقی را ایجاد نکرده است . بیش ترین بازار این رشته در زمینه تحقیقات در پژوهشکده ها می باشد . هم اکنون دانشگاه تهران دکتری تخصصی رشته مهندسي بافت را ارائه می کند.
 

amin88

New member
سلامم البته تو دفترچه ارشدشم تهران با پلی تکنیک داشت دکتراش شیرازم داره....توایران بخاظر اینکه تازه اومده و دلیل دیگش اینه ک الان دانشجوهایی وارد مقظع دکترای این رشته میشن ک علوم پایه پزشکی از قبیل اناتومی و فیزویولوزی بودن درحالی ک این رشته مهندسی هس ونیاز ب محسبات داره در حال حاضرم 70 درضد کاشتتی های بدن از پلیمرها(پلی اتیلن.تفلون.داکرون.پلی یوروتان ها. ساخته میشن ب دلیل پایداری بیشتر در محیظ بدن.سبک بودن.ارزان بودن وقابلیت ارتجاعی و.... از قبیل رگها...قلب. دریچه قلب..بافتها..ژلهای پزشکی.امریکا تا الان موفق ب پیوند دو قبلب مضنوعی شده .نشون میده ک کشورهای پیشرفته ب سرعت دارن توی این شاخه از علم پزشکی پیشرفت میکنن و تازگی هم ک لندن موفق ب ساخت دماغ و گوش مصنوعی ب وسیله نانوکامپوزیتها شده.امیدوارم این رشته به سرعت در ایران ب پیشرفت های خودشش دس پیدا کنه
.
ماده تولیدات زمینه اصلی کاربرد
پلی دی متیل سیلو کسان لوله،دیافراگم ،پیشقدم قلبی، رهاینده داروکاشتنی ،کیسه خون، چسب،لنزهای تماسی قلبی عروقی ، جراحی پلاستیک ، ارتوپدی
پلی وینیل کلراید لوله،کیسه خون،پوشش،لوله های دیالیز،سوند
پلی سیس ایزوپرن لوله
تر مو پلاستیک
پلی یورتان کیسه خون،پمپ خون،لوله،دریچه قلب،دیالیزخون،غشاءعروق پیوندی، تجهیزات کمکی قلب،چسب قلبی عروقی
پلی هیدرو کسی اتیل لنزهای تماسی،پوششهای سوختگی،رهاینده چشم پزشکی
متا کریلیت دارو
پلی اتلین ترفتالات عروق پیوندی بافته،نخ بخیه،بستر رشد برای بافتها قلبی عروقی
پلی گلیکولیک اسید نخ بخیه تخریب پذیر،گیره،پیچ زیست تخریب پذیر
پلی لاکتیک اسید نخ بخیه تخریب پذیر،گیره،پیچ زیست تخریب پذیر
پلی پروپیلن نخ بخیه نخ بخیه
پلی اکریلونتیریل نخ بخیه، فیلتر خون، غشا نخ بخیه
پلی تترافلورواتیلن پوشش، نخ بخیه،ترمیم آنوریسم عروقی، گیره، عروق پیوندی، غشا جراحی، قلبی عروقی
پلی آمید نخ بخیه، پوشش زخم، غشا فیلتر خون
پلی اتیلن مفاصل مقاوم به سایش ، نخ بخیه، سوند نخ بخیه
سلولز غشادیالیز، رهاینده دارو، لنزهای تماسی تصفیۀ خون
پلی متیل متا کریلات لنزهای تماسی سخت ونرم،پرکننده های دندانی،سیمان استخوان،فیلترخون، لنزهای داخل چشم چشم پزشکی ، دندان پزشکی
اتیلن وینیل الکل غشا فیلتر خون تصفیۀ خون
 

amin88

New member
مهندسی بافت(پلیمرها)

مهندسی بافت،مطالعه رشد بافت های ارتباطی یا ارگان ها،از سلول یا داربست کلاژنی،برای تولید یک ارگان با عملکرد خاص که جایگزین بافت میزبان قبلی شود.این تکنیک،اجازه رشد را به ارگان ها از طریق کشت می دهد و از این رو با روش های مهندسی بافت،از پس زدن بافت یا ارگان جلوگیری می شود.
نقطه آغازی برای مهندسی یک بافت،برداشت مقدار کوچکی از بافت همان ارگانی است که میخواهیم آنرا مهندسی کنیم.این بافت برداری(بیوپسی) میتواند به کوچکی 2 میلی متر برای کابرد های خاص باشد.سلول ها بعد از بافت برداری از یک نمونه کوچک،در محیطی مناسب کشت می شوند تا یک بانک سلولی ایجاد شود،سپس،این سلول ها،تحت شرایط فیزیکی مناسب،روی مواد کلاژنی کاشته می شوند تا ساختار بافت مهندسی شده را برای ایمپلنت بوجود آورند،این پروسه در یک مرکز کشت بافت برای حفط محیط استریل انجام می شود.
فعالیت بیوشیمیایی سلولی و فیزیکی،میتواند با اضافه کردن فاکتور های رشد یا سایتوکاین (cytokines) بیشتر شود،همچنین با استفاده از تحریک فیزیکی.
بافت کشت شده،فشارهای فیزیکی کوچکی اعمال می کند که جمعیت باقی مانده سلولی را در داربست کلاژنی،با فعالیت های بیوشیمیایی و بیوفیزیکی تحریک می کند که این فعالیت ها،بطور معمول به ترمیم بافت و اندام مربوط است.
بعد از کاشت بیشتر بافت تحت شرایط مناسب،سلول های باقی مانده در بافت مهندسی شده،داربست کلاژنی را در خود حل میکنند (یعنی داربست بتدریج در بافت حل می شود) و کلاژن جدید غنی از بافت نو (neo-tissue) را ترشح می کنند.این ساختار به بدن بیمار (در جاهایی که سلول ها حذف شده اند) ایمپلنت می شود .این علم ضرورت داروهایی که anti-rejection هستند (دارو هایی که در بدن پس زده نمی شوند) را از بین می برد ،زیرا ساختار بافت مهندسی شده از خود سلول های بدن بیمار است و این سلول ها رشد می کنند و بافت ایجاد یا ترمیم می شود.

مهندسی بافت با ساخت مواد شروع می کند(مثلا ماتریکس خارج سلولی،ایمپلنت های پلیمری و...)،مواد را به میزانی که لازم باشد،شکل دهی میکند،بافت را با سلول های زنده و فاکتور های رشد،کشت می دهد،وقتی سلول ها تکثیر شدند،داربست را می سازند و به یک بافت سه بعدی رشد می کنند و وقتی برای اولین بار در بدن ایمپلنت می شوند،سلول ها،عملکرد های بافتی لازم را دوباره ایجاد می کنند.رگ های خونی،خود را به بافت جدید متصل می کنند،داربست ها در بافت حل می شوند و بافت جدید رشد کرده،به نوعی با محیط اطراف خود اتصال برقرار می کند و خود را مشابه بافت قبلی می کند.
مهندسی بافت اغلب،شامل سلول های بنیادی است.ایمپلنت سلول های بنیادی در جایگاه مناسب،میتواند هر ارگانی مثل استخوان و غضروف و تاندون و ... را تولید کند.
 
بالا