معرفي و آینده شغلی رشته ژنتیک انساني

kian

New member
..ضمن احترام به همه نظرات دوستان گلم .....
با توجه به حضور کارگروه پیشگیری و معلولیتها زیر نظر سازمان بهزیستی و عدم همکاری اساتید عزیز هیئات علمی دانشگاهها با ایشان بدلیل اعتراض بر انتقال این کارگروه به زیر مجموعه بهداشت درمان و آموزش پزشکی!!!! علل حساب تا تصویب این امر در کمسیون بهداشت مجلس و شورای برنامه ریزی وزارت بهداشت همه ما تا دکتری باید سماغ بمکیم!!!!!!!!!!!!!!
..
در چارت برگزاری دوره های آموزش مشاوره ژنتیک سازمان بهزیستی!!! ترتیب اولویت برای گزراندن دوره به صورت زیر اعلام شده است...
دکتری ژنتیک-عمومی -نوزادان -زنان-مامایی. ...
ارشد مامایی پرستاری ویژه نوزادان و در نهایت با عنایت فراوان ژنتیک انسانی...
..
که در مورد ارشد باید از طرف خود سازمان.. یا یک مرکز آزمایشگاهی یا مشاوره ای با معرفی نامه مبنی بر نیاز به سازمان برای درخواست مراجعه فرمود که الاماشاالله خور اساتید هم که دارای مجوز مرکز میباشند از کثرت مراجعه کننده (بدلیل هزینه بالای آزاد ویزیت و نمونه گیری آزمایشگاه و عدم حمایت های بیمه ای و .... ) در حال مدریت پرورش مگس کشهای بیولوژیک برای مرکز میباشند....دیگه اینکه نیرو بخوان اونم ارشد باید از سرایدار اونجا سوال کرد شاید در شرف بازنشستگی باشه!!!
...
در کل هرگاه مسایل مذکور مافوق مورد عنایت خاصه سیازمان مرحوم برنامه و بودجه و به روئیت انور مبارک شورای عالی انقلاب فرهنگی و ... سایر نهادها و سازمانهای مبدی و .. رسید شاید یه روزی منم عاشق بشم... نه ببخشید منظورم این بود که ما ها هم مثل ممممممممالللک یوروپایی پیشگیری رو عمومی کردیم و انقد نیروی متخصص کم آوردیم که مجبور شدیم از اونجا کاردان های بازنشسته ای رو که در امور تنظیم خانواده مشاوره اولیه میدادن در مراکز بهداشت محلی رو هم به ایران آورده و دوباره مشغول به کار کردیم...

...بنده حقیر و تعدادی از دوستان که یکم دلشون حداقل به حال مغز بیچاره شان که این همه حجم اطلاعاتی رو که اگه به ابر رایانه های دنیا بدی میتونن گرمای 1سال راکتور خورشیبدی تلسکوپ تحقیقاتی ناسا رو بده بی استفاده انبار کرده میسوخت.. تصمیم به پیگیری درخواست در دستور کارقرار دادن مجلس و وزارت بهداشت نمودیم اما با توجه به حضور پورشور ژندانان گرامی و حمایت بی شاعبه آنان در این امر..
تصمیم به هزینه برای کسانی که قصد خروج و اشتغال به کار در مراکز تحقیقات بیولوژی در لنگه دنیا را دارند نموده و برای سایر کثیری از دوستان گل آرزوی کسب فرا phdدر گرایشات نامحدودی که در آینده سازمان برنامه ریزی علوم و بهداشت برای تحصیل علاقمندان به علم آموزی تا لبه گور در ایران سنتز و تکثیر مینمایند را داریم....
ولاکن این قصه سر دراز دارد دلا !!!!و جان من از این حادثه نتوان دوام آوردن... که پایان کلاغ را به نظاره بنشینم....
..
همین که سودای یک مرغ مهاجر برای رفتن را میبینم.. به خودم نفرین میفرستم که چه ازاین مرغ نحیف کم دارم .. که او به سودای دانه میرود و من به امید دنیا دل ازاین ریشه نمیکنم....
موفق و پیروز و سربلند و استوار تو نام این سرزمین....

najma

New member

کیان جان مشکلات زدن آزمایشگاه هم داستان خودش را دارد که در این مقال نمیگنجد و تا چند سال آینده ازشون رونمایی میشه ...، مشاوره هم اکثرا ژنتیسین ها انجام نمیدن به دلایل خاصی ... اینجا فعلا پزشک سالاریه ...
فقط همین رو بگم که نمیشه به این رشته به عنوان رشته پولساز نگاه کرد . باید اهداف آسمانی داشت ....:riz277:

kian

New member
خوفه دیگه جانم!!!!
اتفاقا وقتی یکی میشنوه ژنتیستی زاپاراتی ازت مشاوره مجانی میگیره دیگه!!!!
بریم پدر و خواهر البته بشیم از نوع آسمونیش یه دکه بزنیم سر 4راه انبار نفت یا ناصر کجرو!!!! مشاوره بازار سیاهی بدیم دس مشتری حداقل یکنم مراجعات اساتید 2تا در ماه هم امد پاین تر خودشون میرن همه کارا رو درشت!!! درست میکنن...

zaragenetic64

New member

کیان جان مشکلات زدن آزمایشگاه هم داستان خودش را دارد که در این مقال نمیگنجد و تا چند سال آینده ازشون رونمایی میشه ...، مشاوره هم اکثرا ژنتیسین ها انجام نمیدن به دلایل خاصی ... اینجا فعلا پزشک سالاریه ...
فقط همین رو بگم که نمیشه به این رشته به عنوان رشته پولساز نگاه کرد . باید اهداف آسمانی داشت ....:riz277:

مشاوره هم اکثرا ژنتیسین ها انجام نمیدن به دلایل خاصی ...
میشه توضیح بدی که چرا..؟؟؟
البته حرفای کیان صحیحه و باید تا دکترا رفت...ازمایشگاهم که ...شده یه مساله مافیایی...بیخیال

z*a*h*r*a

New member
سلام بچه ها:sarma:من رشتم ژنتیکه البته ترم اولمو مرخصی گرفتم و قراره از بهمن برم از طرفی به مامایی و روانشناسی بالینی علاقه دارم به نظرتون خوبه وارد رشته ی ژنتیک بشم؟

nocerino

New member
دوست من سلام.توصیه من به عنوان یک دوست اینه که رشته به رشته نکنید.چون در ارشد باید واحدهای پیش نیاز اون رشته جدید رو پاس کنید که خیلی شمارو عقب می اندازه .بخاطر همین سعی کنید همون رشته ژنتیک رو ادامه بدید. ارشد کدام ژنتیک رو قبول شدید مولکولی یا انسانی ؟

رامین50

New member
اگه ژنتیکت خوبه منظورم ژنتیک پزشکی و مولکولیت بهترین رشته توی ارشد بهداشت ژنتیک انسانی اگه میتونی قبول بشی اشتباه نکن نزدیک چار هزارنفر شرکت کردن که نهیتا صدتا ورمیردارن!

arshin

New member

بله حق با شماست واقعا نمیشه اظهار نظر قطعی کرد . چون همه چیز بستگی داره به شرایطی که بر کشور در اینده حاکم خواهد بود .
و اینکه رویکرد دولت های بعدی به علوم پایه چی باشه ...
امیدوارم روزی مسئولین امر متوجه بشن که اساس و مبنای رشته هایی مثل پزشکی تماما ژنتیک هست و روی اون یک سرمایه گذاری قابل توجه انجام بدن . واقعا خیلی زشته که توی دانشکده بزرگ پزشکی کوچکترین کلاس ها رو به بچه های ارشد و دکترای علوم پایه اختصاص بدن ...
باز هم به نظر بنده از دیدگاه علمی اگر بخوایم به قضیه نگاه کنیم مبنای خود ژنتیک پزشکی هم ژنتیک مولکولی هستش ولی اکثرا به دلیل اینکه هیچگونه تضمین مالی توی مولکولی وجود نداره بچه ها ژنتیک پزشکی رو انتخاب میکنن تا احساس امنیت بیشتری نسبت به آینده داشته باشن .
ولی در هر صورت در بین رشته های علوم پایه ، به دلیل همون بحث مجوز مطب و مجوز آزمایشگاه میشه گفت رشته بهتری هست و ضمن اینکه اساس همه چیز در موجودات به ژن ها بر میگرده . پس اولین ایده پردازان قطعا مولکولار بیولوژیست ها خواهند بود ...
و علاقه خیلی در این راه مهمه . دوستان باید بدونن اگر شما این رشته رو انتخاب کردید و قبول شدید درست انگار به تازگی یک دانه داخل زمین کاشته اید . یک دانه حساس به شرایط و دیر رشد .
و در راه بزرگ شدن این دانه باید خیلی تلاش کرد و نا امید نشد ....
ولی ایشالا که دست به دست هم ژنتیک رو میرسونیم به جایگاهی که باید برسه .

]che emzeye toolaniee darid

kian

New member
اخبار فوری!!!

سلام...
پیرو اطلاعیه های قبل در انجمن ژنتیک و اطلاعات عمومی!! در مورد پیگیری طرح استخدام فارق تحصیلان گرایش زیست شناسی سلولی-مولکولی و ژنتیک پزشکی ..
این پیش طرح(مشاوره عمومی ژنتیک پیش از ازدواج) به مجلس رفت ادامه مطلب در این لینک پیگیری گردد. http://olumpezeshki.ir/forum/thread2678-3.html#post149740
پیروز و موفق باشید..

hasti13

New member
سلام.ببخشید رشته ی ژنتیک انسانی و پزشکی چه فرقی باهم دارند؟

eli 72

Member
کلا بنطرتون واسه ادامه تحصیل رشته ی ژنتیک بصرفه اس یا پزشکی؟

mahnam

New member

ببخشید دکتر جان من جواب میدم
اما می خواستم نظرمو بگم!
اولا بسته به اینکه آیا قصدت زندگی در ایران هست یا نه جوابا فرق داره
اما کلا چه در ایران چه خارج از ایران پزشکی شغل درآمدزایی هست، مخصوصا تو ایران
کسی که پزشکی عمومی خونده بیشتر از یه دکترای ژنتیک درآمد داره
البته این نظر منه هااا
با توجه به شواهد اطرافم
اما آیا شما می خوای از اول بشینی بخونی واسه رشته ی پزشکی؟
پس چرا وارد ژنتیک شدی؟
با توجه به اینکه امسال وارد دوره ی کارشناسی شدی، توصیه ام اینه اگه واقعا قصدت پزشکیه پس دیگه 4 سال چرا عمرتو هدر بدی؟! برو بشین همونو بخون
البته البته!!! اگه مطمئنی که قبول میشی
اگه نه که همین رشته ی خودت عااالیه

eli 72

Member
دوره ی لیسانسو میگذرونم واسه ادامه میخوام بدونم کدوم بهتره !؟!واسه پزشکی هم شرایط شرکت تو ازمون لیسانس به پزشکی رو دارم فقط نمیدونم ارزش داره وقتمو بذارم واسه پزشکی یا نه؟!

mahnam

New member
yani oon var arzeshe jenetik bishtar az pezeshkie?!!

من اینو گفتم؟؟!
تو پست قبلی هم گفتم کلا چه در ایران چه خارج از ایران پزشکی شغل درآمدزایی هست
اما اونور ارزش هر رشته ای سر جاشه! نه پزشکی با ارزش تر از ژنتیکه و نه بر عکس!
ارزش ژنتیک اونور مطمئنا با ارزش ژنتیک در ایران یکی نیست!
یعنی بعد 10 سال خوندن ژنتیک نمیگی :sad:
حالا باز اجازه بدین اساتید نظر بدن
اونا بهتر راهنماییتون میکنن
من نظر شخصیه خودمو گفتم با توجه به تجربه ی خودم و اطرافیانم

mj1919

New member

از لحاظ مالی،
پزشکی به شرط دریافت تخصص و یا فوق تخصص ، مطمئنا به صرفه تره!
پزشکی عمومی نه! (تا تابستان امسال ، 5000 پزشک فارغ التحصیل بیکار داشتیم تو کشور، الانو نمی دونم)
(شما اگه سال بعد قبول بشید، 6-5 سال دیگه فارق تحصیل میشید! بعد هم طرح!)

از لحاظ پرستیژ
یک دانشجوی ترم یک پزشکی توی سیستم بهداشت، شان ش از استاد دانشگاه فلان رشته ی پایه، بیشتره!

mj1919

New member
salam bacheha ,,,
man bejaee emery tamson mykhunam be nazareton eshtebahe ? sarfaslash eykiha

سلام
تامسون به عنوان مکمل خوبه! (اگه خیلی وقت اضافه دارین)
ولی اصلی امری است و تقریبا همه ی سوالها از اون طرح میشه!
بهتره همون امری رو بخونید،
تاپیک منابع ژنتیک انسانی توی همین سایت رو هم ببینید.

pejman00

New member
من برا سال بع دارم میخونم بنظرتون جزوه های دکتر خلیلیو بگیرم ؟ تازه میخام شروع کنم ولی تامپسونو خیلی وقته میخونم /سلولی لودیش میخونم ولی برا زبان و بیوشیمی چیبگیرم ؟ (من میخام فعلا مثلا لودیشو بخونم بعد جزوه خلیلیو بخونم درسته بنظرت؟؟)ممنون میشم کمکم کنید .. چون ریاد نمیدونم ؟ درباره شبانه و بین الملل نمیدونین شهریش چقدره ؟

مرسی

بالا