ماهی درمانی

maxin

Well-known member
درباره ماهی درمانی چه می دانید؟
ماهی درمانی (Fish Therapy)در سال های اخیر برای درمان برخی بیماری ها از جمله برخی ناراحتی های پوستی و یا کاهش استرس از آن استفاده می شود. ماهی هایی که برای این نوع درمان مورد استفاده قرار می گیرند ماهی های خاصی هستند.

این نوع ماهی ها در استخرهای روباز و در چشمه های آب معدنی برخی کشورها وجود دارند و غذای اصلی آنها در پوست افراد مبتلا به بیماری پسوریازیس می باشد.

این نوع ماهی از قسمت های بیمار و یا قسمت های مرده پوست این بیماران تغذیه می کند و به قسمت های سالم پوست آنها کاری ندارد، در نتیجه اثرات مفیدی روی بهبود بیماری آنها خواهد گذاشت.

چشمه های آب معدنی به عنوان یک گروش درمانی مناسب و مهم برای کاهش موقت علایم این بیماران محسوب می شود و این بیماران می توانند هر چند ماه یک بار، با مراجعه به این چشمه های آب معدنی و استفاده از ماهی های آن به روند بهبودی خود تسریع ببخشند.
در روش ماهی درمانی، ماهی خورده نمی شود، بلکه افراد قسمتی از بدن خود و بیشتر پای خود را در آب حاوی این ماهی ها قرار می دهند و ماهی ها با جمع شدن در اطراف پای فرد، تاثیر خود را روی پوست می گذارند
نحوه تاثیر ماهی درمانی بر بیماری های پوستی
هنگامی که بیماران مبتلا به پسوریازیس وارد این آب ها می شوند، ماهی ها به آنها نزدیک شده و شروع به مکیدن قسمت های بیمار پوست این افراد می کنند. برای سایر بیماری های پوستی هم همینطور عمل می کنند.

پس از مکیدن، برخی از نقاط پوست این افراد خونریزی کمی می کند و فرد، قسمت زخمی را در معرض نور خورشید و آب قرار می دهد.

سلنیوم موجود در این آب ها، نقش مهمی در درمان این بیماری ها دارد. سلنیوم مهم ترین عنصر برای ترمیم زخم پوستی این بیماران می باشد. همچنین سلنیوم موجود در این آب ها، اثر محافظتی برای سلول ها در مقابل رادیکال های آزاد دارد.
اثرات مفید این نوع آب بر بیماری های گوارشی و بیماری های زنان دیده شده است.

بیماران مبتلا به اختلالات عصبی و روماتیسمی با غوطه ور ساختن بدن خود در داخل این آب ها، از میزان ناراحتی هایشان کاسته می شود.

مکیدن پوست توسط ماهی ها باعث ایجاد احساس خوبی در بیمار می شود، احساسی مثل سوزن سوزن شدن و ماساژ خفیف پوست. این کار اغلب توسط ماهی های جوان تر که نیاز بیشتری به مواد غذایی دارند و قدرت مکیدن آنها بیشتر است، انجام می گیرد. این نوع مکیدن علاوه بر خاصیت درمانی، اثرات روانی مناسبی بر روی بیماران دارد.

علاوه بر بیماران، افراد سالم هم از این چشمه ها استفاده می کنند. پوست افراد سالم هنگام برخورد با این ماهی ها، بازسازی می شود، به عبارت دیگر این ماهی ها بخش های مرده و کراتینه پوست را مصرف می کنند.

در طی یک تحقیق، 67 بیمار مبتلا به پسوریازیس را به مدت سه هفته، روزانه به مدت 2 ساعت در حمام آب گرمی قرار دادند که حدود 250 تا 400 عدد از این ماهی ها داشت.
بعد از حمام به مدت 3 تا 5 دقیقه این افراد را در معرض اشعه ماورای بنفش قرار دادند. پس از گذشت سه هفته، 72 درصد از شرکت کنندگان، کاهش علایم بیماری پسوریازیس را نشان دادند.

کلیاتی در مورد بیماری پسوریازیس
پسوریازیس نوعی بیماری پوستی است که سبب قرمزی و ناراحتی پوست می شود. افراد مبتلا، پوست قرمز رنگی دارند و قسمت هایی از پوست آنها به صورت تکه تکه به رنگ سفید مایل به نقره ای می باشد. این بیماری اغلب در نواحی مانند آرنج و زانو دیده می شود و همراه با خارش است.

بیشتر افراد 15 تا 35 ساله به این بیماری مبتلا می شوند. این بیماری مسری نیست و به دیگران منتقل نمی شود.

اگر فردی در یک خانواده به این بیماری مبتلا باشد، شانس ابتلای فرزندان دیگر و نسل های آینده نیز بیشتر خواهد شد.
زهره لطیفی
بخش سلامت تبیان
 
بالا