مرور مبحث های مولکولی لودیش (شروع از 24 اسفند)

sanaz alizadeh

New member
من واقعا متوجه نمیشم شما چرا هی ایمیل ایمیل می کنید وقتی نفر دوم سومی هستید که دارید سئوال می فرستید
میل ها همونیه که واتسون بار اول سئوالا رو با عنوان ملکولی واستون فرستاد هر کی هم تازه اضافه شده میگه واسش میفرستیم دیگه / مگه اینکه کلا در جریان برنامه گروه نباشید

درسته ؟

جوابتونو تو تاپیک بیشویمی دادم....موفق باشید ....

biology89

New member
خسته نباشید بچه ها!
کدوم ترجمه لودیش بهتره؟
جدیدترین ترجمشم اگه میشه بگید

sheida93

New member
خسته نباشید بچه ها!
کدوم ترجمه لودیش بهتره؟
جدیدترین ترجمشم اگه میشه بگید

من فکر میکنم 2013 لودیش هم اومده البته من ندیدم و اطلاعی ازش ندارم چون واسه من نسخه قدیمیه و ترجمه عباس بهادره من با ترجمه دیگه ای مقایسه نکردم ولی راضی بودم

sheida93

New member
24 اسفند = مبحث ژن- ژنومیک و کروموزوم (واتسون و زینب)

5 فروردین= همانندسازی (ملینا)

11 فروردین= رونویسی و بیان ژن (ساناز و سرین)

18 فروردین= تنظیم بیان ژن (آسیه)

23 فروردین = ترجمه (آسمان )

30 فروردین = تکنیک های مهندسی ژنتیک (شیدا)

بچه ها تا اینجا واتسون/ زینب/ ملینا/ سرین/ ساناز سئوال فرستادن البته زینب تو این تاپیک 14 تا سئوال فقط تونسته بود طرح کنه و وقت نداشته تو بقیه گروه ها هم نیستش من ایمیلشو هم ندارم ولی بقیه تو تمام تاپیک ها فعالن

نمیدونم آسیه و آسمان و parhey فعالیتی دارن چون نه ایمیلشون هست نه خواستن که سئوالا واسشون ارسال بشه

بچه ها کجایین هستین یا نه؟

sheida93

New member
بچه ها سئوالات 18 فروردین که تنظیم بیان ژن هست و آسیه به عهده گرفته بود به دست من نرسیده ظاهرا بدون اطلاع ایشون انصراف دادن/ ایمیلی هم ازشون ندارم

alireza-j

New member
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: melinaa

sheida93

New member
سلام بچه ها من فردا یا پس فردا مبحث مهندسی ژنتیک رو واستون میفرستم الان مشکل اینترنت دارم دسترسی به ایمیل ندارم

آخرین ویرایش:

sanaz alizadeh

New member
این تاپیک کارش تموم شد ؟؟؟؟ اخرین همین مهندسی بود دیگه درسته؟؟؟؟؟ ایکاش بقیه دوستان هم نمیزدن زیرش و از همه فصلها سوال داشتیم ....کاش کمی حس مسئولیت پذیری داشته باشیم.....

Armaghan93

New member
سلام خانم شيدا من تازه عضو انجمن شدم ،مي تونم سوالتون را داشته باشم؟يا بايد شرايطي را داشته باشم براي گرفتنش؟مي خواهم دكترا بيولوژي توليدمثل شركت كنم

sheida93

New member
سلام خانم شيدا من تازه عضو انجمن شدم ،مي تونم سوالتون را داشته باشم؟يا بايد شرايطي را داشته باشم براي گرفتنش؟مي خواهم دكترا بيولوژي توليدمثل شركت كنم

سلام برنامه ریزی ما به این صورت بود / دو فصل ترجمه و تنظیم بیان ژن رو بچه ها بدقولی کردن و ازش سئوال در نیوردن شما می تونید یکی از این دو فصل را به عهده بگیرید و ازش سئوال در بیارید و در اختیار اعضا قرار بدید و از سئوالاتی که بچه ها طرح کردن استفاده کنید یعنی واستون ایمیل میکنم

24 اسفند = مبحث ژن- ژنومیک و کروموزوم (واتسون و زینب)

5 فروردین= همانندسازی (ملینا)

11 فروردین= رونویسی و بیان ژن (ساناز و سرین)

18 فروردین= تنظیم بیان ژن (آسیه)

23 فروردین = ترجمه (آسمان )

30 فروردین = تکنیک های مهندسی ژنتیک (شیدا)

sheida93

New member
این تاپیک کارش تموم شد ؟؟؟؟ اخرین همین مهندسی بود دیگه درسته؟؟؟؟؟ ایکاش بقیه دوستان هم نمیزدن زیرش و از همه فصلها سوال داشتیم ....کاش کمی حس مسئولیت پذیری داشته باشیم.....

بله کارش تموم شد اگه سئوالی هست میتونید مطرح کنید

متاسفانه همینطوره ای کاش .......

sanaz alizadeh

New member
دوستان یه سوال

انرزیم ترنسکریپتاز معکوس فقط rna به عنوان الگوست براش یا dna هم هست؟؟؟؟؟

مگه فقط از rna رونویسی نمیکنه؟؟؟ یا نقش دیگه ای هم داره؟

Bio_tech

New member
دوستان یه سوال

انرزیم ترنسکریپتاز معکوس فقط rna به عنوان الگوست براش یا dna هم هست؟؟؟؟؟

مگه فقط از rna رونویسی نمیکنه؟؟؟ یا نقش دیگه ای هم داره؟

آنزیم تلومراز یک ترنس کریپتاز معکوس با ساختمان ریبونوکلئوپروتئینی است.
تلومراز از روی الگوی rna که جزئی از ساختمانشه dna ناحیه تلومر را به صورت رونویسی معکوس سنتز می کند.
بخش پروتئینی آنزیم تلومراز در تتراهیمنا شامل 2 پروتئین p80 و p95 است. پروتئین p95 با rna الگو برهمکنش دارد و پروتئین p80 با پرایمر dna.
یعنی تلومراز از dna به عنوان پرایمر استفاده می کنه اما الگوی اون rna ست که با خود همراه دارد.

منبع: بیولوژی مریم خالصی ص 209 انتشارات سنجش

اما در مورد رترو ویروسها (از قبیل ویروس عامل ایدز):
ژنوم رتروویروسها: دو مولکول rna تک رشته مثبت
آنزیم ریورز ترنسکریپتاز در رتروویروسها سه وظیفه را انجام میده:
1- با فعالیت RNA-dependent DNA polymerase از روی rna تک رشته dna سنتز میکنه که از t-rna سلول به عنوان پرایمر استفاده میکنه یعنی در اینجا جنس پرایمر از rna است. محل انجام در سیتوزول
2- فعالیت ریبونوکلئاز H برای دیگریت کردن Rna ویروس از هیبرید rna ویروسی و رشته dna سنتز شده در مرحله قبل
3- فعالیت DNA-dependent DNA polymerase کهاز روی رشته dna سنتز شده در مرحله قبل رشته مکمل آن را میسازد و c-Dna دو رشته ای حاصل می شود که قابلیت وارد شدن به dna میزبان را دارد.
پس ریورز ترنسکریپتاز در رتروویروسها می تونه از روی dna هم dna سنتز کنه
از ویکی پدیا:
The HIV reverse transcriptase also has ribonuclease activity that degrades the viral RNA during the synthesis of cDNA, as well as DNA-dependent DNA polymerase activity that copies the sense cDNA strand into an antisense DNA to form a double-stranded viral DNA intermediate (vDNA).

البته یه سری از ویروسها مث هپادناویروسها هستن که ژنوم dna دارن و از ریورز ترنسکریپتاز استفاده میکنن تا rna اونها رو به dna تبدیل کنه ( برای اسمبل شدن ژنوم ویروس که dna هست)

ریورز ترنسکریپتاز در یوکاریوتها:
1- رتروترنسپوزونها که به وفور در ژنوم گیاهان و جانوران حضور دارند برای جابه جایی از یک نقطه به نقطه دیگه در ژنوم از یک intermediate rna استفاده میکنن که با فعالیت ریورزترنسکریپتاز دوباره به DNA دورشته تبدیل میشن و در ژنوم اینزرت میشن.
2- تلومراز در یوکاریوتها یک ریورز ترنسکریپتاز است.

ریورزترنسکریپتاز در پروکاریوتها:
قبلن میگفتن که پروکاریوتها فعالیت ریورز ترنسکریپتازی ندارن اما الان یه سری مطالعات انجام شده
در باکتری ها یه سری از رتروالمنتها وجود دارن که حاوی ژن کد کننده ریورزترنسکریپتاز هستند:
1- رترونها:
یک اپرون حاوی سه ژن ms-r و ms-d و ret
msr بخش rna مربوط به ms-dna را کد میکنه
msd بخش dna مربوط به ms-dna را کد میکنه
ret آنزیم ریورز ترنسکریپتاز رو کد میکنه

ms-dna همون dna خارج کروموزومی (ساتلیت) با تکرار زیاده (مولتی کپی) در بسیاری از باکتری ها وجود داره
msdna مخفف multicopy single-stranded DNA هست.

2- اینترونهای گروه 2
3- diversity-generating retroelements=DGRs

پس جواب سوال شما میشه :
ریورزترنسکریپتاز در رتروویروسها فعالیت پلیمرازی از روی الگوی dna هم میتونه داشته باشه
البته بعضی از ویروسها از دی ای پلی مراز دلتا میزبان برای سنتز رشته دوم c-dna استفاده میکنن

آخرین ویرایش:

Bio_tech

New member
همون طور که میدونید الکتروفورز DNA بیشتر بر روی ژل آگارز انجام میشه و برای برخی مارکرها که قطعات dna کوچک رو تکثیر میکنن بر روی ژل پلی اکریلامید که منافذ کوچکتری داره نیز انجام میشه
این ژلها یک فضای منفذ داری رو ایجاد میکنن که مولکولهای dna میتونن ازش عبور کنن

از طرف دیگه همون طور که میدونید مولکول Dna به علت داشتن مولکولهای فسفات در اسکلت خود حاوی بار منفی هست. و به دلیل اینکه مولکولهای فسفات در تمام DNAها یا rnaها به یک میزان هستن درنتیجه نسبت بار به جرم تمام قطعات یکسان خواهد بود و قطعات تنها بر اساس اندازه از هم جدا میشن.
در الکتروفورز dna قطعات کوچکتر به دلیل اندازه کوچکتر سریعتر از منافذ ژل عبور میکنن و قطعات dna بر اساس اندازه اونها از هم جدا میشن نه بار الکتریکی.
البته بار الکتریکی dna در جداسازی قطعات dna در الکتروفورز نقش داره چراکه تنها عاملی که باعث میشه قطعات dna به سمت آند یا قطب مثبت حرکت کنن بار الکتریکی منفی dna است.
در نهایت میشه گفت که الکتروفورز dna تنها بر اساس اندازه نیست و بار الکتریکی هم در اون نقش داره چراکه اگه بار الکتریکی منفی نبود قطعات dna حرکت نمیکردن و جداسازی هم صورت نمیگرفت
اما در جداسازی قطعات تنها عامل اندازه موثره و نه بار الکتریکی.

به صورت کلی بخوام بگم این میشه:
در الکتروفورز dna بار و اندازه قطعات در جداسازی قطعات نقش دارن.
در الکتروفورز dna جداسازی قطعات تنها بر اساس اندازه صورت میگیرد.

ضروریات بیوشیمی دکتر رضا محمدی ص 25:
"در الکتروفورز نیروی الکتریکی که مولکولهای باردار را به سمت قطبهای مخالف میبرد با میزان بار خالص مولکول و قدرت میدان الکتریکی ارتباط مستقیم دارد (یعنی در الکتروفورز بار در جداسازی نقش داره) اما با ضریب اصطکاک نسبت عکس دارد.
ضریب اصطکاک بستگی به جرم (اندازه) و شکل مولکول و ویسکوزیته محیط داره.( یعنی در الکتروفورز اندازه در جداسازی نقش داره)"

اما به دلیل اینکه در مولکول dna یا rna به طور طبیعی نسبت بار به جرم یکسانه پس عامل اندازه به عامل بار غلبه میکنه و جداسازی تنها بر اساس اندازه صورت میگیره
اما در مورد پروتئین ها اینجوری نیست (در ژل آگارز). چون منافذ ژل آگارز بزرگتر از پروتئین ها هست جداسازی پروتئین در ژل آگارز تنها بر اساس بار الکتریکی صورت میگیره. نسبت بار به جرم در پروتئینها در حالت عادی ثابت نیست.
در الکتروفورز SDS-page از sds استفاده میکنن و sds باعث از بین رفتن ساختمانهای دوم و سوم و چهارم پروتئین می شود و بار زیادی به پلی پپتید میدهد بنابراین نسبت بار به جرم در تمام پلی پپتیدها یکسان میشود و جداسازی در sds_page تنها بر اساس اندازه صورت میگیرد بنابراین از این روش برای اندازه گیری جرم مولکولی پلی پپتیدها استفاده می کنن.

در ویکی پدیا اینجوری نوشته:
It is used in clinical chemistry to separate proteins by charge and/or size (IEF agarose, essentially size independent) and in biochemistry and molecular biology to separate a mixed population of DNA and RNA fragments by length, to estimate the size of DNA and RNA fragments or to separate proteins by charge.

IEF: الکتروفورز تمرکز ایزوالکتریک هست که جداسازی بر اساس بار الکتریکی صورت میگیرد. پلی پپتید آنقدر حرکت میکند تا به ph ایزوالکتریک خود برسد (در شیب ph ژل) و در این نقطه فاقد بار خالص می شود و از حرکت باز می ایستد.

آخرین ویرایش:
بالا