مبارزه با ایدز

alikhezri

New member
به گفته كارشناسان، "كروكوديلين"، محصولي از سرم خون تمساح، تنها داروي شناخته شده‌اي است كه توانسته است ويروس ايدز (‪ (HIV‬را، در محيط آزمايشگاهي، از ميان بردارد.
بر اساس اطلاعات ماخوذ از دفتر بهداشت و مقابله با بيماريهاي آبزيان سازمان دامپزشكي، چند خاصيت دارويي ثابت شده و در حال بررسي ديگر نيز به اجزاي تمساح نسبت مي‌دهند كه استفاده از كروكوديلين، در درمان عفونتهاي مقاوم به تمامي آنتي‌بيوتيكها در سيستم تنفسي، ادراري از جمله آنهاست.

از پودر استخوان تمساح براي درمان سرطان پوست كه يكي از شايعترين سرطانهاي شناخته شده است و از سوپ گوشت اين خزنده نيز در درمان بيماريهاي مختلف از جمله آسم، دردهاي مفصلي و عضلاني مزمن و ضعف قواي جنسي و يا تقويت سيستم ايمني بدن استفاده مي‌شود.

پرورش تمساح از نظر اقتصادي نيز بسيار با صرفه است بطوري كه قيمتهاي عمده‌فروشي برخي محصولات حاصل از پوست تمساح در شماري از مزارع پرورش، از ‪ ۴۰‬دلار براي بند كلاه تا ‪ ۲۴۹۹‬دلار براي ساك وسايل گلف متغيير است.

هم اكنون در جهان به دو روش، تمساح مورد نياز براي پرورش فراهم مي‌شود، نخست پرورش در اسارت كامل و ديگر تهيه اين خزنده

از محيط زيست و پرورش آن در اسارت. روش پرورش در اسارت كامل، از نظر سازمان جهاني ناظر بر شرايط جانوران در خطر انقراض كه تمساح نيز يكي از آنهاست، در سراسر جهان، بي‌مانع است ولي روش دوم در آفريقا يا ديگر كشورهايي كه شمار تمساح در آنها زياد است، انجام مي‌شود.

بهترين دما براي پرورش تمساح، بين ‪ ۳۰‬تا ‪ ۳۴‬درجه سانتيگراد است كه بطور طبيعي تقريبا در تمامي طول سال در استانهاي جنوبي كشور مهياست و بهترين رطوبت نيز بين ‪ ۷۵‬تا ‪ ۹۰‬درصد است يعني جانور تقريبا بطور مرتب بايد در آب باشد.

نوزادان تا يك سالگي بايد در فضاي سرپوشيده نگهداري شوند و جانوران بيش از يك سال در صورت فراهم بودن شرايط هوايي مورد نيازشان (‪ ۳۰‬درجه به بالا) مي‌توانند در محيط باز پرورش يابند و در غير اين صورت بايد در گلخانه‌هاي بزرگ با آبگيرهاي جداگانه نگه داشته شوند.

عمق مورد نياز براي نوزدان يك تا سه ساله آن نيز ‪ ۳۰۰‬تا ‪ ۱۵۰‬ميلي‌متر است و تمساحهاي چهار ساله به بالا در آبگيريهاي بزرگتر و ژرفتر نگهداري مي‌شوند و آبگيرها بايد طوري طراحي شوند كه مرتب به نظافت آنها رسيدگي شود.

تمساح براي تغذيه نياز به جيره غذايي كامل شامل پروتئين، قند، ويتامين و املاح دارد كه مي‌تواند از ضايعات كشتارگاهي و تلفات دامداريها و مرغداريها زير نظر ادارات دامپزشكي و ضايعات صيد آبزيان به اضافه افزودنيهاي مجاز تامين شود.

نوعي از تمساح، موسوم به پوزه‌كوتاه با نام محلي گاندو كه جانور ويژه هندوستان است، در آخرين حد غربي گسترش خود، به تعداد محدودي كه بين ‪ ۵۰‬تا ‪ ۱۲۰‬عدد تخمين زده مي‌شود، در حوزه رودخانه فصلي باهوكلات و تالابهاي اطراف آن، در منتهي عليه جنوب شرقي استان سيستان و بلوچستان زندگي مي‌كند.

بدين ترتيب اگر قصد پرورش مصنوعي اين نوع از تمساح در ايران وجود دارد چون جزو جانوران در شرف انقراض جهاني(‪ (CITES‬رده‌بندي شده است، بايد پرورش در اسارت كامل آن مد نظر قرار گيرد تا كمكي به ازدياد نسل آن نيز باشد.

‪ ۲۲‬گونه تمساح در جهان پراكنده است كه با توجه به مرغوبيت پوست و ميزان توليد گوشت، گونه‌هاي موجود در آفريقاي جنوبي، استراليا و پوزه‌كوتاه تالابي هندي كه همان طور كه گفته شد، به تعدادي محدود، در ايران نيز زندگي مي‌كند، جزو مرغوبترين‌ها به حساب مي‌آيند. :smiliess (15):
 

دشت شقایق

New member
عصاره گياه دارواش در درمان سرطان و ايدز مفيد است ، همچنين در تپش قلب ، حركات غير ارادي سريع و پرشي ،‌صرع و رماتيسم مفيد است....

دارواش (نام علمي: Viscum album) يك گياه نيمه انگلي راسته سندل (Santalales) است ، برگ دارد و مي‌تواند قسمتي از مواد غذايي خود را توليد كند.
اين گياه انگل درختان است ولي خسارت زيادي به آن‌ها نمي‌زند و گياه انگلي خيلي مهمي نيست. بذر آن توسط پرندگاني از قبيل داركوب در تنه درختان قرار مي‌گيرد و جوانه مي‌زند و رشد مي‌كند.
اين گياه داراي گل‌هاي زيبايي است كه حتي بعضي مواقع به خاطر گل‌هاي زيباي آن، آنرا از بين نمي‌برند و اجازه رشد آن را روي درخت مي ‌دهند ، دارواش ريشه خود را درون شاخه‌هاي ساير درختان فرو كرده و شيره خام گياه را گرفته سپس شيره خام را به شيره پرورده تبديل كرده و استفاده مي‌كند.
واژه? دارواش در فارسي و گيلكي به معني ' علف درخت' است.
*** خواص درماني دارواش
در گياهنامه هاي غربي، چين و خاورميانه قديم تنها گونه مورد استفاده در پزشكي گونه( Viscum album)بوده است ولي امروزه خصوصيات دارويي و درماني گونه هاي ديگر (موخور، دارواش كوتوله و-) نيز كشف شده است.
دارواش ها داراي موسيلاژ، قند، روغن ثابت، رزين و مقداري تانن و نمكهاي مختلف هستند. قسمت فعال گياه، رزين(ويسين) است كه در نتيجه عمل تخمير، توده اي زرد رنگ، چسبنده و رزيني مي شود.
از برگهاي پودر شده و شاخه هاي جوان و يا عصاره مايع در درمان استفاده مي كنند. دارواش ها را معمولا- در بهار جمع آوري ودر هوا يا در كوره الكتريكي در دماي 106 درجه فارنهايت خشك مي كنند.
در اروپا بيشتر از روش تزريق و در ايالات متحده معمولا از جوشانده يا از تنتور(عصاره الكلي) استفاده مي كنند. دز دارويي دارواش بسيار كم و مقادير زياد آن مي تواند سمي باشد.
براي تهيه جوشانده دارواش، 5/2 گرم (نصف قاشق چايخوري) از پودر كاملا نرم شده را در يك فنجان آب سرد مخلوط كرده و به مدت 12 ساعت در دماي اتاق قرار مي دهند، سپس از صافي عبور داده و مصرف مي كنند.
پايين ترين سطح مصرف روزانه 10 گرم (2 قاشق چايخوري) دارواش است .
از خواص درماني اين گياه مي توان به كم كردن فشار خون، بهبود گردش خون، شل نمودن سفتي عضلاني، بند آورنده خونريزي داخلي ، تشنج ، نقرس، هيستري (نوعي بيماري رواني كه با شبيه سازي اختلالات گوناگون همراه است)، سياه سرفه، آسم، سرگيجه، اسهال، ، حركات غير ارادي سريع و پرشي، تپش قلب، صرع، رماتيسم، سردرد ميگرني، اضطراب و اخيرا- سرطان و ايدز اشاره كرد.
از عصاره دارواش اروپايي در درمان سرطان استفاده مي كنند. درمان سرطان با اين عصاره ممكن است به چند ماه تا چند سال زمان نيازمند باشد ، از عصاره دارواش در درمان ايدز نيز استفاده مي كنند، در سال 1998 از تزريق اين عصاره براي بهبود پاسخ ايمني استفاده شد .
در بسياري از نقاط غرب كشور نيز روستائيان جهت درمان دمل و زخم و حتي شكستگي و ضرب ديدگي دست و پا از اين گياه استفاده مي كنند. در بررسي اثر عصاره هيدروالكلي ميوه گياه موخور در پيشگيري از تشنج ناشي از نيكوتين در موشهاي سوري، ثابت شد كه اين عصاره به طور معني داري از تشنج حاصله مي كاهد و مي تواند جايگزين داروهاي صناعي در درمان بيماران شود .
در مناطق غرب كشوربه خصوص ايلام نيز از نرم شده برگ موخور(نوعي دارواش) براي خروج چرك از زخم و دمل استفاده مي كنند و نيز براي كاهش درد ناشي از شكستگي استخوان ، شاخه هاي تازه و سالم گياه را بر روي محل شكستگي مي گذارند ، از ساييده ميوه موخور نيز به عنوان موبر استفاده مي كنند. جوشانده برگ گياه موخور در درمان زخمهاي دستگاه تناسلي نيز مؤثر است.
 
بالا