مجــــــله ویتامیـن ها

maxin

Well-known member
506bd116907566378483349eafcca8a3.jpg

ویتامین های گروه B
کولین (choline)

ویتامین B12 یا (Cobalamin)

ویتامین B9 یا (Folic acid)
ویتامین B7 یا (Biotin)
ویتامین B6 یا (Pyridoxin)
ویتامین B5 یا (pantothenic acid)
ویتامین B3 یا (Niacin)
ویتامین B2 یا ( Riboflavin )
ویتامین B1 یا (Thiamin)
اسامی ویتامین های گروه B
 

maxin

Well-known member
اسامی ویتامین های گروه b

ویتامینهای گروه b به طور کلی در چرخه متابولیسم سلولی نقش دارند لذا موجب افزایش متابولیسم بدن شده و رشد و تقسیم سلولها را افزایش میدهند. این ویتامینها در عملکرد درست دستگاه ایمنی و عصبی نقش دارند؛ و برای سلامت پوست و ماهیچه ها ضروری هستند. ویتامین های گروه b باعث کاهش استرس و افسردگی، و سلامتی پوست و اعصاب میگردند.
از خصوصیات عمومی آنها این است که چون در آب محلول هستند، راحت تر جذب می شوند ، در بدن ذخیره نمی شوند(به میزان کم ذخیره می شوند) و در اعمال بسیار حیاتی بدن نقش اساسی دارند به طوری که فقدان بیش از حد تعدادی از آنها به مرگ می انجامد. این گروه نسبت به گروه محلول در چربی حساس تر هستند و در اثر عواملی چون حرارت، مواد شیمیایی و ... سریعتر از بین می روند .
(b1) تیامین
(b2) ریبوفلاوین
(b3) نیاسین
(b5) اسید پانتوتنیک
(b6) پیریدوکسین

(b7) بیوتین
(b9) اسید فولیک
(b12) کوبالامین
 

maxin

Well-known member
ویتامین B1 یا (Thiamin)

اولین ویتامینی که از گروه ویتامین های B کشف شد، ویتامینB1 بود که نام دیگر آن تیامین است . این ویتامین تأثیرات بسیار مهمی در سوختن قندها دربدن و عملکرد اعصاب دارد .نقش آن در اندامها، فعال کردن آنزیمهای لازم برای سوختن قند در بدن است و نقش مهم دیگر آن در اعصاب ودر انتقال پیامهای عصبی است . در صورت کمبود آن ، اعصاب تحلیل می روند خصوصاً اعصاب پا ، چنانچه گز گز کردن پاها می تواند ناشی از کمبود ویتامین B1 باشد.این ویتامین از راه روده جذب خون می شود ، یکی از موادی که در جذب آن اختلال ایجاد می کند الکل است که مصرف زیاد آن موجب کمبود ویتامین B1 می شود .
میزانB1 مورد نیاز بدن یک فرد بالغ ،2/1 میلی گرم در روز است .
در صورتیکه مصرف این ویتامین کمتر از حد مورد نیاز بدن باشد در ابتدا فرد بی اشتها می شود و وزنش کاهش می یابد . کمبود شدید ویتامینB1 سبب ابتلای فرد به بیماری بری بری می شود که حالت وخیم آن به مرگ فرد می انجامد.
در بسیاری از غذاها مثل نانها، غلات وگوشتها خصوصاً گوشت قرمز وجود دارد . بیشترین میزانB1 درمخمر ،جگرو سبوس غلات ( گندم، جو و برنج) است .سبوس منبع غنی B1 است و با گرفتن پوست غلات برای تهیه آرد سفید قسمت اعظم B1 آن از دست می رود . از این رو توصیه می شود از نانهای سبوس دار استفاده کنید . حرارت، ویتامین را از بین می برد . اگر از جگر، غذایی تهیه می کنید، بهتراست آن را در فریزر قرار ندهید و از حرارت بالا استفاده نکنید مصرف ماءالشعیر و یا جوانه گندم نیزمقدار زیادیB1 به بدن ما می رساند . باید همیشه مراقب باشیم تا با مصرف مواد غذایی غنی به تجدید ویتامین ها در بدن بپردازیم تا دچار کمبود آنها نشویم .
 

maxin

Well-known member
ویتامین B2 یا ( Riboflavin )

نام دیگرویتامینB2 ، ریبوفلاوین است . اولین بار این ویتامین زمانی کشف شد که در حین بررسی برروی ویتامینB1 ، دانشمندان متوجه شدند جزء دیگری موجود است که در مقابل حرارت مقاوم تر از ویتامین B1 است و زمانی که آنرا از شیر استخراج کردند این رنگدانه های زرد رنگ را ریبوفلاوین نامیدند . درواقع یکی از دلایل روش مناسب نگهداری شیردر پاکتهای چند لایه این است که، از تخریبB2 در برابر نور جلوگیری می کند زیرا این ویتامین در مجاورت اشعه ماوراء بنفش تخریب می شود در بدن ما تبدیلB2 به فرم فعال آن تحت تأثر آنزیمهای مربوط به غده تیروئید می باشد . از این روافرادی که مبتلا به گواتر (Goiter) هستند و تیروئید کم کار یا پرکار دارند باید مراقب میزان دریافت این ویتامین باشندو از منابع حاوی این ویتامین بیشتر تغذیه کنند چون با کاهش فعالیت غده تیروئید کارایی این ویتامین نیز کاهش می یابد .میزان مورد نیاز این ویتامین3/1 میلی گرم در روز است .زخم در گوشه دهان ، زبان متورم وسرخ شده و لبهای ترک خورده همه از علائم کمبود ویتامینB2 است .کمبود شدید این ویتامین برای یک خانم باردار، عواقب وخیم تری به دنبال دارد از آن جمله ایجاد عارضه لب شکری در جنین است . ویتامینB2 همراه غذا وارد بدن می شود و به کمک ناقل هایی که در دیواره روده وجود دارد به خون منتقل می گردد . ویتامینB2 جزء ویتامینهای محلول در آب است از اینرو در بدن ذخیره نمی شود پس میزان مورد نیاز آن باید روزانه مصرف گردد تا مبتلا به کمبود آن نشویم .ویتامینB2 زمانی فعال می شود که مولکول فسفر دریافت کند واین قابلیت را پیدا نماید که در فعالیت های مهم سوخت وساز بدن عمل کند .B2 در فعال شدن ویتامینB3 و ویتامین B6 ودر بسیاری از اعمال حیاتی بدن و فعالیت دیگر ویتامینها تأثیر دارد .درمراحل اولیه در صورتیکه فرد 1 تا 2 ماه از این ویتامین کمتر از میزان نیازش مصرف کند علائم اولیه در چشمهای او ظاهر می شود؛ یعنی اثرات او به صورت حساسیت به نور، اشکریزی، سوزش و خارش چشمها ، بروز می کند . با پیشرفت کمبود این ویتامین در گوشه دهان زخم ایجاد می شود و فرد نمی تواند دهانش را به راحتی باز کند، زبان فرد ارغوانی رنگ، متورم و دردناک می شود البته همه این علائم با هم بروز نمی کند گاهی فقط یک یا چند علامت در فرد دیده می شود از علائم دیگر جوشهای ریزی است که در منطقه کنار بینی و گوشه دهان به وجود می آید . همچنین در منطقه سفید چشم رگهای خونی دیده می شود .

این ویتامین به میزان زیاد درشیر و محصولات لبنی موجود است .جگربهترین منبع ویتامینB2 است .مخمر آب جو نیز از منابع غنیB2 استاین ویتامین درگوشت و تخم مرغ هم وجود دارد .درسبوس گندم و در بسیاری ازسبزیجات از جمله اسفناج موجود است .در صورتیکه شما روزانه 2 لیوان شیر یا ماست مصرف کنید و در طول روز غذای تهیه شده با گوشت ( گوشت قرمز، مرغ و ماهی) یا تخم مرغ مصرف نمایید و از نان سبوس دار مثل نان سنگک تغذیه کنید ، مطمئن باشید میزانB2 مورد نیاز بدن شما تأمین شده است. نیاز به این ویتامین در بارداری افزایش می یابد پس به خانمهای باردار توصیه می شود از منابع غنی این ویتامین یعنی جگر ، ماءالشعیر و شیر با چربی متوسط بیشتر از زمان قبل از بارداری مصرف کنند تا نیاز جنین رانیز تأمین نمایند . این نیاز بیشتر ، با مصرف 1 لیوان شیر اضافه یا 100 گرم گوشت اضافه در روز تأمین می شود . میزان نیاز به این ویتامین در شیردهی از بارداری هم بیشتر است . در دوران شیردهی توصیه می شود برای جلوگیری از اضافه وزن ، بیشتر از منابع گیاهی مثل سبزی خوردن، اسفناج، سالاد سبزیجات و ماءالشعیر برای تأمین B2مورد نیاز ، مصرف شود .
 

maxin

Well-known member
ویتامین B3 یا (Niacin)

ویتامینB3 یا نیاسین درمان کننده بیماری مهلک پوستی به نام پلاگر است (علائم آن اسهال،اختلالات روحی ،خشکی و پوسته شدن پوست بدن در مناطقی که در معرض نور خورشید هستند ،ورم کردن زبان ، پریشانی ذهنی و در نهایت مرگ است) . B3 جزء ویتامینهایی است که در شرایط مختلف مقاوم است . از اینرو به راحتی هدر نمی رود ، این ویتامین در بسیاری از مواد غذایی مثل ذرت یا گندم به صورت ترکیب با مواد دیگر وجود دارد که پیش از شکسته شدن جذب بدن نمی شود .این ویتامین موجب انبساط عروق می شود از اینرو مصرف میزان کافی و حتی بیش از نیازآن در مبتلایان به فشار خون بسیار مفید است .از اثرات این ویتامین کاهش کلسترول خون است . مصرف آن در افراد مبتلا به چربی خون بالا ، درکاهش میزان کلسترول بسیار مؤثراست .میزان مورد نیاز بدن یک فرد نرمال از این ویتامین ، 1،8 میلی گرم در روز است .در صورتیکه این ویتامین کمتر از حد مورد نیاز مصرف شود ، بدن در مدت کوتاهی به کمبود آن مبتلا می گردد . عوارض اولیه ،ضعف عضلانی،کم اشتهایی ،سوء هاضمه وعوارض پوستی است بروز حتی یکی از این عوارض می تواند نشانه کمبود ویتامین B3 باشد . در صورتیکه کمبود این ویتامین ادامه یابد ، فرد مبتلا به بیماری پلاگر می شود .نیاسین درتعداد زیادی ازمواد غذایی موجود است . در بعضی از مواد به صورت ترکیب وجود دارد که درحین پخت آزاد می شود و دراقلام مواد غذایی حاوی پروتئین ، مواد اولیه را تولید می کند .
کنسرو ماهی تن دارای مقدارقابل توجهی B3 است،همچنین این ویتامین درنان ، گوشت گاو و سبزی هایی مانند سیب زمینی ، ذرت، هویج ومیوه هایی مانند گیلاس و هلو موجود است .در صورتیکه شما در روز 4 تا 5 کف دست نان و غذای تهیه شده با گوشت ( حداقل 100 گرم ) و سیب زمینی پخته ( با پوست ) و 1 یا 2 عدد میوه مثل گیلاس و هلو مصرف کنید میزان نیاز شما از ویتامینB3 برآورده می شود .ضمنا ذرت بو داده نیز دارای میزان مناسبیB3 است که می توانید در میان وعده ها مصرف کنید .مصرف بيش از 20،0 - 10،0 ميليگرم، موجب صدمه به كبد ميگردد.
 

maxin

Well-known member
ویتامین B5 یا (pantothenic acid)


همه سلولهای بدن نیاز به ویتامین B5 یا اسید پانتوتنیك دارند.این ویتامین به عنوان ویتامین ضد استرس ، نیز شناخته شده است. زیرا عملكرد غده آدرنال را تقویت كرده و بهبود می بخشد.(غده آدرنال بدن را در مقابل انواع استرس ها حمایت می كند).ویتامین B5 برای عمل عضلات و اعصاب و حفظ سلامتی سیستم ایمنی بدن ، حیاتی است. این ویتامین همچنین در كاهش علایم دردناك روماتیسم مفصلی مؤثر است و به كاهش درد ، تورم و خشكی صبحگاهی بیماری روماتیسم مفصلی كمك و بهبودی زخم را مخصوصاً بعد از جراحی ، تسریع می كند.اسید پانتوتنیك به كاهش لیپید خون ( چربی ، كلسترول ، تری گلیسریدها ) كمك كرده و پدیده سم زدایی را تسریع می كند.مقدار زیادی ازاین ویتامین در طی تهیه فرآورده های غذایی از بین میرود. بنابراین گوشت تازه ، سبزیجات و تمام غلات تازه دارای ویتامین بیشتری نسبت به غذاهای فریز شده یا كنسرو شده هستند.

بهترین منابع ویتامین B5 عبارتند از: مخمر آبجو ، ماهی ، مرغ ، تخم مرغ ، شیر و پنیر ، انواع غلات و حبوبات مانند نخود و لوبیا ، قارچ ، گل كلم ، سیب زمینی ، آووكادو ، پرتقال ، موز و آجیلهایی مانند فندق ، گردو و بادام زمینی.
میزان مصرف روزانه این ویتامین 0/5 میلی گرم است
 

maxin

Well-known member
ویتامین B6 یا (Pyridoxin)
یکی دیگر از اعضای گروه ویتامین های محلول در آب ، ویتامین B6 و نام علمی آن پریدوکسین است بسیاری از داروها که برای تقویت اعصاب تجویز می شوند ، دارایB6 هستند مثلا آمپولهای تقویتیB کمپلکس . این ویتامین در بسیاری از غذاها وجود دارد، با خوردن غذا وارد بدن می شود و از قسمتهای ابتدایی روده جذب خون می شود . ویتامینهای محلول در آب در بدن ذخیره نمی شوند ولی B6 با اینکه محلول درآب است به میزان کم در عضلات ذخیره می شود و نیاز فرد را تا 5 ماه تأمین می کند و پس از این مدت کمبود ویتامین در فرد بروز می کند . میزان مورد نیاز این ویتامین برای یک فرد بالغ 3/1 میلی گرم در روز است. در بدن ما تولید و تبدیل پروتئین ها وابستگی زیادی به B6 دارد . مثلاً در تولید پروتئین هایی که در گلبولهای قرمز خون موجود است .این ویتامین در فعالیت های عصبی بدن مؤثر است . در بدن ما پیام رسانهای عصبی وجود دارند که انتقال دهنده پیامهای حسی و حرکتی هستند . اگرB6 وجود نداشته باشد این پیام رسانها درست عمل نمی کنند و اختلالات عصبی بروز می کند . این ویتامین در رها شدن قندهای ذخیره ای بدن مؤثر است . از این نقش می توان نتیجه گرفت دریافت میزان کافیB6 برای افراد ورزشکار و کسانی که احساس ضعف شدید دارند ضروری است . نکته ای که وجود دارد این است که میزان نیاز ما بهB6 به میزان پروتئینی که از راه غذا دریافت می کنیم بستگی دارد . هر چه غذای ما حاوی پروتئین بیشتری باشد به این ویتامین نیازبیشتری داریم .عارضه کمبودB6، اختلالات عصبی است همچنین احساس ضعف و ناتوانی به دلیل تحلیل عضلات ، احساس خواب آلودگی و عوارض دیگر، قرمز و متورم شدن زبان ، ایجاد زخم در دهان و تغییر حالت در پوست بدن است .افرادی که رژیم غذایی برای خودشان تنظیم می کنند و مدت طولانی گوشت کباب شده یا آب پز بدون نان یا سبزیجات مصرف می کنند تا لاغرشوند ، پس از مدتی دچار اختلالات عصبی می شوند این عارضه به خاطر کمبود دریافتB6 است . کسانیکه از داروی ایزونیازید مصرف می کنند باید مراقب باشند که
به کمبود این ویتامین مبتلا نشوند این دارو موجب کاهشB6 در بدن می شود .


این ویتامین در نانها و بیسکویت های سبوس دار و جوانه گندم موجود است .در محصولات گوشتی خصوصاً مرغ و ماهی و جگر موجود است . در میوه هایی مانند موز ( غنی ازB6 و مفید برای افراد مسن) ، پرتقال، سیب و سبزیجاتی مانند هویج ، گل کلم، نخود فرنگی ، گوجه فرنگی و در انواع مغزها وجود دارد.


- - - Updated - - -

ویتامین B7 یا (Biotin)

ویتامین B7 یا بیوتین در متابولیسم آمینو اسید ها نقش بسزایی داردکمبود آن ایجاد التهاب پوستی ( درماتیت پوستی ) می کند.

نیاز بیوتین 3،0 میلی گرم در روز می باشد

منابع آن زرده تخم مرغ ، شیر و محصولات لبنی ، جگر سبزیجات با برگهای تیره ومیوه هایی مانند موز ، انگور، هندوانه و توت فرنگی است
 

maxin

Well-known member
ویتامین B9 یا (Folic acid)

ویتامین B9 یا اسید فولیک در ساخته شدن گلبولهای قرمز و سفید مؤثر است ، از این رو دریافت میزان کافی آن در درمان کم خونی و افزایش ایمنی بدن بسیار مؤثر است .
در بخشهایی از بدن که تکثیر سلولی سریع دارند مانند گلبولهای قرمز و سفید، سلولهای دیواره دستگاه گوارش و ادراری ، اسید فولیک بیشتر مورد نیاز است.
عوارض کمبود طولانی مدت آن در یک فرد بالغ ،کم خونی،متورم وقرمز شدن زبان، اختلالات گوارشی مانند اسهال واختلالات روحی چون افسردگی است و تأثیر کمبود آن در کودکان نیز کاهش رشد در آنهاست ، تقریباً 10 درصد افراد جامعه مبتلا به درجاتی از کمبود اسید فولیک هستند .
مصرف اسید فولیک درخانمهایی که قصد باردار شدن دارند و یا مادران باردار در ماههای اول و دوم بارداری بسیار ضروری است .
کمبود اسید فولیک موجب ایجاد نقصهای مادرزادی در دستگاه عصبی کودک می شود . خانمهایی که قصد بارداری دارند بهتر است از مکمل اسیدفولیک با تجویز پزشک و مواد غذایی غنی از اسید فولیک مصرف کنند .
میزان مورد نیاز یک فرد بزرگسال4،0 میلی گرم اسید فولیک در روز است
این نیازدر بارداری و شیر دهی دو برابر می شود .
میزان اسید فولیک موجود در کبد تأمین کننده نیاز 4 تا 5 ماه بدن ما است.
اسید فولیک در اثر نگهداری مواد غذایی در دمای اتاق و پختن به میزان زیادی از بین می رود .
درجگر ، قلوه وگوشت بدون چربی بیشترین میزان آن موجود است .
در حبوباتی چون لوبیا قرمز ،لوبیا سفید و سویا و درسبوس گندم موجود است .
در سبزیجاتی مانند اسفناج، کلم، کاهو، مارچوبه و آرتیشو
درمیوه هایی مثل آب پرتقال تازه و موز موجود است .
ومیزان کمی هم در زرده تخم مرغ و شیر موجود است .
در صورتیکه شما یک غذای حاوی حبوبات به همراه نان سبوس دار مصرف کنید مثل خوردن یک کاسه آبگوشت پر حبوبات با نان سنگک ، به همراه بورانی اسفناج که حداقل 1 فنجان اسفناج دارد میل نمایید و در بین روز ماءالشعیر بنوشید ، میزان مورد نیازاسید فولیک بدن شما تأمین خواهد شد .
 

maxin

Well-known member
ویتامین B12 یا (Cobalamin)

B12 یا کوبال آمین یک ویتامین حساس و مهم است وبه سرعت تخریب می شود این ویتامین موجب درمان یک نوع کم خونی خطرناک به نام پرنشیز می شود . ویتامینB12 رابطه نزدیکی با اسید فولیک دارد . تحمل نور ، حرارت و مواد اسیدی و قلیایی را ندارد . حتی دربدن هم به سرعت تخریب می شود . در حقیقت اگر وسیله خاصی برای انتقال آن به خون وجود نداشت ما اصلاً B12 دریافت نمی کردیم اما این وسیله خاص چند نوع عامل پروتئینی هستند که همزمان با خوردن غذای حاوی این ویتامین ترشح میشوند و محافظت آن را از ابتدای روده تا خون و از آنجا به کبد ، استخوانها و سایر اندامها به عهده دارند.B12 در تولید سلولهای بدن نقش دارد و نقش آن مانند اسید فولیک،شرکت در همانند سازی ژن های هسته سلول است . تکثیر سلولی در دستگاه گوارش، مغز استخوان و بافت عصب با کمکB12 صورت می گیرد . در صورت کمبودB12 ژنهای موجود در گلبولهای قرمز بزرگتر از حد طبیعی شده ، زود از بین می روند و فرد مبتلا به کم خونی مگالوبلاستیک می شود .B12 در بافت عصبی نقش تولید سلولهای رشته های عصبی را عهده دار است . کمبودB12 اختلالات عصبی را به همراه دارد که کرخی و لرزش بدن است و سوزش در پاها نیزاحساس می شود ،زبان متورم وسرخرنگ می شود واختلالات گوارشی مثل اسهال بروز می کند .کمبودB12 در افرادی که رژیم گیاهی صرف دارند و شیر و تخم مرغ نمی خورند ، بروز می کند زیراB12 فقط درمنابع غذایی حیوانی موجود است . در افراد کهنسال که ترشح اسید معده و فاکتور داخلی کاهش می یابد ، کمبودB12 عارض می شود ، در واقع رنگ زرد چهره، زبان سرخ و ناتوانیهای عصبی در نتیجه این کمبود است . افرادی که جراحی معده انجام داده اند و بخشی از معده ، تمام معده یا قسمت انتهای روده آنها ( ایلئوم) برداشته شده است ، و کسانی که از قرصهای درمان کننده زخم دستگاه گوارش استفاده می کنند بیشتر در معرض کمبودB12 هستند .جگرغنی ترین منبعB12 است و گوشت گاو،ماهی تن دارای میزان زیاداین ویتامین است شیر، پنیر وتخم مرغ نیز میزان قابل توجهی B12 دارند .البته معمولا در پروسه پخت مواد غذایی 70 درصد از ویتامین از دست می رود ؛ به کار گیری روش مناسب پخت بسیار مهم است ، برای پخت هرگز نباید از جوش شیرین استفاده کرد . میزان مورد نیاز بدن یک فرد بزرگسال 1,2-1,6میلی گرم است که در زمان بارداری و شیر دهی نیازفرد بیشتر می شود .با خوردن غذایی که ، دارای 100 گرم گوشت قرمز یا 200 تا 300 گرم گوشت مرغ است و مصرف 2 لیوان شیر یا ماست در روز،B12 مورد نیاز ما تأمین می شود .بانوان باردار و افراد مسن نیز با مصرف مرتب جگر می توانند،B12 مورد نیازشان را تأمین کنند . مصرف دیگر مکمل های ویتامینی بیش از نیاز نیز می تواند موجب کاهشB12 در بدن شود .
 

maxin

Well-known member
کولین (choline)

کولین، جزئی ازویتامین های گروه B میباشد ولی یک ویتامین واقعی نیست. کولین برای متابولیسم و سوخت و ساز چربی مفید است. این ماده بسیار مهم است. اگر مقدار کولین در بدن خیلی کم باشد، چربی اضافی در کبد جمع میشود.کولین برای سوزاندن چربی در بدن مصرف می شود.نقش کولین در ازدیاد حافظه ثابت شده است . نکات مهم در باره کولین: کولین نقش بسیار مهمی در تکامل مغز جنین دارد. همچنین مطالعه بر روی حیوانات ثابت کرده است کولین مناطقی از مغز را که مسئول برقراری حافظه هستند را تحت تاثیر قرار داده و توانایی یادگیری در دوران زندگی را تقویت میکند.

دریافت کولین توسط جنین از مادر نه تنها باعث رشد و تکامل مناسب مغزی او میشود بلکه باعث میشود که سطح ماده هموسیستئین در خون مادر در حد متعال حفظ شود.

از آنجایی که افزایش میزان هموسیستئین در خون مادر با افزایش بروز ضایعات مغزی در جنین همراه است، مادران بارداری که در رژیم غذایی خود فقر کولین دارند 4 برابر بیشتر احتمال دارد که جنین آنها دچار ضایعات لوله عصبی از جمله کانال مغزی – نخاعی شود. هموسیستئین اسید آمینهای در خون است که احتمال میرود در افزایش احتمال خطر بروز بیماریهای قلبی – عروقی، اسکیزوفرنی و آلزایمر و برخی سرطانها نقش داشته باشد. کولین همانند اسید فولیک در متابولیسم این ماده موثر بوده و کمبود آن با افزایش میزان این ماده در خون همراه است.مصرف کافی کولین توسط دختران در دوران رشد و بلوغ با کاهش احتمال بروز سرطان سینه در بزرگسالی آنها همراه است. به طور خاص، خوردن یک عدد تخممرغ در روز با 18درصد کاهش احتمال سرطان سینه همراه است به ویژه وقتی که همراه با میوه و سبزیجات مصرف شود. ثابت شده است در کسانی که 6 عدد تخممرغ در هفته مصرف کردهاند، احتمال بروز سرطان سینه در آنها 44درصد کمتر از کسانی بوده که 2 عدد تخممرغ یا کمتر در هفته مصرف کردهاند. مطالعات بالینی انجام شده بر روی افراد بزرگسال سالمی که دچار کمبود کولین بودهاند نشان میدهد که با افزایش ضایعات DNA (که علامت بروز بیماریهای مزمن از جمله سرطان، آرتریت و پیری زودرس میباشد)، افزایش مرگ سلولهای ایمنی بدن به نام لنفوسیتها و افزایش نقص در عملکرد کبد و عضلات اتفاق میافتد.
نیاز به کولین برای مردان 550 میلیگرم در روز ، برای خانمها 425 میلیگرم در روز و برایخانمهای باردار 450 میلیگرم در روز وخانمهای شیرده 550 میلی گرم است. منابع کولین عبارت است از: دل و جگر گاو، زرده تخم مرغ، گل کلم، خیار و بادام زمینی.
 

maxin

Well-known member
ویتامین K یا (Phyllochinon )

مهمترین فایده ویتامین K جلوگیری از خونریزی است این ویتامین در کنترل و درمان خونریزی ناشی از بیماری های کبد ، زردی و زخم معده سودمند است وهمچنین خونریزی های ناشی از استفاده طولانی مدت از آسپرین و آنتی بیوتیک ها را درمان می کند . به نوزادان زودرس که امکان خونریزی در آنها زیاد است هم بعد از تولد ویتامین K تزریق می شود.این ویتامین در پیشگیری از سنگ کلیه و درمان پوکی استخوان سودمند است.
ویتامین K جزء ویتامین های محلول در چربی است و بدن برای جذب آن نیاز به صفرا دارد.این ویتامین در برابر حرارت پایدار است اما در مقابل نور آفتاب و یخ زدگی از بین می رود. هر اندازه هوا گرمتر باشد نیاز بدن به این ویتامین بیشتر می شود. کمبود ویتامین K باعث می گردد افراد در گرما دچار خونریزی بینی شوند بدون این ویتامین ، کبد نمی تواند پروترومبین که موجب انعقاد خون است را بسازد
عواملی مانند عدم جذب چربی ها در روده ، بیماری های کبد یا مصرف آنتی بیوتیک (که باکتری هایی که در روده ویتامین K تولید می کنند را از بین می برد) و درکودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ( شیر مادر به دلیل استریل بودن باکتری کمتری در روده برای ساخت این ویتامین تولید می کند) کمبود این ویتامین مشاهده می شود.
اشعه X و رادیواکتیو و آلودگی هوا این ویتامین را در بدن از بین می برد.
نیمی از ویتامین K مورد نیاز بدن توسط باکتری ها در روده ساخته می شود و مابقی باید از مواد غذایی تامین شود.
منابع این ویتامین در خانواده کلم مانند گل کلم ، کلم بروکلی ، کلم بروکسل ، کاهو، گوجه فرنگی ، مارچوبه ، لوبیا سبز، شلغم و روغن کبد ماهی است . و در شیر وگوشت و میوه جات به مقدار کم وجود دارد .
مقدارمورد نیاز این ویتامین
0,06-0,08 میلی گرم است .

چون این ویتامین محلول در چربی است خوردن سالاد با سس (روغن زیتون و...)باعث افزایش جذب این ویتامین می شود.
 

maxin

Well-known member
ویتامین A یا (Retinol)

ویتامین A در ساختمان پوست، موها ، چشم، دندان و لثه حضور دارد. حضور این ویتامین سبب عملکرد صحیح و حفظ سلامت این اعضا مىشود. ویتامین A در سنین رشد در استخوان سازى شرکت مى،کند به همین علت کودکان در حال رشد، خانمهاى باردار یا شیرده نیاز بیشترى به این ویتامین دارند.

ویتامین A ترکیبى است که در منابع حیوانی در کره، شیر، زرده تخممرغ و انواع گوشت و جگر سرشار است و در تمام گیاهان سبز خوراکى مثل اسفناج وهمینطور کلم، هویج و گوجه فرنگى یافت می شود. و در میوه جات بیش از همه در خربزه ، موز، خرما ، گیلاس ، هلو و پرتقال است .ویتامین A موجود در منابع حیوانى به سرعت جذب بدن مىشود. اما منابع گیاهى در واقع حاوى پیشساز ویتامین A هستند که پس از ورود به بدن ابتدا به کبد مىرود و پس از اندکى تغییر، تبدیل به ترکیب ویتامین A می شود که بدن توانایى جذب آن را دارد.ویتامین A در ترکیب با ویتامین C سیستم ایمنى بدن راتقویت مىکند و مصرف روزانه این دو ویتامین ریسک بیماریهاى مانند سرطان را به طور محسوسى کاهش مىدهد.کلاژن ترکیبى است که حضور آن سبب استحکام پوست می شود . ساخت کلاژن با بالا رفتن سن به طور طبیعى کاهش مىیاید و این مسئله سبب افتادگى و ایجاد چین و چروک در سطح پوست مىشود. به همین علت ویتامین A ترکیب جادویى است که در کرمهاى گرانقیمت زیبایى پوست و ترکیبات جلوگیرى کننده از پیرى و افتادگى پوست به کار مىرود.ویتامین A در پوست به رشد، ترمیم و بازسازى این بافت کمک مىکند. این ویتامین اشعه زیان بخش نور خورشید را به خود جذب مىکند و مانع آسیب دیدن سلولهاى پوست مىشود، همچنین مقاومت این سلولها را در برابر آلایندههاى محیطى مانند دود و منواکسید کربن افزایش مىدهد. ویتامین A در ساخت کلاژن پوست شرکت مىکند.ویتامین A همچنین نقش مهمى در سیستم بینایى بر عهده دارد. عملکرد صحیح بینایى در محیطهاى کم نور و تاریک نیازمند حضور ترکیب این ویتامین است. کمبوداین ویتامین منجر به ضعف بینایى در تاریکى یا مشکل شب کورىو خشکى چشم (که فرد دچار ضخامت و خشک شدن قرنیه چشم) می شود , خشکى پوست و ریزش شدید موها نیز از پیامدهاى کمبود این ویتامین است. مصرف برخى داروها مانند آنتى بیوتیکها جذب بسیارى از ویتامینهاازجمله ویتامین A را کاهش مىدهد. مقدار مورد نیاز روزانه
0,8 -1,1 میلی گرم است .
ویتامین A جزء ویتامینهایى است که توسط بدن و در بافت کبد ذخیره مىشوند. به همین علت نه تنها کمبود، بلکه مصرف بیش از حد این ویتامین براى بدن مضر است و سبب مسمومیت مىشود. مسمومیت ویتامین A با سردرد ، تهوع و سرگیجه همراه است که علت آن به هم ریختن تعادل اعصاب مرکزى یا همان مغز و نخاع است. این مسمومیت گاه منجر به ریزش ناگهانى مو نیز مىشود.


- - - Updated - - -

ویتامین E یا ( Tocopherol)


ویتامین E یکی از آنتی اکسیدان های قدرتمند است که از ابتلا به بیماری های قلبی پیشگیری می کند و به قوی تر شدن و افزایش انعطاف دیواره های رگ های قلبی کمک شایانی می نماید.


ویتامین E تنها در منابع گیاهی یافت میشود و در منابع حیوانی مثل ساردین نیز یافت میشود.روغنهای گیاهی مثل روغن آفتاب گردان و زیتون ٬ ذرت ٬ آجیل تازه ( پسته ، بادام ، گردو ...) ٬ اسفناج ٬ کلم پیچ ٬ سویا و سیب زمینی دارای مقادیری از این ویتامین میباشند.همچنین روغن سبوس گندم غنیترین ماده غذایی از لحاظ ویتامینE میباشد.در هلو و مارچوبه نیز به طور نسبی این ویتامین یافت میشود.میزان مصرف مجاز این ویتامین 12 میلی گرم است ، اما برخی افراد بیش از اندازه این ویتامین رااز طریق مکمل ها مصرف می کنند ( بین 50 تا 500 میلی گرم در روز). این کار باعث پاره شدن رگ های مغزی می شود که در نهایت منجر به سکته شده و عواقب بسیار بدی به دنبال دارد.احتمالا این ویتامین آنتی اکسیدان در دوز بالا می تواند به عنوان یک اکسید کننده نیز عمل کند و باعث اکسیداسیون شود و در نتیجه به سلول ها آسیب برساند. مصرف ویتامین E می تواند خطر ابتلا به نوع خاصی از سکته مغزی راکه بر اثر مسدود شدن رگ های خونی به وجود می آید تا 10 در صد کاهش دهد. اما در مجموع مضرات مصرف بیش از حد مکمل های ویتامین E بسیار بیشتر از فواید آن است. مشکلات مصرف این ویتامین نسبت به سایر ویتامین های محلول در چربی کمتر است ، زیرا بدن تحمل مقادیر زیاد آن را نسبتا دارد . اما اگر مصرف بیش از اندازه و به صورت مصنوعی ( قرص و آمپول ) باشد ، باعث مسمومیت های ویتامینی می شود.
 

maxin

Well-known member
ویتامین D یا (Calciferol)

ویتامین D چندین نقش کلیدی در بدن دارد و از همه مهمتر کمک به جذب مواد معدنی ، کلسیم و فسفر است .ویتامین D به درمان اختلالاتی که همراه با تحلیل رفتن استخوان (راشیتیسم ) در کودکان است کمک می کند. این ویتامین برای افراد مبتلا به پوکی استخوان بسیار مهم است ، کلسیم و ویتامین D به همراه هم تراکم استخوانی را در زنان بعد از سن یائسگی افزایش می دهند .

فردی که دارای پوست روشن است می تواند روزانه فقط با چند دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید ویتامین D مورد نیاز خود را تامین کند ولی کسانی که پوست تیره دارند باید بیشتر در معرض نور خورشید قرار گیرند .این ویتامین در روغن ماهی ، غلات صبحانه غنی شده ومقدارکمی نیز در شیر غنی شده وجود دارد .اگر مطمئن نیستید که از طریق غذا یا نور خورشید به مقدار کافی این ویتامین را دریافت می کنید یا نه می توانید با آزمایش خون مطلع شوید . اگر سطح این ویتامین از 15MC/LI پایین تر بود شما باید روزانه 5 میکروگرم ویتامین D دریافت کنید. خانمهایی که سطح ویتامین D خون آنها طبیعی است نوزادان خود رااز عفونت و نقایص احتمالی تولد ، محافظت خواهند کرد . بالاترین حد مجاز مصرف این ویتامین 12000 واحد بین المللی در روز است بیشتر از این حد ممکن است باعث مسمومیت شود. ویتامین ها با بسیاری از داروها از جمله داروهایی که برای فشار خون بالا و مشکلات قلبی مصرف می شوند تداخل دارند اگر شما دارویی را به طور مرتب مصرف میکنید از پزشک در مورد بی خطر بودن مصرف آن با مکمل های ویتامین D مطمئن شوید.


- - - Updated - - -

ویتامین C یا (ascorbic acid)ویتامین C یا اسید اسکوربیک ، یک ویتامین محلول در آب است که برای تولید کلاژن در بدن مورد نیاز است . همچنین در جذب آهن از منابع گیاهی کمک می کند . کمبود شدید ویتامین C منجر به بیماری آسکوربوت می شود.ویتامین C به افزایش استحکام لثه ها و دندان ها کمک می کند و موجب افزایش ایمنی بدن در برابر بیماری ها می شود. در سلامت پوست بدن و لایه های محافظتی بدن موثر است . پوست انسان را با طراوت نگاه می دارد و موجب جوانی پوست می شود همچنین باعث ساخت کلاژن می شود. این ویتامین موجب حفظ پوست در برابر اشعه ماورای بنفش می شود از اینرو کسانی که در معرض نور مستقیم خورشید هستند بهتر است ویتامین C بیشتری مصرف کنند.ویتامین C در پیشگیری از بالا رفتن کلسترول خون و ایجاد لخته های خونی در رگ ها موثر است همچنین به فعالیت مناسب هورمونی بدن کمک می کند. منابع آن انواع مرکبات مثل پرتقال ، لیمو و گریپ فروت و... کیوی ، توت فرنگی ، طالبی ،انواع کلم مانند بروکلی ، گل کلم و... ، گوجه فرنگی ، فلفل قرمز شیرین است .ویتامین C اگر چه در پیشگیری از سرما خوردگی نقشی ندارد اما طول دوره بیماری را کوتاه کرده و عوارض این بیماری را کاهش می دهد. مصرف این ویتامین باعث جذب بهتر آهن در بدن می شود و برای افرادی که دچار کم خونی هستند توصیه می شود.اگر فردی به مدت یک ماه ، این ویتامین راکمتر از مقدار مورد نیاز برای بدن دریافت کند ، دچار عوارض جدی مانند خونریزی لثه ، خشکی پوست و آثار خون مردگی در زیر پوست می شود. وجود چربی در غذا باعث می شود که ویتامین C خاصیت ضد سرطانی خود را از دست بدهد. کمبود املاح و ویتامین ها به ویژه ویتامین C باعث از بین رفتن آب میان بافتی پوست و خشک شدن این بافت حیاتی می شود ویتامین C یکی از مواد حیاتی برای ساخت پروتئین پوست است نیاز بدن انسان به این ویتامین حدود 75 میلی گرم در روز است ومازاد آن دفع می شود ولی در دوران بارداری و شیر دهی این میزان افزایش خواهد یافت .
 
بالا