لطفا ببینید و شوکه نشوید!!!

maxin

Well-known member
سلام بچها
این مطالب رو که میذارم از سایت دینی معتبر ماست تو ایران.راستش خوندم متعجب شدم باورم نمیشد!!
لطفا نظر بدید منم متوجه بشم!!!

- - - Updated - - -

Ysp.r.f
عضو صميمي
1star.gif

آذر 1393

آیا این شخص مرتد فطری است؟

بسم الله الرحمن الرحیم

شخصی در محله ی ما از نمادها و نشانه های زرتشتی شروع کرده به استفاده کردن و هرکس هم که ازش سوال میکنه رسما میگه من از اسلام خارج شدم و دینم الان زرتشت هستش
فکر میکنم اصطلاحش میشه مرتد فطری

حالا موضع و وظیفه ی ما نسبت به این شخص چیه با توجه به اینکه حکم مرتد مشخصه و از طرفی حکومت اسلامی هم حاکمه

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: N@RVIN

maxin

Well-known member

مهر 1388

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

در این موارد از طریق مراجع قضایی اگر می توانید اثبات کنید اقدام کنید .

حکم مرتد فطری این است:

مرتد فطرى اگر توبه کند اسلامش ظاهرا قبول نمى‌شود‌، و اگر مرد باشد به قتل مى‌رسد.

پس مرتد فطرى اگر مرد باشد زوجه‌اش از او جدا مى‌شود و نكاحش- بدون طلاق- فسخ مى‌شود و زنش عده وفات مى‌گيرد سپس اگر بخواهد، ازدواج مى‌كند t
و اموال او كه در وقت ارتداد مال او بوده است
، بعد از اداى ديون او، بين ورثه‌اش تقسيم مى‌شود، مانند ميت، و انتظار مرگ او كشيده نمى‌شود و توبه و رجوعش به اسلام در برگشتن زوجه و مالش به او، فايده ندارد.

پی نوشت:
تحریر الوسیله،کتاب حدود ،بقیه مجازات ها،ارتداد،مساله 1

maxin

Well-known member
Ysp.r.f
عضو صميمي
1star.gif

آذر 1393

نوشته : 20صلوات : 16
user-online.png

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم
تشکر از اینکه حکم رو بیان کردید

بی زحمت موردی جواب بدید

سوال بنده این بود که

1- وظیفه ی بنده چیه دقیقا. آیا تکلیفی دارم در چنین مواقعی. یعنی چکار کنم که تکلیف رو عمل کرده باشم. اگر اقدامی نکنم مشکلی هست؟

2- قطعا این حکم رو نمیشه اجرا کرد به صورت شخص
آیا تکلیف هست که به مراجع قضایی مراجعه بشه. اگر مدرکی خواستند که ما مدرک نداریم
بهر حال بنظر میرسه در شرایط امروز حکم مرتد خیلی سخت و به ندرت قابل اجراست.

3- چنین اشخاصی اگر بهشون بگی حالا این اسلامی که توش بودی و میگی رفتی بیرون اصلا چی بود فروع دینش چندتا بود بلد نیستن... آیا ظلم نیست؟ آیا مستضعف فکری حساب نمیشن (البته تعبیر مستضعف فکری شاید مناسب نباشه) ولی بهر حال اصل مطلب اینه که اصلا مسلمان نبودند اینا

4-با توجه به اینکه چندین نفر شاهد اقرار این شخص به ارتداد بودند تکلیف بر چه کسی هست برای اجرای حکم

maxin

Well-known member

شفا

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

1-اگر می توانید با تهدید یا شکایت از طریق مراجع قضایی او را از این اقدامش منع کنید.
2- اگر تنها راه جلو گیری از این اقدام ایشان مراجع به مراجع انتظامی باشد باید به آنها مراجعه کنید.
3- چنین فردی مستضعف محسوب نمی شود چون مستضعف به کسی گفته می شود که امکان تحقیق برای او نیست ودر جهل مرکب به سر می برد.
4- بر همه افرادی که می توانند جلوی این قضیه را بگیرند وظیفه است که جلوی آن را بگیرند.

maxin

Well-known member
Ysp.r.f

عضو صميمي​

بنده از جواب شما اینجور متوجه شدم که هدف این است که به هر صورتی فقط جلوی او گرفته شود !! درست متوجه شدم؟

اگر فقط بحث جلوگیری است که شاید با نیم ساعت صحبت حل شود ! نیازی به نیروی انتظامی و دستگاه قضایی نیست!
با چند دقیقه صحبت میشود قانعش کرد که دیگر این مسئله را جایی نگوید که از اسلام خارج شده
و همچنین چه بسا با چند جلسه صحبت متوجه شود که اصلا اسلام را نشناخته و اشتباه کرده که از آن خارج شده

ولی آیا حقیقتا این حل مسئله است؟

شما استاد بنده هستید بهتر میدونید که توبه ی مرتد از نظر فقهی پذیرفته نیست! چطور میتوان با جلوگیری از او ! (چنانکه در پاسخها آوردید) مسئله را حل کرد؟

حکم شریعت و حکم الله این است که او دیگر حق حیات دنیوی ندارد ، چطور با جلوگیری از او تکلیف را انجام داده ایم؟

تقاضا دارم قدری تخصصی تر پاسخ دهید اگر امکانش هست. اگر کتابی را هم آدرس دهید مطالعه خواهم کرد البته اخیرا درس خارج فقه با موضوع ارتداد حضرت آیت الله العظمی سبحانی را مطالعه کردم. ولی مسئله برایم حل نشد

maxin

Well-known member
مکسین ...اینو از کجا آوردی؟... اونجا داعشه؟
نخیر صد رحمت به داعش
بفرما سایت بزرگ اسک دین که متخصصان روحانی هم پاسخگو هستند و علم بروزی هم دارند: آیا این شخص مرتد فطری است؟
http://www.askdin.com/thread45253.html

خودم نمی دونستم همچین دینو ومذهبی دارم(البته برام ساختن)!!! ناراحت شدم ):

آخرین ویرایش:

PSyChoO

New member
مذهبی ها!!!
بگذارید اگر خدا از من خوشش نمی آید، خودش بگوید!!
نه شما!!!

( صادق هدایت )

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: sepideeee

PSyChoO

New member
معذرت میخام من شوکه که نشدم چون از این افراطیون بدون مرز زیاد دیدم! ولی خب میتونم بگم حرفی برای گفتن نیست وقتی خود خداوند می فرماید : لا اکراه فی الدین! زرتشتم تا جایی که من اطلاع دارم دین بوده و هست. هرچند جزء اقلیت باشه. مرتد فطری هم باید کافر به خدا باشه زرتشتیان خدارو قبول دارند و اما به شکل دیگری. اصلا مگر نه اینکه همه پیامبران اومدند بگن که خداااااارو بپرستید و آدم باشید!! حالا هرکس به طریق خود. چرا باید انقد افراط و تبعیض و برتری طلبی و بیگانه ستیزی باشه. دین باوری شخصیه باید ازاد باشه. کاش با این کاراشون تیشه به ریشه اعتقادات مردم نمیزدند و مخصوصا جوونای مملکتو بدبین نمیکردن به هرچی باور مذهبیه!!!کاش فقط میخواستن خودشون به بهشت برن و بقیه رو به زور بهشتی نکنن!

maxin

Well-known member
معذرت میخام من شوکه که نشدم چون از این افراطیون بدون مرز زیاد دیدم! ولی خب میتونم بگم حرفی برای گفتن نیست وقتی خود خداوند می فرماید : لا اکراه فی الدین! زرتشتم تا جایی که من اطلاع دارم دین بوده و هست. هرچند جزء اقلیت باشه. مرتد فطری هم باید کافر به خدا باشه زرتشتیان خدارو قبول دارند و اما به شکل دیگری. اصلا مگر نه اینکه همه پیامبران اومدند بگن که خداااااارو بپرستید و آدم باشید!! حالا هرکس به طریق خود. چرا باید انقد افراط و تبعیض و برتری طلبی و بیگانه ستیزی باشه. دین باوری شخصیه باید ازاد باشه. کاش با این کاراشون تیشه به ریشه اعتقادات مردم نمیزدند و مخصوصا جوونای مملکتو بدبین نمیکردن به هرچی باور مذهبیه!!!کاش فقط میخواستن خودشون به بهشت برن و بقیه رو به زور بهشتی نکنن!
خو من بچه چشوگوش بسته اییم:dadad4:
یبارم سر یه موضوع اتفاقی به همکلاسی دبیرستانم که الان ارشد الاهیات میخونه گفتم تو هند ازدواج دایی با خواهر زاده یا مثلا عمو با برادرزاده زیاده(اصن بحث درس ژنتیک بود)بعد برگشت بهم گفت تو دین زرتشت هم همین قانون بوده منم انکار کردم ولی اون گفت استادامون درس دادن دیگه !!!
من :5::mad_majidonline:

PSyChoO

New member
خو من بچه چشوگوش بسته اییم:dadad4:
یبارم سر یه موضوع اتفاقی به همکلاسی دبیرستانم که الان ارشد الاهیات میخونه گفتم تو هند ازدواج دایی با خواهر زاده یا مثلا عمو با برادرزاده زیاده(اصن بحث درس ژنتیک بود)بعد برگشت بهم گفت تو دین زرتشت هم همین قانون بوده منم انکار کردم ولی اون گفت استادامون درس دادن دیگه !!!
من :5::mad_majidonline:

من اونروزا بحث زیاد میکردم،ساعتها سر همه چیز و انواع و اقسام دیدگاه هایی که با هیچ بحثی عوض نشدند رو دیدم. دیگه الان میبینید پر و پوتم ریخته. نظر میدم ولی بحث نمیکنم
2 چیز قابل بحث نیست بنظرم:
1. سیاست چون کثیفه و اون چیزی که میبینی دقیقا همون چیزی که میبینی نیست!
2. دین! چون کاملا شخصیه و قلبیه. از طرفی بنظر من فرقی نداره طرفم چه دینی داشته باشه همین که خدا و انسانیت رو قبول داشته باشه قابل احترامه. مگر نه اینکه همه ادیان ته تهش به همین دو چیز ختم میشه؟

هرچند بنظر میرسه جنگ جهانیه سوم باید سر باورهای مذهبی باشه. مخصوصا اگه داعش و افکار داعشی رو مد نظر قرار بدیم!

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: maxin

The Guy

Well-known member
از نظر تئوری اون فرد حکمش قتله! ولی فکر نکنم این کارو کنن. مگر در مواردی.
ولی این طرف که سوال میپرسه تا بچه محلشونو به کشتن نده بیخیال نمیشه. :)) بزور میخواد از زیر زبون اون پاسخگوعه بکشه بیرون که آره خونش حلاله برید بکشیدش حال کنید!!

mhfazel

New member
ارتداد، ابراز و اظهار خروج از دین است، و غالباً به تبلیغ دیگران به خروج از دین می‌انجامد. مجازات مرتد شامل کسى که از دین خارج شده است، ولى آن‌را به دیگران ابراز و اظهار نکرده است نمی‌شود. بنابراین، مجازات مرتد به دلیل جرم و گناه اجتماعى اوست نه عقیده شخصى وى.
مرتد، حق عمومى مردم را در حفظ روحیه دینى جامعه می‌شکند، و تدین مردمى را که کارشناس در دین نیستند تهدید می‌کند. در صدر اسلام نیز عده‌اى از دشمنان اسلام نقشه کشیدند که به ظاهر اسلام بیاورند و سپس مرتد شوند تا با این کار، ایمان مسلمانان را تضعیف کنند.
اسلام براى جلوگیرى از این تهدید، مجازات سنگینى را براى ارتداد قرار داده است، گرچه راه اثبات آن‌را نیز سخت کرده است، به گونه‌اى که تنها عده محدودى در صدر اسلام به این مجازات محکوم شدند. از این‌رو؛ اثر روانى این مجازات بیش از خود آن، توانسته است فضاى سالمى براى عموم مردم فراهم سازد.
اینو از سایت اسلام کوئست گرفتم به نظرم منطقیه مگر اینکه به خاطر دشمنی با قشری خاص می خوای هیچ حرفی ولو درست رو نشنوید . جواب تفصیلیش رو می تونید تو مقاله چرا در اسلام، مرتد را می کشند ببنید

amiir

New member
ارتداد، ابراز و اظهار خروج از دین است، و غالباً به تبلیغ دیگران به خروج از دین می‌انجامد. مجازات مرتد شامل کسى که از دین خارج شده است، ولى آن‌را به دیگران ابراز و اظهار نکرده است نمی‌شود. بنابراین، مجازات مرتد به دلیل جرم و گناه اجتماعى اوست نه عقیده شخصى وى.
مرتد، حق عمومى مردم را در حفظ روحیه دینى جامعه می‌شکند، و تدین مردمى را که کارشناس در دین نیستند تهدید می‌کند. در صدر اسلام نیز عده‌اى از دشمنان اسلام نقشه کشیدند که به ظاهر اسلام بیاورند و سپس مرتد شوند تا با این کار، ایمان مسلمانان را تضعیف کنند.
اسلام براى جلوگیرى از این تهدید، مجازات سنگینى را براى ارتداد قرار داده است، گرچه راه اثبات آن‌را نیز سخت کرده است، به گونه‌اى که تنها عده محدودى در صدر اسلام به این مجازات محکوم شدند. از این‌رو؛ اثر روانى این مجازات بیش از خود آن، توانسته است فضاى سالمى براى عموم مردم فراهم سازد.
اینو از سایت اسلام کوئست گرفتم به نظرم منطقیه مگر اینکه به خاطر دشمنی با قشری خاص می خوای هیچ حرفی ولو درست رو نشنوید . جواب تفصیلیش رو می تونید تو مقاله چرا در اسلام، مرتد را می کشند ببنید

من قانع شدم، منطقی بود. بعضیامون کلا دنبال اینیم که به همه چی گیر بدیم. کلا یا از این طرفی میفتیم یا از اون طرفی، ینی نصف ی چیزی رو میبینیم باقیش رو بر اساس ذهنیت قبلی که خودمون داریم تفسیر میکنیم و نتیجه میگیرم.

maxin

Well-known member
مرتد، حق عمومى مردم را در حفظ روحیه دینى جامعه می‌شکند،
به نظرم منطقیه مگر اینکه به خاطر دشمنی با قشری خاص می خوای هیچ حرفی ولو درست رو نشنوید .
:riz481::riz481:

خوشم میاد بچها کسی جرعت نمی کنه نظر بده منم بیخالش شدم! :) دردسر میشه

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: The Guy

N@RVIN

Well-known member
حالا من نظر بدم نگن نطق کردی :|

زردشت نزدیکترین دین به اسلام و مذهب تشیع هست و همین علت مسلمان شدن مردم ایران هست .از نظر مضامین و احکام ..مثل اعتقاد به نیروی خیر و شر ..یکتاپرستی ، اعتقادات در مورد آب و آتش و بهداشت فردی و .......داشتن کتاب آسمانی

اینارو از خودم نمیگم تو کلاسهای دین شناسی که رفتم خوندم همشون هم رفرنس دارن (لطفا قبل از داشتن اطلاعات جامع و صرف نژاد پرستی به این جمله من کسی اعتراض نکنه ). اما چون کسی که اسلام میاره نباید به ادیان پیشین از خودش برگشت کنه به این دلیل از دین برگشته گفته میشه بخاطر اینکه اسلام تکمیل کننده و در واقع در امتداد ادیان پیشین هست و هیچ چیزی ار ادیان پیشین رو نفی نمیکنه ( البته تحریفها رو نمیگم )

یکی از شاهان مشهور ایران در عهد باستان با زنی به اسم آمی تیدا که خاله ی بزرگترش بوده ازدواج کرد که اون زمان دین مردم زردشت بوده ( منم ندیدم تو منبعی که خوندم کسی این عملش رو محکوم کرده باشه ) شاید این به این خاطره که اون موقع هنوز ازدواج با محارم حرام اعلام نشده بوده همونطور که با وجود اینکه شرب خمر حرام بود و زنا حرام بود تازه در زمان پیامبر اسلام قران به صورت تدریجی بهش اشاره میکنه و در نهایت حرام اعلام میکنه .

البته اینا که میگن الان تو ایران زیاده زردشت که دینه کتاب آسمانی هم داشته و یکتاپرست بودن ...الان خیلی از جوونها شیطان پرست شدن ولی اینا به این علته که اونایی که این حرفارو میزنن هیچ شناختی از دینشون نداشتن و به هیچکدوم از اعمال و احکامش عمل نمی کردن در واقع اصلا مسلمون نبودن که بخوان ازش هم برگردن و اینا بیشتر یه موجی هست که تو جوونی و در پی این موج اسلام ستیزی و نژاد پرستی و اینا به وجود میاد و بعد یه مدتی از بین میره و بیشتر برای جلب توجه هست اگر از همونا در مورد دین اسلام سوال بپرسی و در مورد دین جدیدشون هیچ اطلاع جامعی ازش ندارن.

کسی مرتد میشه مثل رشدی که از دین برمیگرده هیچی با یک سری توضیحات و دلایل دین قبلی رو هم میتونه رد کنه نه فقط تو لفظ و برای ابراز وجود.

انجمن کم کم داره به سمت دینولوژی تغییر میکنه :))):whistle:

varia

Well-known member
من قانع شدم، منطقی بود. بعضیامون کلا دنبال اینیم که به همه چی گیر بدیم. کلا یا از این طرفی میفتیم یا از اون طرفی، ینی نصف ی چیزی رو میبینیم باقیش رو بر اساس ذهنیت قبلی که خودمون داریم تفسیر میکنیم و نتیجه میگیرم.

خب بنظرتون این حالت که نصف چیزی رو ببینیم و ... بهتره یا اینکه کلا با ذهنیت خودمون(که قبلا شکل دادند) تفسیر کنیم و نتیجه بگیریم؟؟

خیلی از قوانین صدر اسلام امروزه اجرا نمیشه (بخصوص در مورد مجازات خلافکارها و معاندها).

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: maxin

goo

New member
بچه ها یه سوال فوری برام پیش اومد گفتم اینجا بپرسم، یکی از آشناها مبتلا به سرطان معده شده به نظرتون بگم بره شیمی درمانی یا نره؟ لازمه غذای خاصی بخوره؟

maxin

Well-known member
(رهرو ولایت)

همکار اجرایی تدوین در بخش قرآن و حدیث

البته قاضی هم شرایط طرف مقابل را می سنجد و اگر از روی نادانی این کار را کرده باشد (مثل گول خوردن یه آدم کم سواد یا کم اطلاع از مسایل دینی )و یا از روی خشم و... وی را تبری می کند.ولی اگر از روی آگاهی کامل (مثل فردی که از مسایل دینی تا حدودی آگاه است)این کار را کرده باشد و اعلان هم نماید و یا تبلیغ کند کفر خود را در این صورت حکم به ارتداد او داده می شود.در واقع باید در این کار تعمد عمدی عقلی و علمی وجود داشته باشد و فرد آگاهانه مرتد شود وگول هم نخورده باشد.

بالا